E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

11 Katlılardaki İşyerinin Açılması Yasal mı?

Sıfır kilometrede otomobil (100.000 TL) kazanmak isteyen varsa, önce yazımı okusun. Sonra da………

Söz konusu otomobili kazanmak isterseniz benimle sadece küçük bir iddiaya gireceksiniz.

Benim adım Hüseyin Cömert, bu bir meydan okumaktır, pilavdan döneninde kaşığı kırılsın. Cesareti olan çıkar er meydanına, el mi yaman yoksa bey mi yaman? İşte hodri meydan.

Gelelim iddianın konu içeriğine……

Belediye Başkanı Şefik Çakıcı’nın da ortağı olduğu, Samsun 1. ve 2. İdare Mahkeme kararıyla mühürlü olan hani şu meşhur 11 katlı binalar var ya, şu günlerde yine şıp diyerek gündeme oturuverdi. Son günlerde etraf adeta kulaktan dolma bilgilerle cadı kazanı gibi fokur fokur kaynıyor. Tabi bu arada birileri de mahkemeyi kazandık diyerek zil takmış oynuyor.

Konuya girmeden evvel zamana yolculuk yaparak önce bir zihin jimnastiği yapalım..

Yıl 2003 Arazinin alımında ihaleye fesat (Yolsuzluk yapıldı) karıştırıldı.

Yıl 2006 İmar planında Belediye hizmet alanı (Terminal) olarak görünen arazi, yapılan İmar değişikliği ile 6 katlı konut alanına çevrildi.

Yıl 2007 6 katlı konut alanı 9 kata çıkartıldı.

Yıl 2009 Yasalara aykırı olarak yapılan işyerleri 3 kattan 4 kata, konut alanları da 9 kattan 11 kata çıkartıldı.

Yıl 2010 Açmış olduğum dava tarihi (Samsun 2. İdare mahkemesi)

Yıl 2012 İkinci bir şahıs tarafından açılan dava tarihi (Samsun 1. İdare mahkemesi)

Yıl 2013 Samsun 1. İdare Mahkeme kararı: Dava konusu olan inşaatlar için Boyabat Belediyesi tarafından verilen tüm ruhsatlarının iptali
Samsun 2. İdare Mahkeme kararı: Dava konusu olan inşaatlar için Boyabat Belediyesi tarafından verilen tüm ruhsatlarının iptal.

Yıl 2014 Boyabat Belediyesinin ve inşaat sahiplerinin her iki mahkeme kararı için (Öncelikle Yürütmenin Durdurulması ve Kararın Bozulması) Danıştay’a TEMYİZ başvurusu.

Yıl 2014 Danıştay 6. Daire Başkanlığı her iki mahkeme kararı için yapılan YÜRÜTMEYİ DURDURMA talebini ret etti.

Yıl 2015 Danıştay 6. Daire Başkanlığı her iki mahkeme kararı için ikinci defa yapılan YÜRÜTMEYİ DURDURMA talebini ret etti.

Tarih 29 Mayıs 2016 bugün her iki mahkemenin de karar dosyası halen (Danıştay 6. Daire) temyizde. Yani sonuca bağlanmış henüz bir karar yok.

Gelelim sadede

Efendim bundan bir ay kadar önce söz konusu inşaatlarda mevcut (Mühürlü vaziyette) olan işyerlerinden birinde mühür fekki yapıldı. Şikayetim üzerine tekrar mühürlendi. Bu olay yaklaşık olarak on kez tekerrür etti diyebilirim. Yani Belediye mühürledi, işyeri sahibi mühür fekki yaptı. Şu anda bu işyeri mühürlü olduğu gibi mühür fekki yapan işyeri sahibi hakkında da Cumhuriyet Savcılığı tarafından da dava açıldı.

Hukuksuzluk bitti yaşasın Adalet derken, bu seferde söz konusu inşaatlarda mevcut (Mühürlü vaziyette) olan diğer bir işyerinde ki mühürlerin Belediye yetkilileri tarafından açıldığını gördüm.

Yukarıda yayımladığım "MÜHÜR AÇMA TUTANAĞI"nı şöyle güzelce bir inceleyelim.

* Efendim Belediye mühürleri hangi mahkeme kararıyla açmış?
Danıştay 17. Daire.

* Peki bizim dosyalar hangi mahkemede temyizde?
Danıştay 6. Daire

*Danıştay 6. Daire dosyaları karara bağlamış mı?
Kocaman bir hayır.

* Peki Danıştay 6. Dairede olan dosyalar hakkında, Danıştay 17. Daire karar verebilir mi?
Koskocaman bir hayır.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu o zaman?

Sayın okuyucularım

Şimdi yazacaklarımı pür dikkat okuyun ki, birilerinin ilçemizde çevirdiği dolapları anlayasınız.

Ben imara aykırı olarak yapılan bu binalar için davayı Belediye Başkanı Mehmet Ermiş döneminde açtım. 2012 yılının Temmuz ayında Samsun 1. İdare Mahkemesi çalışmalar devam eden inşaatlar hakkında ‘’YÜRÜTMEYİ DURDURMA’’ kararı verdi. Mehmet Ermiş inşaatlar üzerinde mahkeme kararını uygulamadığı gibi, ileri ki süreçlerde de bazı işyerlerine ‘’İŞYERİ AÇMA RUHSATI’’ verdi. Nihayetinde benim baskılarıma dayanamayan Mehmet Ermiş tüm işyerlerini mühürlemek mecburiyetinde kaldı.

Sonra

Bu işlem üzerine işyeri sahipleri hemen soluğu mahkeme kapılarında aldı. Boyabat Belediyesi bizlere mühürlü yerlere işyeri açma ruhsatı vererek mağdur etti diye. Mahkemede (Danıştay 17. Daire) bu kişileri haklı bularak lehlerine karar verdi.

Gelelim işin püf noktasına.

Bir tarafta ‘’YAPI RUHSATI’’ olmadığı için kaçak konuma düşen bir inşaat, diğer tarafta kaçak konumda olan bir inşaata verilmiş "İŞYERİ AÇMA RUHSATI". Yani Atalarımızın dediği gibi "Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.’’

Sonuç mu?

Belediye ‘’MÜHÜR FEKKİ’’ yaptığı için konuyu yargıya taşıdım.

KARAR:

H.... K...’ya ait iş yerinin mühürlenmesiyle ilgili olarak mühürleme işleminin hukuka aykırı olduğunu belirten Danıştay 7. (17. olması gerekiyor) Dairesi’nin 05.11.2015 tarih, 2015/10707 esas, 2015/4552 karar sayılı ilamının bulunduğu, dolaysıyla bahse konu işyerinin mühürlenmesiyle alakalı temyiz incelemesinden geçerek kesinleşmiş mahkeme kararının bulunduğu ve işyerinin mühürlenmesinin hukuka aykırı olduğunun………Boyabat Belediye Başkanlığı’nın da 22.04.2016 tarihli ‘’MÜHÜR AÇMA TUTANAĞI’’ ile yukarıda belirtilen Danıştay doğrultusunda iş yerinin mühürlerini açtığı…..

………….. ………………

Selamün aleyküm…. Aleyküm selam…..

Sayın okuyucularım

Şimdi huzurlarınızda tüm hukukçulara sesleniyorum!................................

* Danıştay 17 Daire'nin vermiş olduğu karar işyeri sahiplerinin açmış olduğu bir davanın kararı

* Ayrıca Danıştay 17. Daire mühürlerin kaldırılmasına karar vermiyor, (zaten o konuda bir karar verme yetkisi de yok) sadece yapılan işlemin hukuka aykırı olduğunu izah etmiş. Yani Danıştay 17. Daire kararında benim dosyamla ilgili bir esame dahi yok. (Asla olamaz da)

* Benim açmış olduğum dava dosyaları ise Danıştay 6. Daire'de temyizde. Temyizde olan dava dosyalarımın kararlarını tekrar ediyorum. Samsun 1. İdare Mahkeme kararı: ( 21.12.2013 tarih ve E. 2012/713) Dava konusu olan inşaatlar için Boyabat Belediyesi tarafından verilen tüm ruhsatlarının iptali Samsun 2. İdare Mahkeme kararı: (18.11.2013 tarih ve E. 2011/682) Dava konusu olan inşaatlar için Boyabat Belediyesi tarafından verilen tüm ruhsatlarının iptali.

Yani anlayacağınız gibi bu binalar 3194 sayılı imar kanununa muhalefet oldukları için mühürlenmiştir. Akabinde söz konusu inşaatların yapı ruhsatları iptal edilmiştir. Yani binalar şu anda kaçak konumundadır. Yetkililer mühürleri açarak suç işlemişlerdir.

Ayrıca o işyeri ruhsatı H.... K... üzerinedir. Söz konusu işyerini açmaya çabalayan şahıs ise başkasıdır, H.... K... değildir. Kimin ....................... oraya ruhsat versin bakalım.

Sayın okuyucularım

Çok önemli bir konuyu da yazmadan geçemeyeceğim. Biliyor musunuz mühürü sökülen işyerinin mülkiyeti kimlere ait acaba?
Hazır mısınız?
Açıklıyorum. Şefik Çakıcı ve kankalarının….

Ey Boyabat halkını aptal yerine koymaya çalışan yetkililer.

Üstüne basa basa söylüyorum, yasaları çiğniyorsunuz. Bunun aksini ispat edene yemin ediyorum yukarıda bahşettiğim para meblağını sunacağım. Buradaki beyanım senet olsun. Eğer kim yasayı çiğniyorsa, yasayı çiğneyerek birilerini himaye altına alıyorsa, kim ki bu hususta görevini yapmıyorsa …………………….

GÜNÜN SÖZÜ: Keser döner sap döner, Gün gelir hesap döner. (Atasözü)

SAYGILAR
HÜSEYİN CÖMERT

Tarih:29 05 2016 20:51(2769) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
9. Yorum: kumluk mahalleli 31 05 2016 10:31
cancan: bu kokular mahalleyi sardığı zaman hukuk yokmuy du sen bir kere yanın daki derilere üşūşen sinekleri hallet daha sonra hukuk'a geç hukuk kim sen kim hemen işin siyasi boyutuna girme hüseyin bey de o zaman bunu ekmek parası için yapıyordu biz öyle senin gibi ard niyetli değiliz ve siyasetle ilgim olmaz. sadece yapılan işin yanlışlığınï vurguladım ben geri kalan işi bırak hukuk hallettim senin aklın ermez bu işlere. boyundan büyük laflara can can gerek yok.

8. Yorum: hüseyincömert beye 30 05 2016 22:28
hüseyin bey
ben sizin yazılarınızın sıkı bir takipçisiyim, sizi bazen haklı bazende haksız bulduğumu yapmış olduğum yorumlarla belirtirim.
şimdi sizi anlayamayanlara laf anlatmaya çalışma çabalarınıza inanın ki çok üzülüyorum ve sizi birkez daha taktir ediyorum.
düşünsenize memleketimin malına birkaç siyasi çıkarcı göz dikmiş uyduruk ihaleler ile almış ve siz buna yazılarınız ile karşı çıkarken neüdüğü belirsiz birkaç zavallı sizi bu konuları açığa çıkarıyorsunuz diye abuk subuk yorumlar yazarak alakalı alakasız sizi yermeye çalışmaları bizim gibi bilinçli ve memleketinin çıkarlarını düşünen vatandaşlara da hakarettir.
ne yazık ki hüseyin bey bizleri bu bilinçsiz cühela takımının seçtiği şahıslar yönetiyor.
işte durağanın hali ortada
işte boyabatın hali ortada
allah türkü korusun ve birn önce kurtarsın inşallah

7. Yorum: avrupa 30 05 2016 21:02
eyyy comert sen kendini ne sannediyorsun bana bagli olan yargi ve danistay varken sen saniyormusunki senin lehine karar ciksin hatirla arabama tepen kisiyi tekmeleyen korumami nasil akladm birde ayagi incildi gi icin tazminat kazandim sense ordan konusuyorsun ben bana ummetın lideri diyen bir baskanimi sikintiya sokarmiyim hadi ordan seni gidi paralalci comert amacin boyabatin kalkinmasini engenlemek senin git kendine baska is bul araba iddasina varim sen davayi kaybedeceksin

6. Yorum: cancan 30 05 2016 20:22
adamın biri çıkmış 11 katlı binalardaki usulsüzlüğün anlatıyor diğeri de çıkmış ona deri kokusundan bahsediyor ve iki şeyi aynı kulvarda tartışıyor. elbette deri kokusu da kotudur. ancak hukuksuzluk kokusu daha kotudur. ayrıca memleketteki su anki iğrenç kokuyu duyuyorsan sen, senin burnun kurulsun e mi...

5. Yorum: kumluk mahalleli 30 05 2016 10:45
önemi yok: rumuzlu beye cevap ver,sayın cömert: oğul, baba , ana ve hoca bilmecesi veya fıkrasının biliyormusun. sana kalsa daha biz mahalle olarak değil şehir olarak ne kokular çekecektik.

4. Yorum: önemi yok 30 05 2016 09:52
ey boyabatı ve boyabatlıyı çok seviyorum taklidi yapan cömert yukarıda yapılanlar tasvip edilirmi bilmem ama sende zamanında bizi çok iğrendirdin. spor salonunun oraya çektiğin deri kamyonunun kokusu her sabah işe giderken midemizi ağzımıza getiriyodu. kamyondan akar kanlar yol boyunca pis bi görüntü oluşturup kokunun çoğalmasına neden oluyodu. seni az anmadık o zamanlar. bu millete bi özür borçlusun bunla ilgilide bi yazı yaz.

3. Yorum: şerif 30 05 2016 09:16
kasabanın şerifi; iddiaya ne için gireceğiz tam anlayamadım yazının heyecanndan orası yarım kalmış sanırım...

2. Yorum: 11 kat 30 05 2016 08:19
yüksek yargının başındakilerin vaziyeti bu haldeyken artık adaletten söz etmenin manası kalmıyor.

1. Yorum: hüseyin cömert 29 05 2016 21:46
ey şefik çakıcı, ey hukukcular sözüm sizlere.....iyi niyetli insanları aptal yerine koymayın. şu anda açılan işyeri yasalara aykırı olarak açılmıştır. sayın mülki amirim halkın huzurunda sesleniyorum.. ilçemizde hukuk cinayeti işleniyor. tc yasaları hiçe sayılıyor.bakın kültür sarayı inşaatı mühürlü olduğu halde çalışmalar devam ediyor. 11 katlı binalardaki açılaşan işyeri yasalara aykırı olarak açılıyor. ve bunları yapanlarda devletin mülki amirleri. yani anlayacağın tc yasaları yok sayılıyor.yoksa yasalar değiştide bizlerin mi haberi yok.canım yanıyor artık canım. unutmayın bu dünyanın diğer tarafıda var


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Halk Uyutulurken Ajanlar Savaşı


Yozlaşan Türkçemiz ve Yabancı Kelimeler


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesidir


Boyabat Nasıl Soyuluyor


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Rezaleti


“Selam” üzerine bir derleme


İlber Ortaylı:Türkiyeli diye bir ırk yoktur, Türk vardır


Sonbaharın Sesi…


Yaylaoğlu Tuğla Eleman


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Eylül ayı ziyaretci sayısı:716211
DtGaNi


* ANASAYFA *