E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

- Pulmoner rehabilitasyon ne demektir?

Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart birbileşeni olarak kabul edilen pulmoner rehabilitasyon, kronik solunumhastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığıgeliştirici kalıcı davranışları sağlamayı hedefleyen, hastadeğerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi,davranış değişikliği geliştirme, hasta ve ailesinin eğitim gibi yaklaşımlarıiçeren, kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

İLERLEMESİNİ ÖNLÜYOR

- Peki pulmoner rehabilitasyon hastalara ne gibi faydalarsağlamaktadır?

Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadankaldırır. Hastalığın ilerlemesini önler. Egzersiz toleransını arttırır. Sağlıkdurumunu iyileştirir. Komplikasyonları önler ve tedavi eder. Hastalık ataksayısını azaltır atak şiddetini hafifletir. Yaşam kalitesini iyileştirir. Hastaneziyaret ihtiyacını, sağlıkla ilişkili harcamaları azaltır. Sağ kalımda iyileşmesağlar.

- Solunum yolu hastaları için egzersizin önemi nedir? Neden egzersizyapmalıyız?

Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun nedenolduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp veakciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına nedenolur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığını ve direnciniarttırarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyihareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbinçalışması iyileşir, nefes darlığı azalır.

Uzun süreli akciğer, solunum probleminiz olduğunda, nefes darlığıhissetmeksizin hareket etmeniz veya normal günlük aktiviteleriniziyapmanız güçleşir. Çok kolay yorulduğunuzu ve sıklıkla tükendiğinizihissedersiniz. Nefessizlik hissi çok korkutucu olabilir; bu da nefesdarlığının kötüleşmesine neden olabilir. Bunu önlemek için birçok kişidaha az hareket eder. Oysa bu çözüm değildir. Hareketliliğin kısıtlanmasısizi güçsüz, yorgun ve daha fazla nefes darlığı ile karşı karşıya bırakır.Pulmoner rehabilitasyon bu kısır döngünün kırılmasında size yardımcıolacaktır. Tüm bu nedenlerden dolayı egzersiz yapılmalıdır.

YÖNTEMLER ÖĞRETİLİYOR

- Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hasta egzersiz yapabilirmi?

Kesinlikle evet. Egzersiz eğitimi, pulmoner rehabilitasyon programlarındabireysel ihtiyaca göre birebir veya grup içinde uygulanır. Yürüme, bisikletebinme gibi aerobik egzersizleri ve güçlendirme egzersizlerini içerir. Ayrıca,solunum egzersizleri, gevşeme ve günlük aktiviteleriniz sırasında enerjikullanma teknikleri ve nefes darlığını azaltma yöntemleri öğretilir.

- Peki hastalar pulmoner rehabilitasyondan fayda görmek için nekadar devam etmeli?

Pulmoner rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süreile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiğiiçin egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.

- Pulmoner rehabilitasyonda egzersiz eğitimi dışında ne gibieğitimler verilmektedir?

Akciğer sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgili hasta ve ailesinin eğitimi.Nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri. Beslenme danışmanlığı,tedavisi. Psikososyal değerlendirme ve destek tedavileri içerir.

- Pulmoner Rehabilitasyon programlarına hangi hastalarbaşvurabilir?

Pulmoner rehabilitasyon programlarına, kronik obstrüktif akciğer hastalığı(KOAH) astım, bronşektazi, kistik fibrozis, göğüs kafesi hastalıkları,solunum problemi yaratan sinir-kas hastalıkları, akciğeri etkileyen bağdokusu hastalıkları, akciğer nakli bekleyen veya akciğer cerrahisi öncesive sonrası solunum problemleri olan hastalar, akciğer kanseri, obeziteilişkili solunum problemi olanlar başvurabilir.

EN ÖNEMLİSİ YÜRÜYÜŞ

- Son olarak herhangi bir merkeze ulaşım imkanı olmayan hastaların,kendi imkanlarıyla da yapabileceği egzersizler var mı? Sizintavsiyeleriniz nelerdir?

Basit egzersiz programını uygulayarak başlayabilirsiniz:

* Günde 5 dakika yürüyebiliyorsanız günde en az 2 kez, yapabiliyorsanız3 kez.

* Günde 5-10 dakika arasında yürüyebiliyorsanız günde 2 kez.

* Günde 10-15 dakika arasında yürüyebiliyorsanız en az günde 1 kez.

* Günde 15-20 dakika arasında yürüyebiliyorsanız günde 1 kez yürümenizönerilir.

* Yürüyüşünüz süresince, düz bir zemin üzerinde yürüyünüz. Her zamankısa etkili nefes açıcı ilacınız yanınızda olmalıdır. Mümkünse sürekliolarak, çok uzun süreli duraklamadan yürüyünüz.

* Yürüme zamanını yavaş yavaş artırınız.

KISACA PINAR ERGÜN

Kafkas Üniversitesi Göğüs Hastalıkları AD Başkanı ve Ankara AtatürkGöğüs Hastalıkları Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi KronikSolunum Yetmezliği Kliniği/Pulmoner Rehabilitasyon ve Evde BakımMerkezi eğitim görevlisi. Dr. Ergün Göğüs hastalıkları Uzmanlık derneğiolan Türk Toraks Derneği (TTD) Bünyesinde 2006 yılnda ‘PulmonerRehabilitasyon ve Kronik Bakım Çalışma Grubu’nun kurulmasında kurucuüye olarak, ve takip eden yıllarda çalışma grubu sekreterliği, iki dönembaşkanlık yapmış, halen yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.TTD bünyesinde Dr. Ergün, kronik solunum sorunlu hastalarınyönetiminde çok önemli yere sahip olan Pulmoner Rehabilitasyonkonusunda sağlık çalışanlarında farkındalık yaratmak, bilgi birikiminiarttırmak, mevzuat eksiklerininin giderilmesi dahil bir çok konuda öncüçalışmalar yapmıştır.

Tarih:10 03 2016 11:06(6635) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Tam İNANACAĞIM ama


Diyabet ihmale gelmez!


Şimdi de İran tehlikesi!..


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun


Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu kadar güzel anlatılabilirdi


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


NUNCO'dan Yılbaşına Özel


İlim ve Samimiyet


Bugün Kış Başlıyor


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:474563 DtGaNi

* ANASAYFA *