E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Cüzzam (Lepra) Hastalığı

1876′da Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından keşfedilen lepra basili öncelikle, deri ve sinir dokusunu tutarak belirtilerini gösteren kronik seyirli bir enfeksiyon hastalığıdır.

Lepra mikobacterium lepra basilinin neden olduğu kronik seyirli bir hastalık olmasına karşın, erken teşhis ve tedavi edildiğinde kesinlikle iyileşen ve bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Hastalığın tek taşıyıcısı insandır. Deri ve mukoza lezyonları ile birlikte duyu kaybı, kas zayıflaması ve felçle sonuçlanan periferik sinirlerin tutulması ve çoğu kez ele gelir şekilde büyümesi ile karakterizedir. Bu hastalıkta sakatlıklar geç teşhis ve yetersiz tedavi sonucu yıllar sonra oluşur. Hastalık vücutta şekil bozukluklarına neden olmadan teşhis ve tedavi edilmelidir.

Lepra hastalığı genellikle tedavisiz ve basilli hastalardan, uzun süre yakın temas halinde bulunan bünyesi hastalığı almaya müsait olan çocuk yaştaki bireylere geçebilir. Erişkinlerin lepraya doğal dirençleri vardır, bu nedenle ileri yaşlarda hastalığı alma çok enderdir. Bulaşma teorik olarak üst solunum yollarından damlacıklarla atılan basillerden olur.(Tüberkülozda olduğu gibi). Kuluçka süresi ortalama 2-7 yıldır, bilinen en kısa süre 7 aydır. İdeal olan hastanın ayaktan tedavisidir. Tedavi altındaki bir lepralının işini sürdürmesinde veya evlenmesinde sakınca yoktur.

Lepralı hastaların sağlam olan çocukları okullarına devam edebilirler, ancak hasta olanlar tedaviden sonra devam edebilirler. Lepra teşhisi konan bir hastanın sosyal açıdan yıkıma uğramaması, toplumdan dışlanmaması ve düzenli tedaviden uzaklaşmaması için her türlü yardım sağlanmalıdır.

Aşağıda sıralanan belirtilerden bir veya bir kaçı lepra hastalığını düşündürmelidir:

 • Vücudun herhangi bir yerinde deriden açık renkte, oval veya yuvarlak, kabarık olmayan, hiçbir şikayet yaratmayan kepeksiz, bazen hafif duyu kusuru gösteren leke.
 •  Çocuklarda ve gençlerde burunda sürekli tıkanma ve sık sık tekrarlayan burun kanamaları
 • Deri üzerinde bir veya daha fazla kabarık plak şeklinde, kılsız, terlemeyen, kepekli, mutlaka duyu kusuru olan lezyonlar
 • Belirli yerlerde özelikle ön kol iç yüzeyde duyu eksilmesi
 • 4. ve 5. parmakların elde içe kıvrılması,avuç içi kaslarda erime başlaması,kol ve bacak sinirlerinde kalınlaşma ve ağrılı olmaları
 • Kaşların uçlardan dökülmesi
 • Vücutta pek çok yerlerde basilli nodüller
 • Yüzde ödem,alın derisi ve kulakların morumsu kabarık ve sert nodüllerle dolması
 • Diz ve dirseklerde yara izleri
 • Alt göz kapaklarının kapanmamasıdır.

Teşhisi gecikmiş ve hiç tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmemiş vakalarda 10-15 yıl sonra sakatlıklar gelişir. Hastalıkların ilk teşhis ve tedavileri deri hastalıkları uzmanı bulunan devlet hastanelerinde yapılır.

Tedavide etkin ilaçların varlığı ve bulaşıcılık baskı altına alınabildiğinden hastalar sadece ön tedavi için hastaneye yatırılır ve şekil bozukluklarının ameliyatla düzeltilmesi yoluna gidilebilir. Son yıllarda yapılan taramalarda yeni tespit edilen hasta sayısında azalma görülmektedir. Lepralı hastaların ilk tedavileri İstanbul, Ankara ve Elazığ İllerinde bulunan Lepra Hastanelerinde yapılır, tedavileri ise yaşadıkları ildeki sağlık ocaklarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır.

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ EĞİTİM ŞUBE

Tarih:28 01 2014 21:46(7441) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: neden 29 01 2014 13:26
cüzzam hastalığından bahsediyorsunuz ama hayatını bu hastalığı yok etmek için adamış rahmetli türkan saylandan tek kelime bile yazmıyorsunuz dr cengiz yaşpala olmasa nerdeyse unutturacaksınız teşekkürler dr cengiz o muhteşem güzel insanı unutturmadığınız için

2. Yorum: drcengizyaşpala 28 01 2014 22:42
lepra hastalığı vesilesi olarak buradan acı bir ölüm olayını,boyabat'ın yetiştirdiği evladı 24.01.2014 tarihinde kaybettigimiz prof.dr.galip gökhan töre'den bahsetmek isterim.prof.dr.gökhan törenin büyük dedesi bundan 150 yıl önce boyabat emiroğlu köyünden istanbul'a göç ederek dolmabahçe sarayında görev almış aile istanbul'da çoçuklarını en iyi şekilde yetişdirmişdir.prof.dr gökhan töre türkiye ve dünyanın sayılı radyosyon onkolojisi doktorlarından biridir ve bu konuda türkiye'de radyosyon onkolojisi ilim dalı ve kürsüsünü istanbul tıp fakülesinde kuran hocalarımızdan ilkidir.radyosyon onkolojisi kanser tanı ve tedavisi bilim dalıdır.hocam gökhan töre'ye allah'dan rahmet,yakınlarına ,istanbul tıp fakültesinden öğrencilerine başsağlığı diler, acılarını yürekten paylaşırım. gökhan hocam mekanın cennet ruhun şad olsun.bizlerde emeğin çoktur.

1. Yorum: drcengizyaşpala 28 01 2014 22:19
türkiye'de lebra hastalığnın teshisi,tedavisi , bu hastalıktan korunma yöntemlerini geliştiren,hastalığın türkiye'de kökünün kazınmasında büyük emeği geçen,bakırköy lebra(cüzzam) hastanesinin kurucusu benimde istanbul üniversitesi tıp fakültesi deri ve zührevi hastalıklar kürsüsü öğretim üyesi hocam prof.dr türkan saylan hocamı yad ederim.türkan hoca cüzzam hastalığının bu ülkede kökünün kazınması için ömrünü,parasını bu uğurda vermişdir.ama malesef en verimli çağında kanser hastalığından kendisini kaybettik.başta istanbul tıp fakültesinde okuyan öğrencilerinin yetiştirilmesinde ve lepra hastalarına büyük emeği geçen türkan hocaamın mekanı cennet ruhu şad olsun.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

 1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
 2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
 3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
 4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
 5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
 6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntem Mart Ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı 12 Mart Dünya Böbrek Günü 12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Hafta Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık Verem (Tüberküloz) Hastalığı Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ve Alınmas 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve 1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıkla 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) 1-7 Nisan Kanser Haftası 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Yeşilay Haftası (1 – 7 Mart) Verem (Tüberküloz) Haftası 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındal Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz 1-7 Kasım Disleksi (Okuma ve Öğrenme Boz 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü 1-7 Ekim Emzirme Haftası A’dan Z’ye Şarbon… Kene Isırığı Nasıl Anlaşılır? Dünya Aşı Haftası Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir? Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Bağımlı 9 Şubat, Dünya Sigarayı Bırakma Günü DİYABET / Diabetes Mellitus (Şeker Hasta 29 Eylül Dünya Kalp Günü Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğ Hipertansiyon Nedir? Engelliler Haftası Yaşlılara Saygı Haftası Cüzzam (Lepra) Hastalığı 29 Eylül Dünya Kalp Günü 15 Eylül Dünya Prostat Günü 3-7 Mayıs Dünya Astım Günü 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Dünya Tuza Dikkat Haftası Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde Her Derdin Devası: KAYISI Mide bulandıran itiraflar Grip ve Ihlamur İlker Akça Merhaba Tümü

Haydi İyi Günlere…


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi

* ANASAYFA *