E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi

Son yıllarda daha sıkça duyulmaya başlayan, bahar-yaz dönemlerinde artış gösteren ve ağırlıklı olarak keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır. İlk olarak 1944 yılında Kırım'da, sonra 1956 yılında Kongo'da tanımlanmış ve sonra aynı hastalık olduğu anlaşılmıştır.

Keneler, kan emerek beslendikleri için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb. ) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilirler. Ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunan keneler, beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülmekle birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da bulunabilirler.

Kenedeki Mikropların sebep olduğu bir hastalıktır.

Kırım-Kongo Kanamalı AteşiHastalık genellikle insanlara kene tutunması ve kenelerin çıplak ellerle toplanması veya ezilmesi ile bulaşır.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiVirüsü taşıyan hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına temas etmekle de bulaşabilir.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiHastalık hayvanlarda belirti göstermediğinden hayvanlarınız sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilir.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiHastalığa yakalanan kişilerin kan ve vücut sıvılarına çıplak el ile dokunmayın.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiTarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarına giderken açık renkli ve mümkün olduğunca kapalı giysiler giyin, oturacağınız yere açık renkli örtü serin.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiKeneler uçmaz, zıplamaz, yerden tırmanarak çıkar. Pantolon paçalarını çorap içine sokun, mümkünse çizme giyin.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiTarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarından dönüşte kendi vücudunuzda ve çocuklarınızın vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar, diz arkası dahil) kene olup olmadığını kontrol edin.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiKeneleri kesinlikle elle öldürmeyin, patlatmayınKırım-Kongo Kanamalı AteşiVücudunuzdaki keneyi çıplak elle dokunmamak şartıyla en kısa sürede çıkartın / çıkarttırın.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiKenelerin üzerine sigara basmayın, kolonya dökmeyin.Kırım-Kongo Kanamalı AteşiKene tutunmasından sonra 10 gün içinde;
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Kas ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
ortaya çıkması durumunda vakit geçirmeden sağlık kuruluşuna başvurun.
Keneyi kendiniz çıkaramıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

 

Dr. U. Bekir İnebeyli
Sağlık Gurup Başkanı

Tarih:08 06 2010 21:38(3468) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

 1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
 2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
 3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
 4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
 5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
 6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Resimlerle Nostalji


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:699016 DtGaNi
* ANASAYFA *