Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

0628_dnz.jpg


Eş Durumu Atamasında Bir Mahkeme Kararı..

Eşinin bulunduğu ilden başka bir ilde İlköğretim Okulu'nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan ve eşi Eskişehir'in Odunpazarı İlçesi'nde Türkiye Odalar ve Boralar Birliği çalışanı olan şahsın Eskişehir'e naklen atanma talebiyle Aralık 2011 tarihindeki özür grubu atamaları için yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin; daha önce özür grubu atamalarında yayımlanan kılavuzlarda eşi özel emeklilik sandığına tabi olarak çalışanlara eş durumu nedeniyle tayin hakkı verildiği halde, 2011 yılı Aralık dönemi özür grubu atamaları kılavuzunda buna ilişkin bir düzenlemeye yer verilmediği ve bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddiasıyla ilgili idare mahkemesine dava açılmıştır.

İlgili İdare Mahkemesi, 2012/565 Esas sayılı kararında, Anayasa'nın 41. maddesinde yer alan, "Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulamasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar" hükmüne dikkat çekerek, "657 sayılı Kanun'un 72. maddesinin 2. fıkrasında yer alan, ‘Yeniden veya yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarda aile birimini muhafaza etmek bakımından kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak memur olan diğer eşin de isteği halinde ataması, atamaya tabi tutulan memurun atandığı yere 74 ve 76. maddelerde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır" ifadelerine yer vermiştir.


Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin "Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirmeler" başlıklı 35. maddesinin 1. fıkrasında yer alan, "Öğretmenler, sağlık, eş ve öğrenim durumu özürleri nedeniyle özür gereklerinin karşılanabileceği yerlere yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Ancak bu özürler nedeniyle yer değişikliği istekleri, hizmet gerekleri ile özür durumlarının birlikte karşılanması temelinde değerlendirilir" şeklindeki hükümlere atıfta bulunan mahkeme, mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun geçici 20. maddesi kapsamında şahsın Eskişehir Ticaret Borsası'nda görev yapan eşinin SGK'ya bağlı çalışan olarak kabul edilmek suretiyle işlem tesisi gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna vararak, dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi

Mahkeme Kararını görmek içi resme tıklayınız.

0901_karar.JPGYazarın özel notu: Yazılanlar basılı bir kağıt değildir. Yazılar yorum ve görüşler yazarın şahsi düşünceleridir hiçbir kurum ve kuruluşu bağlamaz. Ekonomi finans piyasa yazı ve yorumları yatırım tavsiyesi değildir.


altlogo.JPG


Tarih:20 09 2012 15:37(1410) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Hangi Numara Ne Manaya Geliyor? Tunus'tan Fotoğraflar ve Gezi Notları (3 Uzmanlardan mesajlaşma uyarısı Kop Dağından Görüntüler "Yılbaşında Hindi Yeme Kültürü Nereden G "Akıllı Telefonlar Aptal İnsanlar" Uzmanlardan mesajlaşma uyarısı ASELSAN ve IBM'den Ortak Proje Altın Portakal Ödüllü Safranbolu'da Zama Kobani Haritada Tam Olarak Nerede Coca-Cola ve Pepsi'den Anlaşma Yürümek için 10 önemli neden Silahla Ateş Edildiğinde Yeri Hemen Tesp Kahve tüketmek dişler için faydalı mı? YouTube yeniden açıldı Dünya üzerindeki Karbondioksit'teki Artı Led ışıklar sağlığa zararlı mı? Proje Tabanlı Mekatronik Eğitimi Çalışta Piramitlerdeki Büyük Taşlar Nasıl Taşınd Kamudaki Fazla Mesailer İçin Genelge Dubai'yi Tanıyalım (Dubaiden Resimler Gö "Alo 199 Nüfus Hattı" ve "Alo 123 Gençli Apple ve Samsung'da Yeni Bir Savaşı Cep telefonlarının pil ömrünü 4'e katlay Çin'deki Türk Piramitleri Yunus.Emre.Karslıoğlu "Vahşet" Ah Be Kardeşim Yapma Artık... Boyabat'ın Unutulan Konusu Deprem Tehlik Kasa Fişlerindeki Gizli Tehlike Türksat 4A Haberleşme uydusu yakında dev 155 Polis İmdat'a Kısa Mesaj İlede Ulaşı Yunus.E.KARSLIOĞLU Altın'ın TL cinsinden Yunus.E.Karslıoğlu Elektrik faturasına F "Yılbaşında Hindi Yeme Kültürü Nereden G Y.Emre.Karslıoğlu Karayollarına Teşekkür Başbakan ERDOĞAN: "Önümüzde iki seçenek ERSOY: "Liderimize ve davamıza sahip çık Üniversitede Hamsi Şöleni ERSOY'un TBMM Genel Kurulundaki Konuşmas Tümü

Riyakar, sözde vatanseverlere karşıyım, karşı...


İnsanın Arayışı; Akıl, Bilim ve Din'ler


Gazetemiz Baskıya Verilirken Çok acı bir kayıp


Cemaat Camiden kovdu….


Bizim İstanbullular


Gönülden Gönüllere


Tüm zamanlarda sevgi engelleri aşıyor!


Arif Hafız Dedemin Evinde Ailecek İftardayız


Seçmen ve siyasi partiler


Haziran 2015 Raporu


TEOG Kabusu ve Boyabat'ta Eğitimin Son Hali


Hangi Numara Ne Manaya Geliyor?


Ramazan-ı Şerif'in Kıymeti


2015 Yılı Milletvekili Genel Seçim Sonuçları (7 Haziran 2015)


Sallım Çorba


Kaybeden Kim?


Milletin Vekili Olmak Yetmez Vicdanların Vekili Olmak


AKP’de Yüzler Niçin Gülmüyor?...


Boyabat'tan Görüntüler (Yeni Mahalle-Bağlar)


Soralım


Boyabatlı Şehitler


Öğretmenler Günü Nostalji-2


Boyabat Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığından


Fevkaladenin Fevkinin de FevkindeKurucu
İsmail Hakkı Özdilek

Kuruluş Tarihi
1 Temmuz 2005
Yayın Sahibi
Hakkı Küçükbaş

Adres:
Hükümet cad. No:40
BOYABAT-Sinop
Ticaret Sicil No: 1710
Telefon
0 (545) 323 07 07
E-posta:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
E-posta gönderebilirsiniz

Boyabat Gazetesi
Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt eder

Boyabat'ta yayım yapan hiç bir basılı, sözlü yada sanal yayın organıyla bağımız yoktur ve hiç biri Boyabat Gazetesi'ni temsil etmemektedir.

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:1217654 DtGaNi