E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Sinop’u bilmem ama Aşağı Akpınar marka köy olur

AK Parti Milletvekili Nazım Maviş, İstanbul Feshane’deki Sinop Tanıtım Günleri etkinliğinin bu sene daha başarılı geçtiğini söyledi... Bir de, "Sinop’un marka şehir olmasında tanıtımın katkısı büyük olacak" dedi.. İnsanın aklına şu soru da gelmiyor değil yani.. Geçtiğimiz yıl başarısız mıydı da, bu yıl daha başarılı bir tanıtım oldu?.. Veya bu başarı neye göre başarılı?. İkincisi Vekil Maviş, her yerde Sinop’u marka şehir yapacaklarını veya arzu ettiklerini söylüyor.. Marka şehir olmanın kolay olmadığını sayın Maviş’te çok iyi biliyor.. Keşke yapsa.. Biliyorsunuz söylemlerle marka şehir yapılmaz..

Marka şehir olmak için altyapıdan tutunda hiçbir eksiğiniz olmayacak.. Sinop ve ilçeleri acaba marka şehir’e hazır mı?.. Sinop merkez dahil olmak üzere önce hiçbir ilçenin altyapısı yok.. En azından benim köyüm olan Aşağı Akpınar’ın altyapı sorunu giderildi, yolu asfalt yapılmasa da.. Marka şehir kavramı dünyada bir geçmişe sahip olsa da Türkiye ve Sinop için oldukça yeni bir kavram… Sinop ve ilçelerinin temel altyapı sorunlarını çözebilmiş değiliz… Altyapı sorunlarını çözemediğimiz gibi henüz yaşlıların, çocukların, engellilerin, medeni bir şekilde yaşayabileceği “engelsiz kent” de yapabilmiş değiliz..Bu durumun farkında olmakla birlikte, bu olumsuzluklar nedeniyle Sinop’u marka şehir yapabileceğimize inanmıyorum.. Peki Sinop’un  “konumlandırmasını” yapmak için hangi adımları izlemek gerekir?

Önce  kentin sahip olduğu doğal, tarihi, kültürel, ticari, sanat ve eğlence varlıklarının analizi yapılır.. Kentin kendine has, orijinal özellikleri ortaya çıkarılır.. Bu özellikleri dikkate alarak şehrin hangi şehirlerle rekabet içinde olduğu tespit edilir.. Hangi yatırımcı ve hangi turist kesimlerinin hedefleneceği belirlenir.. Şehrin konumlandırılmasının hangi özellik üzerine kurulacağına karar verilir.. Mümkünse şehrin birden fazla özelliği sahiplenmemesi gerekir; çünkü bir şehir bir hedef kitleye ancak bir özellikle anlatılabilir.. Fazlası, iletişim karmaşası yaratır.. Bu aşamanın sonunda şehrin sahipleneceği “fikir” belirlenmiş olur.. Bir tasarım şirketine şehrin logosu, amblemi yaptırılır.. Böylelikle şehir kurumsal bir kimliğe bürünür.. Şehir hakkında söz sahibi olan şehir sakinlerine, esnafa, tüccara, kamu görevlilerine, üniversitelere şehrin sahiplendiği fikir anlatılır.. Onlardan bu fikri hayata geçirecek projeler yapmaları istenir.. Bu süreç sonu olmayan -sürekli- bir süreçtir.. Artık bir fikre ve bir kimliğe sahip olan şehir kendini tanıtmaya hazırdır.. Şehir yönetimi bir reklam ajansıyla anlaşarak seçtiği fikrin tanıtımına başlar..

Pazarlama işi, kaynağı güçlü olanın kazandığı bir oyundur.. Şehir yönetimi, tanıtıma ne kadar kaynak ayırabilirse o kadar iyi olur.. Tanıtımlarda bir yıldan diğerine yaratıcı uygulamalar değişmeli; ama fikir hep aynı kalmalıdır.. Sinop sahip olduğu denizi, kumu, dağı, taşı, müzesi ve mutfağıyla kendiliğinden marka olmaz.. Bir şehrin marka olması için o şehrin yöneticilerinin ve halkının aynı fikir etrafında birleşip bu fikre sahip çıkmaları, bu fikri her gün yaşatmaları gerekir.. Bu çaba ancak çok uzun süre istikrarlı bir şekilde sürdürülürse bir şehir marka şehir olur…

Şehir hakkında söz sahibi olan vali, belediye başkanı, vakıflar, dernekler ve özel sektörün aynı fikre hizmet etmeleri gerekir.. Kendi egolarını değil şehrin çıkarını gözetmeleri gerekir.. Çoğunlukla yöneticilerin ve kurumların egoları işleri çıkmaza sokar.. Şehirler bu engeli aşmadan başarıya ulaşamaz…

sayın Maviş’e soruyorum, Sinop ve ilçelerinin birçok eksiği varken ve bu eksikler şimdiye kadar tamamlanmazken nasıl olur da Sinop marka şehir olabilir?.  Sayın Maviş marka şehir telaffuzunu fazla kullanmayın.. Çünkü söylemlerle marka şehir olunmuyor.. Sizden ricam eğer Sinop’a hizmet etmek istiyorsanız vali hanım da dahil, Sinop Kanal Projesi ile gündem yaratan eski valimiz Dr. Ahmet Cengiz’in projesini hayata geçirin yeter.. Siz de biliyorsunuz ki devlette süreklilik esastır..

Tarih:06 12 2015 21:53(3388) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
2. Yorum: m.sakaoglu 08 12 2015 23:47
kolaz gurup yolunu asfaltlattirin ki marka şehir olmaya aday olun sayın vekilim

1. Yorum: evetn 08 12 2015 19:57
yazdıklarınızın hepsine katılıyorum her zamanki gibi gerçekleri yazmışsınız gazetecilik deneyiminizle yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil ama şunu hala öğrenememişsiniz marka şehir yapma sözü klasikleşmiş politikacı sözüdür olmayacağını onlarda bilir ama her seçilmiş bunu söyler kısaca hepimiz bilirizki vaatler unutulmak içindir yapılması mümkün değildir buda onlardan biridir biz öğrendik sizde öğrenin saygılar..


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste... Kılıçdaroğlu neyin peşinde? Haydi Kılıçdaroğlu, şimdi de Sinop'a ADA Sinop'u Marka Şehir Yaparsa Vekil Maviş Boyabat Gazetesi ve Küçükbaş Ailesi Mutlu Şehir Sinop'un Mutsuz Günü Çanakkale Şehitlerine Mektup Boyabat Turizme Hazır mı? Mutlu il Sinop’un mutsuz ilçesi Boyabat Sayın Maviş, kabul olmayan duaya vatanda Boyabat Kaymakamı'na Teşekkür Ahde Vefa İnsanlık İster Sinop’u bilmem ama Aşağı Akpınar marka Sinop'u neye göre tanıtıyoruz? Gazeteci Turan Aslan Soruyor Kaybeden Kim? Sinop'un STK'ları Hizmette Yarışsın Mutlu kent Sinop'a ne oldu? Vaat etmekle yalan arasındaki ince çizgi Sosyal medyayı doğru kullanmak Siyaset yapın ama din üzerinden değil.. Sinop'ta Seçim Satrancı AK Parti Sinop'ta geleneği bozmadı Kemaldede Camisi'nin çökmesini mi bekliy AK Parti'de birinci sıra Mehmet Ersoy'un Hizmet Etmek İçin Siyaset Yapıyorum CHP ve MHP'den Yaşar Topçu'ya teklif yok Mutlu şehrin, mutsuz valileri Vekilimiz Ersoy'dan projesi olan başkan Gazetecilik mesleği nedir? Vekilimiz Ersoy'dan 2 ilçe niçin yeteri Seçimler yaklaşıyor boş sözlere kanmayın AK Parti anketinde Osman Çakır sürprizi! Üç kuruş para insan sağlığından önemli m Belediye başkanları hesap veriyor Boş vaat edeni değil, sözünün eri olanı Sinop'ta siyaset hareketlendi.. Durağan'da cenaze hizmetleri ücretsiz!.. Feshane'de plaketler hava da uçuştu Sinop Günü'nde bile birlik olamadık... Belediye başkanları niçin ağaç keser? Başkan Çakıcı'dan iki müjdeli haber... Feshane olmasın fıshane Başkan Çakıcı'dan diğer ilçelere örnek p Tümü

Yozlaşan Türkçemiz ve Yabancı Kelimeler


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesidir


Diplomalı Cahiller, Diplomasız Muktedirler


Boyabat Nasıl Soyuluyor


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Rezaleti


“Selam” üzerine bir derleme


İlber Ortaylı:Türkiyeli diye bir ırk yoktur, Türk vardır


Sonbaharın Sesi…


Yaylaoğlu Tuğla Eleman


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Eylül ayı ziyaretci sayısı:699664
DtGaNi


* ANASAYFA *