E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Abdülhamid

Atatürk'ün mareşal üniformalı tablosunu depoya kaldırtan TBMM başkanı ismail kahraman, Dolmabahçe Sarayı'nda padişah Abdülhamid'i anma sipozyumu düzenledi. “Ne yazık ki tarihi ve kültürel miras bilinmiyor, özellikle gençler bilmiyor, unutturuluyor, hükümdarımız Abdülhamid'e vefa borcumuz var” dedi.

*

Bence de öyle.

*

Mesela, bu topraklardaki ilk “rakı” fabrikası Abdülhamid döneminde kuruldu. Şahsen büyük vefa borcum var.

*

(Kendini yeni osmanlı filan zanneden ismail kahramangiller, rakının 19 Mayıs 1919'da icat edildiğini zanneder ama… İlk rakı fabrikası Cumhuriyet'ten 22 sene önce kuruldu. Hem de, bizzat Abdülhamid'in başmabeyincisi Sarıcazade Ragıp Paşa tarafından Tekirdağ'da kuruldu. Padişahın isteği, şeyhülislam'ın onayıyla kuruldu. O dönemin en meşhur markaları, Deniz Kızı Rakısı ve Üzüm Kızı Rakısı'ydı. Deniz Kızı Rakısı'nın asıl ismi Tenedos Rakısı'ydı ama, etiketinde güzeller güzeli bir deniz kızı resmi olduğu için, ahalimiz Deniz Kızı Rakısı diyordu. Abdülhamid döneminde üretilen tüm rakı markalarının etiketinde, kız resimleri kullanılıyordu.)

*

Peki, bu topraklardaki ilk “bira” fabrikası kimin dönemnde kuruldu? Gene Abdülhamid döneminde kuruldu. Gel de vefa borcu hissetme birader.

*

(Cumhuriyet'i kuranlara “ayyaş” diyorlar ama… Abdülhamid döneminde, yılda 10 milyon litre bira tüketiliyordu. Cumhuriyet bu rakama, yani Osmanlı'nın içtiği kadar biraya, anca 1940'lı yıllarda ulaşabildi. Henüz bira fabrikası kurulmadan önce, övünmek gibi olmasın, Osmanlı'da ilk birahane İzmir'de açıldı. Birahanelerin açılma iznini veren de, Abdülhamid'in babası Abdülmecid'ti.)

*

Osmanlı'nın ilk “şampanya” fabrikası da Abdülhamid döneminde kuruldu. Resmi, mühürlü evrak var, Abdülhamid'in izniyle kuruldu.

*

(Abdülhamid şampanya fabrikası kurdurduğunda, elitler kurdu denilen Cumhuriyet'in kurulmasına 30 sene vardı. Şampanya fabrikasını, musevi Alatini kardeşler kurdu. Abdülhamid hazretleri, bu Alatini kardeşleri madalyayla ödüllendirdi, kendi elleriyle, bir değil, iki değil, üç defa “Mecidi Nişanı” taktı. Musevi Alatini kardeşlerle öylesine cankuştu ki, tahttan indirilip Selanik'e gönderildiğinde, üç sene boyunca, Alatini ailesine ait Alatini Köşkü'nde kaldı.)

*

Abdülhamid efendimiz, rakı, bira ve şampanya fabrikası kurdurdu ama, kendisi “rom” tercih ederdi. Bizzat torunu Osman Ertuğrul televizyonda anlattı: “Dedem rom içerdi, babama söylerdi, bak ben bunu içiyorum, çünkü bu yasak değil, Kuran'a bak, orada şarap diyor, şekerden yapılanın bahsi geçmiyor derdi.”

*

Acayip “sigara” içerdi Abdülhamid… Birini yakar, birini söndürür, vapur gibi tüttürürdü. Saraydaki işi sadece sigara sarmak olan özel ustalar vardı. Kızlarının hatıralarında yazıyor, sürgüne giderken, bavullara en önce sigara paketleri doldurulmuştu.

*

(Türk tütünüyle yapılan Amerikan sigarası Ateshian'ın tiryakisiydi. Chicago'da üretilen bu sigara, New York, Boston ve San Fransisco'nun yanısıra İstanbul ve Kahire'de satılıyordu. Hatta, Ateshian firması, 1900'lerin başında Amerikan gazetelerine verdiği reklamlarda “Türk sultanı Abdülhamid'in içtiği sigarayı için” sloganını kullanıyordu. Bu reklamlarda “haride, oryantal giysiler içinde sigara içen, saçı açık, hatta göbeği görünen, seksapel bir kadın” resmi kullanılıyordu. Paketi 25 cent'ti.)

*

Abdülhamid'in en önemli tarihi ve kültürel miraslarından biri ise… Bu topraklardaki ilk “kerhane”yi açtırmasıydı.

*

(Fuhuş elbette vardı, şehre yayılmasını önlmek, kontrol altına alabilmek için, varlıklarını ticarethane olarak sürdürmelerini sağladı. Acem'in hanesi, Alaycı Kadri'nin hanesi, Keseci Hürmüz'ün hanesi, Langa Fatma'nın hanesi gibi evler vardı, zaptiye rüşvet alıyor, göz yumuyordu. Abdülhamid buna son verdi. İstanbul Karaköy'deki Zürefa Sokak'ı hizmete açtırdı. Bugün hayvan zannedip zürafa sokak diyorlar, aslında zürefa'dır, Osmanlıcadır, lezbiyen anlamına gelir. Kendini muhafazakar zannedenler inanmakta güçlük çekecektir ama, bu topraklar kerhane kültürünün kurumsallaşmasını Abdülhamid'e borçludur.)

*

Ha bu arada…
Binlerce yurtseveri Fizan'a Yemen'e sürgün etmiş, zindanlarda boğdurmuş, hafiyeleriyle jurnallerle 33 sene kan kusturmuş, Mısır'ı Tunus'u Kıbrıs'ı Sırbistan'ı Karadağ'ı Romanya'yı, toplam 1.5 milyon kilometrekare toprağı kaybetmiş, tarihçilerin bileceği iştir… Ben kendi payıma, vefa borcumuzu ödmeek için “hayırlı” faaliyetlerini yazıyorum!

*

Dolayısıyla…
“Gençlerimiz tarihi ve kültürel mirası bilmiyor, kendisine vefa borcumuz var” diyerek, Abdülhamid'i parlatmaya çalışan ismail kahraman'ı hakikaten tebrik ediyorum.

*

Padişahımızın doğumgünü vesilesiyle düzenlenen sempozyuma, eskort kızlar çağırıp, şampanya ve rom servisi yaparsanız dört dörtlük olur yani… Ben bile iki duble atmaya gelirim gari.

Tarih:22 09 2016 23:13(798) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
10. Yorum: aslan 24 09 2016 10:09
uyanin "milat"lar, "idris"ler,,, ömer hayyam sanki size sesleniyor: "uyan ey millet! uyumak icin önünde sonsuzluk var!"

9. Yorum: 9.köy 23 09 2016 21:52
ak-koyunlar,ak-troller tebaa,ümmet,kul olmayın.biraz adam olun,bilinçli,sorgulayan akıllı bireyler olun.adam olmak sizin için çok zor ama deneyin inan pişman olmazsınız.sizin oy verdiğiniz adamın aptallıkları yüzünden kendi itiraf etti bu ülkenin senin benim param olan 25 milyar dolar suriyeli göçmenlere gitti.bu para ile bu ülkenin insanlarına neler neler yapılır.aptallığın lüzumu yok sizi abdüllerle,yavuzlarla oyalayarak birileri malı götürüyor!!!

8. Yorum: aslan 23 09 2016 16:57
.... bu arada, baska arastirmaci kose yazarlarini da okuyup 33 yil zamanin aydinlarini "cumburlop" sistemi ile denizlere attirmalarini, 93 harbi sonundaki rus yenilgisinden sonra "ayastefanos"a (simdiki yesilkoy) rus aniti diktirmesini, ancak bu anitin "bab-i ali basinin" surgune gonderilmesinden sonra dinamitle yiktirilmasini, meclis-i mebusan'i lagvetmesini (sanki fetö'yü över gibi, su anki meclis bsk ismail'in takdir etmemesi gerekir) ve daha cok olaylari ogrenmis bulunuyoruz.

7. Yorum: aslan 23 09 2016 16:54
"idris" ve onun destekcisi "misafir57"; bu millet abdulhamit'i tarihin karanlik cukuruna coktan gommus iken gayretkes meclis bsk. tarafindan yeniden ovguyle gundeme getirme cabasi olmasa kimsenin aklina boyle yazilar yayinlamasi ve tartisma yaratmasi kimsenin aklina gelmez idi.

