E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com


Tunus'tan Fotoğraflar ve Gezi Notları (3)

Bizdeki Mısır çarşısı ve Beyazıt Kapalı Çarşının minyatürü olan çarşıdan çıktıktan sonra tekrardan ana caddeye dönüyorum. Bu ana cadde üzerinde tramvay hatları (hafif metro) ve otomobillerin yarattığı sıkışıklık bizdeki Sultan Ahmet Meydanı ve Beyazıt Meydanı (İstanbul) arasındaki alanı hatırlattı. Ama buradaki cadde daha geniş. Bir pasaj veya alışveriş merkezi gibi bir yer bularak üstten fotoğraf çekecek bir mekan arıyorum ve sonunda buldum.

0718_tun_(2).jpg

0718_tun.jpg

0718_tun_(3).jpg

Aynen burada da sağlı sollu turistler için kafeteryalar ayak üstü atıştırma (tost, köfte, dondurma , su satan ) büfe tarzı yerler olduğu gibi restoran-cafe tarzında orta lüks mekanlarda var. Kaldırımda yürürken bizdeki gazete bayilerinin büyüklüğünde ve hatta hatta aynı görünümdeki büfeler mevcut burada satılan ürünler bizdekiler ile aynı tarzda olup anlık ihtiyaçları gidermek için satış yapıyorlar. Gazete, şarkı cdleri, su, sigara, çakmak, atıştırmalık bisküviler v.s. burada da mevcut.

0718_tun_(9).jpg

Bu bölgeye Tunuslular Yeni Mahalle veya Yeni Şehir diyorlar. Fransız kolonileri buralara ilk geldiklerinde kendi kültürlerinden esinlenerek burayı özgün Tunus mimarisinden farklı olarak inşa etmişler. Ara sokaklara açılan köşe dönemeçlerinden birinde içeri 0718_tun_(10).jpggiriyorum turistlerin gezindiği mekanlardan çıkarak Tunus halkının ana cadde dışındaki gösterişsiz gerçek hayatlarından kesitler ve kareler aramaya gayret ediyorum. Kendimi biranda Taksim-Tarlabaşı-Kurtuluş semtlerindeki sokakların 1980-1990 lı yıllardaki görünümlerine benzeyen sokaklarda buluyorum. İstanbul'daki bu sokakları yaşım itibarı ile bende hayal mayal hatırlıyorum. Bana o yıllarda çocukluğumun geçtiği sokakları hatırlattı.

0718_tun_(5).jpg

0718_tun_(1).jpgBu ara sokaklarda internet kafeler burada da gençlerin takıldığı mekanlardan. İçerlere gittkçe gene bizim kültürümüze benzer bakkal- baharatçı ve hediyelik eşya satan dükkanlar bu ara sokaklarda mevcut. Ve bunlar bizdekilerin eski versiyonları gibi" Sıra sıra dizilmişler.. Bu esnaf sınıfı kanımca mahalle esnafı olup bir önceki ana caddedeki dükkanlardan tasarım ve gelişmişlik olarak geri plandalar.

0718_tun_(11).jpg

Çocuklar gene masum duruşları ile sokaklarda kendi hallerinde oynuyorlar. Elindeki dondurmayı iştahla yemeye çalışan bu çocuk dondurmasına odaklanmış ve başka bir şeyle meşgul olmuyor. Bizdeki gibi evden kaçıp sokağa oynamaya koşan, annesini merakta bırakan tipik bir çocukluk hali"

0718_tun_(4).jpg

Ara sokaklardaki evler eski Tunus Mimarisi ile yapılmış kapıları özene bezene işlenmiş. Bazı görkemli evlerde kesme taşlarda kullanılmış.


0718_tun_(7).jpg

0718_tun_(6).jpg

0718_tun_(8).jpg


-----------SON--------------

Tarih:22 02 2015 20:18(5941) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: analiz 24 02 2015 12:24
mhp nin sinopta yetiştirdiği idol olmuş iki isim var ister sevin ister sevmeyin sahilde emin kuru boyabat ve duragan saraydüzü civarında hasan kara 3 isimde hasan kara destekli mustafa kökçü ve hüseyin maviş tir.ak partinin birinci sıra adayı boyabatlı oluyor genelde mhp bu seçimde 1 sırayı sinoplu emin kuruya verip sahil milliyetçiliği ile oyları tutarsa boyabat ve diğer ilçeleri hasan kara ve onun desteklediği boyabatlı isimlerden biri olursa ve tabanda ve tavanda birleşip ekip çalışması yapılırsa sinopta milletvekili çıkarma şansı var.yoksa gerisi boş hayaller.tüm sinopta yaşayan mhp ve sevenlerine bu analizi degerlendirmeleri dileğiyle.saygılarımla


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Beko Eleman İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *