0628_dnz.jpg


Eş Durumu Atamasında Bir Mahkeme Kararı..

Eşinin bulunduğu ilden başka bir ilde İlköğretim Okulu'nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan ve eşi Eskişehir'in Odunpazarı İlçesi'nde Türkiye Odalar ve Boralar Birliği çalışanı olan şahsın Eskişehir'e naklen atanma talebiyle Aralık 2011 tarihindeki özür grubu atamaları için yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin; daha önce özür grubu atamalarında yayımlanan kılavuzlarda eşi özel emeklilik sandığına tabi olarak çalışanlara eş durumu nedeniyle tayin hakkı verildiği halde, 2011 yılı Aralık dönemi özür grubu atamaları kılavuzunda buna ilişkin bir düzenlemeye yer verilmediği ve bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddiasıyla ilgili idare mahkemesine dava açılmıştır.

İlgili İdare Mahkemesi, 2012/565 Esas sayılı kararında, Anayasa'nın 41. maddesinde yer alan, "Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulamasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar" hükmüne dikkat çekerek, "657 sayılı Kanun'un 72. maddesinin 2. fıkrasında yer alan, ‘Yeniden veya yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarda aile birimini muhafaza etmek bakımından kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak memur olan diğer eşin de isteği halinde ataması, atamaya tabi tutulan memurun atandığı yere 74 ve 76. maddelerde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır" ifadelerine yer vermiştir.


Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin "Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirmeler" başlıklı 35. maddesinin 1. fıkrasında yer alan, "Öğretmenler, sağlık, eş ve öğrenim durumu özürleri nedeniyle özür gereklerinin karşılanabileceği yerlere yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Ancak bu özürler nedeniyle yer değişikliği istekleri, hizmet gerekleri ile özür durumlarının birlikte karşılanması temelinde değerlendirilir" şeklindeki hükümlere atıfta bulunan mahkeme, mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun geçici 20. maddesi kapsamında şahsın Eskişehir Ticaret Borsası'nda görev yapan eşinin SGK'ya bağlı çalışan olarak kabul edilmek suretiyle işlem tesisi gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna vararak, dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi

Mahkeme Kararını görmek içi resme tıklayınız.

0901_karar.JPGYazarın özel notu: Yazılanlar basılı bir kağıt değildir. Yazılar yorum ve görüşler yazarın şahsi düşünceleridir hiçbir kurum ve kuruluşu bağlamaz. Ekonomi finans piyasa yazı ve yorumları yatırım tavsiyesi değildir.


altlogo.JPG


Tarih:20 09 2012 15:37(1124) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Siyaset yapın ama din üzerinden değil..


Sinop seçmeni ne zaman kendilerinin asıl olduğunu anlayacak?


2015 milletvekili kesin listesi


Boyabatlı Şehitler


Cengiz Tokmak Niçin AKP'nin Birinci Sıra Adayı Oldu?


CHP ve MHP Seçimlere Katılmıyor mu Yoksa?


23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı


Selam Olsun....!


AK Parti’nin Düşüşü ve Sinop


Adam olmak!


Mahalle Sakinleri Feryat Ediyor (Yine mi Kandırıldık?)


Bu kahramanı tanıdınız mı?


Boyabat Gazetesi'ne Yoğun İlgi


Genel Sağlık Sigortası Priminiz Ne Kadar?


Tunus'tan Fotoğraflar ve Gezi Notları (3)


Şubat Sabahı Boyabat'tan Kar Görüntüleri 2015/2/19


Milletvekili Aday adayları


Çiğdemli Pilav


Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar


Namazın Dinimizdeki Yeri


Öğretmenler Günü Nostalji-2


Boyabat Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığından


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Güle Güle İnönü StadyumuKurucu
İsmail Hakkı Özdilek

Kuruluş Tarihi
1 Temmuz 2005
Yayın Sahibi
Hakkı Küçükbaş

Adres:
Hükümet cad. No:40
BOYABAT-Sinop
Ticaret Sicil No: 1710
E-posta:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
E-posta gönderebilirsiniz

Boyabat Gazetesi
Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt eder

Boyabat'ta yayım yapan hiç bir basılı, sözlü yada sanal yayın organıyla bağımız yoktur ve hiç biri Boyabat Gazetesi'ni temsil etmemektedir.

Nisan ayı ziyaretci sayısı:1073998 DtGaNi