E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

İtibar mı, israf Saray’ı mı?

18 milyon yoksulluk sınırı altında yaşayan, milyonlarca işsizin olduğu bir ülkede Cumhurbaşkanlığı Saray’ının (külliyesi) yıllık gideri dudak uçuklattı. Cumhurbaşkanlığı gizli hizmet gideri 150 milyon, Saray personeline 67 milyon 255 bin, suya 3 milyon, aylık ısıtma 266 bin, Organizasyonlara 30 milyon lira

Ülkeye ekonomik bir katma değer sağlıyor mu?

Bu milletin yarısına yakını , dini bütün alınları secdeye varan AKP siyasi iktidarına, dinimizde israfın, lüksün, gösterişin günah olduğunu sorması gerekirken oy vererek ödüllendiriyor.

Peki,

Kendisine, çocuklarına iş arayan, hayat pahalılığından şikayet eden ben bu insanlara aklını kiraya verenler demekte haksızmıyım?

Ondan sonra da aş, iş için çırpınıyorlar bunlara aklını kiraya verenler demekte haksız mıyım?

Saray yerine ekonomiye katkı sağlayacak, ilime, sanayiye, tarıma yatırım yapılmış olsaydı kim kazanırdı? Tabi ki ülkemiz.

AKP’nin 2002 seçim beyannamesini hatırlıyorum. BOR Madeni Enstitüsü kuracaklardı ve Bor madenimizi kendimiz işletecektik.

Ne oldu?

GAP projesi dünyanın en büyük projelerinden 150 milyon insanın gıda ihtiyacını sağlayabilecek dünyanın en büyük projelerinden biri...

Ne oldu kaderine terk edildi !...

AKP iktidarı döneminde her yıl sözde GAP’a bütçe ayrılıyor....

Neyse,söylenecek çok söz var ama...

Geçtiğimiz günlerde, gazete ve internet sitelerinde, Sayıştay raporu, Erdoğan’ın tartışmalı Külliye’sinin kamuya bir yıllık maliyetini gözler önüne serdi.

Saray’ın bir yıllık harcamaları kalem kalem şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın örtülüsü 150 milyon TL

“Cumhurbaşkanlığı’nın Gizli Hizmet Gideri” 150 milyon TL

Şahsi ödeneği 43 bin TL

Erdoğan’ın kendisine 525 bin TL ödeme yapıldı.

Cumhurbaşkanı ödeneği hanesine yazılan bu tutardan, Erdoğan’ın aylık maaşının 43 bin 750 TL olduğu anlaşıldı.

Saray’ın personeline 2015 yılı içinde 67 milyon 255 bin 79 TL lira harcandı.

Suya 3 milyon,deterjana 155 TL: Bir yıl içinde “kullanmaya yönelik su tüketimi aboneliği” için 3 milyon 2 bin 878 TL harcandı.

Buna karşılık, “Sabun, deterjan ve temizlikte kullanılan kimyevi maddeler ile bu amaçlarla kullanılmak üzere diş macunu, diş fırçası, kova, força, paspas” alımına ile sadece 155 TL harcanması dikkat çekti.

Aylık ısıtma 266 bin TL Saray’ın ısıtılması için bir yılda toplam 3 milyon 200 bin 196 TL harcandı.

Bu da Saray’ın aylık ısıtma giderinin 266 bin 666 TL olduğunu gösterdi.

Saray’ın kullandığı taşıtların akaryakıt ve yağ alımları için ise 4 milyon 330 bin TL harcandı.

Parıltıya aylık 806 bin TL

Saray’ın bir yıllık elektrik tüketim bedelinin ise 9 milyon 672 bin 688 lira olduğu görüldü.

Yani Saray’ın aylık elektrik faturası yaklaşık 806 bin TL.

Organizasyonlara 30 milyon TL

: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdiri ile temsil ve ağırlamanın gerektirdiği her türlü tören, fuar ve organizasyon giderleri için bir yılda 30 milyon 648 bin 492 TL harcandı.

‘Uydudan’ görüşme

Derneklere 4 milyon: Dernek, birlik, kurum, kuruluş, sandık gibi kurullara 4 milyon 150 bin TL para transfer edildi.

