Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

 

Abdulkerim Kasım Ağcakaya kim?

 

Boyabat’a geldiğinde, sesi ile hafızlığı ile Kur'an-ı Kerim ve Mevlidi Şerif okuması ile ilahi ve kaside söylemesi ile dikkatleri çeken Ağcakaya Türkiye üçüncülüğünü almasıyla bizleri gururlandırdı.

Kendisini tanımak, ulaştığı zirveye nasıl geldiğini öğrenmek ve gelecek nesillere örnek olması için hayat hikâyesini yazmak amacı ile camisisine gittiğimizde saat 11.00 di. Günlerden Cuma idi. Sala vermeye daha bir saat vardı. Caminin kapısı açıktı. Cami tertip ve düzeni ile temizliği ile gerçek İslam mabedi olarak karşımızda duruyordu. İşte İslam ibadethanesi böyle olmalıydı. Kendisine ve Hüsamettin Kabakçı Hocama teşekkürü hemen başta yapıyorum. Ellerinize ve yüreğinize sağlık diyorum.

İçeriden gür bir ses geliyordu. Daha vaaz başlamaması gerekiyordu. Namaza iki saat vardı. Her halde test yayını yapıyorlar, diye düşündüm. Sonra baktım ki, hoparlör açık değil. Ses üst kattan geliyor. Ağcakaya Hocam okuyacağı hutbenin provasını yapıyor. Bu olay bana başarıya nasıl ulaştığını anlattı. O, görevini seviyor. Cemaatine önem veriyor, saygı duyuyor. Cemaate daha faydalı olabilmek için, bayramda şiir okuyacak ilköğretim öğrencisinin evde çalıştığı gibi çalışıyordu. Bu mesleğine saygının, insanlığa saygının bir ifadesi idi.

Kendisi ile röportaj yapmaya geldiğimi, Boyabat Gazetesinde yayınlanacağını söylediğimde hafif bir mahcubiyetlik içine girdi. Utanıyordu. Kendisinin reklâm olmasını istemiyordu. Zaten reklâma da ihtiyacı yoktu. Onu tanımayan ve duymayan kalmamıştı. Biz onun hayatını yazmakla başkalarına faydalı olacağını söyleyerek ikna ettik.

 

 


Abdulkerim Kasım Ağcakaya'nın hayatında köşe taşları

1980 yılında Sinop ili, Durağan İlçesi Kaplangı köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi.

1991 yılında Kastamonu Hazret-i Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kur’an kursuna başladı.

1993 yılında Kuran kursları arasında yapılan Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında Kastamonu İl Birincisi oldu.

1994 yılında hafızlığını tamamladıktan sonra Durağan İmam Hatip Lisesine başladı.

1995 yılında Sinop ili genelindeki İmam Hatip Liseleri arası Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma yarışmasında Sinop il birincisi oldu.

1997 yılında Sinop il genelindeki İmam Hatipler arasında yapılan Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma yarışmasında Sinop il birincisi oldu.

2000 yılında yine aynı yarışmaya katılarak Sinop il birincisi oldu. Bu üç yarışmanın sonrasında ili temsilen Karadeniz Bölge yarışmalarında Sinop’u temsil etti.

21.02.2000 yılında Bursa- Mustafa Kemalpaşa İmam Hatip Lisesi’ne naklini yaptırdı. Burada eğitimini sürdürürken Yeşilova Beldesine 6 yıl Ramazan Aylarında mukabele okudu.

16.06.200’de İmam Hatip Lisesini bitirdi. Yeşilova Beldesinde vekil imam olarak görev aldı, bu görev 18 ay devam etti.

2001 yılında görev yaptığı Yeşilova da evlendi.

09.09.2001 yılında vekil imamlıktan ayrılarak köyüne döndü. 2,5 aylık aradan sonra tekrar vekil imam olarak, Durağan Ortaköy de 15 ay görev yaptı.

21.02.2003 tarihinde vatani görevini yerine getirmek üzere askere gitti. Hatay- Serinyol ve Erzurum -Ilıca’da Jandarma ulaştırma er olarak vatani görevini tamamladı.

21.05.2004 tarihinde terhis olarak köyüne dönen Ağcakayalı 6 ay fahri imamlık yaptı.

23.11.2004 tarihinde Boyabat Merkez Kumluk Camii’inde vekil imam olarak göreve başladı.

06.06.2005 tarihinde kadrolu imam olarak Boyabat Merkez Akmescit Camii’ne (Taş Camii) atandı.

2006 yılında İmam-Hatip ve Müezzin- Kayyımlar arasında yapılan Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında Sinop il birincisi olarak, Samsun’da yapılan bölge yarışmasında Sinop ilini temsil etti,

26–31 Aralık 2007 tarihinde Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezinde Rehber Öğretici Seminerine katılarak, oradan aldığı bilgileri dönüşünde Boyabat ve Saraydüzü İlçelerinde görev yapan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara aktardı. Bu aktarma hizmet içi eğitimi şeklinde oldu ve 120 saatte tamamlandı.

2008 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camiler ve din görevlileri arasında düzenlenen Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma ve Ezanı Güzel okuma yarışmalarına katılarak Sinop il birincisi oldu.

14 Haziran 2008 tarihinde Amasya’da yapılan Karadeniz Bölge Final yarışmasında Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma dalında bölge dördüncüsü oldu.

29 Haziran 2008 Giresun’da yapılan Karadeniz Bölge Final Yarışmasında Ezanı Güzel Okuma yarışmasında bölge 1. oldu.

21–22 Ağustos 2008 tarihinde Bursa-Nilüfer Eğitim Merkezinde Rehber öğretici Değerlendirme Seminerlerine katıldı.

31 Ağustos 2008 tarihinde Sivas’ta yapılan Ezanı Güzel Okuma Türkiye Finali Yarışmasında TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ oldu.

 


Bu Mesleği neden seçti?

Ağcakaya’nın dedesi, babası ve ağabeyi imam. Onların vazife sevgisi, huzur ve mutluluğu kendisinin de bu mesleği seçmesinin nedeni oluyor.

Bugünlere gelmesinde kimlerin yardımını görmüş?

En büyük yardımı elbette ailesinden ve çevresinden görüyor. Okullarındaki başarılarında öğretmenlerinin de hakkı olduğunu biliyor ve onlara teşekkür ediyor. Bilhassa Boyabat İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Ahmet MOR hocanın çok fazla katkısı olduğunu söylüyor ve sonsuz teşekkür borcu olduğunu bildiriyor.

Eğitim sürecinde zorluklar yaşamış

Eğitim süresince çeşitli zorluklar olmasına rağmen azimli olmam ve yılmamam sayesinde başardım, diyor. Kur’an Kursunda Hafızlığımı tamamlamaya çalışırken ayağımda ayakkabı ve çorap yoktu. Sağ olsun Kastamonu halkı ramazan ayında yaptıkları yardımlarla hafızlığımı tamamladım.

Ağcakaya Bu Başarıyı Neye Borçlu?

Ağcakaya “Azim ve gayretle çalışmaya, zorluklar karşısında yılmamaya, başaracağına inanmaya, disiplinli ve süreli çalışmaya, planlı çalışmaya, bugünün işini yarına bırakmamaya ve mesleğini sevmeye bağlı olduğunu” söylüyor.

Bundan sonrası için hedefiniz nedir?

“Bu başarıyı elde etmek kolay olmadı. Rakiplerimiz gerçekten güçlüydü. Başaracağıma inanarak çalıştım. İlimizi ve ilçemizi en iyi şekilde temsil edebildimse ne mutlu bana. Bir yere çıkılıyor, önemli olan orada kalabilmek. Bunun için, okumakta olduğum İlahiyat Ön lisans Programını bitirip mesleğimde ilerlemek ve görevimi en iyi şekilde yapmak istiyorum.”

Sorduk: insanlardan ne bekliyorsunuz?

Güzel iş yapanlara destek çıkılmasını, sanatçılara, sporculara gösterilen ilginin, eğitim dalında da başarı gösterenlere de esirgenmemesini bekliyor.

Meslektaşlarından Kendisinin üçüncü olarak bıraktığı bayrağı birincilikle yeniden dalgalandırmalarını bekliyor. Yarışmalara katılacak arkadaşlarına deneyimleri ile yardımcı olacağını belirtiyor. Kendi rekorunun yine bu bölgedeki meslektaşları tarafından kırıldığını görmenin en büyük dileği olduğunu belirtiyor

Bizde Boyabat Gazetesi olarak bir defa daha kendisine başarılar diliyoruz. Sağlık ve mutluluklar diliyoruz. Allah utandırmasın, yardımcısı olsun diyoruz. En kısa zamanda başka Abdulkerim Hocaların haberlerini sizlere duyurmak dileklerimizle...

 

 

 

Tarih:15 09 2008 15:53(910) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
26. Yorum: MURAT MOBİLYA 20 09 2008 15:00
hocam başarılarının devamını dilerim . ezan okuma final yarışmasında SİVAS'I EZEN nidalalarıyla TİTRETTİ kerem hocam türkiye 3. değil türkiye 1. idi.SİVAS'ta başarılar hocam... (NAZİF PARMAKSIZ)

25. Yorum: CİDDİ 20 09 2008 01:30
YA HOCAM BİRAZCIKTA ÇAMLICA CAMİSİNE GEL NOLURRRRRRRRRRRRRR ALLAH RIZASI İÇİN

24. Yorum: MEHMET ERSLAN 18 09 2008 11:50
SAYGIDEĞER HOCAM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM SAYGILAR halk_emlak@hotmail.com

23. Yorum: asi ye 17 09 2008 17:44
asi boyabatlı daha enrde birinci oldugunu bilmiyosun boyatabatta birtinci olmadı yarısma nın yapıldıgı yerde birinci oldu adamım.

22. Yorum: asi boyabatlı 17 09 2008 15:39
17. yorumcu övünüp durma sonuçta boyabatta birinci oldu ve bilindi öğrenildi durağan gibi bir yerde smile smile

21. Yorum: Ramazan ÖZTÜRK 17 09 2008 08:56
Olayı basıte indirgemenin kime ne faydası var.İnsanların oralı veya buralı olması çokmu önemli .Hepimiz bu toprakların çocuğu geğilmiyiz. een önemlisihe hepimiz müslüman değilmiyiz.(bütün müslümanlar kardeştir)o halde birbirimizin başarısını,sevincini paylaşmalı aynı şekilde üzüntülerinede ortak olmalıyız.Unutmayalımki sevinçler paylaşıldıkça çoğalır üzüntüler paylaşıldıkça azalır.
Selam ve sevgilerimle...

20. Yorum: Hepimiz Biriz. 17 09 2008 07:49
Arkadaşlar şu Durağan'lı-Boyabat'lı gibiçağdışı değerlendirme kriterlerini artık bir tarafa bırakın. Durağan57 sitesi de aynı yolu izliyor. Bu türlü zihniyet artık globalleşen dünyada eskidi. Bu türlü yaklaşımlar insanları birlikteliğe, kardeşliğe değil ayrımcılığa ****ürür. Kim, nerede güzel iş yapıyorsa desteklemek gerekir. İyi insan her yerde iyi, kötü her yerde kötüdür.

