E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Rabia'cı İmam "Köroğlu"

Duydum ki imamlığı bırakmış Boyabat Gençlik Merkezi Müdürü olmuşsun İmamlık kadar kutsal bir mesleği bir çırpıda rafa kaldırmak her babayiğidin harcı da değil vesselam. Kendine yakışanı yapmışsın..

Tebrikler

Resmini gördüğüm an inan ki tanıyamadım sizi. Boynunda kravat, sinekkaydı traş. Her daim yüzünde mevcut olan kirli sakaldan eser yok. Bir an afalladım. Bu arada düşmanların da çatlasın, koltuk da yakışmış ha…. Gerçi bu koltuğu kolay da elde etmedin. Devlet memuru olduğun halde seçimlerde aracının arka tarafına Rabia işareti takmalar, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminden sonra yine aracının arka tarafına, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın afişlerini asmalar… 

Ne demiş Atalarımız "Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez"

Sayın Köroğlu;

İmamlık görevini idame ettiğin günlerde cami cemaatin ile birkaç kez konuşma fırsatım oldu. Cemaat senden çok muzdaripti ve bu sorunları birkaç kez de kalemimle dile getirdim. İnanıyorum ki şimdi aynı cemaat kurtuluş için ellerini semaya açarak şükretmekte, belki de içlerinden fakir doyuranlar bile var. Davul çaldıranlar mı? Onlarda işin cabası.

Demek istediğim şu ki….

Ey Din Görevlileri;  Hz. Ali’ nin (A.S) "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" dediği gibi başım üzerinde yeriniz var. Bunda samimi olduğumu da arz ederim. Yalnız affınıza sığınarak bir konudaki merakımı gidermek istiyorum. Bizlere her daim dinin emri gereğini yapmamızı telkinde bulunuyorsunuz. Ama sizler….. Tövbe haşa muaf mısınız? demek geliyor içimden.

Mesela;

Cuma Hutbesinde İmam Efendi "Araştırınız" dedi. Bu sözü Kuran ayeti ile de belgeledi. Acaba diyorum kaç din görevlisi oyunu kullanırken Kuran ayetine riayet ediyor? Yani araştırıyor demek istedim. Atalarımız "Kıyamet Hacıdan ve Hocadan kopacak" diye boşuna dememiş.

Tabi bu arada Sezar’ın hakkını da Sezar’a verelim. Senin bu makama gelmende yani senin gibi bir değeri bizlere kazandıran Şefik Başkana da buradan saygılar, sevgiler. Gerçekten bu konuda başarılı bir isim. Bunun örneklerini daha önceki yıllarda gördük. Diğer kurumlardan transfer ettiği vasıfsız memurların durumu ortada. Keramet sahibi Şefik Başkan sayesinde hepsi bir anda müdür oluverdi. Fakat ne hikmetse Şefik Başkan aynı kerameti ilçe yönetiminde pek gösteremiyor. Kısaca laf çok icraat yok, yani tırıvırı….

Bu arada, bu muhteşem atamayı sağlayarak memlekete çok büyük hizmet eden sayın Nazım Maviş'i de buradan sitayişle anmadan geçmek olmaz.

Ayrıca bu atamaya şiddetle karşı çıkan Boyabat Ülkü Ocakları mensupları ve başkanı Ali Meşe'ye de bu dik duruşu ve tavrı nedeniyle, Pervane Camii cemaati hariç her kesimden destek geldiğini gördüğümü belirtmek gerekiyor. Pervane Camii cemaatinin bu işi desteklemesinin sebebini ise ne siz sorun, ne de ben söyleyeyim.

Efendim Atatürk hocaları kesmiş diyorlar. Kimler mi diyor? Çıkar için dini istismar edenler tabi. Yani sapla samanı karıştıranlar. Şimdi sizlere Atatürk’ün bir hatırasını kaleme alacağım. İşin enteresan tarafı  ise güne ne kadar da uyumlu oluşu.

Buyurun okuyalım !

Atatürk, Amasya ziyaretinde. Vali konağında yörenin ileri gelenleri ile sohbette. Bir ara tam karşısında oturan birine takılır gözleri. Yaşı ellinin üzerinde bu adam beline kadar inen sakalıyla Atatürk'ün dikkatini çeker. Ata, yanındaki valinin kulağına eğilip sorar;

-Kimdir bu?

Vali yanıt verir;

-Efendim kendisi Şıh'tır. Yörede çok hatırlısı vardır.

Atatürk, Şıh'ı yanına çağırır ve;

-"Bak baba, imanın ölçüsü sakalın boyunda değildir. Sunu rica etsem de en azından Peygamber efendimizinki gibi kısaltsan"
der ve eliyle de boyun altı hizasını gösterir.

Şıh;

-"Emrin olur Paşam"
diyerek yerine çekilir.

Aradan zaman geçer, bir aksam Atatürk, Amasya'daki Şıh'ı hatırlar ve Valiyi telefonla arayıp durumu sorar. Vali nasıl söyleyeceğini bilememekle birlikte, Şıh'ın sakal boyunda en küçük bir kısalma bile olmadığını aksine kimselere el sürdürmediğini anlatır. Atatürk telefonu kapatır, kağıdı kalemi eline alır ve az sonra nazirini çağırıp, yazdığı yazıyı Amasya Valiliği’ne tebliğ etmesini ister.

Ertesi gün Amasya'dan bir haber gelir ki Şıh Efendi Ata’yı görmek üzere Ankara'ya yola çıkmış... Şıh gelir Ata’nın karsısına çıkar. Sakal tamamen kesilmiş, sinekkaydı bir tıraş olunmuş, saçlar kısaltılmış, kılık kıyafet bastan sona değiştirilmiş, bambaşka bir görünüme bürünülmüştür. Atatürk'ün mesai arkadaşları bu değişimi anlayamaz ve Ata'ya sorarlar;

-"Aman Paşam, o Şıh ki sakalına el dahi sürdürmezdi, siz ne ettiniz de kökünden kesmesini sağladınız?"

Ata gülümser, sonra da yanındakilere dönüp;

-"Dün aksam Amasya Valiliği’ne bir yazı gönderdim ve Şıh'ı Afyon'a vali atadığımı bildirdim"der.

Ardından da yeni bir yazı hazırlayıp, nazırına bu yazıyı da Şıh'a vermesini söyler.

Yazıda söyle yazmaktadır; "İnancın ölçüsünün sakalda olmadığını anladığına sevindim. Valilik meselene gelince; bugün koltuk uğruna kırk yıllık sakalından vazgeçebilen yarın başka şeyler için milletinden bile vazgeçebilir. Seni böyle bir ikileme mahkum bırakmayalım. Kal sağlıcakla..."

Fazla söze ne hacet diyerek bu haftaki yazımıza son noktayı koyalım


GÜNÜN ŞİİRİ:

Herkes çıkarını en başta tutmuş
Sahipsiz mal bulan ivedi yutmuş
Hak ve adaleti dünden unutmuş
Ayaklar baş olmuş biz görmeyeli.

Başa geçen kesin kültürlü dendi
İlk bakışta görsen müthiş efendi
Çoktan nal toplatır oğlunun fendi
Ayaklar baş olmuş biz görmeyeli.

Haksızlık dam boyu biter mi niza
Toplum kuzu olmuş bu nasıl rıza
Bunlar sürü olur vermezsen ceza
Ayaklar baş olmuş biz görmeyeli. 
(OZAN NURİ CEYHAN)

SAYGILAR
HÜSEYİN CÖMERT

Tarih:06 01 2017 18:47(7276) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
10. Yorum: paflagon 08 01 2017 11:30
imam köroğlu... en son imam vazifesini yerine getirdiğini hatırlayan yok...ama gelin görün ki adam harbiden inceden çok güzel işlemiş motifini büyüklerine.hayırlısı ne diyelim bunca çabaya,uğraşa elbet bir koltuğa oturacaktı.. ama çok sürmez geldiği kurumda kuralları kendisi ihlal eden, oraya gelen gençlere sesini yükselten, anlamsız laflar konuşan hatta lafının nereye gittiğini bilmeden yanlış kelimeler kullanan bir müdür. daha ilk günlerden "ayrım yapmadan hizmet edeceğiz" söylemleri yapan birine sorarlar hesabını.birileri hatırlatır elbet eski müdürlerin zamanında yapılan faaliyetleri vitrine koyup bunları yaptık...biz çalışmaya geldik, ayrım yapmıycaz vs vs demenin yanlış olduğunu. ne demektir yani senden önce binada çalışan müdürlerden biri ilçe milli eğitim müdürüydü sen tepeden getirilme biri değildi. insan biraz lafını düşünerek dile getirir..

9. Yorum: halk 08 01 2017 11:21
istifa etmek için neyi bekliyorsun hala

8. Yorum: dadaloğlu 08 01 2017 11:20
köroğlu istifaaa

7. Yorum: misafir57 08 01 2017 11:19
cömert efendi sana defalarca sordum hala cesaret edip yayınlayamadın şu kasaplık döneminde ödediğin vergiler ile kitabının bandrolü var mı hadi şimdi bur da başkana bir şey bulsam da sallasam diye bekliyorsun sen önce kendine bir bak neyse sende nerede o dürüstlük...
****başkanın doğru veya yanlışı seçimlerde belli olur. sen canını sıkma bu konuda.

6. Yorum: müdür... 08 01 2017 10:39
hani diyorlar ya...
bu kadar çok imamhatip okulu açılıyor,
buradan mezun olanlar hep din görevlisi mi olacak?..
olmayacağına göre,
işte böyle müdür olacaklar...
ülke genelinde milli eğitim müdürlüklerine bir bakın!!!
milli eğitim dinselleştiriliyor diye eleştiriliyor...
ne olacaktı yani!..
sadece milli eğitimde mi kadrolaşma var?
kadrolaşma olmayan kurum var mı?..
din görevlisi konum 1. ebat ve buradan diğer kurumlara geçiş!..
olan bu değil mi?
örnek olarak, bu arkadaşın arkasında büyük bir atatürk resmi var.
koltuk da dönerli...
ara sıra, bu şekilde koltuklara oturanlar,
"ey büyük atatürk!
kurmuş olduğun cumhuriyetin faziletlerinden yararlanarak hayal bile edemediğim bir yönetici koltuğuna oturdum. sana şükürler olsun, allah razı olsun, mekanın cennet olsun. ruhun şad olsun"
güzel olmaz mı? (derlerse)
hani bir söz vardır.
" kızım sana söylüyorum..." (kimler yok ki !!!)
tabii ki vicdan meselesi...

5. Yorum: seviye 08 01 2017 10:00
anlaşılan sakal kisve imiş. önemli olan dini kullanmak. . zaten bu hareketin özünde istismar var.....takiyyede olur...duruma göre takıl. ..

4. Yorum: hüseyin cömert 08 01 2017 09:32
kaymakamlar vali olma, başsavcılar hsyk üyesi olma. belediye başkanları vekil olma, imamlar müftü olma peşinde, ya devlet...allaha emanet

3. Yorum: bravo 08 01 2017 08:53
sayın cömert..!
sizi yürekten kutluyorum ve yazınızı okuyan insanların sizi anlamalarını umuyorum öyleki günümüz türkiyesinde şeref haysiyet ve bütün değerler çıkar ve menfaat ile bütünleşmiş.
yani insanlar neyin ne olduğunu biliyor aslında ama çıkarları ile çakışmaması adına bir yahudi atasözü olan bana dokunmayan yılan binyaşasın felsefesine sığınıyor.
hergün şehit haberleri, ekonominin çökmesi, insanların günden güne ötekileştirilmesi yani bunlar kimsenin umrunda değil..! daha düne kadar bizler araçlarımızın camına bayrağımızı yapıştırırken ırkçılıkla suçlanıyorduk ama bugün bu zatlar bizden daha ırkçı :) oldu.
eyyy menfaat çıkar sen nelere kadirsin..!
değil sakalını kesmek ....... siz anladınız onu.
saygılar

2. Yorum: kamil 08 01 2017 08:35
bu nedir ya yazıklar olsun.

1. Yorum: çokmu mühım 08 01 2017 01:06
gözlerıme ınanamıyorum köroglu sakalını kesecek heeeeeeeeeeeee ,,neoldu köroglu ölürümde basımı keserler sakalımı kesemezler kestırmem dıyordun,,,aynen sıhın mısalıne döndün gerçı sende sözde tarıkatcısın sana yakısanı yabmıssın,,, sanatcı aydın günerın dedıgı gıbı(ben ne adamlar gördüm sarkısını hatırlattın )sayın okuyucular aydın günerın ben ne adamlar gördüm sarkısını dınlemenızı ıstıyorum,,,,ınsan 4 harfı tasıyacakkkkk ,a d a m,,

<< Eski (1 2 ) Yeni >>


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

“Aldatma, Kandırma Palavra” seçim vaatlerini bekliyoruz…!


ABD-Türkiye Antlaşmaları


Döndü Hanım


19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı


Ali Çakar Ticaret'te Tarım Aletleri Satışı Başladı


Doktor da Hastaymış


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


Kene Isırığı Nasıl Anlaşılır?


İbretle Okuyunuz!


Derman Senin Olsun Derdi Bölüşek


Gel Vatandaş Gel !.....


Sinop İli 2016 Yılı Vergi Rekortmenleri


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Osman Çakır’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:922048 DtGaNi

* ANASAYFA *