E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
0929_Ziyrat4.JPG

 

Boyabat Akyörük Köyü'nde Ziyrat Kesme Geleneği


Boyabat’ın bazı köylerinde çok eskilere dayanan “Ziyrat Kesme” geleneği günümüzde de sürdürülmektedir. Daha önceleri her köyde uygulanan bu adet zamanla bırakılmışsa da bazı köylerimiz bu geleneği devam ettirmektedir. Bu köylerden biri de Boyabat’ın Akyörük Köyü’dür.

 

 

0929_Ziyrat2.JPG

 


Ziyrat Nedir?

Ziyrat kelimesi Arapça Ziyaret kelimesinin halk ağzında söylene söylene değişmiş bir şeklidir. Sözlük anlamı “Görmeye, görüşmeye gitme, gidilme” şeklindedir. Halk arasında bir yere veya bir kişiye saygı gösterme amacıyla gitmeye de ziyaret denmektedir. Hac ziyareti, kabir ziyareti, türbe ziyareti gibi…

 

 

0929_Ziyrat1.JPG

 


Bu âdetin kökü çok eskilere dayanmaktadır. Benzer merasimlerin Eski Türkler’de de olduğu bilinmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre İran Türkmenlerinde, Kıpçak ve Karapapah Türklerinde topluca mezar ziyaretlerinin yapıldığını öğrendik. Bu ziyaretlerde hayır işlenir, hurma veya helva dağıtılır. Ayrıca eski Türklerde ölenlerin ruhlarının kırk gün evden ayrılmadığı, Cuma geceleri ziyarete geldiği inançları vardır. Bu nedenle “Kırk çıkarma” merasimlerinde, Cuma gecelerinde ölülerin ruhlarına Kur’an okunması, helva yapıp dağıtılması adetleri günümüzde de sürmektedir.


Bu adetlerin Türk Toplulukları içindeki yaygınlığı ve günümüzde de devam etmesi çok eski bir Türk geleneği olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Ziyrat Nasıl Kesilir?


Bayramın birinci günü sabah saat 10.00 sıralarında köylüler topluca mezarlığa giderek daire şeklinde otururlar.  Hoca efendi tarafından okunan Kuranı kerimi dinlemeye başlarlar. Bu esnada her evden getirilen helvalar birlikte karılır ve küçük dilimler halinde doğranır. Köylü oturduğu yere yanında getirdikleri mendil veya benzeri örtüleri önlerine sererek helvanın dağıtımını beklerler. Önce helva ile birlikte evlerden getirilen bazlamaç dağıtılır. Sonra parçalanan helvalar paylaştırılır. Bazı köylerde bu dağıtım “Bişi” denen bir tür hamur işi ile yapılmaktadır. Dağıtım işini köyün eli yakışan gençleri yapmaktadır.

 

 

0929_Ziyrat3.JPG

 


Köyde helva yapacak insanı olmayan ve gurbetten gelenler helva yerine lokum ve şeker getirirler bunlarda gelenlere helva ile birlikte dağıtılır.

 

 

0929_Ziyrat6.JPG

 


Dağıtım işi bitince imam efendi dua okur, herkes el açıp “âmin” der ve "Ziyrat Kesme" merasimi tamamlanmış olur.

 

0929_Ziyrat7.JPG0929_Ziyrat9.JPG 0929_Ziyrat8.JPG

 

Ziyrat Yemeği

Mezarlıkta ziyratın kesilmesi, dua edilmesi ile öğlen vakti gelmiş olur. Ziyrat kesen köylüler köye gelirler ve cami yanında topluca yemek yerler. Her evden pilav, sütlaç, incir uyuşturması, ayran, yoğurt vesaire yemekler gelir ve bu yemekler yer sofrasında hep beraber yenir.

 

0903_Hasan_Muslu.jpg

 

 

Hasan MUSLU
hasanmuslu57hotmail.com

 

Tarih:29 09 2010 15:25(4684) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Resimlerle Nostalji


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:955658 DtGaNi

* ANASAYFA *