Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Biz Böyleyiz

Boyabat Gazetesi adı altında bir internet gazetesi olarak uzunca bir süre yayındayız. Bu işe başlarken her internet sitesi gibi güncellemelerin bizim için de bir sorun olacağını biliyorduk. Bu sorunu aşmak için bazı düşüncelerimiz ve beklentilerimiz vardı. Ancak düşündüklerimizin hepsini hayata geçiremedik, beklentilerimiz de karşılıksız kaldı.

İnternet yayıncılğında geldiğimiz yer; yerel bir site için büyük bir başarı sayılmalıdıır. Sinop ili içinde en fazla ilgi görerek ziyaretçi alan site Boyabat Gazetesi'dir. Bu ilgi boşuna değildir. İlimizdeki diğer siteleri incelediğiniz zaman Boyabat Gazetesi kadar sık güncellenmediğini, geçen haftaya ait olan haberin hala birinci sırada olduğunu görürsünüz.

Bizde bu siteleri sıklıkla izliyoruz. Boyabat Gazetesi'nin Sinop geneline hitap etmesini istediğimiz için diğer ilçelerdeki haberleri de takip etmek ve bu haberide yayınlamak istiyoruz. Bunun için bize haber verebilecek kaynaklar ile iyi ilişkiler kurduk. Habercilik görevinini sürdürebilmek için spor ve siyaset adamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve gazeteciler ile tanıştık. Kendileri ile ilişkilerimizi olabildiğince sürdürüyoruz. Bu ilişkileri sürdürmekteki amacımız hergün, her saat taze habere ulaşabilmek ve bunu tazesi ile yayınlayabilmektir.

Küçük kentlerden çok haber çıkmıyor

Sinop ve Boyabat gibi küçük kentlerde haber çok bulunan bir şey değildi. Gün olur on tane önemli olay olur siz bunun hepsini haber yaparsınız. Kimi zamanda önemli sayılacak hiçbir olay olmadan hafta geçer. Siz hiç olay olmadığı için gazete çıkmadığını gördünüz mü? Ulusal gazeteler ve televizyonlar durduk yerde kendileri olay yaratarak bunu haber yapıyorlar.

Bizim bazı haberlerimize bazı ziyaretçilerimiz büyük tepki gösteriyorlar ve "Amma da haber" gibi, "Böyle haber mi olur?" gibi yorumlar yapıyorlar. Bu yorumu yapan arkadaşlarımız para vererek aldıkları gazetedeki bütün haber ve köşe yazılarını okuyorlar mı? Sinop İlinin her yerinden haber almak ve bunları yayınlamak için çaba gösteriyoruz. Haber yayınlarken çok fazla seçici olamıyoruz.

Haberlerde neden seçici olamıyoruz?

Bize her gün 30-40 haber ulaşsa o zaman bizde bu haberler arasında bir seçim yapar ve ziyaretçilerimizin ilgisine yönelik olarak bir seçim yapabilirdik. Ama Sinop ölçeğinde haber ağımızın geniş olmasına karşın bize ulaşan 5-10 haber ulaşabiliyor. Elbette ki bu haberler de bütün ziyaretçilerimize hitap etmiyor. Etmesi de gerekmiyor. Çünkü bazı arkadaşların basit bularak "böyle haber mi olur" dediği haber ziyaretçilerimiz tarafından en fazla okunan haber oluveriyor. Gözönünde tutmamız gereken bir husus ise Boyabat Gazetesi'nin sadece Boyabat'tan değil, sadece Sinop'tan değil, hatta sadece Türkiye'den değil, ülkemizin başta Anraka ve İstanbul olmak üzere bütün kentlerinden ve Dünya'nın başka ülkelerindende takip ediliyor olmasıdır. Boyabat'ta Adnan Menderes Bulvarındaki dükkanında oturan kişi için asfaltın çizgilerinin çizilmesi haber değildir. Ama dünyanın öbür ucundan buraları özlemiş bir kişi o haberi ilgiyle okuyup koyduğumuz resimleri uzun uzun inceliyor.

"O adamın haberini bir kere daha yayınlarsanız""

Zaman zaman "Yemin ediyorum. O adamın haberini bir kere daha yayınlarsanız" Bir daha gazetenize bakmam!" tehditlerini alıyoruz. "Siz falan partinin borazanı oldunuz" veya "Filan partiye düşmanlık ediyorsunuz" gibi eleştiriler alıyoruz. İşin garibi bu eleştiriler aynı siyasi parti için yapılıyor olmasıdır. Eğer Boyabat Gazetesi değişik kişiler tarafından aynı siyasi partiye yandaş olmakla ve ona düşmanlık etmekle suçlanıyorsa" Demek ki biz doğru yoldayız diye düşünüyoruz.

Bilinçli olarak yansız olmayı seçtik

Biz Boyabat Gazetesi olarak bilinçli bir şekilde yansız olmayı seçtik. Her siyasi görüşe yer veriyoruz. Her siyasi partiye haber alacak kadar yakınız. Her siyasi partinin il ve ilçe başkanlarının her söyledikleri bizim için haberdir. Duyurmayı da görev biliriz. Vali ve Kaymakamların, Milletvekillerinin, Belediye Başkanlarının yaptıkları ve söyledikleri haberdir. Memleketimizdeki bütün toplumsal etkinlikler haberdir. Ulaşabildiklerimizi yayınlıyoruz. Ulaşamadıklarımız bize ulaştırılamayanlar sanki öyle bir etkinlik yapılmamış gibi topluma yansımadan unutulup gidiyor.

Biz iyi şeyler olsun istiyoruz

Biz sadece Boyabat'ta değil, bütün etki alanımızda Sinop'ta, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde iyi şeyler olsun istiyoruz. İnsanlarımız iyi şeyler yapsın ve biz de bu iyi ve güzel şeyleri duyuralım, alkışlayalım istiyoruz. Topluma güzel haberler verelim diyoruz. Ama ne yazık ki insanlar bu konunun önemini anlamaktan uzak görünüyorlar.

İnsanlarımıza hizmet eden resmi kurumlarımızdan haber almak istiyoruz, bazı yasalar gerekçe gösterildiği için haber alamıyoruz. Bir devlet kuruluşu köprüsü olmayan köye bir köprü yapıyor. Bize "Şu köye köprü yaptık" demeye çekiniyor. Haberini yapamıyoruz. "Bize ne şehre kırk kilometre uzaktaki unutulmuş köyün köprüsünden" diyemeyiz. Çünkü ziyaretçilerimiz arasında o köyün köprüsünü merak eden birileri bulunmaktadır.

Bize düzenli haber gönderenlere teşekkür ediyoruz

Bize oldukça düzenli bir biçimde haber servisi yapan kurumların başında Boyabat Belediyesi gelmektedir. Belediye çalışmaları ile ilgili olarak bize sık sık haber ve fotoğraf göndermektedir. İkinci olarak Dikmen Belediyesi gelmektedir. Dikmen Belediyesi bir elemanın basın ve halkla ilişkiler konusunda görevlendirdi. Bu görevli bize haber servis etmektedir. Milletvekillerimizden Sayın Abdurrahman Dodurgalı'nın görevlendirdiği bir elemanı bize haber göndermektedir. Zaman zaman aksatıyor olsa da Sinop Milletvekil Sayın Engin Altay'dan da haberler almakta ve bunları yayınlamaktayız. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Ama bunların dışında başta valilik olmak üzere resmi kurumlardan düzenli bir haber akışı olmadı.

Çağımız iletişim çağıdır

Bazı düşünürler "Çağımız iletişim çağıdır" diyorlar. İnsanların büyük bir bölümü sürekli olarak telefonları ile başkaları görüşmekte, haber alıp haber vermektedir. İnternet denen haberleşme aygıtı büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Köylerimize bile internet istenir oldu. Böyle bir çağda bir şeyi yapmak kadar onu duyurmak da önemlidir. Bu önemi anlayanlar bize haber gönderiyorlar, anlamayanlar da yaptıkları iyi şeyleri bile kimseye duyuramıyorlar.

Sitemizi her gün binlerce kişi ziyaret etmektedir

Basılı Gazeteler, Televizyonlar bütün Dünya'da tröstlerin eline geçti. Bu yayın kuruluşları insanlara süzülmüş, değiştirilmiş, yanıltıcı haberler veriyorlar. Bu şekilde insanları yönetip yönlendirmek istiyorlar. Bu konuda büyük ölçüde başarılı oldular. Bu yayın organları doğru haber vermek için değil yayınladıkları haberlerle öncelikle sahiplerini ve kendilerini reklamlarla besleyen çok uluslu şirketlerin çıkarlarını gözetmek için yayınlanıyorlar. Yayıncılıktaki bu çok uluslu denetimden şimdilik sadece internet haberciliği kurtulabilmektedir. Özgür ve ciddi yayın yapan internet yayınlarının da bir sıkıntısı bulunmaktadır. Birçok ciddi internet sitesi milyonlarca çöp tabir edilen internet sitesi arasında kaybolmaktadır. Hakettiği halde yeteri kadar ilgi görememektedir. Aklı başında insanlar bu sitelere ulaşamamaktadır. Ama Boyabat Gazetesi en azından yöresel bazda, hemşerimize ulaşmakta bir başarı sağladı ve önemli bir eşiği atladı. Bu nedenle her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Yazarlarımız da yazılarımız da üst kalitedir

Yöremizde etkili olduğumuzun farkındayız. Bu etki sadece en fazla insana ulaşabildiğimiz için değil, yansız olduğumuz ve her görüşü saygılı olduğumuz içindir. Bir siyasi partiye yaslanmış olmadığımız için değişik kişiler tarafından takdir görüyor, güveniliyor ve eleştiriliyoruz. Yazarlarımızı şu görüşten olsunlar, bu görüşten olsunlar diye belirlemedik. İyi yazabildikleri için, güzel yazabildikleri için seçtik. Hem de en iyilerini seçtik ve kendilerini rica minnet razı ettik. Yazarlarımız ülkemizin en büyük gazetelerinde yazabilecek kalitedirler. Yazarlarımızın bilgi birikimileri yüksek, hayat deneyimleri zengin, edebi zevkleri üst seviyededir. Hepsi üslup sahibi kimselerdir. Siz Boyabat Gazetesini açtığınız zaman kolaylıkla buluyorsunuz. Ama biz bu kadar yüksek nitelikli yazarı ancak Türkiye'nin değişik kentlerinde bulabildik. Yazarları ve yazıları itibariyle Boyabat Gazetesi internette milyonlarcasını bulabileceğiniz sitelerden biri değil onların en iyilerindendir. Sinop'ta yayınlanan yazılı gazetelere ve internet sitelerine haber kaynağı olmaktadır.

Yazımızın başında bazı beklentilerimiz karşılıksız çıktı dedik. Beklentimiz bir çok hemşerimizin bize katılacağını ve etkin bir biçimde yardımcı olacağını umduk. Yazarlarımız hariçi bu umudumuz gerçekleşmedi. İnternete yatkın hemşerilerimizden bize, ekibimize katılımlar olabileceğini düşündük. Ama bu hemşerilerimiz bize katılacak yerde kimsenin ilgi göstermediği ve göstermeyeceği kendi kişisel sitelerini kurmayı tercih ettiler. Biz de bunca yılın ardından başladığımız ekiple eksilerek yola devam ediyoruz.

Biz böyleyiz. Yansız olmayı biz şeçtik ama yalnız olmak bizim seçimimiz değildir. Hala birilerinin çıkıp "Bizim yapabileceğimiz bir şey var mı? Bir yardımımız olur mu?" diyecek diye bekliyoruz.

<<Eski Yeni>>
Tarih:11 10 2009 14:11(582)
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Yankı 8 yaşında
Bir yıl dönümü: 25 Haziran
Kadromuz güçleniyor
Yürüyelim arkadaşlar
Boyabatlının sesi 8 yıldır Yankı'lanıyor
Bizim Karadeniz 11 yaşında
Böyle gazeteler yöremizde yok
Boyabat Gazetesi'ni tanıyalım
2011 Raporu
Bizden Görüntüler yakında
Nurullah Aydın Gazetemizde
Bildiri 1
Boyabat Gazetesi'nin prensip kararları
Kültür-Sanat Sayfası yayında
Aramıza iki eğitimci daha katıldı
Herkes haddini bilsin
Yorumlar yormaya başladı
Boyabat Gazetesi nasıl doğdu ve bu durum
İHH ve Sefa Yalın neyi tekzip etti?
“Böyle gazetecilik mi olur?”
Boyabat Gazetesi oğul vermeye hazırlanıy
Bu memlekette iyi şeyler olsun
71 günde milyonu geçtik
Gurur veren tablo
2009'a toplu bakış
5 milyonu geçtik
Biz Böyleyiz
Haberimiz vardı ama...
Sinop'un ilk günlük gazetesi 16 yaşında
Boyabat Gazetesi'nin başarısının sırları
Tümü

Yankı 8 yaşındaKurucu
İsmail Hakkı Özdilek

Kuruluş Tarihi
1 Temmuz 2005
Yayın Sahibi
Hakkı Küçükbaş

Adres:
Hükümet cad. No:40
BOYABAT-Sinop
Ticaret Sicil No: 1710
E-posta:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
E-posta gönderebilirsiniz

DUYURU:
20 Eylül 2013 tarihi itibariyle Ömer Aytekin'in sitemizle alakası kalmamıştır

Eylül ayı ziyaretci sayısı:754934 DtGaNi