Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Boyunca çilek yetiştirdi

Emekli Öğretmenden örnek alınacak bir çalışma: Celal Çatal bahçesinde boyunca çilek yetiştirdi.

 

 

Emekli Öğretmen Celal Çatal bahçesinde çeşitli meyve ve sebze yetiştiriyor. Bu arada değişik yöntemleri deniyor. Dikey tarım yöntemlerini çilek yetiştirme işine uyguluyor. Dikey tarımı o keşfetmiş değil ama plastik boruları kullanarak çilek yetiştirme işini kendisi bulmuş.

 

 

Celal Hoca'nın yetiştirdiği çilekler boyunu aşıyor. İçine toprak doldurduğu bir plastik boruyu bahçesine dikine yerleştirmiş. Bu boruda açtığı deliklere de birer çilek fidesi dikmiş. Şimdi bu çilekler meyve vermeye başladı.

 

 

Kullandığı malzeme her yerde kolaylıkla ve çok ucuza bulanabilecek bir malzeme. Sulama içinde boru üzerine birkaç küçük delik açtığı pet şişeleri kullanıyor. Sulama damlama tarzında ve kendiliğinden oluyor.

 

 

Çileklerin toprakla teması olmuyor. Böylece böcek zararlarından korunduğu gibi küflenme ve çürüme sorunu da bir hayli azalıyor.

 

 

Bu yöntemde bütün çilek fideleri yeteri kadar güneş alabiliyor. Aynı zamanda aynı alanda 10 tane çilek fidesi dikilebiliyor. Böylece aynı alandan on kat ürün almak mümkün olabiliyor.

 

 

Celal Bey “Bu benim ilk denemem. Bazı yanlışlıklar yaptım. Borular içine normal toprak doldurdum. Daha geçirgen bir toprak doldurmam gerekirdi. Yukarıdan aşağıya kadar su inmesi zaman alıyor. Bu  defa daha geniş boru kullanacağım. Bu yöntemle apartmanların balkonlarında bile etrafı berbat etmeden çilek yetiştirilebilir. ” diyor.

 

 

Celal Hoca ülkemizdeki milyonlarca dönüm arazinin boş durmasından rahatsız. Belki birileri görür de örnek alır diye umut ediyor.

 

 

Celal Hocamızı çalışmalarından dolayı kutluyoruz. Hormonsuz, tarım ilacı kullanılmadan yetiştirilmiş çilek yemek isteyenler kendi çileklerini bu yöntemle yetiştirebilirler.


 

 

 

Tarih:18 05 2008 23:08(7094) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
18. Yorum: ZSZX 10 06 2008 09:29
SZD

17. Yorum: FATIHCATAL 25 05 2008 02:06
ÇİLEK YETİŞTİRENLER VEYA YETİŞTİĞİ YERİ GÖRENLER BİLİRLER Kİ ÇİLEK TOPRAĞA DEĞDİĞİ ZAMAN ÇAMURLANIR VE YIKAMAK GEREKİR YERKEN BU DA LEZZETİNİ GÖTÜRÜR.BU YÖNTEM DİKEY TARIM YÖNTEMİDİR VE ÜRETİM ALANI SINIRLI OLANLAR İÇİN İDEALDİR.BU HABERDE AMAÇ UYGULANAN "INOVASYON"U TANITMAKTIR.MEVCUT SORUNLARA DEĞİŞİK AÇILARDAN BAKMAKTIR.
SOBA BORUSUNDA SOĞAN YETİŞTİRECEK OLAN OLURSA SIRF BUNU DÜŞÜNEBİLDİĞİ İÇİN VE ÇÖZÜM ÜRETME NİYETİNDE OLDUĞU İÇİN ONU DA TEBRİK EDERDİM.YERMEK KOLAYDIR AMA FARKLI DÜŞÜNEBİLMEK HERKESE NASİP OLMAZ VESSELAM.

16. Yorum: candan 23 05 2008 15:18
BENDE MERAKLA HABERİN DEVAMINDA DEV ÇİLEK GÖRECEĞİM HERHALDE DİYEREK AÇTIM EYVAH DEDİM BİRDE BU OLURSA ZATEN HORMONLU MEYVELERDEN KORTUK NEYSEKİ ZANNIM GİBİ DEĞİLMİŞ AMCAMIZIN ELLERİNE SAĞLIK laughing

15. Yorum: iyiolur 23 05 2008 12:29
uçakta yapsın................

14. Yorum: ANADOLUM 22 05 2008 16:56
HOCAMIN ELLERİNDEN ÖPÜYOR. TÜKETİCİ DEĞİL ÜRETİCİ OLDUĞU İÇİN KUTLUYORUM.

13. Yorum: beşiktaşlı 22 05 2008 09:38
smile bizede vürüsün dümü amca bende istiyom çok sewerim çilegi

12. Yorum: gölge 21 05 2008 11:39
değerli yorumcu arkadaşlardan bazıları herhalde yanlış anlamışlar gördüğüm kadarı ile burada haber Boyabat için yapılıyor ve Boyabat'ta meydana gelen güzelliklerden bahsedecek herhalde. Bence hocamız Boyabat gibi son devamlı köyden şehire göçün gerçekleştiği bölgelerde bahçe gibi olanağı olmayan kişilere bir altenetif sunmak. hocamın yaptığı evde balkonda bile olabilecek bir şey. Zaten Ömer Hocamızdan Boyabat'ta uçak imal etmesini bekleyemeyiz. Ama çevresini en iyi şekilde değerlendirebilir ve bu Boyabat için de güzel bir haber olur.

11. Yorum: h.danacı 21 05 2008 10:53
kıymetli hocam öpülmeye layık ellerinize sağlık çok mükemmel olmuş. her zaman ki gibi farkınız ortada. söze ne gerek. celal hocam siz sadece boyunuzca çilek değil senelerce vatana, millete hayırlı anasını, atasını, dininini, imanını bilen evlatlar yetiştirdiniz bunu göz ardı etmemek lazım. bu sizin insanlığa yaptığınız ilk hizmet değil sizin ömrünüz insanlığa hizmetle geçiyor. sizi canı gönülden tebrik ederim. Boyabata gelip ellerinizden öpmek ve güzel çileklerinizden tatmak isterdim.
boyabat gazetesine de çok teşekkür ederim böyle mükemmel insanların kıymetini bildikleri için. saygılar efendim...

10. Yorum: atmaca 20 05 2008 12:57
aslını soracak olursnız ben yorumcu arkadaşlara katılıyorum ecet çilek yetiştirilir baçeye ekersin çileği üstüne bir naylon muşamba örtersin ve çilekler büyüynce o naylon az yırtılarak çileklerin naylon üstüne çıkması sağlanır ve temiz ve güzel iri çiçekler yetiştirilir sanki boru içinde marifetmi o çileği yetiştirmek içinde toprak yokmu hocam bir şey icat edeceksen farklı bir şey koy o borunun içine onda yetiştirde haber niteliği taşısın ben burada boyabat gazetesi'nede çok gördüm oraadan geçerken bir çilek yediniz ve hemen haber yaptınız neresi haber bunun 8, yorumcunun dediği gibi yarın soba borusunda da yetiş tirirse vatandaş ne yapacağız sanki boru içince ileride tonlarca çilek üretip boyabat a pazarmı açacak bu hocam bana icraat yapacak müteşebbis i,nsanlar lazım kimse kusura kalmasın

9. Yorum: senem 20 05 2008 09:10
smilesüper smileben böyle birşey görmedimm smile çok güzel olmmuş smiletek kelime ile smile mükemmel smile harika smile mütiş

8. Yorum: hayat 19 05 2008 20:42
saygı deger yorumcular ne olur herkese mavi boncuk dagıtmayın yorum yapmak için yorum yapılmaz yarın biriside soba borusu içinde sogan yetiştirir. onada methiye düzersiniz

7. Yorum: kıyamet 19 05 2008 20:33
bu buluş çok üstün zeka mahsülü allah akıl fikir versin.insan çaptan düşünce..... allah sonumuzu hayır eylesin. sitede haber bulamıyor her halde

6. Yorum: betül 19 05 2008 17:22
hocam ellerinize sağlık nede olsa sizin dualı elleriniz değdi çileklere haberiniz olsun en kısa zamanda bahçenindeyim smile smile smile

5. Yorum: 8-B li BÜŞRA 19 05 2008 13:51
hocmm ye
meye geliriz oks yi kazanınca maşallah nazar deymesin o çileklere bizede saklayın heee
smile

4. Yorum: 8-B li BÜŞRA 19 05 2008 13:50
hocmm yameye geliriz oks yi kazanınca maşallah nazar deymesin o çileklere bizede saklayın heee
smile

3. Yorum: kimya 19 05 2008 06:17
Allah sizden razı olsun.

2. Yorum: inönü 18 05 2008 23:54
hayırlı olsun hocam güle güle yiyin

1. Yorum: boyabatlı reis 18 05 2008 23:20
Saygı değer hocam.Yapmış olduğunuz ve bir ilke imza attığınız için sizleri kutluyorum.Yapılacak iş çok sizde azim ve kararlılık olduktan sonra başaramayacağınız hiç bir iş olmaz diyorum.Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Kurucu
İsmail Hakkı Özdilek

Kuruluş Tarihi
1 Temmuz 2005
Yayın Sahibi
Hakkı Küçükbaş

Adres:
Hükümet cad. No:40
BOYABAT-Sinop
Ticaret Sicil No: 1710
Telefon
0 (545) 323 07 07
E-posta:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
E-posta gönderebilirsiniz

Boyabat Gazetesi
Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt eder

Boyabat'ta yayım yapan hiç bir basılı, sözlü yada sanal yayın organıyla bağımız yoktur ve hiç biri Boyabat Gazetesi'ni temsil etmemektedir.

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:1183851 DtGaNi