E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Ak Parti seçimi kazandı

Bir genel seçim daha pazartesiden itibaren geride kaldı. Bazı il ve ilçelerde seçim sandıklarına itirazların olduğu, yereldeki seçim kurullarına başvuranlar yapıldığına dair haberler gelmekte.

Kim ne derse desin Ak Parti Hükümeti 25. Dönem milletvekilliği seçimlerini bazı lokasyonlar hariç oldukça başarılı bir şekilde yönetti. Seçmenlerin rahat oy kullanmasını sağlayan ortamları oluşturdu.

Elektrik başta olmak üzere muhtemel çıkabilecek sorunlara karşı gerekli önlem ve tedbirleri önceden aldı.

Halkın vatandaşlık görevini yerine getirmesi amacıyla sabahın erken saatlerinden itibaren oyunu kullanması için sandık başına gitmelerini sağladı. Sandıktan çıkan oy pusulalarını veri aktarım merkezlerine güvenle ulaştırdı.

Genel seçime katılım beklenilenin ötesinde yüksek oldu.

Yeni dönemde Türk milletini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dört parti temsil edecek. Bunlar; Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP).

Bir önceki dönemde parlamentoya bağımsız olarak giren vekiller bu kez HDP bayrağı altında girmiş oldu.

Temsil açısından bakıldığında değişen pek bir şey yok aslında. Ak Parti yine seçimi kazandı. Sandıktan birinci çıktı.

2015 genel seçimlerinde iki milliyetçi parti başarı elde etti: Biri MHP, diğeri HDP.

MHP oylarını arttırırken, HDP seçim barajını aşarak deyim yerindeyse zafer kazandı.

Her iki parti de 25. Dönemde 80’er milletvekiliyle meclisteki oturumlarda yerini alacak; meclis çalışmalarına devam edecekler.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ise oylarında düşüş yaşandı. Asgari ücretliye yapılacak zam, emeklilere verilecek bayram ikramiyeleri ve taşeron çalışanlarının kadrolu yapılacağına dair vaatler seçmen nezdinde kabul görmediği sonuçlardan anlaşılıyor.

Ak Parti, son onüç yılda girdiği her seçimde üstün başarı sağlamış ve ülkeyi tek başına yönetme yetkisini milletten alarak Yeni Türkiye’yi inşa etmiştir.

Yeni Türkiye ile birlikte kapılar vesayet odaklarına, karanlık oyunlara, derinlerde olduğu iddia edilen güçlere kapanmıştır. Hedeflerini daima büyütmüş; demokrasi mücadelesini kararlılıkla sürdürmüştür. Türkiye’yi dünyanın merkezine taşıma uğruna pek çok alanda girişimde bulunmuş, çoğunda da başarılı olmuştur.

Ülkedeki istikrarın kalıcı olması ve Yeni Türkiye’de ikinci yarıyı başlatmak gayesiyle milletten bir kez daha yetki isteyen Ak Parti, seçimi bir kez daha açık bir arayla kazanmasına rağmen, maalesef tek başına hükümet kuracak sayısal üstünlüğe ulaşamamıştır.

Ak Parti’nin Anadolu’daki üstünlüğü devam ediyor. Haritada bunu görmek çok kolay. Her zaman olduğu gibi doğu, güneydoğu, ege ve akdeniz sınır bölgelerinde bir türlü yüksek oy alamadı. Doğu ve güneydoğu illerinin bazılarında kayda değer düşüşler yaşandı.

Hele hele en dikkat çekici il İstanbul ve Bursa oldu. Her iki ilde de AK Parti oy kaybetti. Bunun sebepleri parti organlarınca ivedilikle masaya konulmalı, çeşitli analizlerden sonra yeniden kazanmaya yönelik çözümler geliştirilmelidir.

Şu hususu burada net ifade edelim: Ak Parti’nin seçim kaybetmesi söz konusu değildir. Yine Türkiye’nin en büyük ve merkezi partisidir. Yeniden tek başına kendini iktidar yapacak kitleye sahiptir. Halk sadece Ak Parti’ye değil hiçbir partiye tek başına iktidar olma üstünlüğünü reva görmemiştir. Milletin iradesi koalisyondan yana tecelli etmiştir.

Tabi seçim sonuçlarından başta parti liderleri olmak üzere her kesim kendine göre bir sonuç çıkaracak ve değerlendirmelerde bulunacaktır. Önemli olan halkın sandıkta verdiği mesajı doğru anlayabilmek ve karşılığını verebilmektir. Parti liderlerinin ilk beyanatlarında bunu göremedik ne yazık ki.

Seçim neticesinin demokrasinin zaferi olarak görülmesi yerinde bir yaklaşımdır. Tek parti iktidarı en azından şimdilik sona erdi. Bunu herkes kabullenmeli.

Ak Parti seçmeni bazı bölgelerde milletvekillerinde temsil eksikliği, parti yönetimindeki kadrolardan ilgisizlik, kamu kurum ve kuruluşlarındaki yöneticilerden talepleri karşılamada yetersizlik ve duyarsızlık gördüğünden bir dönemliğine bulunduğu yeri geçici olarak değiştirdi zannımızca.

Halk, seçime giren partilerden dördüne kendi aralarında barışın yeniden tesis edilmesini, uzlaşma kültürünün oluşturulmasını, sağduyunun galip gelmesini ve sürdürülebilir bir koalisyon hükümeti kurarak ülkeyi yönetme yetkisi vermiştir.

Tarih:09 06 2015 15:04(2558) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
2. Yorum: görüş 10 06 2015 08:52
ak parti seçimi seçimi kazandı ama hep kaybetti gösteriliyor. karadenizliler olarak inşallah gelecek en yakın seçimde hiç bölünmeden ak partiyi tek başına iktidar yapacağız.

1. Yorum: bakış 09 06 2015 16:34
siyaset arenasında var olduğu müddetçe, demokrasi dışı kurum ve kuruluşların antidemokratik müdahaleleri dışında, ak parti hep var olacak ve hep önde, zirvede olacaktır. inşaallah sinop'ta da gelecek dönem vekilimiz nazım maviş'tir. bu böyle biline !


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?


Baba şehit, dede şehit, torun gazi…


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


Sinop Belediyesinin çok masum olduğu anlamına gelmez.....


Sahibinden Satılık 3+1 Daire - Şükrü Akman


Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız


Egemenlik Duygusu Stratejik Aldatma ve Yanıltma


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


İstiklal Marşı okunurken dik durulur, konuşulmaz, saygı duyulurdu


Toplumların gelişmişliği..


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Bazı Haramlar -1


Ağla memleketim!


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:530554
DtGaNi


* ANASAYFA *