19. Yorum: .. 17 09 2008 02:41
ne kadar 1 cı olursa olsun sonucta duraganlı boyabatınan bır ılgısı yok

18. Yorum: yıldız mutfak 16 09 2008 20:16
allah senı yetıstıren ananın babanın elını opeyım bu gonul ısı senıde tebrık ederım hocam zamanla bırıncılıkte gelır mevlam yardıncın olsun

17. Yorum: DuRaGaNlı 16 09 2008 18:33
hocamızı duraganlı oldugundan ayrı bir sempati duyuyor ve seviyoruz. basarılarınızın dewamını dileriz sayın hocam allah yolunuzu daima açık etsin...

16. Yorum: Başarının Sırrı 16 09 2008 15:51
A.Kerim hocayı kutlarım. Hocanın hayatını dikkatle incelerseniz kur'an kursu ve imam hatip lisesi yıllarında da başarıları var. Yani bugün elde ettiği başarı tesadüfi değil. Uzun yıllara dayanan, azimle, yılmadan, gurur kibir yapmadan çalışmanın semeresi. Bu türlü başarıların ilçemiz adına çoğalmasını temenni ediyorum. Ülkemizin yetişmiş adama, işini iyi yapan adama, adam gibi adama ihtiyacı var. Hocam bu işte öncü oldu. inşaallah arkası gelir.

15. Yorum: İSMAİL ŞENEL 16 09 2008 12:30
AĞZINA DİLİNE SAĞLIK. NİCE MUTLU SAĞLIKLI SENELER DİLERİM

14. Yorum: Ramazan ÖZTÜRK 16 09 2008 11:23
Değerli Hocamızı tebrik eder,Anne ve babasınında ellerinden öpüyorum.Ne mutlu onlara.
Kardeşimizin yetişmesinde emeği geçen ona emek vererek bu günlere gelmesine vesile olan hocalarındanda Allah razı ve memmun olsun.Cenabı Allah kendisine hayırlı uzun versın.
Selam ve sevgilerle.

13. Yorum: KEMAL 16 09 2008 10:10
Bşarılarının devamını dilerim hocam. Allah yolunu açık etsin

12. Yorum: Çalışan Kazanır 16 09 2008 09:15
Abdülkerim AĞCAKAYA hocamızı tebrik ediyorum. Ayrıca bu haberi hazırlayan ve yayınlayan Boyabat Gazetesi'nin değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum. Böyle başarılı kişilerin hayat hikayeleri sonraki nesillere örnek olmalı. Başarı grafiğini sonraki nesiller daha yükseğe taşımalı. Keşke video bölümü de olsa da hocamızın okuduğu ezan ve Kur'an-ı Kerim'i izleyebilsek. Boyabat'mız her alanda birinciliklere layık. Hep birlikte elele hep başarılara doğru koşalım inşaallah. Başarılı şahsiyetlere destek olalım. Hiçbir şey yapamazsak da camiye gidip hocamızı tebrik e****m. Allah muvaffak etsin.

11. Yorum: ŞÜKRÜ AÇIKGÖZ 16 09 2008 06:56
Öncelikle bu haberi hazırlayan ve hocamızın başarılarına suskun kalmayan,onu sahiplenmemizi hatırlatan değerli Boyabat Gazetesi yetkililerine teşekkürler.Değerli hocamız zaten keşfedilmeyi bekleyen bir madendi.İşte burdan da görüyoruz ki işini hakkıyla yapanı,seve seve ,canı gönülden çalışanı helede böyle güzide,mesuliyeti yüklü bi mesleği icraat edeni ALLAH(c.c.)yolda bırakmıyo.Ne Mutlu Feyiz alana!!!

10. Yorum: Sarssss 16 09 2008 01:40
Herseyden önce böyle degerleri akidesi karakteri saglam insanlari gündemine alarak bizlere ulastiran Sn.Ali SEZER
ve ekibine 1 Boyabatli olarak tesekkür ediyorum.Siz gönül ikliminizde,kalp odaginizda hertürlü bitkinin yetismesine olanak sagladiniz icin 1 kere degil bin kere daha büyüdünüz.Iste en büyük demokrat bu haliyle bugün sn.Sezer dir.Mübala yapmiyorum.Sizi seviyorum.
Safiyeti ve örnek müslüman olusu haberinizden belli olan
saygi deger Hocamiza azim ve basari dilerim.

9. Yorum: İsmail 15 09 2008 23:00
Sayın hocamızı başarılarından dolayı tebrik ediyorum.Başarılarının devamını diliyorum.

İsmail Taştekin
İst Anadolu Yakası
İl Telekom Bölge Müdürlüğü
Makine Bölge Amiri

8. Yorum: starmen 15 09 2008 21:35
hocam ben sızın bızım köydede görev yaptıgınızı bılmıyordum babam dan ögrendım benım babamda hocaydı emeklı oldu benım köyümdede hocalık yapmanızdan gurur duydum orta koylü olmaktanda gururluyum allah sizin yolunuzu acık etsın ve sesınıze güc versın sizi en içten dıleklerımle kutluyorum niçe başarılara imza atacagınıza emın8ım yolunuz açık olsun tşk hocam

7. Yorum: Salih 15 09 2008 21:30
Hocam Allah razı olsun keşke bizlerde senin gibi olabilseydik.. allah binlerce kez razı olsun..

6. Yorum: BAYŞAH 15 09 2008 18:27
SAYIN HOCAM SANA SAYGIM SONSUZ EN AZINDAN İLMİME SESİNE SAYGIM YALNIZ SENDEN BİR RİCAM VAR CEMAATI NA BAKARSAN HER MAHALLEDEN GELENLER VAR SENİN PEŞİNDE NAMAZ KILMAK İÇİN CUMA AKŞAMI DIŞARI ÇIKTIN BAKTIN YETERSİZMİ BULDUN CEMAATİ BİLMİYORUM ASLINDA RAMAZAN BOYUNCA EN KALABA GECE O GECE OLDU SİZİN İÇİN GELENLERDİ AMA SİZ TUTTUNUZ BAŞKA BİR İMAM ARKADAŞA KILDIRDINIZ VE MÜEZZİNLİK BİLE YAPMADINIZ HASTA İDİM DERSENİZ BİR GECE SONRA SİZ KILDIRDINIZ VE CEMAATİNİZ AZ İDİ ÇÜNKÜ BAŞKALARINA FAZLA İKRAM DA BULUNU YOSUNUZ ŞİMDİYE KADAR BOYABATTA KAÇ KİŞİ BİLİ YORDU O CAMİYİ SİZİN SAYENİZDE ÖĞRENDİK BİZ SİZİN GİBİ GÜZEL LİKLER İSTEYENLERDENİZ MAKSATIM ELEŞTİRİ DEĞİL SENİ İSTİYORUM HOCAM SENİ ALLAH AŞKI İÇİN SENİNLE HUŞU VE ZEVK ALIYORUM ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN ...

5. Yorum: ismail hakkı özdilek 15 09 2008 17:06
sayın hocamızı başarılarından dolayı tebrik ediyorum. allah nice muvaffakiyyetler versin inşallah.

4. Yorum: .. 15 09 2008 17:03
yav herşeye yorum yapıp duruyon kendine yarum kapalı yapma arkadaş o zaman sende yorum

3. Yorum: Bilal ŞİMŞİRGİL 15 09 2008 16:56
SAYGIDEĞER HOCAM ÖNCELİKLE BAŞARILARININ DEVAMINI DİLER,SİZLERE AİLE SAADETİ İÇERİSİNDE SAĞLIKLI UZUN ÖMÜRLER NİYAZ EDERİM.

