E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Çeltik sapından elektrik üretilecek

yillitec7.jpgBoyabat’ta Çeltik ve çeşitli zirai artıklardan elektrik üretileceği bildirildi. Boyabat Tarım İlçe Müdürü M. Refik Kayadibi’nin ifadesine göre Ankara Merkezli BOYUT GRUP Enerji ve İnşaat San. Tic. Ltd. Şirketleri ile yapılan görüşmeler çerçevesinde ilçemizde özellikle çeltik sapı başta olmak üzere tüm zirai atıkların toplanıp, kurulacak bir tesiste elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

Tarım İlçe Müdürü M. Refik Kayadibi, konu ile ilgili olarak, ilçemizde tarımsal ürünlerin üretiminde bir artış yaşandığını, yetiştiricilikte maliyetlerin düşürülmesi ve alternatif ürünler için köylerde eğitim toplantılarına devam edildiğini söyledi. Kayadibi, Kasım ayı içinde özellikle çeltik ekim sahaları başta olmak üzere Boyabat genelinden 300 noktadan toprak numuneleri alınıp toprağın mineral yapısı incelenerek, elde edilecek tahlil sonucu gübreleme konusunda eğitim çalışmaları yapılacağını da sözlerine ekledi.

Öğrendiğimize göre Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde uygulamaya başlanan meyvecilik projesi de devam ediyor. Meyve ve sebze üretmek isteyen çiftçilerimize yüzde 50 hibe destekli meyve bahçeleri kuruluyor. Ayrıca önümüzdeki yıl içinde sertifikalı tohum kullanımını geliştirmek amacıyla da çalışmalar yürütülüyor.  Bu amaçla çeltik, buğday ve yem bitkisi tohumu getirmek için proje hazırlandı.

Bütün bunların sonucunda ilçemizde üretimi yapılan başta çeltik sapları olmak üzere çeşitli tarımsal ürün artıklarının toplanarak bunlardan elektrik üretilmesi ile ilgili proje kapsamında İlçemizdeki çeltik üreticisi 1050 çiftçi ile bilgilendirme ve sözleşme yapım çalışmaları devam ediyor. Yapılan sözleşmeler sonunda Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’ndan (EPDK) alınan izinle 3 sene içerisinde üretime geçilecek.

 

Tarih:12 11 2011 16:42(1887) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
9. Yorum: engn_zcan 15 11 2011 12:42
tarım müdürümüzü tebrik ediyorum .her türlü atığın geri dönüşümünü sağlamak ve bu atıktan enerji elde ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmak herkesin görevi olmalı .hava kirliliğine gelince flitre sistemiyle bu tür sorunlar çözülmektedir sıkıntı olmayacağından eminim.projenin payata geçilmesi boyabat ve ülkemiz için önemlidir .umarım belediyelerde bir an önce bu tür girişimlerde bulunur.

8. Yorum: nereye kadar 15 11 2011 10:55
sayın boyabatlı çeltikçi beyefendi elektriğin kaç para olduğunu biliyormusunuz acaba.türkiye elektiriğin büyük bir bölümünü ithal ediyor, bu yüzden pahalı ayrıca pahalı olması sanayiide etkiliyor ve üretim de pahalanıyor alım gücümüz zayıflıyor her alanda etkin bir konu yani.ortaya çıkan çeltik saplarının küçük bir kısmı hayvanlara, geri kalanın hepsi çöpe gidiyor.elektrik üretimi olarak dönse ülkemize faydası olsa güzel olmazmı.ayrıca çıkan dumandan bahsetmişsiniz evde siz sobanızda doğal gazmı kullanıyorsunuz merak ettim siz boyabatın havasını pislerken laf yok demi başkası yapınca aman aman çevremizi temiz tutalım diyosunuz.sizler ve bizler nasıl ihtiyaçtan ötürü kömür yakıyorsak bu tesiste ihtiyaçtan ötürü kuruluyor elektrik fazlası olunca çıkıp konuşuruz tesis gereklimi gereksizmi diye.laf olsun diye konuşmayın....

7. Yorum: ramazan öztürk/konya 15 11 2011 09:36
bunun gerçekleşmesi köylülerimiz için çok iyi olacak.niçin olmasın.çöp ve diğer atıklarlar bütün dünyada biyo gaz ve elektirik üretimi yapılmaktadır.çeltik sapı ve çeltik fabrikalrını atacakları yer bulamadıkları çeltik kepekleri.ya yakılıyor yada çaya,ırmağa dökülüyordu.her ikiside çevre kirliliğine sebep oluyor.eğer bu atıklar değerlendirilirse hem çevre kirliliği önlenmiş hemde haberdede değinildiği gibi köylülerimize ek gelir sağlayacaktır.temennim bir an önce gerçekleşmesi.

6. Yorum: boyabatlı çeltikçi 14 11 2011 16:02
peki çeltik sapında n elektirk üretilecek diye bence sevimeyin bunun dumanı yayılacan sapın boyabat a kara bulut ve cidi bişr kanser e yol açacagı için ben hayır diyorum boyabat çeltik sapından elektirik üretemez kanser le savaşmaya gerek yok bence

5. Yorum: hakbal 14 11 2011 14:05
inşallah yapılır allaha şükürler olsunki artık düşünen ve çalışan yöneticilerimiz var

4. Yorum: hüseyin çelenkoğlu 13 11 2011 13:30
yıllardır söyleniyor bir türlü yapılamadı.. ama inşallah bu kez yapılır. hep hayaldi ama hayall etmedende bir şey yapılamıyor. hayırlı olsun..köylümüze bir gelir kapısı olur inşallah.. saygılar..

3. Yorum: rıtvan mete 13 11 2011 11:24
artık köylerde jandarmalarla köyluleri anız yakıyon diye kovalayamayacak.... boybatı mıza hayırlı olsun böyle bır tesis yapılacagı için.. emegı gecen herkeze sonsuz saygılarımla

2. Yorum: bybtl 12 11 2011 22:52
sonunda bi sapa faydası olacak inşallah :)

1. Yorum: bünyamin hatipoğlu 12 11 2011 21:24
çok güzel bir haber inş. sonucuda iyi olur çeltik sapınında bu denli kullanılması hem köylüler içim ek gelir olur hemde değerlendirilmis olur


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlu olsun Boy-Der'den Kadınlar Günü kutlaması Şükrü Güler vefat etti Başkan Ermiş “Bizi biz yapan kadın engin altayın dünya kadınlar günü mesajı Mehmet Ersoy 8 mart dünya kadınlar günü Somon dönercisi Boyabatlı çıktı Ak Parti Grubundan Kaymakam Ünal Çakıcı’ Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Rüştü Ers Suçlular aramızda Sinop AKP İl Başkanı ANSSİAD’ı ziyaret e Bu da Sinop’un çılgın Projesi Daylı Stadına 125 bin lira ödenek Mikrokredi uygulaması Boyabat’ta Sokak ve caddelerde pazar devri kapanıyo Sinop Öğrenci Yurdu’nda Zaman Yönetimi Bu mendillerde kimin gözyaşı saklı? İstiklal Marşı İl Finali Yapıldı 3 Nolu Aile Hekimliğine Engin Ünaldı at Saradüzü'nde Hüseyin Öztürk vefat etti Siyah Beyaz Hatıralar- 3 chp sinop il başkanı'ndan kurultay değer Hacı Osman Nuri Ağaoğlu vefat etti Yüksel Özdemir vefat etti Kozkule Köyü'nden Mehmet Kısaçoğlu vefat Yeşilköy’den kar manzaraları Sinop Ünuiversitesi'nde “1992 Hocalı Kat Boyabatlı Reis’in Objektifinden kar görü Hacı Aslan umreye gidiyor Akçekese Garandu'dan Hilmi Tekeş vefat e Farklı kameradan boyabat'ta kar manzaral Kuzka Basın Duyurusu Vergi Haftası kutlamaları Sular yükselmeden Boyabat Tapu Müdürlüğü TAKBİS sistemine 29 Şubat 2012 Kar Görüntüleri Vali Dr. Ahmet Cengiz'den tiyatroculara Akyörük Köyü'den Satılmış Özvatan vefat Yaylacılı Köyü'den Bekir Arıcı vefat ett Boyabat'ta kar Vergi haftasında muhasebeci esprisi Yaşar Topçu YİBO Voleybolda Sinop Şampiy Çorapçı Hüseyin Görgün vefat etti Temel atma töreni yapılamadı ama… Tümü

KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:785716
DtGaNi


* ANASAYFA *