E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Bu tarikatların Allah-ü Teala’ya rant yolunda olduklarını hala daha anlamayacakmısınız?

Saidi Nursi (Kürdi) Cemaati Fetö'den daha tehlikelidir. Kitapları ABD'de basılan Saidi Kürdi'nin AKP iktidarı ile Türkiye'de basılmaya başlandı. Hain darbe girişiminden sonra Balıkkesir meydanlarındaki dev panolarda Saidi Kürdi posterlerinin olmasını kim açıklayabilir?

Cumhuriyet idaresine, Atatürk devrimlerine karşı olan bu cemaatler yarın bir birileri ile ittifak yaparak, darbe girişiminde bulunmayacaklarını kim garanti edebilir?

Elimizde bir sihirli değnek olsa, fazla değil bir ay, Afganistan, Suudi Arabistan, İran rejimi uygulansa bu ülkede o zaman Cumhuriyet’in kıymetini anlayacaklardır.

Nasıl ki, daha düne kadar cumhuriyet’e savaş açan, kongerelerinde İstiklal Marşı söylenmeyen,milli marşlarımızı yasaklayan, kamu kuruluşlarından T.C’yi silen, Atatürk ve İsmet İnönü’ye iki ayyaş diyen AKP zihniyeti, alnı secdeye varanlardan ihaneti görünce T.C, Atatürk demokrasi kahramanı olmalarını eleştirmiyorum, gerçekleri gördüklerinden dolayı seviniyorum.

Gerçekleri görebildiler ise, takiye yapmıyorlarsa ellerim kızarıncaya kadar kendilerini alkışlarım.

İnşallah, geçmişte “Demokrasinin amaç değil, araç” olduğu zihniyetinden vaz geçmişlerdir.

AKP kadroları, Türkiye’deki cemaatlerin en büyük hedeflerinin cumhuriyet rejimine karşı olduklarını benim gibi sıradan insanlardan çok daha fazla bilmelerine rağmen, darbe ihanetini görmemelerini aklım almıyor.

Dileğim odur ki, AKP siyasi iktidarı 15 Temmuz darbe girişiminden çok önemli dersler almıştır.

Şayet, AKP iktidarı, Fetö’nün ılımlı Müslümanlık savsatası, din taciri kendisini din uleması zanneden, tarikat liderlerinin hurafelerle insanların beyinlerini yıkayanların yerine Kuran-ı Kerim’in ayetlerini, ehil, akademik kariyerleri olan din adamları tarafından insanlar bilgilendirilseydi, bu ülkede ne yolsuzluk, ne hırsızlık, ne de darbe gibi ihanet girişimi olurdu.

Oy uğruna ülkeyi cemaatlerin arka bahçesi yapanları, oy vererek destekleyenleri tarihin yazacağı gibi, aziz Türk Milleti, evliyalar enbiyalar, şehitlerimiz ahirette yakalarına yapışacaklardır.

Kuran-ı Kerim ayetlerini kendisine rehber eden, Müslümanlık hakkında en küçük bir bilgisi olan bir insanın, Saidi Kurdi'nin Risale Nur ve Cevşen'i okuduğu benim iddialarımı çok daha iyi anlayacaktır.

Darbe girişimi ile Siyasal İslam’ın bütün tezleri çökerken, İslami’yete verdiği büyük zarar ise uzun yıllar yarasını kapatamayacaktır.

Bu Nurcu, Saidi Kürdi, Fetocu tayfası Atatürk ve cumhuriyet düşmandır, bu bilmediğimiz bir şey değil. Bunlar sık sık Atatürk’e karşı Ulu Hakan nidaları ile Abdülhamit’i ve onun devrini yüceltirler. Ama bilmezler ki şizofrenin hakkını ilk Abdülhamit vermiştir..

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı"ndan yenik çıkınca Said-i Nursi tekrar sahneye çıkar. İngilizlerin güdümünde Kürt Teali Cemiyeti"ni kurar ve İngilizlerin işgal planlarına uygun olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yeniden Kürdistan düşleri görmeye başlar.

"Uyan ey Selahattin Eyyübi"nin torunları Kürtler!" diyerek Kürtleri ayaklanmaya çağırır. 16 Eylül 1919"da İkdam gazetesinde bir bildiri yayınlayarak, Türk Ulusunu Kuvayı Milliye"ye destek vermemeye, hatta onlara karşı mücadele etmeye çağırır. Cumhuriyet"in ilanından sonra da Kürtlerin isyan dalgası devam eder.

Özet olarak, Türkiye’deki cemaatlerin çok büyük bir bölümü, başta ABD olmak üzere doğu ve batı şer odakları tarafından kullanıldığı, biraz okuyan, araştıran, sorgulayan herkes tarafından bilinir.

Türkiye'nin Cemaat Tablosu

Konsensus'un yaptığı ankete göre, Türkiye'de her 100 kişiden 6'sı cemaat üyesi. İşte ilk sıradaki cemaat...

Konsensus bu çalışma için 18-28 Mayıs tarihleri arasında seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip, 18 yaş üstü 1528’i erkek, 1472’si kadın, toplam 3 bin kişiyle yüz yüze görüştü. Araştırma Türkiye genelindeki köy ve mahallelerden oluşan 375 yerleşim merkezinde gerçekleştirildi.

Konsensus, seçim öncesi son anketinde “Herhangi bir cemaate üye misiniz?’’ diye de sordu. Ankete katılanların yüzde 93.8’i “Hayır, değilim’’ derken, “Evet, üyeyim’’ diyenlerin oranı yüzde 6.2’de kaldı.

CEMAATLERİN PROFİLİ

GÜLEN: Cemaatin lideri Fethullah Gülen 1999 yılından beri ABD’de yaşıyor.

SÜLEYMANCILAR: Kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan. Siyasette etkili cemaatlerden.

MENZİL: Nakşibendiliğin kolu. Adını Adıyaman’ın Menzil Köyü’nden alıyor.

İSMAİLAĞA: Kurucusu Ebuishak İsmail Efendi. Cemaat İstanbul Fatih’te, en dikkat çeken İslami gettoyu oluşturdu.

AZİZ MAHMUT HÜDAİ: Osmanlı devri velilerinden. Asıl adı Mahmut. Peygamber

soyundan.

YAHYALI: Kayseri’de en güçlü dini gruplardan. Adını Yahyalı Hacı Hasan Efendi’den alıyor.

ALVARLI EFE CEMAATİ: Asıl adı Muhammed Lütfi. Erzurum’da “Alvarlı Efe” diye bilinir.

İSKENDER PAŞA: Mehmet Zahit Kotku şeyh olduktan sonra, görev yaptığı İskenderpaşa Camii cemaate de isim oldu.

KIRKINCI HOCA: Said-i Nursi’nin ölümüyle Nurcular 10’u aşkın gruba bölündü. Biri de Kırkıncı Hoca olarak tanınan Mehmet Kırkıncı.

IŞIKÇILAR: Seyit Abdülhalim Arvasi’ye bağlı Hüseyin Hilmi Işık’ın cemaati. Bugunkü lideri Enver Ören.

CERRAHİ: Halveti tarikatına dayanıyor. Dergâhı, Karagümrük’te.

TEBLİĞ: Kurucusu Hindistan’da dünyaya gelen Şeyh Muhammed İlyas Kandehlevi.

HAYDAR BAŞ: Cemaatin lideri Haydar Baş, Kadiri Tarikatı’nın İcmal Kolu’ndan.

KIBRISİ: Cemaat lideri Mehmet Nazım Adil KKTC’de yaşıyor.

YENİ ASYACILAR: Nurcuların ikinci büyük kolu. Lideri Mehmet Kutlular. Yeni Asya Gazetesi cemaatin yayın kuruluşu.

HAKİKATÇİLER: Tüm cemaatlere karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan Hakikatçıler’in şeyhi Ömer Öngüt. Sakarya, Düzce, Bursa ve Ankara’da güçlü.

ERENKÖY: Kökleri Kelami Dergâhı’na ve şeyhi Erbilli Mehmet Esat’a dayanıyor.

FETHULLAH GÜLEN CEMAATİ

Peki bir cemaate üye olduğunu söyleyenler arasında ilk sıraları hangi cemaatler alıyor?

Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 61.8'i "Fethullah Gülen Cemaati" derken, onu yüzde 16.3 ile Süleymancılar ve yine aynı oranla Menzil Cemaati takip ediyor.

Fethullah Gülen Cemaati %61.8

Süleymancılar %16.3

Menzil Cemaati %16.3

Nakşıbendi Cemaati %15.2

İsmailağa Cemaati %7.3

Aziz Mahmut Hüdai Cemaati %6.7

Yahyalı Cemaati %3.4

Alvarlı Efe Cemaati %3.4

İskender Paşa Cemaati %3.4

Kırkıncı Hoca Cemaati %2.8

Işıkçılar Cemaati %2.2

Cerrahi Cemaati %1.7

Tebliğ Cemaati %1.7

Haydar Baş Cemaati %1.1

Kıbrısi Cemaati %0.6

Yavuz Selim Cemaati %0.6

Yeni Asyacılar %0.6

Hakikatçiler Cemaati %0.6

Hayrat Cemaati %0.6

Erenköy Cemaati%0.6

Diğer %3.9

En çok cemaat üyesi Doğu'da

Peki Türkiye'nin bölgelere göre cemaat üyeliği nasıl bir seyir izliyor? Araştırmanın sonuçlarına göre Batı'dan Doğu'ya doğru gidildikçe cemaat üyeliğinde artış gözleniyor. Batı'da cemaat üyeliği yüzde 5.2 iken bu oran Doğu'da 10.2'ye yükseliyor.

Tarih:04 08 2016 13:17(867) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
4. Yorum: aslan 10 08 2016 11:09
demokrasilerde tarikatlarin ve mezheplerin yeri yoktur "topal hasan". ayrica, islam'da da tarikat ve mezhep yoktur. mezhep ve tarikat dediginiz bu seyler "uydur uydur ebegumeci"dir.

3. Yorum: hasan topal 06 08 2016 21:02
şimdi bir gazetecinin yanlışı dolaysıyla tüm gazetecilere hakaret etsem nasıl yanlış olursa, sapık tarikatlar sebebiyle doğru yolda olan tarikatlara hakaret etmekte yanlış olur. allah cc. veli kullarına kötü söz edenin onu fena olur. çünki allah sevdiği kulana düşmanlık edene düşman olur.

adıyaman ve mahmut efendi cemaatleri devlet için dua etmektedir. siyasetle işleri sandıkta başlar sandıkta biter.....

2. Yorum: aslan 05 08 2016 09:28
tam da "artik gerek kalmadi, demokrasi treninden iniyoruz!" derkeeeeennn, “öcü görmüs gibi” tekrar trene binip, bu sefer ataturk posterleriyle meydanlarda “demokrasi arayislari” icine girmek yerine ataturk dusuncesini tam uygulamadikca demokrasiye ulasilamayacagini kavramak ve millete de kavratmak gerekir. aksi takdirde, sn. yazarin siraladigi “hortlak” ve yamuk gruplarin bir gun ulkemizi paramparca edecegini bilmekte yarar vardir. sadece fetö sozcugune takilmak yerine, digerlerini de bertaraf etmek ve hatta yayinlarinin tumunu ulke genelinden temizlemek elzemdir.

1. Yorum: doğu 04 08 2016 22:05
feto başta olmak üzere birçoğunun çıkış noktası erzurumdur.mehmet zait kotku,kırkıncılar,süleyma
n hilmi tunahan vb.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Hani referandumda “EVET” çık Eyy 15 yıldır ülkeyi yöneten Kılıçdaroğl Sandıktan “Hayır” çıksaydı&# İktidarın oy çalmalarını korudu ama YSK’ “EVET” Oy’u vererek ülkenin felaketine o Adalarının işgaline göz yuman, Türkiye’n Türk milleti olup olmadığına seçmen kara Saman, Buğday, Angus ithal eden güçlü Tü Sayın Cumhurbaşkanım, şahsınıza ve makam Kılıçdaroğlu, yalan söylüyorsa, liderler Anayasa değişikliğindeki tuzakları bilse Sayın Başbakan, Kılıçdaroğlu ile TV̵ Osman'ın keçi ve koyunları da referandum OHAL’de referanduma giden Türkiye& Başkanlık sistemi ülkeyi uçuracaksa, İş Fetö’nün “Başkanlık” p AKParti, seçmen tabanın kafası karışık ‘HAYIR’cıların cumhurbaşkanı, başbakanı AKP Hükümeti, Fetö ile barış görüşmeleri Referandumda “HAYIR” diyenler, gerekçel Erdoğan, Yeni Anayasa Değişikliği’ni Mec 18 maddenin tek bir maddesi ile beni ikn AKP'liyim ama oyum HAYIR… Yüzde 35 Tehdit… tehdit… yeter artık& Türkiye ' Başkanlık' sistemine geçtiğind 2017 Sonbahar’ında ABD Doları 8 li Başbakan Yıldırım, TBMM’deki oy sa Ülkeyi yönetenlerin derdi ‘başkanlık’ !. Bir garip Darbe Araştırma Komisyon rapor AKP’deki Fetö’cü vekiller yu Ülke sırlarının ele geçmesine izin veren “Kasabımızda İslami usullerle kesi PKK ile 19 müzakere yapan CHP'mi AKP' mi Türkiye’nin Ortadoğu bataklığında Vatandaş dolarını 78 milyon dolara uçak Cumhurbaşkanımız israf mı dedi? Eyy, rabbiyesiz, alınları secdeye varmay 2001 ekonomi krizinde... Doların yükselmesine seviniyorum !... Tarihin en büyük ekonomik krizi kapıda! Rakka, Musul’u bırak girebiliyorsa IŞİD'in sattığı petrol Erdoğan ailesine Halkın yüzde 70’i başkanlık istiyo Başkanlık işsizliğe, yoksulluğa, yolsuzl Tümü

Korkusuz Boyabatlı


Hani referandumda “EVET” çıkınca şehit gelmeyecekti?


Herkesin Bir Kediye Sahip Olması Gerektiğinin 25 Sihirli Kanıtı


Bunalım, Arayışlar


Dünya Aşı Haftası


Referandum değerlendirmesi


Referandumdan Önce Ne Demiştik?


Atatürk Yine Yok


Sevr, Nur, Hira


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Kılıçdaroğlu Teketek'te Boyabat'ı Övdü


Devlet Hastanesi, Nisan 2016 Mesai Dışı Çalışma Saatleri


Çanakkale Şehitlerine Mektup


Sinop İli 2015 Yılı Vergi Rekortmenleri


En içli türkülerdi ıssız köye doğru yayılan…


Eyvah ! Stres mi ?


SİYAD kendini değişimle geleceğe taşıyacak!


Boyabat'tan Kar Görüntüleri


Fal ve Fala Baktırmak


2016 Raporu


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Neden Tuğla Kullanmalıyız


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Nisan ayı ziyaretci sayısı:923258
DtGaNi


* ANASAYFA *