2. Yorum: Boyabatlı 15 09 2008 16:52
Çok güzel hazırlanmış bir yazı. Araştıran ve yazanların eline, kalemine sağlık. Bu şekilde başarı hikayelerine devam edilemsini bekleriz.
Bir akşam teravih için Abdülkerim Hocanın camisine gittim. Doluydu vedışarıda da cemaat vardı. Halkımız güzeli, kaliteyi tercih ediyor. Umarım diğer imamlarımız da kendilerine döner ve kendilerini geliştirme ihtiyacı duyup geliştirirler. Kerim hocaya başarılar diliyorum.

1. Yorum: GÜL 15 09 2008 16:19
HOCAMIZIN AĞZINA YÜREĞİNE SAĞLIK ALLAH UZUN ÖMÜR VERSİN DAHA NİCE BİRİNCİLİKLERE İNŞALLAH ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN ALLAH RAZI OLSUN HOCAM smile


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Ak Parti Seçim Startını Verdi Orta Öğretim Okullararası Futbol Turnuva Boyabat SP Belediye Başkan adayı açıklan AKP Boyabat'ta seçim bürosu açtı Durağan Emin Ellerde Sinop 1. Amatör Küme 6. Hafta Değerlendi Ümitli gittik, üzgün döndük: 5–1 Boyabat Dergisi Ocak sayısı yenilendi Voleybol’da Gerze’yi farklı mağlup ettik İnternet Durağan'da Yuva Yıktı Sinop Tünelli Yolu Açıldı Eğitim-Bir-Sen Boyabat Temsilciliğinden Boyabat’ta TÜVTURK özel araç muayene is Sinop-Boyabat (Tünelli Geçiş) Yolu açılı Kulüpler Arası Voleybol Maçları İlçemizd Bu adresi sık kullanılanlara kaydedin! Amatör küme ilkyarı değerlendirmesi(2) AKP Sinop Milletvekili Dodurgalı Gazetem Şanlı Tekstil eğitim çalışmalarına başlı Amatör küme ilkyarı değerlendirmesi(1) DSP Belediye Başkan Adayı: Davut Çalhan AKP İlçe Başkanı Kara: “Liste söylentile İrfan Dindar: “Siyaseti halk için yapaca Engin Altay'dan soru önergesi Nostalji Müzesinin afişleri hazırlandı v Yüzlerce genç kayıt için başvurdu Bayburtlu Gözüyle Boyabat Sinop 1. Amatör Küme 5. Hafta Değerlendi Türk Eğitim-Sen soruyor: “Böyle bir madd Sinop Veteriner Hekimleri Toplantılarını Çeltikspor farklı galip: 0-5 CHP seçim broşürünü dağıtmaya başladı Ilıcalılar İstanbul'da birlik gecesi düz MHP Adaylarını Açıkladı Sekiz yıldır kayıp, Ana Baba Perişan CHP Adayları seçim çalışmalarına başladı Birtat Otel açıldı Kimliği belirsiz kişiler araba kundaklad Yılmaz ve Küçükbaş Ailelerinin Mutlu Gün Tümü

Trajedi sadece Filistin’de değil!


Müjde: Yorumlara yeniden yol verdik


Gazze’deki çocuklar da cennet kokardı


Ergenekon mergenekon


Bir Trafik Kazasının Ardından


Küçük Ölçekli İşyerlerinin Ekonomi Oyunundaki Manevraları


İki Elin Sesi Var!


Amerikan Krizi


Baş İle SonKurucu
İsmail Hakkı Özdilek

Kuruluş Tarihi
1 Temmuz 2005
Yayın Sahibi
Hakkı Küçükbaş

Adres:
Hükümet cad. No:40
BOYABAT-Sinop
Ticaret Sicil No: 1710
Telefon
0 (545) 323 07 07
E-posta:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
E-posta gönderebilirsiniz

Boyabat Gazetesi
Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt eder

Boyabat'ta yayım yapan hiç bir basılı, sözlü yada sanal yayın organıyla bağımız yoktur ve hiç biri Boyabat Gazetesi'ni temsil etmemektedir.

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:306076 DtGaNi