E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Ayar 1923'dür, Atatürk İlkeleridir

Bir yılı uğurlayıp, yeni bir yıla merhaba demeğe hazırlanırken 2016 Aralık ayı içinde PISA 2015 raporu yayınlandı. PISA 2015 sonuçlarına göre Türkiye 72 ülke içinde Matematikte 49, Fen bilimlerinde ise 52. sırada.

PISA ne demek?

Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler halinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma projesidir.

Bu projeye göre herkesin kendi dilinde değerlendirme yapılır. Türklere Türkçe, Almanlara, Almanca, İngilizlere İngilizce. Herkesin kendi dilinde.

PISA 2015 raporuna göre bizim öğrenciler ana dillerinde okuduklarını bile anlamamışlar. Sorun sistem demi, öğrencilerde mi? Sistem bir tane, öğrenci ise çok sayı da. Sorun çok sayı da ki öğrencilerde olamaz. Bana göre sorun sistemde. Ya da eğitimcilerde.

Bu raporu gazetelerde okuyup, TV haberlerin de izleyince, aklıma kendi yazdığım OSMANLI ÇOCUĞU OSMAN başlıklı yazım geldi. Bu yazıyı ben birilerine anlatabilmiş miyim? Ya da okuyanlar anlamış mı? Merak ettim.

Beni az veya çok tanıyan 25 arkadaşıma şu mesajı gönderdim.

Sayın ……………………………………

(Gazetenin web adresi yazılı) yayınlanan OSMANLI ÇOCUĞU OSMAN başlıklı yazımı okuyup, düşüncelerinizi bana mesaj olarak yazarsanız sevinirim. Saygı ve sevgilerimle. Benim bu yazıma karşılık 6 arkadaşım düşüncelerini bana açıkladılar. Bu açıklamaların bir kısmını sizlerle de paylaşacağım.

Önce şunu bilmenizi isterim. Ben istediğimi öğrenemedim. Anlatmak istediğimi benmi anlatamadım, ya da okuyanlar mı anlamadı? Çünkü aldığım cevaplar hem az, hem de konu ile alakasız.

ME: Kardeş eline ve yüreğine sağlık. Yazıya yorum yazdım yayınlanır. Öptüm mücadelemiz daim ve kadim olsun.😘 (Buradan sonrası gazeteye yaptığı yorumdan)-yüreğine eline sağlık kardeşim. yurdumuzda oynanan oyunları hayretle izliyorum. kandıran kandırana. bu millet bir gün uyanacak ama korkarım iş işten geçmiş olacak. bu vatan için birkişi kaldığımız güne kadar mücadeleye devam.

NŞ. değerli büyüğüm mustafa abiciğim biz bu halka anlatamadığımız şeyi birazda mizahi şekilde güzel izahat yaptığın için teşekkürler.ağzına sağlık...

NŞ, yorumu mesaj olarak yazdıktan sonra beni telefonla arayıp sohbet ettik. Konu ile ilgili yaptığımız sohbette "abi, benim dedem de okur yazar değildi. Dedem harf devrimi olmakla bizde bir şey değişmedi. Biz harf devriminden önce de Türkçe konuşuyorduk, sonrada. Ekmeğe o zaman da ekmek diyorduk, harf devriminden sonra da" derdik dedi. "Harf devrimi ile değişen yalnız sarayda ki yazışmalar, yani resmi yazışmalar değişmiştir. Fakat bu millete anlatamıyoruz"

NŞ: (Bu başka bir NŞ) Bal gibi doğru söyledin mustafa Abi köyümüz insanı dağ gibi sahibidir (köyümüzün adı yazılı) köyümüz Şahitidi.

Ben neyi bal gibi doğru söylemişim. Köyümüz insanı neyin sahibidir, neyin şahididir? Ben bir şey anlamadım. Siz bir şey anladınız mı?

Diğer üç arkadaş beni yakinen tanıdıkları için farklı yorumlar yapmışlar. Bir arkadaş sözde benim siyasi yönümü sorgulayacak şekilde 12 soru sormuş. Yazıyı da şu cümleyle bitirmiş. “Her şeyden önce şunu belirtmek isterim. Ben Atatürk düşmanı da değilim atatürçüde değilim tıpkı tayipçi olmadığım gibi. “

Benden koskoca bir soru işareti. ?

Konuyu biraz dağıttık herhalde. Konumuza dönelim. Ben hala merak ediyorum. OSMANLI ÇOCUĞU OSMAN başlıklı yazımda anlatmak istediğimi anlatabildim mi? PISA 2015 raporuna göre anlattığı mı düşünüyorum.

Diyorum ki, sorun bende değil, okumaya zaman ayırmayanlarda ve 15 yılda 10 Milli Eğitim Bakanı değiştiren sistem de. 15 yılda en çok değiştirilen müfredatta. Matematik ve Fen dersleri de seçmeli ders olabilir diyen yöneticilerde.

PISA sonuçlarını tersine çevirecek yeni müfredat hazırlanacakmış. Yeni müfredat ile ne amaçlanıyor acaba?

Diyanet Takvimine göre 13 Mayıs; *Türk Dil Bayramı. *Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçeyi Resmi Dil İlan Etti. (1277)

Diyanet Takvimine göre 26 Eylül de *Türk Dil Bayramı. Sade bu kadar yazılı. Bu tarihe kim, neden Türk Dil Bayramı demiş. Niye açıklama yok?

Bu eğitim sisteminin kurtuluşu da, bu ülkenin kurtuluşu da, başında milli yazan Milli Eğitimini başta olmak üzere fabrika ayarlarına dönmekle olur. Fabrika ayarı da 1923 dür. Atatürk ilkeleridir.

Mustafa Gürleyen

Tarih:27 01 2017 13:37(668) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sinop Belediyesinin çok masum olduğu anlamına gelmez.....


Sahibinden Satılık 3+1 Daire - Şükrü Akman


Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız


Egemenlik Duygusu Stratejik Aldatma ve Yanıltma


Haydi Kılıçdaroğlu, şimdi de Sinop'a ADALET için yürü...


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


İstiklal Marşı okunurken dik durulur, konuşulmaz, saygı duyulurdu


Mehter


Toplumların gelişmişliği..


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Bazı Haramlar -1


Ağla memleketim!


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:469592
DtGaNi


* ANASAYFA *