E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop'un STK'ları Hizmette Yarışsın

Sinop dernekleri hizmette değil ama düzenledikleri gece ve yemekli toplantılarla yarışır halinde.. Bu yarışın Sinoplu hemşehrime bir faydası var mı?. Yok.. Sadece o geceye katılanlar yiyip içip eğlenerek bir gece geçirmiş oluyor o kadar.. Evet, STK'lar gece düzenler ama bunun bir anlamı olur.. Bakıyoruz bu gecelere içi bomboş.. Sadece kendilerini eğlendiriyorlar o kadar..

Ben doğruları yazınca dernek başkanları bana kızıyor.. Bunlar hiç önemli değil..Yanlış işler yapan kim olursa olsun, rahmetli babam da olsa onu da tenkit ederim.. Bu zamana kadar hiç kimseye, bunlara STK'nın başkanları da dahil, şirin gözükmek için şakşakcılığını yapmadım, yapmam da... Ben mesleğim gereği iyi olanı alkışlar, kötü olan şeyleri de tenkit ederim ve edeceğim de.. Bir de benim şahıslarla işim olmaz.. Makamı, mevkisi ve zenginliği ne olursa olsun.. Oturdukları koltuğun üzerinde Sinop geçerse ben onu tenkit ederim.. O koltuk sizlerin şahsınızı temsil etmez.. Sinop ve Sinopluyu temsil eder.. Onun için yaptığınız veya yapmadığınız bütün her şeyin hesabını Sinoplu hemşehrilerime vermek zorundasınız..

Ne yapıyor İstanbul'daki SİAD, TÜSİYAD, SİYAD, DUDEF, TÜSİDEF ve SİNDEF Sinoplular için.. Tabii kendilerine göre çok şey yapıyorlar fakat yaptıkları da deve de kulak misali.. Bu derneklerin hakkını yememek lazım bir şeyi çok iyi yapıyorlar.. Nedir o derseniz? Düzenledikleri geceler veya şenlikler.. Örnek mi? İşte size örnek... Geçtiğimiz günlerde Sinop İşadamları Derneği (SİAD) İstanbul Maslak'taki Sheraton Otel'de bir gece düzenledi.. Gecenin adı da Sinop'un işadamları, kuruluşlarının 20. yılını kutluyor.. SİAD Başkanı sevgili Rafet Orhan'ı da çok iyi tanırım ve severim.. Fakat bu geceyi düzenlemesine bir anlam veremedim.. Sinop İşadamları Derneği, 20 yılda acaba Sinoplu'ya ne gibi bir hizmetler yapmış da bunu kutluyor.. Sakın burs falan demeyin bana.. Şimdi herkes burs veriyor.. Bu söylediklerim diğer dernekler ve federasyonlar için de geçerli.. Bana kalırsa bu diğer dernekler ile gece düzenleme yarışı.. Ben daha iyi gece yapıyorum veya ünlü simaları getiriyorum gibi.. Böyle olunca da insanın aklına ister istemez bu gibi şeyler geliyor siz yok deseniz de.. Geceye ünlü sanatçıları da getirerek sanki bir gösteriş gecesine dönüşüyor.. O ünlü sanatçılar kaç liraya getirdiğinizi de çok iyi biliyorum.. O sanatçıya verdiğiniz parayı veya geceyi düzenlediğiniz otelin masraflarını Sinoplu için kullansanız daha mantıklı olmaz mı?.. Yazıktır, günahtır.. Başkan Rafet Orhan da çok iyi bilir dinimizde israfın ne olduğunu.. Sayın Başkan Orhan bir de çok güzel bir açıklama yapmış.. "Amacımız doyduğumuz topraklardan, doğduğumuz topraklara kalıcı hizmet etmektir" diye.. Sorarım sayın başkana.. Sinop'a acaba işadamları derneği olarak ne gibi hizmetler yaptınız?.. Bu soruyu diğer dernek başkanlarına ve federasyon başkanlarına da soruyorum.. Ne olur bırakın böyle şatafatlı ve gösterişli geceleri de bütün başkanlar Sinop ve Sinoplu için nasıl bir hizmet yapacağınızı düşünün.. Hizmet için birbirinizle yarış içinde olun ki biz de sizleri ayakta alkışlayalım.. Bu söylediklerim bütün Türkiye genelindeki Sinop dernekleri ve federasyonları için de geçerli..

