E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop’u bilmem ama Aşağı Akpınar marka köy olur

AK Parti Milletvekili Nazım Maviş, İstanbul Feshane’deki Sinop Tanıtım Günleri etkinliğinin bu sene daha başarılı geçtiğini söyledi... Bir de, "Sinop’un marka şehir olmasında tanıtımın katkısı büyük olacak" dedi.. İnsanın aklına şu soru da gelmiyor değil yani.. Geçtiğimiz yıl başarısız mıydı da, bu yıl daha başarılı bir tanıtım oldu?.. Veya bu başarı neye göre başarılı?. İkincisi Vekil Maviş, her yerde Sinop’u marka şehir yapacaklarını veya arzu ettiklerini söylüyor.. Marka şehir olmanın kolay olmadığını sayın Maviş’te çok iyi biliyor.. Keşke yapsa.. Biliyorsunuz söylemlerle marka şehir yapılmaz..

Marka şehir olmak için altyapıdan tutunda hiçbir eksiğiniz olmayacak.. Sinop ve ilçeleri acaba marka şehir’e hazır mı?.. Sinop merkez dahil olmak üzere önce hiçbir ilçenin altyapısı yok.. En azından benim köyüm olan Aşağı Akpınar’ın altyapı sorunu giderildi, yolu asfalt yapılmasa da.. Marka şehir kavramı dünyada bir geçmişe sahip olsa da Türkiye ve Sinop için oldukça yeni bir kavram… Sinop ve ilçelerinin temel altyapı sorunlarını çözebilmiş değiliz… Altyapı sorunlarını çözemediğimiz gibi henüz yaşlıların, çocukların, engellilerin, medeni bir şekilde yaşayabileceği “engelsiz kent” de yapabilmiş değiliz..Bu durumun farkında olmakla birlikte, bu olumsuzluklar nedeniyle Sinop’u marka şehir yapabileceğimize inanmıyorum.. Peki Sinop’un  “konumlandırmasını” yapmak için hangi adımları izlemek gerekir?

Önce  kentin sahip olduğu doğal, tarihi, kültürel, ticari, sanat ve eğlence varlıklarının analizi yapılır.. Kentin kendine has, orijinal özellikleri ortaya çıkarılır.. Bu özellikleri dikkate alarak şehrin hangi şehirlerle rekabet içinde olduğu tespit edilir.. Hangi yatırımcı ve hangi turist kesimlerinin hedefleneceği belirlenir.. Şehrin konumlandırılmasının hangi özellik üzerine kurulacağına karar verilir.. Mümkünse şehrin birden fazla özelliği sahiplenmemesi gerekir; çünkü bir şehir bir hedef kitleye ancak bir özellikle anlatılabilir.. Fazlası, iletişim karmaşası yaratır.. Bu aşamanın sonunda şehrin sahipleneceği “fikir” belirlenmiş olur.. Bir tasarım şirketine şehrin logosu, amblemi yaptırılır.. Böylelikle şehir kurumsal bir kimliğe bürünür.. Şehir hakkında söz sahibi olan şehir sakinlerine, esnafa, tüccara, kamu görevlilerine, üniversitelere şehrin sahiplendiği fikir anlatılır.. Onlardan bu fikri hayata geçirecek projeler yapmaları istenir.. Bu süreç sonu olmayan -sürekli- bir süreçtir.. Artık bir fikre ve bir kimliğe sahip olan şehir kendini tanıtmaya hazırdır.. Şehir yönetimi bir reklam ajansıyla anlaşarak seçtiği fikrin tanıtımına başlar..

Pazarlama işi, kaynağı güçlü olanın kazandığı bir oyundur.. Şehir yönetimi, tanıtıma ne kadar kaynak ayırabilirse o kadar iyi olur.. Tanıtımlarda bir yıldan diğerine yaratıcı uygulamalar değişmeli; ama fikir hep aynı kalmalıdır.. Sinop sahip olduğu denizi, kumu, dağı, taşı, müzesi ve mutfağıyla kendiliğinden marka olmaz.. Bir şehrin marka olması için o şehrin yöneticilerinin ve halkının aynı fikir etrafında birleşip bu fikre sahip çıkmaları, bu fikri her gün yaşatmaları gerekir.. Bu çaba ancak çok uzun süre istikrarlı bir şekilde sürdürülürse bir şehir marka şehir olur…

Şehir hakkında söz sahibi olan vali, belediye başkanı, vakıflar, dernekler ve özel sektörün aynı fikre hizmet etmeleri gerekir.. Kendi egolarını değil şehrin çıkarını gözetmeleri gerekir.. Çoğunlukla yöneticilerin ve kurumların egoları işleri çıkmaza sokar.. Şehirler bu engeli aşmadan başarıya ulaşamaz…

sayın Maviş’e soruyorum, Sinop ve ilçelerinin birçok eksiği varken ve bu eksikler şimdiye kadar tamamlanmazken nasıl olur da Sinop marka şehir olabilir?.  Sayın Maviş marka şehir telaffuzunu fazla kullanmayın.. Çünkü söylemlerle marka şehir olunmuyor.. Sizden ricam eğer Sinop’a hizmet etmek istiyorsanız vali hanım da dahil, Sinop Kanal Projesi ile gündem yaratan eski valimiz Dr. Ahmet Cengiz’in projesini hayata geçirin yeter.. Siz de biliyorsunuz ki devlette süreklilik esastır..

Tarih:06 12 2015 21:53(5744) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: m.sakaoglu 08 12 2015 23:47
kolaz gurup yolunu asfaltlattirin ki marka şehir olmaya aday olun sayın vekilim

1. Yorum: evetn 08 12 2015 19:57
yazdıklarınızın hepsine katılıyorum her zamanki gibi gerçekleri yazmışsınız gazetecilik deneyiminizle yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil ama şunu hala öğrenememişsiniz marka şehir yapma sözü klasikleşmiş politikacı sözüdür olmayacağını onlarda bilir ama her seçilmiş bunu söyler kısaca hepimiz bilirizki vaatler unutulmak içindir yapılması mümkün değildir buda onlardan biridir biz öğrendik sizde öğrenin saygılar..


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *