E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Neden Tuğla Kullanmalıyız

Ülkemizde yaşanan yoğun inşaat faaliyetleri doğal olarak inşaatta kullanılan malzemelerin de kalitesini sorgulamamızı sağladı. İlçemizde bulunan aktif 28 adet tuğla fabrikası olması sebebiyle vatandaşlarımızın bu konuda bilgi sahibi olmasını istedim. Şimdi sırayla inşaatımızda ya da yaptığımız birikimimizle satın alacağımız evimizde neden tuğla kullanmalıyız sıralayalım.

1- DOĞALDIR
Tuğla malzemesinin içeriği sadece kil, toprak ve sudan oluşur. Bu ürünün tercih edilmesinin sebebi tamamen doğal çevre şartlarında oluşan malzemenin kullanılmasıdır. Bu sayede geri dönüşümü de mümkün olmaktadır.

2- ISI DEPOLAMA VE ISI İZOLASYONU SAĞLAR
Tuğla yüksek oranda ısı depolama özelliğine sahiptir. Yüksek sıcaklıkta ısıyı kendi bünyesinde depolar. Ortam sıcaklığı düştüğü zaman bünyesinde depoladığı sıcaklığı zaman içerisinde ortama verir. Bu sayede ısı izalasyonunu sağlamış olduğu için kullanılan enerji maliyeti düşmüş olur. Düzgün bir tuğla malzemesi kullanılan evde ısı tutmak için tekrar izolasyon malzemesi kullanmak gerekmemektedir.

3- SES İZOLASYONU SAĞLAR
İnsanlar tüm gününü yoğun bir çalışma temposu içinde geçirdikten sonra evinde sessiz ve sakin bir şekilde dinlenmek ister. Yan üst ve alt komşudan gelen sesleri, dışarıdan gelen araç gürültüsü insanı ciddi manada rahatsız etmektedir. Tuğla, sahip olduğu kütle sayesinde titreşimi zor geçirmektedir. Bu sayede yanlız başına tuğla duvar ses yalıtımı konusunda ciddi bir koruma sağlar. Etraftan gelecek sesleri büyük ölçüde engelleyerek evinizde huzurlu bir şekilde zaman geçirmenizi sağlamaktadır.

4- NEMDEN KORUR
Duvarı nem, insanı gam yıkar. Nem duvarda büyük hasarlara neden olmaktadır. Duvarlarda küf oluşmakta ve ısı yalıtımı azalmaktadır. Bu sebepten bina dışındaki nemin içeri girmesi engellenmeli, içerideki nemin dışarı çıkarılması sağlanmalıdır. Bu özellik de ancak iyi bir ısı yalıtım katsayısına sahip tuğla ile sağlanabilmektedir. (Tuğla dışındaki diğer malzemelerin ısı izalasyonu daha iyi densede nemden dolayı zamanla bu özelliklerini mutlaka kaybedecektir)

5- UZUN ÖMÜRLÜDÜR
Bütün inşaat sahipleri için önemli olan kendi binalarının sağlam olmasıdır. Tuğla bunu büyük ölçüde garanti etmektedir. Günümüzde tuğladan yapılan binalar 100 yıl ve daha fazla süre ayakta kalmaktadır.

6- EKONOMİKTİR
Tuğla binalar ekonomiktir. Kaba duvarlar için bakım masrafı yok denecek kadar azdır.

7- YANGINA DAYANIM
İyi bir malzeme ile yangın sırasında binada hayat kurtulabilir. Tuğla üretim esnasında 900-1000 derece arasında pişmektedir. Oluşabilecek bir yangında doğal bir malzeme olduğu için etrafa zehirli gaz saçmamaktadır. Yangın sırasında uzun süre dayanım sergilemektedir.

Burada asmolen tuğla ile asmolen strafora değinmek gerektiğini düşünmekteyim. Bu tuğlalar bilindiği gibi beton aralarına yerleştirilerek binaya az yük binmesini sağlamış olur. Aralarındaki farka gelecek olursak köpük strafor tuğlalar son derece kullanışsız malzemelerdir. Strafor köpükler binada ciddi bir yangın çıktığı anda erir gider. Zaten yangın yönetmeniğine göre strafor köpük kullanımı yasaklanmıştır. Köpük straforlar üzerine sıva tutmaz atılan sıva zamanla dökülür. Netice olarak bana göre inşaatta kesinlikle strafor köpük kullanılmamalıdır. Kırmızı doğal olan asmolen tuğlalar tercih edilmelidir.

Herkesin hayalindeki mutlu ve sağlıklı yaşayacağı evleri bulması dileğiyle.

Tarih:24 09 2015 16:47(11917) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Buğday da Askıda


Çocuklar ve hayvanlar


Sinop Basınını Rahatsız Eden Olay


İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVARA"


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Günel İnşaat, Halı ve Yer Döşemeleri'nden Duyuru


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1442


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Ekim ayı ziyaretci sayısı:1329426 DtGaNi

* ANASAYFA *