Vatandaşa 3.5 milyon: Bir dönem çok tartışılan Saray yardımı da Sayıştay’ın raporunda yer aldı. Raporun “hane halkına yapılan transferler” kaleminde 3.5 milyon TL para transfer edildiği görüldü.

İnternete 580 bin TL: Telefon abonelik ve kullanım ücretlerine 1 milyon 2014 bin 306 TL harcandı. Anadolu Ajansı aboneliği ile birlikte internet servis sağlayıcılara abonelik ve internet erişimi karşılığında ödenen ücretler için ise 580 bin 155 TL harcandı.

Uydu telefonuna 2 bin TL: Saray’ın uydu haberleşmesine ilişkin abonelik ve kullanım ücretleri için ise 2 bin 946 TL kaydedildi.

Ankara dışı görevlere 10 milyon TL: Erdoğan’ın yurtiçi gezilerinde geçici olarak görevlendirilen Cumhurbaşkanlığı personeli için 3 milyon 799 bin 644 TL harcandı. Yurtdışı geçici görevlendirmeler için ise yaklaşık 6 milyon TL harcandığı görüldü. Yani Cumhurbaşkanlığı’nın Ankara dışı masrafı yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplamda 10 milyon TL’ye yaklaştı.

Kiralık araca 8 milyon TL: Cumhurbaşkanlığı 2015 yılı içinde 8 milyon 767 bin lira harcayarak taşıt kiraladı. Saray, 40 bin TL harcayarak da yüzer taşıt kiraladı.

Basına yakın takip

Gazete ve dergiye 204 bin TL: “Hizmetin gerektirdiği kalem, silgi, zımba teli, topluiğne, ataç, disket, CD, flash disk, toner, mürekkep, klasör, dosya, basılı kâğıt, defter kırtasiye alımlarına 1216 TL harcandı. Saray; “gazete, resmi gazete, dergi, bülten gibi belirli sürelerde basılan yayınlar” için ise 204 bin 953 TL ödeme yaptı.

Hayvanlar için 2 bin 448 lira: Canlı havyan alım bakım ve diğer giderleri için 2 bin 448 TL harcandı. Bu gider için hizmette kullanılan hayvanlar dışında, her cins ve çeşit hayvan alımı, havyanların koruması, bakımı.

Devletin malı deniz yemeyen domuz denmez de ne denir?

Bu dini bütün alınları secdeye varan halkın başkanına…

AKP’nin eski Bakanı Efgan Ala’nın dudak uçuklatan harcaması ise, devlete, millet hizmet mi soymak mı ? Yorumu akıllarını kiraya verenler bırakıyorum

Haber Şöyle;

15 Temmuz darbe girişiminden sonra görevinden istifa eden İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın, bakan konutu ile makam odası için yaptırdığı tadilat ve tefrişata,

Sayıştay'ın 2015 yılı denetim raporuna göre; Ankara Valisi'ne ait iken bakanlık konutuna çevrilen Çankaya semtindeki konağa, 1 milyon 989 bin 930 liralık tadilat ve çevre düzenlemesi yapıldı.

Ala ve o dönem müsteşarı olan Sebahattin Öztürk'ün makam odalarındaki bakım ve dekorasyon işi için de 3 milyon 71 bin 790 lira harcama yapıldı. Böylelikle bakan konutu ile makam odalarının tadilatına bütçeden toplam 5 milyon lirayı aşkın masraf yapıldı.

Raporda ayrıca onarım ve tefrişata ilişkin harcamaların kayıtlarının “Giderler hesabında” kullanılmasının mümkün olmayacağı savunuldu.

---------------------------------------------

Bir Aldatılan Kandırılan Partisi’ne (AKP)ye aklını kiraya veren yurdum insanı, “Kardeşim harcıyorsa benim paramı harcıyor”

Şayet senin paranı harcıyorsa AKP’li olmayan vergi vermesin.

Diğer bir aklını kiraya vermiş, 25 yıl bankada çalıştıktan sonra emekli olmuş. İtibar Sarayı’nın vazgeçilmez konuğu muhtar ise, “AKP 14 yıldır ülkeyi yönetiyor. Onun verdiği parayla yaşıyorsunuz.” diyor.

