E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinoplu Diyojen İstanbul’a geliyor!

Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi bu yıl Sinop’a kapılarını ilk kezaçacak.

Daha önceki yıllarda Kastamonu’yu, Giresun’u, Rize’yi, Malatya’yı ve diğer pek çok ili hemen hemen altı kez ağırlayan Feshane, 11-14 Aralık 2014 tarihleri arasında Sinop‘a ev sahipliği yaparak İstanbul’da misafir edecek.

Sinop Valiliğinin himayesinde, Sinop ve ilçelerinin İstanbul’da da tanıtılması için çalışmalara başlandı.

Yerel basından takip edebildiğimiz kadarıyla, geçtiğimiz günlerde Sinop Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger, Sinoplu derneklerin başkanlarıyla İstanbul, Yeniköy’de bir restaurantta bir araya gelmiş. Kendilerinin başkanlık ettiği toplantıda dernek başkanlarının tanıtım günleriyle alakalı düşüncelerini almış.

Kanaatimiz şudur ki: Sayın Valimiz ileri görüşlü, bulunduğu şehre hizmet etmeyi seven, babacan bir mülki idare amiri.

İstanbul’daki Sinoplu sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle bir araya gelmesi, onların düşüncelerini alması son derece fikirlere saygılı ve demokrat olduğunun bir işareti olarak görülmelidir.

Sinop Valimiz Sayın Köşger’e dernek başkanlarının, ilimizin tarihinin, kültürünün, el sanatlarının, ürün ve markalarının, doğal güzelliklerinin ve zenginliklerinin yerli ve yabancı turistlere tanıtılması için Feshane etkinliklerinin bir fırsat olduğunu ve İstanbul’da Sinop Günleri’nin yapılmasından yana olduklarını arz ettikleri söylendi. Bunun üzerine derneklerin talebi ve Vali Bey’in uygun görüşleriyle İstanbul’daki çalışmaları koordine etmek üzere bir yürütücü komisyonun kurulduğu bilgisi aktarıldı.

Komisyonda sekiz dernek başkanı yer alıyormuş. İçlerinden biri başkan, ikisi başkan yardımcısı biri de sekretarya olarak görevlendirilmiş.

Komisyon ilk toplantısını Bayrampaşa Şehir Parkı’nda bir mekanda gerçekleştirmiş. Görüşme sonrasında alınan kararlardan birisi de, komisyonun çalışmalarını bundan sonra Feshane Sinop Tanıtım Günleri Platformu adı altında icra etmesiyle alakalıymış.

Bana göre de isabetli bir karar. Çünkü geçtiğimiz günlerde Sivas ilinin tanıtımı yapıldı Feshane’de. Organizasyona destek olan tüm dernekler platform çatısı altında bir araya gelerek Sivas Tanıtım Günlerine destek verdiler.

Sinop Valiliğin himayesinde İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilecek “Feshane Sinop Tanıtım Günleri” organizasyonu çok önemli. Bu tanıtım organizasyonu hiç kimsenin tahmin edemeyeceği kadar başarılı olmak zorunda.

Bu nedenle Sinop Valiliğinin tüm birimleri başta olmak üzere, il ve ilçe belediyelerin yanı sıra Sinop Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odaları, KUZKA, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm sivil toplum örgütleri katılım sağlamalı, stant kiralamalı, bölgeye ait ürün ve markaların tanıtımı, pazarlanması yapmalıdır. Derneklerin tüm üyeleri eş ve çocuklarıyla hatta yanlarından başka il nüfusuna kayıtlı komşularını da alarak tanıtım günlerine katılım sağlamalıdır. Özetle tüm Sinoplular tam destek vermek zorunda hissetmeli kendilerini. Yani ne kadar Sinoplu varsa herkes kendini organizasyondan sorumlu bilmeli ve tanıtım elçisi olarak görmelidir.

Başarıda icra ve yürütücü birimlerle birlikte onların da payı mutlaka olacaktır. Tanıtım ve duyuru için oluşturulmuş ne kadar alan varsa Sinop orada olmalı. Bilboardlarda, metroda, metrobüslerde, otobüs duraklarında, belediye otobüslerinin panolarında, LCD ekranlarda, sokaklarda, caddelerde, arabalarda... Kısaca her yerde...

Haddime düşmez ama Sayın Valimize bir önerim olacak: Bu organizasyonda genel beklenti, İstanbul’daki Sinoplulardan çok yüksek sayıda katılımın olmasıdır. Ben ise, Sinop ve ilçelerinden de daha çok katılımın sağlanması için teşvik edici çalışmalarda bulunulmasının gerekliliğine inanıyorum. Kaymakamlıkların ve belediye başkanlıkların da işi sahiplenmeleri sağlanmalıdır. Yereldeki Sinoplu hemşerilerimizin İstanbul’a getirilmelerine yardımcı olunması, ancak adını zikrettiğimiz kurumların destekleriyle mümkündür.

İnsanlarımızın Feshane’ye gelip buranın havasını teneffüs etmelerine rehberlik etmeli ve Sinopluların ne kadar çok insancıl ve sıcakkanlı oldukları gösterilmelidir. Bir adım ilerisi ise Sinop’a gitmeleri konusunda istek ve arzunun oluşmasını başarmaktır.

Öte yandan tanıtım günlerinin ulusal, bölgesel ve yerel medyada yer al(dırıl)ması unutulmamalıdır. Canlı yayınlarda Sinop Günlerinin ana programlarda işlenmesi günümüzde daha çok önem taşımaktadır.

İnanıyorum ki: Diyojen yaşasaydı mutlaka İstanbul’a gelir ve kendisinin daha çok insan tarafından tanınmasını sağlardı. Böylece dünyaya açılırdı.

Tarih:11 09 2014 10:10(21601) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *