E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Tesadüf Eseri, Bir İlke İmza Atan Boyabatlı Asker

Bu hafta Boyabat'ın olumsuzluklarından bahsetmeyeceğim. Bu hafta, "baskıya hazır olan "Dünden Günümüze Boyabat" isimli kitabımın "Şehit ve Gazilerimiz" bölümünden bir gazimiz ile bir şehidimizin hayatından, kısa bir kesit aktaracağım. Acaba Şehit Komiser Erol Bal’ı hiç duydunuz mu?

Hazırlamış olduğum kitap inanıyorum ki Boyabat’ımızın tarihine ışık ve rehber olacaktır. Tarihe iz bırakıpta bilinmeyen vatan evlatlarını gün ışığına çıkartmak benim için gurur verici bir çalışma oldu. İnanın ki onların hayatlarını yazarken onlarla gurur duydum mest oldum. İlçemizin sokak ve caddelerine değişik isimler takanlara da sadece yazıklar olsun dedim. Çünkü bizleri yönetenlerin birçoğu dünyadan bi haber. Onların amacı hizmet değil birşeyleri basamak yaparak bir yerlere gelebilmektir. Zamanla şehit, gazi ve diğer vatan evlatlarının hayatlarını bu bölümde sizlere aktarmaya çalışacağım. İnanıyorum ki işte o zaman bana hak vereceksiniz.

ER BOYABAT’LI MEHMET

X-ışınlarının 1895 yılında W.C. Röentgen tarafından keşfedilmesinden sadece bir yıl sonra, 1896 yılında Askeri Tıp Mektebi son sınıf öğrencileri olan Esat Fevzi (1874-1901) ve Rıfat Osman (1874-1933), "Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye-i Şahane" fizik laboratuarında, Crookes katot ışın tüpü, Ruhmkorft yüksek voltaj bobini ve bataryadan oluşan basit bir röntgen cihazı düzeneğini kurarak çalıştırmış ve ilk el grafilerini elde etmişlerdir. 1897 Osmanlı Yunan savaşı sırasında yaralanan askerlerimizin röntgen grafileri çekilmiş ve şarapnel parçalarının yerleri başarıyla tespit edilmiştir.

Bu grafiler aynı zamanda röntgen biliminin savaş alanındaki ilk kullanımı olma ayrıcalığını da taşımaktadır. Bu el radyogramı Sultan 2. Abdülhamit'e sunulmuş padişah çok memnun olmuş ve bu iki hekime 15 sikke altın vererek ödüllendirmiştir. 1897 Osmanlı-Yunan savaşında Selanik’te yaralanan Er Boyabatlı Mehmet’in sağ eline ait röntgen çekilişi, o zamana ait röntgen düzeneği. Hastaneyi ziyaret eden Kızılhaç organizasyonu grup başkanı Dr. Hermann Kuttner bu uygulama ile etkilenmiş ve Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm'e verdiği rapor sonucu Yıldız Hastanesine modern bir röntgen aygıtı hediye edilmiştir. (1898)

Şehit Komiser EROL BAL

24 Nisan 1950 doğumlu olan Komiser Erol Bal, Boyabat Piriefendi köyü nüfusuna kayıtlıdır. Şırnak’ın ilçe olduğu dönemde Özel Hareket'te görevli iken bir görev dönüşü bölücü örgütün saldırısına uğrayarak yaralanmıştır. Hayata tutunamayan Komiser Erol Bal 5 Mart 1990 günü ebediyete intikal etmiştir. Şehidimizin kabri Edirnekapı şehitliğinde Mehmet Akif Ersoy’un kabrinin hemen yanı başındadır. İsmi İstanbul/Beykoz’da bir sokağa verilmiştir. Ayrıca köyündeki köprüye de ismi verilmiştir. Şehidimizin oğlu Cihan Bal’da Emniyet Mensubu'dur.

GÜNÜN SÖZÜ: Amiri olduğu kuruma bayrak takamayanlar, amiri olduğu kurumdan T.C.’yi sökenler şehitlerimize ancak kelle demekle yetinir.

SAYGILAR
HÜSEYİN CÖMERT

Tarih:31 01 2016 20:56(1917) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
6. Yorum: gülay kayapınar 30 06 2016 02:43
tevafuk..

5. Yorum: anlayamadık 03 02 2016 16:06
2 nolu yorumcu canan ne demek istedi yazıyı okumadan muhalefet olsun.yazar ne anlatıyor sen nereler çekiyorsun

4. Yorum: xx 02 02 2016 23:29
hüseyin bey lütfen bana göre gelmiş ve geçmiş belediye başkanlarımızdan allah rahmet eylesin en büyük hizmeti yapan ömer baklacıoglu nun hayatını ve belediyeciligini ve istifasını lutfen araştırın ve yazın göreceksinizki boyabattaki ona yapılan haksızlıkları hayretle yayınlayacaksınız.hadi bakalım görelim

3. Yorum: hüseyin cömert 01 02 2016 14:57
2. yorumcu canan... beni ne ile eleştirmiş anlamış değilim.eğer anlayan varsa lütfen beni aydınlatsın

2. Yorum: canan 01 02 2016 13:39
cömert hadi anladıkta şehitlere bari saygın olsaydı bari

1. Yorum: hüseyin cömert 01 02 2016 10:31
sağlık ocağının oradaki parka şehit ömer oğlu mustafa ismini koymuşlar. bu şehidimizi diğer şehitlerimizden farklı kılan şehit olduğu zaman cebinde bir şiirin çıkmasıdır. tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. demek istediğim konu şu ki şefik çakıcı dünyadan bi haber..niçin mi? o dönemlerde sargı yerinde şehit olan kurbay albay halil sami beyin bu güne kadar isminin bir yere verilmemesi boyabat için bir utançtır.kimmi bu kişi o dönemde ordumuzu yöneten alman komutana yaptıkları hatalar yüzünden karşı gelen boyabatın öz evladıdır. yetkililere soruyorum matematikçi zeki beyin ismi hangi cadde veya sokakta veya bir okulda var acaba. dünyanın tanıdığı bir matematikçiyi belki biz siyasi olarak es geçiyoruz.değerli bir öğretmenimizin ismi trabzonda bir caddede var iken biz ise o öğretmenden bi haberiz.daha neler neler.... nitekim öz evlatlarımıza sahip çıkamayan bir toplum olmuşuz.sadece yazıklar olsun diyorum


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Bayramınızı Kutlarım.....


Bayram coşkusu


Dünyaya kafa tuttuğunu zannettiğimiz dünya lideri


Günlük Olaylar


Dilek Güzellik Salonu Yeni Yerine Taşındı


Çığırtkanlar, Güven ve Umut


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Evet Fetö Bir Terör Örgütüdür


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Adalet Damatların Temelidir


Sultan Aziz Nasıl Katledildi?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Tükenmeyen su kaynağı ZEMZEM


78 Yıllık 23 Nisan Fotoğrafı


Mutlu Şehir Sinop'un Mutsuz Günü


Geçim öncelikli eylem planı


Bazı Hurafeler


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Sinop İli 2015 Yılı Vergi Rekortmenleri


Eyvah ! Stres mi ?


2016 Raporu


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Neden Tuğla Kullanmalıyız


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:785561
DtGaNi


* ANASAYFA *