Üstelik bunlar da kutsal topraklara gitmiş, 5 vakit namazında, alınları secdeye varan hacı… Sözde, kul hakkını, haramı helali bilenler…

Ben bunlara aklını kiraya vermişler demeyim de ne diyeyim?

Yorumu sizlere bırakıyorum...

Boyabat Gazetesi’nin saygı değer okuyucusu Ömer beye cevabımdır;

Ömer bey, hattim olmayarak Osmanlı tarihini akıllarını kiraya veren kaynaklardan değil, gerçek kaynaklardan öğrenin. Hayranı olduğunuz Osmanlı toplu iğne bile yapamıyordu. Sizin savunduğunuz AKP Ege’deki 17 adayı 2004 yılında Yunanistan’a vermekle Osmanlı yolunda gidiyor olması sizi mutlu ediyorsa ....

Osmanlı İmparatorluğu’da, son dönemlerinde, Yahudi Galata Bankerlerinden borç alarak Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmıştı !...

Müslüman’lıktan bahsetmesi gereken en son kişilerin sizler olduğunu , AKP iktidarı döneminde, Müslüman’lığın yasakladığı, hırsızlık, yolsuzluklar en büyük zararı verdiğini bir gün anlayacaksınız.

Tabi hipnoz etkisinden kurtulabilirseniz...

Özet olarak; Benim davam CHP, MHP, AKP davası değildir.

Tarih:17 10 2016 19:18(832) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
11. Yorum: vatandaş 20 10 2016 19:51
ey sayın yazarımız sarayın muhasebesini de sen tutuyon herhalde yeni görevinde başarılar diliyoruz inşallah daha iyi yerlere gelirsin suyu sabunu saraya giren çıkan herşeyden haberin olması güzel bi insan bu kadar olur yani şu yazılarının hiçbir anlamı bir belgesi bir tutar yanı varmı allahaşkına kendinine güldürmekten hakarete varan yorumlardan zevkmi alıyon valla anlamadım hep hayal dünyası artık değişim zamanı oturduğun yerden kalk araştır gez vatandaşı dinle gerçekleri olup bitenleri yazsan diyorum hayal diyarlarından uyansan oturduğun yerden yazıpda kendine bu yorumları yaptırmasan diyom ama bu benim düşüncem tabi senin hoşuna gidiyo yorumlar biliyomda bir insan olarak bu ağır yorumları görünce şahsen üzülüyom he belgesi bilgisi olmayanları luzumsus şeyleri yazmayı boşver yemiyo artık vatandaş sen ancak kendini tatmin ediyon gibi geliyo değil öle yüz yılda böle bir lider gelir gene sen şanslısın 80 milyonun olduğu gibi demi gururu bırakında gerçeklere bakın

10. Yorum: serkan34 20 10 2016 08:33
vatandaş işsiz perişan şehit sayısı almış başını gitmiş üç milyon suriyeli ülkede tam pansiyon kadın cinayetleri her gün gibi sorunlarımızı halleden saraya başkanlık değil padişahlık yakışır çok nankörsünüz ne istedinizde vermedik sizde verin padişahlığı yakışır dünya liderine..

9. Yorum: vatandaş 19 10 2016 20:18
osmanlıyı eleştirmek kötülemek sana kalmadı ecdadınla gurur duy bişey bilmiyosanda 80milyonun geçmişini karalamak sana kalmadı herkes haddini bilsin

8. Yorum: misafir 19 10 2016 20:02
kendide ne yazdığını bilmiyo daha doğrusu biliyoda yazmıyo maksatı arı kovanına çomak sokmak ne yazarımda herkesi birbirine düşürürüm senmi yazdın sarayın su faturasını bu zamana kadar bu ülkeye hangi yatırımlar yapılmış yazsana sen kafanı yorma sarayın masraflarını felan adamlar yiyiyorlarsa yesinler memlekete yatırım hizmet ediyola senin yazamadıkların hiçbişey yapmadan yemişle helal olsun yeyip içip yatmıyola bari demi kolay gelsin kendine başka malzeme ara

