E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
0105_DoganSezgin1.jpg

Ters miyiz?


Tersime geliyorsun, ters ters bakma, ters ters konuşma, tersinden kalkmış, amma ters adam, işlerim hep ters gidiyor. Dilimize yerleşen terslikle ilgili sözler. Hatta terslikler hayatımıza o kadar girmiş ki, şarkılara bile konu olmuş."Dünya tersine dönse" demiş sanatçı. Gerçi dünya tersine dönse asıl o zaman görürüz tersliği.

Sadece sözlerde kalmamış terslikler, hayatımız tersliklerle dolu. İşte size bir kaç örnek:

_ Çocuklarımızı çok severiz, ama paket paket sigara içeriz. Kendimizi zehirlerken, çocuğumuzu da zehirleriz."Ben çocuğumun yanında içmiyorum" derseniz, kendinizi zehirleyip, çok sevdiğiniz yavrunuzu babasız bırakma ihtimalini hiç düşündünüz mü?

*** *** ***

-Doktora gidersiniz, size kesinlikle sigara içmemenizi, bunun çok tehlikeli olduğunu anlatır. Biraz sonra bir bakarsınız aynı doktor dışarıda sigara içer. Hele biz öğretmenler elimizde sigara ile sigara içen öğrenci kovalayıp, bir de onlara ceza vermeye kalkarız.

*** *** ***

-Çocuk sevgisi bambaşkadır. Onları mutlu görmek her babanın arzusudur. Biz de onları mutlu etmek için kucağımıza alıp, arabanın direksiyonuna geçer, birlikte araba kullanırız. Oysa biz ne kadar iyi araba kullanırsak kullanalım, arkadan başka bir aracın bize çarpmayacağını, ya da karşı şeritten bir aracın bize aniden vurmayacağını garanti edebilir misiniz? Çarpma anında bağrınıza bastığınız yavrunuzun, sizinle direksiyon arasında sıkışıp kalmayacağını, açılan hava yastığının çocuğunuzu boğmayacağını garanti edebilir misiniz? Ama olsun biz çocuğumuzu çok severiz.

*** *** ***

-Camiye gideriz.Bazı camilerin kapılarında kocaman "sağlığımız açısından çorapsız girmeyin" yazar.Ama biraz sonra vatandaş ıslak ayakları ile yanınızdan geçip ön saflara doğru ilerler.Sizin yanınızda,secde yapacağınız yerde ayak izlerini de bırakmıştır.Yanında temiz çorap taşıma imkanı olmayabilir.bunu çok ters saymayalım.Fakaaaat!...Kapıda yine kocaman cep telefonlarını kapatalım diye uyarı yazısı olmasına ve müezzinin namaza başlarken ikaz edişine rağmen aldırmayanlara ne diyelim? Namaza başlarsınız .Biraz sonra önce yavaştan ve gittikçe artan bir sesle oyun havası çalmaya başlar.Haydaaaa!... Bazen de dizi müziği çalar. Abimin zevkine göre artık. Gerçekte terslik yok, adamcağızın holdingi vardır, işleri aksar.15-20 Dakika onun için önemlidir. Dünya işlerini aksatmamak lazım... Ben de ters konuşmaya başladım. Sanki benim gibi emekli memur.

Geçenlerde Boyabat dışında daha da ilginç olay oldu. Namazı bitirdim, selam verdim. O sırada bir kaç saf önümde orta yaşlarda bir şahsın telefonu çaldı. Adamcağız çok kibarmış(!) hemen telefonu açtı: "Ben namazdayım, sırası mı şimdi?" diye arayanı bir güzel tersledi. Eh arkadaş haklı, ters zamanda aramayacaksın.

*** *** ***

-Bakın beni ters anlamayın. Kimsenin inancına karışma gibi hakkımız yok. Zaten haddimiz de değil. Kişinin kendi tercihidir ama bir terslik var mıdır? Bilemem. Vatandaş ramazana inanmaz, ramazan bayramını kutlar. Bir arkadaşa sordum. Farklı şeyler hocam terslik yok dedi. Recep, şaban, ramazanı sevmeyen, bayramı sevebilir.

*** *** ***

-Küfür acizlik ifadesidir. Dinimizde günah, kültürümüzde ayıptır. Ancak küfürsüz gün geçmez. Hele bizim memlekette adeta pekiştirme sıfatı. Gezmeye giderken bile sağlam olsun diye cümlenin sonuna eklenir. Kişinin kendisine küfür edilince kavgalar çıkar, hatta sonu ölüme bile varır. Ama küfreden kişi "adamın yüzüne bastım kalayı" diye öğünür.

*** *** ***

Öğrenci herhangi bir dersten yüksek not almışsa "100 aldım " der, not zayıfsa "20 geldi "der. Sanki zayıf notu kargoyla başkası gönderdi.

*** *** ***

-Güneşli havada bildiğim kadarıyla güneş gözlüğü göze takılır. Ama bakıyorum, bilhassa genç kızlarımız, güneş tepede kızdırırken, gözlerini kısarak gezip, gözlük başta dolaşıyorlar. Bir terslik var ama anlayamadım.

*** *** ***

-Vatandaş oğlunu başkasının kızıyla dolaşırken görürse,"Vay benim çapkın oğlum " diye bıyık altından kıs kıs güler. Ancak kızını başkasının oğluyla görürse, havalara çıkar. Kıza hakaretler edilir, şiddet uygulanır, bir takım yasaklar gelir.

*** *** ***

-Gençler birbirlerini severler, hem de çok severler. Her saniye sevdiğini sayıklar, o olmadan yaşayamayacağını düşünürler ve evlenirler. Bir süre sonra o çok sevdiği insanla beraber yaşayamayacağına karar verir. Bu defa birbirlerine hakaret edip nefretle ayrılırlar. Hadi buyurun bakalım.

*** *** ***

-Siyaset yazmayı sevmiyorum. Ama bunu yazmadan geçemeyeceğim.

Seçimden önce siyasetçiler vatandaşın peşinde gezer, seçimden sonra bu gezmeler tersine döner. Bu defa vatandaş siyasetçinin peşinde "KOŞAR".Hatta bazen kovalamaca bile oynanır.

Bu terslikler böylece uzayıp gider. Terslik yaşamayalım diyorum ama ne yapalım Nasrettin Hoca bile merkebine ters oturmuş.

Tarih:18 10 2012 13:43(61867) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *