Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

 

Arayan buluyor

 

Bir süredir Boyabat çevresinde Osmanlı dönemi mezar taşlarını araştıran Prof. Dr. Halit Çal çalışmaları sırasında çok ilginç mezar taşlarına ulaştı.

 

 

 

 

Kurusaray ve Köprücek Köylerinde ilginç mezar taşları olduğu bilgisi alan Prof. Çal 8 ağustos 2010 Pazar günü bu köyleri dolaşarak mezar taşı aradı, bulunan taşların fotoğrafları çekildi, kalıpları çıkarıldı. Özellikle Aşağı Köprücek mezarlığındaki taş yöremizde ilk defa görüldü.

 

 

 

 

Prof. Dr. Çal bu konuda “Kurusaray Camisi avlusunda mezar taşlarını bulunduğu bilgisi üzerine bunları araştırmak üzere 8 Ağustos 2010 Pazar günü yola çıktık. Kurusaray Köyü İmam Hatibi Mustafa Topaç Beyle görüştük. Bizi cami avlusuna götürerek taşları gösterdi ve bunlar hakkında bize bilgiler verdi. Daha sonra kendisinden köy mezarlığında böyle taşlar bulunduğunu öğrendik ve birlikte mezar taşlarını bulduk. Bulduğumuz taşların fotoğrafların çekip kalıplarını aldık. Mustafa Bey bu taşlar konusunda oldukça bilgili bir arkadaş. Bizim çalışmalardan da haberdar olmuş, Kendi bildiği yerlerdeki mezar taşları hakkında bize bilgi verdi. Bize göstermiş olduğu ilgi ve yardım dolayısı ile kendisine çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 Kurusaray Köyü’nden ayrılarak Köprücek köyüne geldik. Köprücek köyünde mezar taşlarının olduğunu Aşağı Köprücek Köyü’nden Süleyman Göksu’dan öğrendik. Bu bilgi üzerine A. Köprücek mezarlığında iki mezar bulduk. İlk mezar bu bölgede benzerlerini gördüğümüz taşlardandı. Bunun fotoğraflarını çekip kalıbını çıkardık. Ancak ikinci mezar bölgemizde daha önce görülmeyen boyalı bir mezar taşıydı. Bu tür mezar taşlarından birkaç tanesine İstanbul’da Sokullu Mehmet Paşa mezarı çevresinde rastlamıştım. Genellikle zemin maviye yazıların üzeri de kırmızıya boyanır.

 

Bu taş da dikenler ve çeşitli ağaç sürgünleri ile kaplıydı. Bunları temizledikten sonra işimizi görebildik.

 

Buradan ayrılıp gene Süleyman Göksu’dan aldığmız bilgi üzerine Yukarı Köprücek Köyü mezarlığına gittik. Burada da üç mezar bulduk. Bir mezar taşı tamamen ağaçlar ve dikenlerle kaplı ve görünmez durumdaydı. Buradaki iki mezarın ayak taşları üzerinde de bazı süslemelere rastladık ve onlarından kalıplarını çıkardık.

 

 

Mezar taşları üzerindeki bu araştırmamızı önemli bulmayanlar olabilir. Çünkü İstanbul’da bu tür mezar taşlarının binlercesi var. Ama yöremizde fazla yok ve zamanla çalınıyor, kırılıyor, tahrip ediliyor. Bu taşlar yöremizin geçmişine ışık tutacak bilgileri havi olabilir. Onun için Boyabat’ın bütününde bu taşlar kaybolmadan, kırılmadan araştırmamızı tamamlamamız gerekiyor.

 

 

 

 

Kurusaray Köyü İmam Hatibi Mustafa Topaç ile Aşağı Köprücek’ten Süleyman Göksu kardeşimin yardımları sayesinde önemli bulgulara ulaştık. Böyle taşlar köylerimizin pek çoğunda vardır. Bu araştırma için köylerimizde görev yapan imam arkadaşlardan ve köy muhtarlarından yardım rica ediyorum. Eğer bu konuda köyleri ve çevreleri ile ilgili bilgiler verirlerse araştırmamızı daha kısa zamanda ve daha kapsamlı bir şekilde bitirebiliriz ve yöremizin tarihine köylerine kadar ışık tutabiliriz.

 

 

 

 

Yöremizle ilgili olarak elde edilecek olan bilgi ve fotoğrafları e-posta adresime gönderilirse bunları titizlikle değerlendireceğim. Bu yardımlara şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

 

halitcal@gazi.edu.tr

 


Tarih:09 08 2010 18:21(954) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
8. Yorum: istanbuldan 17 08 2010 01:20
7. yorumcu.ömrümde böyle saçma soru duymadım....

7. Yorum: bilmiyorum 13 08 2010 09:43
bunların aratırmanın saebebini öğrenebilirmiiyiz hocam

6. Yorum: Hasan Muslu 10 08 2010 14:52
muhterem hocam kolay gelsin iyi çalışmalar dileğiyle

5. Yorum: ramazan kandemir 10 08 2010 08:47
sayın yetkililer yapmış olduğunuz calışmalardan dolayı siizle gurur duyuyorum.Yalnız geçmiş habrede de atığım meyilde yazmıştım sizlere üüzmlü köyünün içindeki (ne mezarlığı oduğunu köylünün kendiside bilmiyor)ki köğlü o mezarlığı artık kullanmıyor toprağa gömülmüş calılarla kaplanmış gercekten sizin ilginiizi cekecek mezar taları mevcutur.Ayrıyeten aynı köyde suyun başında bulunaan namaz taşı suyun kafasındaki taşta yazan arapca yazıda sizizn ilginiiiz cekeceiğne eminmim bu konuda bana meyil atarsanız sizile bilgi cok sevinirim calışmalarınızda başarılardilerim.

4. Yorum: İlyas ÇİLOĞLU 09 08 2010 22:37
Değerli araştırmacı prf doktor Halit çal hocam araştırmalarınızı çok beğeniyor ve zekle takıp ediyorum sizide tebrik ediyorum
Size azda olsa bir katkıda bulunabilmek için bende kendi köyümün mezarlığında bulunan bir adet tarihi mezar taşını size haber vermek istedim. bende her zaman çok merak etmişimdir ama inşaallah sizin sayenizde bu merakım bilgiye dönüşecektir
Adres= Engilekin köyü mezarlığı
irtibat tlf köyün dernek bşk 05436962816

3. Yorum: şükrü bükçüğolu 09 08 2010 22:29
tariyeser

2. Yorum: Arım Köyleri Derneği 09 08 2010 21:24
Değerli hocamız Sn:Prf.Dr.Halit ÇAL Sanat tarihi açısından oldukça ilginç ve zengin olan Sinopumuzun ve İlçelerinin tanıtımında büyük katkısının olacağına inanıyor ve hocamıza güveniyoruz.Hocamıza bu gayretli, üstün ve başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

1. Yorum: Aslan 09 08 2010 19:44
Kolay gelsin Halit Bey,


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Kurucu
İsmail Hakkı Özdilek

Kuruluş Tarihi
1 Temmuz 2005
Yayın Sahibi
Hakkı Küçükbaş

Adres:
Hükümet cad. No:40
BOYABAT-Sinop
Ticaret Sicil No: 1710
Telefon
0 (545) 323 07 07
E-posta:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
E-posta gönderebilirsiniz

Boyabat Gazetesi
Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt eder

Boyabat'ta yayım yapan hiç bir basılı, sözlü yada sanal yayın organıyla bağımız yoktur ve hiç biri Boyabat Gazetesi'ni temsil etmemektedir.

Agustos ayı ziyaretci sayısı:6142 DtGaNi