E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Seçmen ve siyasi partiler

Seçim sonuçları, seçmenin daha çok demokrasi ve uzlaşıdan yana oy kullandığı yönünde işaret verdiği sadece parti temsilcilerinin değil siyaset bilimcilerinin de ortak görüşü.

Meclise giren partilerin hiç biri tek başına hükümet kuracak sayısal üstünlüğe sahip olmadığından koalisyon hükümeti kurulması kaçınılmaz.

Genel seçimlerin üzerinden bir ay geçti. Koalisyon hükümeti içerisinde görev alacak partiler sorumlu davranarak biran evvel hükümetin şekillendirilmesi üzerinde kafa yormaları gerekirken, şikayetçi oldukları ötekileştirme yanlışlığına kendileri düştü adeta. Ak Parti hükümeti ise bu süre zarfında seçim olmamış gibi ülkeyi yönetmeye devam ediyor.

7 Haziran gecesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokrasi Partisi (HDP) genel başkanları gazetecilere yaptıkları değerlendirmelerle kendilerini zora soktular zannımızca.

Uzlaşma arayışıyla yapılacak koalisyon görüşmelerinin önünü kestiler.

MHP, anamuhalefet partisi olmaya kendini ilk baştan hazırlamış ve bunu kabullenmişe benziyor.

AK Parti ise seçimde en çok oyu almasına rağmen, en az konuşan parti olarak göze çarptı.  Süreci kurumsal parti olmanın verdiği güçle iyi yönetiyor. Parti organlarıyla birlikte belirlediği çizgi üzerinde emin adımlarla yürüyor.

AK Parti Genel Başkanı ve 62. Hükümetin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun uzun süreli ve güçlü bir koalisyon hükümeti kurulması adına sergilediği yapıcı tavır partisinin hanesine artı puan olarak yansıdığını tahmin ediyoruz. Ancak % 9’luk oy kaybının sebepleri üzerinde pek durulduğunu sanmıyoruz.

Her ne kadar teşkilat başkanlıklarına ve belediyelere oy kaybına neden olan yanlışlıklar üzerine rapor hazırlanıp genel merkeze gönderilmesi istenmiş olsa dahi. Gerek parti teşkilatları, gerekse belediyeler seçmeni kendilerinden uzaklaştıran yanlış icraatlarını ve politikalarını şeffaf ve doğru rapor edeceklerine kaç kişi inanır?

Partinin ana politikalarını genel merkez belirliyor; teşkilatlara bildiriyor. Sahada kimler var peki. Teşkilat görevlileri, milletvekili adayları ve belediye başkanları.

Aday milletvekilleri asil olmuş durumdalar. Onları bir kenarda tutalım. Teşkilat mensupları ve belediye başkanları bizim şu icraatlarımızdan ya da tutum ve davranışlarımızdan dolayı vatandaş küstü oy vermedi diyebilecekler mi? Hiç ihtimal vermiyoruz.

Fatura seçmene kesilmemeli. Yanlışlar vatandaş üzerinde aranmamalıdır. Var olan belirsizliği giderici güç olarak da hemen millet görülmemelidir. Milletin iradesi ve takdirine saygı duyulmalıdır.

Milletten aldıkları vekaleti halkın menfaatlerine uygun politikalar geliştirerek üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirmenin gayreti ve uğraşısı içerisinde olmalıdırlar.

Bir erken genel seçime gidilse ya da seçim tekrarlansa kayıp oyları nasıl geri getirebilecek?

Seçimlerin üzerinden bir ay gibi uzunca bir zaman geçti. Geçtiğimiz bir ayda alınan yol bir arpa boyu mesafe.

AK Parti, CHP ile olmazsa MHP’yle koalisyon kurabilir. Şu an için zor gibi gözüküyor ama mümkün de değil hani. Hükümeti kurdu diyelim, giden oylar ne olacak. Kalan sağlar bizim mi diyecek. Çoğu teşkilatlardaki bu vurdumduymazlık AK Parti’nin sonunu getirebilir.

Yakın tarihimizde yapılan araştırmalar, seçmenin hala Türk Siyasetinde yeni bir partiye ihtiyaç duymadığını verilerle ortaya koyuyor. Oy verdiği partisine tüm yaşananlara rağmen güvenmek istiyor. Beklentilerini bir gün karşılayacağından ümit var.

Ak Parti 7 Haziran’da 2011 seçimine göre 9 puan oy kaybetti. Bu 9 puan içerisinde daha önce hiç olmadığı ölçüde HDP’ye kayan Kürt oyları önemli bir yekun tutuyor.

Bir seçime gidilmesi halinde birilerinin söylediği gibi AK Parti’nin tek başına iktidar olacağı henüz garanti değil maalesef. Kimse birbirini yanıltmasın.

Tarih:10 07 2015 15:13(1898) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Revize İmar Planı ve Düşündürdükleri


Duyarlı Olmak Ama Neden, Nelere?


İnsan olan, namusunu ve şerefini kurtaranlara minnet duyar


Motorunu yapamayan nasıl uçak, tank yapacak?


Çok Önemli Bir Konu


Bakkal Ömer


78 Yıllık 23 Nisan Fotoğrafı


Tehlikenin Farkında mısınız?


Alamancı Öğretmen Yılmaz Yavuz


Tuğla Fabrikasına Eleman Aranıyor


Engelliler Haftası


Erdoğan sandıkla değil, böyle gidecek!


Mutlu Şehir Sinop'un Mutsuz Günü


Geçim öncelikli eylem planı


Bazı Hurafeler


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Kılıçdaroğlu Teketek'te Boyabat'ı Övdü


Sinop İli 2015 Yılı Vergi Rekortmenleri


Eyvah ! Stres mi ?


SİYAD kendini değişimle geleceğe taşıyacak!


2016 Raporu


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Neden Tuğla Kullanmalıyız


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:697150
DtGaNi


* ANASAYFA *