Dernek kurarak tabela asmakla dernekçilik olmaz.. Sinopluya hizmet etmekle olur... Sinoplu için proje üretin de hizmete geçirin.. İşte o zaman kurduğunuz derneğin bir anlamı olur.. Sinoplu dernekler birbiri ile yarışmaktan da vazgeçsinler ve hizmette yarışsınlar.. SİYAD'ın mevcut yönetimi Keramettin Arpacı'nın önderliğinde tüm imkanlarını seferber ederek bir şey yapmaya çalışıyor.. Bir şey merak ediyorum.. TÜSİYAD, DUDEF, TÜSİDEF ve SİNDEF acaba nasıl bir gece veya şenlik düzenleyecekler.. Bekliyoruz...

Tarih:26 05 2015 15:35(5494) Facebook'ta Paylaş

4. Yorum: celil cengiz çolak 27 05 2015 21:05
turan bey, ismail erkan ağbeyimiz istanbul'da sinop dernekçiliğinin duayenlerinden birisidir. siyad'ın istanbul'daki sinop derneklerinin kurumlaşması için çok mücadele etmiştir ama ne yazıkki başarılı olamamıştır. 1996 yılında siyad genel merkez yönetimine girdiğimde gecekondu benzetmesini yapmıştım. aradan uzun yıllar geçmesine rağmen yine gece kondu. dermek tüzügünü okumayan, bilmeyen başkan, yönetim kurulu üyeleri ile nasıl kurumlaştırabilirsiniz? siyad'ın eski para ile 4 trilyonluk gayrimenkulü kişilerin üzerinde !!!!

3. Yorum: ismail erkan -2 27 05 2015 15:58
sayın turan bey,
derneklere, siyasete geçme yeri olarak bakan kişiler şunu bilmeliler ki; dernekler, siyaset yapılacak yerler değildir, dernekler hizmet yapmak için vardır. istanbul'daki sinop'lu derneklerin, birlik ve beraberlik içinde yalnız hizmet etme düşüncesiyle çalışma yapabilmesi için, derneklere siyaset girmemelidir diye düşünüyorum.

saygılarımla,

ismail erkan

2. Yorum: ismail erkan -1 27 05 2015 15:58
sayın turan bey,
öncelikle yazınız için sizi kutluyorum,
yukarıda bahsi geçen sinoplu derneklerin, kuruluşundan bu güne kadar dernek başkanlığı yapanların ve yönetimlerinde görev yapanların, bu görevleri esnasında siyasete girebilmek için neler yaptıklarını araştırırsanız, göreceksiniz ki, dernekler, sinoplu ya hizmet etmek için değil, siyasette bir yere gelebilmenin basamak yeri olarak kullanılmıştır. bahsi geçen derneklerden birinde görev yaparken bu derneklerin hepsini tanıdım. bazı arkadaşlarımızı istisna olarak kabul edersek, derneklerde görev yapanların yarısından fazlası bu düşünce ile derneklerde görev alıyorlar. onun içindir ki, dernekler, sizin düşündüğünüz gibi bir hizmet yeri değil," körler sağırlar, birbirini ağırlar" yerleridir.

1. Yorum: evetn 26 05 2015 22:51
turan bey yazdığınız konu gerçekten kimsenin bilmediği haberinin bile olmadığı bir konu bu dernekler nedir kimi temsil eder sheraton gibi bir yerde yemek verilmişse hizmet büyüktür ama sinopa faydası olmayan bir kutlama niye yapılmıştır bunlar sadece şişirilmiş egoların dışa vurmasıdır bu yazdıklarınız bu başkanı etkilermi cevabım hayır eminimki bu siteden haberi yoktur ve sizi okumaz amaç sinopa hizmet değilse sonuç budur..


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *