Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yeni hayvancılık desteklemeleri !...

Bilindiği gibi, 2005 yılından beri hayvancılığı teşvik amacıyla Bakanlar Kurulunun, 21.02.2005 gün ve 2005/8503 sayılı kararıyla bir kısım destekler verilmekteydi. İlimizde özellikle Sığır Sun’i Tohumlamasını özendirmek amacıyla tohumlama başına Veteriner Hekimler için 36.00 YTL. ve doğan buzağı başına da yetiştiriciye 80.00 YTL. Ödenmekteydi. Bu teşvikler başladığı zaman da meslek odalarının yeterince görüşü alınmadığı, bir takım suiistimallere ve uygulamada aksamalara neden olacağı söylenmişti. Ancak yine de özellikle 2005 yılında ve belki de ülkemizde sadece Sinop’a özgü olmak üzere veteriner hekimlerimizin büyük özverileri sayesinde bölge sistemiyle, sun’i tohumlama yapılarak en uzaktaki köye ve yetiştiricilere ulaşıldı. Ancak Serbest Meslek üyesi olan Veteriner Hekimlerimizin uymak zorunda oldukları asgari ücret tarifesi nedeniyle ve bölge sisteminin kaldırılması sonucu çok ciddi aksamalar görülmeye başladı. 2005-2008 yılları arasında her ay düzenli olarak yapılacağı bildirilen ödemeler aylarca ödenmedi. Hekimler çok zor durumda kaldılar. Tam bunların aşılabileceği bir döneme girerken birden mevcut desteklemeler kaldırıldı. Yerine getirilen yeni destekleme ödemesi ise tam anlamıyla bir hayal kırıklığıdır.

15 Nisan 2008 gün ve 2008/13489 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında;  yonca, fiğ, silajlık mısır vb. gibi hayvan yemi olan yem maddelerinin ekilişinde geçen yıllarda dönüm başına verilen destek miktarı azaltılmıştır. Sinop İlinin zirai potansiyelinin çok büyük ölçüde hayvancılığa bağlı tarım olduğu düşünüldüğünde, bu desteklerin daha ciddi ve kontrol edilebilir hale getirilerek miktar olarak artırılması gerekirdi. Tam tersine azaltılmıştır. Bu konuda ziraatçı meslektaşlarımız gereken açıklamayı yapacaklardır.

Hayvancılıkta ise; tohumlama, buzağı parası, aşılama, küpeleme, gebe damızlık alımı vb. gibi değişik isimlerle verilen desteklerin tümü kaldırılarak, tek kalemde soy kütüğüne kayıtlı olmak kaydıyla saf ırk dişi hayvanlara hayvan başı 350.00 YTL, melezlere ise 300.00 YTL. destek ödeneceği bildirilmektedir.

Bu kararın 2008 yılında uygulanacağı, destekleme için gereken kaynağın 2009 yılı bütçesinden ve Ziraat Bankası kanalıyla olacağı, bu kararın yürütülebilmesi için TKB. tarafından en geç 30 gün içinde tebliğ çıkarılacağı belirtilmiştir. Konuyu bütünüyle incelersek;
1-Tüm bunlar dikkate alındığında, her ne kadar ayrıntılar ancak tebliğ ile belli olacaksa da, buna pek destekleme denmesi uygun olmayacaktır. Öğrenilebildiği kadarla, en az 5-6 baş aynı ırk inek olması ve bunun mutlaka sistemde kayıtlı olması istenmektedir. Böylelikle küçük aile işletmeleri otomatik olarak devre dışı bırakılmaktadır. Sonuç; fakire teşvik yok!... Hâlbuki tek ineği olan bile suni tohumlama yaptırdığında buzağı parası alıyordu!

2-Destekleme sadece 2008 yılı için çıkmaktadır. Sonrası belirsizdir.

3-Ödeme 2009 yılında yapılacaktır. Henüz 2008 Nisanında olduğumuz göz önüne alınırsa yaklaşık 1 yıl sonrası için destek ne anlama gelmektedir? 2009 yılının mahalli seçim yılı olduğu düşünülürse acaba bu siyasi bir destek midir? Siyasete saygımız var, ancak bu para devlet kasasından, yani hepimizin vergilerinden ödeneceği için buna itirazım var. Her hangi bir parti kendi bütçesinden ödeme yapacaksa ilk önce ben alkışlarım.
Söz!

4-Bu türlü toplu nakit şeklinde verilen desteklemeler üzülerek belirteyim ki, asla üretime yönelik olarak kullanılmamaktadır. Vatandaş eline geçecek bu parayla, o zamana kadar olan borçlarını kapatmaya, bütçesini toparlamaya çalışacaktır. Hâlbuki süt desteğinde ürettiği süt kadar, et desteğinde artırdığı et kadar, suni tohumlamada daha iyi tohum kullandırarak daha kaliteli buzağı almak ve buzağı teşvikinde de eğer tohumlama yaptırıp buzağı doğmuşsa destek verilmekteydi. Yani üretici mutlaka bir üretime zorlanmaktaydı. Ya şimdi? Gel kapıya, kaç baş hayvanın var? Al sana şu kadar para! Ne yaparsan yap. Bu acaba gerçekten bir destek mi? Yoksa insanları tembelliğe teşvik mi?
   
Burada sadece büyükbaş hayvanlarla ilgili destekten söz ettim. Küçükbaş, arı ve balık içinde bazı destekler var. Ancak bunlar çok az sayıda olduğundan değerlendirmeye almadım.
    
Çözüm için ne yapılabilir? Bu konuda hemen aklıma geliveren birkaç konuyu sıralamak istiyorum.

1-Hayvancılıkla ilgili destekler mutlaka tam anlamıyla üretime dönük, kontrol edilebilir şekilde ve artırılarak verilmelidir. Desteğin amacı tamamen üretimin artırılması, özellikle  az ekimi yapılan yem maddelerine yöneltmek,et ve süt üretimini artırmak ve bunu yapanları teşvik etmek olmalıdır.

2-Bu türlü desteklemeler çıkarılacağında Bakanlık ilgili Örgütler, Veteriner Hekim Odaları ve Konseyin görüşlerini almalı ve ortak bir nokta bulunmalıdır.

3-Hayvancılığın kalkındırılması yurt dışından damızlık getirmek yerine suni tohumlamanın daha iyi koşullarda desteklenmesiyle hem ekonomik, hem de daha milli olacaktır.

4-Süt ve Et alımlarında mutlaka kilo başına destek verilmelidir. Bu destek bölgelere, hatta illerin sosyo-ekonomik durumuna göre ayarlanmalıdır.

Henüz tebliğ çıkmadı. Ama umut ediyorum ki yukarıda sıralamaya çalıştığım eksik ve yanlışlıkların düzeltilmesi için uğraşılır. Benim aklıma gelmeyenler de mutlaka vardır.

Bu önerilerin dikkate alınmasını diliyor, saygılar sunuyorum.

Tarih:27 05 2008 09:34(1080) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
2. Yorum: mustafa bilğiç 21 08 2008 16:43
hayvancılıgı testeklemek önemli konu ama verilen kıredilerin takip edilmesi öneli bakanda teminatı veriyor kırediyi alıp başka amaçlada kulanıyor ve bunun takibi yapılmıyor ben buna bir örnek verebilirim nisan 2008 de polatlı ilçesi karğalı köyünde 45 başlık besihane kiralandı polatlı ziraat bankası şubesine muracat yapılarak büyük baş hayvan kıredısı alındı ancak 4 aydır bir tek hayvan baglanmadı mehmet emin öktemin adlı şahısa neden sorulmuyor hayvanların nerede diye şahsın köye dahi hiç gelmediği ven nasıl oluyor anlamış degilim böyle destekleme olacahına inanmıyorum sayğıyla sunarım

1. Yorum: Doğan ÖZDEMİR 28 05 2008 09:28
yazıma zorunlu ek :Bu yazımın yayınlanmasından sonra TKB. yeni bir kararname çıkardı.2008/13695 sayılı,24.05.2008 günlü resmi gazetede yayınlanan "Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar" ile ,yukarıda eleştirdiğim bazı konularda azda olsa bazı düzeltmeler yaptı.Aklın yolu birdir.Genede kutlarım.Ancak yetersizliği ortadadır.Keşke gerçekten destek olabilecek şeyler yapsalardı.Ek olarak sütün litresine 4 YKRŞ.doğu-güneydoğudaki 28 ilde kesilen hayvanlara Kg. başına 1 YTL. destek verilecekmiş.Ayrıntı resmi gazetede var.Saygılarımla...


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Başkalarına Değil, Kendine Bak


Partilerde Hareketlilik


Yarınlardan kaygı duymayalım…


Krizde Vatandaşın Görevi


Denge


Kriz ve kamyonlar


Koy Ardına Rahvan Gitsin!


Önümüz kurban ardı kriz…



Kurucu
İsmail Hakkı Özdilek

Kuruluş Tarihi
1 Temmuz 2005
Yayın Sahibi
Hakkı Küçükbaş

Adres:
Hükümet cad. No:40
BOYABAT-Sinop
Ticaret Sicil No: 1710
Telefon
0 (545) 323 07 07
E-posta:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
E-posta gönderebilirsiniz

Boyabat Gazetesi
Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt eder

Boyabat'ta yayım yapan hiç bir basılı, sözlü yada sanal yayın organıyla bağımız yoktur ve hiç biri Boyabat Gazetesi'ni temsil etmemektedir.





Agustos ayı ziyaretci sayısı:38640 DtGaNi