6. Yorum: ıluhakan 23 09 2016 14:25
bu yazıyı okuduğumda enver paşanın su sözleri aklıma geldi. "turan yapacaktık,viranolduk .bizim en büyük günahımız.sultan hamidi anlayamamaktır.yazık paşam cokyazık siyonislere alet olduk ve onların hıyanetine uğradık" enver paşa

5. Yorum: milat 23 09 2016 13:58
4. yorumcu arkadaşa aynen katılıyorum. ak parti ve islama bu yazar demeye dilim varmıyor bu adam gibilerin yazılarına yorumlara yer veriliyor,dünden bu tarafa yazdığım yorumlarda hakaret vb şeyler olmadığı halde sansür uygulanıyor.birde cengiz çolak denen zatın yazısına bakın; uzun yıllar tarikatın içinde bulunmuş biri ile sohbet ediyorduk. “bey efendi siz neden bahsediyorsnuz.ülke tarihinin ne büyük ahlak çöküntüsünü yaşıyor.tarikat lideri,kocasının bilgisi dahilinde anası,kızı ile cinsel ilişkiye girmesinin sevap olduğunu düşünen bir toplum haline geldik.” demiş, kim demiş,hangi tarikat lideri bu yazsana açık açık, sarı çizmeli mehmet ağa. çamur at izi kalsın

4. Yorum: misafir57 23 09 2016 11:10
2.yorumcu sana aynen katılıyorum nerde vatan haini nerde atalarımıza söven nerde türk düşmanı varsa bu gazetede gazete değil ülke bölmek için uğraşan bir topluluk bu yazıyı yazan zaat ise o hiç bir değeri olmayan kişilik bunlar toplanmışlar bir ikitande bunların daimi yazarı var biri her daim belediye başkanına saldırır biri her daim muhavazaker insanlara saldırır ve bunları gazete yayınlarlar.

3. Yorum: durumunesası 23 09 2016 10:07
bu siyasal islamcıların araştırmadan okumadan bir çok kişiye ve olaya bakışları tek yanlı ve ideolojiktir.abdulhamit hanıda çok iyi tanımazlar.ben şahsen bir türk milliyetçisi olarak abdulhamit hanı çöküş dönemindeki bir çok padişahtan önemli tutar ve ona saygıyla hatta yaptığı bazı yenilik hareketleri ve türk hashasiyeti dolayısıyla sevgide beslerim.tıbbiye harbiye mülkiye ve bir çok kurum onun döneminde kurulmuştur.yazıda bahsedilen şeyleri ilk o yasalk hale getirdiği için asla bu konuda onu suçlamam fiili duruma yasal çerçeve çizmiş devlet olmanıun gereğini yapmıştır.içki zaten içiliyormuş gizli genelevler zaten varmış o sadece bunları yasal düzene sokmuş.ancak bu cumhuriyet ve laiklik karşıtı siyasal islamcı tipler bunu dahi idrak edemezler.atatürke inat olsun diye abdulhamit sevmek ne saçma bir anlayıştır.şimdide abdulhamite ayyaş mı diyecekler merak ediyorum.ben içki kullandığı çok yerde yazıldığı halde abdulhamide bunu demem o onun özel hayatıdır.

2. Yorum: idris 23 09 2016 08:04
bu kırma yazar resmen atamız abdulhamit han'a hakaret ediyor, ve boyabat gazeteside bu yazıyı sanki kendi köşe yazarlarının yazısıymış gibi veriyor ve dünya görüşünü resmen milletin gözünün içine sokuyor, osmanlıyı ve ecdadının seven bütün boyabatllı kardeşlerimizden ricam odur ki, boyabat gazetesini protesto etmek maksadı ile bir daha bu siteye girmeyelim, para kazandırdığımız kuruluşların, dönüp atalarımıza hakaret etmelerine müsade etmeyelim, ben şu an itibari ile bu siteye girmiyorum. eğer boyabat gazetesi bu yorumu yayımlarsa(!) bütün kardeşlerimizden bu protestoya destek bekliyorum. saygılar sevgiler

1. Yorum: foto kamil 23 09 2016 07:52
baisi şekva bize huzni umimidir kemal kendi derdim billah gelmez yadıma diyen namık kemali getirdiniz aklıma
yılmaz hocamada saygılar
geçmiş atalarımada


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

ALLAH Siz ve Sizin Gibileri Islah Etsin....


Kılıçdaroğlu, adaların işgaline daha ne kadar sessiz kalacaksın?


Doğup Büyüdüğüm Evimi Satıyorum


Rant ve Oy, İstanbul Sular Altında


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Gerçek sivil toplum anlayışı


15 Temmuz gecesi (II)


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


‘Yerim sizin ‘Milli Mücadele’nizi’ demek serbest mi?


Ders Almasını Bilmek


Doğruysa Çok Büyük Ayıp!


Boyabat Gazetesi ve Küçükbaş Ailesi


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Hacıçayı Köyünden Görüntüler


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


Bazı Hurafeler


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:711683
DtGaNi


* ANASAYFA *