7. Yorum: aslan 19 10 2016 19:52
... bindik bir alamete, gidiyoruz ortadogu batakligina, cikabilirseniz cikin oradan! lozan'a tu-kaka naralari atmaya devam edin bakalim! 93 sene evvelki durum ile simdiyi karsilastirmayi birakin lutfen. bir yerleriniz yiyorsa siz aklinizdakileri, yani musul-kerkuk'u misak-i milli cercevesinde ulkemiz sinirlarina katabilirseniz ben de onunuzde diz cokerim hem vallah, hem billah! ama bunu size yedirmezler o "ust akil" diye cattiklariniz...hani bir osmanli marsi ne diyor: "ileri, ileri ars ileri; alalim dusmandan eski yerleri". yasasin kurtulus savasi kahramanlari!!! bu yanlisliklarin zararini halkimiz cekecekmis, "ne yazar" (saray sahibinin ifadesi). siz hala gecmis takintilarinizi koyunlariniza yutturmaya devam ettiredurun bakalim!

6. Yorum: aslan 19 10 2016 19:51
1950'den beri demokrasimizin (!) iktidara getirmedigi (din duygularini somurmedigi icin) chp'ye ulkenin bugunku icinden cikilmaz durumunun sucunu yuklemeye calismak tamamen insafsizliktir. sokaklara kilimler sererek secdeye kapanmakla ve sabahlara kadar minarelerden sela okutmakla ulkeye demokrasi gelecegini sananlardan olmamak gerekir.

5. Yorum: misafir57 19 10 2016 15:39
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................

4. Yorum: boyabatlı 19 10 2016 13:33
cevap veremeyince hakaret etmekten başka bir şey yazamazsınız, bu ülkeyi seksen sente muhtaç edenleri,28 şubatı bahane edip bankaların içini boşaltırken sesini çıkaramayanları,imf kapılarında para dilenip sonrada imf den aldıkları paraları kendi aralarında pay edenleri,chp deki yolsuzlukları yazamazsınız ancak böyle hakaret edersiniz, her kez kendine yakışanı yapar.dersimli chp nin başında elhamdülillah boyabatlıyım ben

3. Yorum: datçalı 19 10 2016 10:08
nankör herif senden boyabat li değil ancak dersumli olur.o kahramanlar yoktan bir ülke ve devlet kurdular.senin bugün yağcıligini yaptıkların gibi hazır ol ani yiyip bitirip dünyanın en zengin 8.ci devlet başkanlarından olmadılar.insan da birazcık utanma,izan ve şeref olur bre

2. Yorum: aslan 18 10 2016 18:56
"boyabatli"; sen de yiyenlerden olmalisin? sarayinizla (kulliyenizle) cankaya'yi yalan-yanlis karsilastirmaktan utanmiyorsun! cankaya'da en cok elestirilen a.gul'un esinin perde degistirmesi idi ki bunun yaninda sivrisinek kalir. sen ataturk donemindeki balolara takmissin, belli? 1100 odali sarayla cankaya'daki evi karsilastirmana kargalar guler efendi...

1. Yorum: boyabatlı 18 10 2016 08:15
birde savaştan çıkmış, yemeğe ekmeği, ayağına giymeye çarığı bulunmayan milletin perişan olduğu dönemde çankaya köşkünde balolarda yenilen içilenin, içki masalarında ki keyfi alemin hesabını yazında göreyim sizi. o zaman yazdıklarınızın bir anlamı olsun,bir yeri kötülerken eğer dürüstseniz başka mevzularıda yazabilirsiniz sizin samimiyetine inanırız.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat'tan Kış Manzaraları


Bozkurt ve Rahmetli Elçibey


Doğup Büyüdüğüm Evimi Satıyorum


Lozan Antlaşması


Sapkın İslamcı Arapçıların Çığırtkanlığı


Sinop'u Marka Şehir Yaparsa Vekil Maviş Yapar


Darbeler ve 15 Temmuz


ALLAH Siz ve Sizin Gibileri Islah Etsin....


Kılıçdaroğlu, adaların işgaline daha ne kadar sessiz kalacaksın?


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


15 Temmuz gecesi (II)


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


‘Yerim sizin ‘Milli Mücadele’nizi’ demek serbest mi?


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


Bazı Hurafeler


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:906960
DtGaNi


* ANASAYFA *