E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Gençlere mektup

Sayın hükümetimiz 14 milyon gence mektup göndermiş, akp'nin nimetlerinden bahsedip, neden evet demeleri gerektiğini anlatmış.

*

Bence çok iyi yapılmış.

Gençlerimiz o günleri bilmez çünkü.

*

Akp'den önce bu memleket müslüman değildi mesela!

Haçlılar tarafından yönetiliyorduk.

Hepimiz patates dinindendik, bi tek türbanlı Lindsay Lohan müslümandı.

Camiler ibadete kapalıydı, hepsi ahır yapılmıştı.

Cuma namazı yasaktı, cuma namazına gitmek isteyenlere cehape zihniyeti tarafından eziyet ediliyordu, gözyaşları içinde abdest almaya çalışanlar hakarete uğruyor, belden üstleri çıplak deri pantolonlular tarafından kahkahalarla kırbaçlanıyordu, hatta sırf manevi işkence olsun diye takvimlerden cuma günleri çıkarılmıştı, perşembeden direkt cumartesiye geçiliyordu.

“1923'te Osmanlı'ya darbe yapıp Cumhuriyet'i kuran kanı bozuklar” yüzünden cenaze namazı bile kılınmazdı, başsağlığı dileyip dua edeceğimize, musalla başında vals yapardık, cenazelerimizi toprağa vermezdik, kimini yakardık, kimini denize atardık.

Hacca gitmek ayıptı, kınanırdı, gizli gizli gidilirdi. Hiç unutmam, rahmetli dedem Rio'ya karnavala gidiyorum ayaklarıyla evden çıkmış, kutsal topraklardan dönüşünde vaziyeti çaktırmamak için Medine uçağından samba yaparak inmişti.

Kadınların hiçbiri başörtüsü takmıyordu, yemeni, tülbent, yazma gibi batı özentisi ecnebi kavramlar yoktu, sokakta bikiniyle dolaşıyorlardı, çarşıya pazara tek parça mayoyla gidenler “yobaz herhalde” diye yadırganırdı.

Çocuklarımıza Ludwig, Alfredo, Clara gibi geleneksel isimler verirdik, öyle Mehmettir Ayşedir Fatmadır filan yoktu.

Ezan mezan bilinmezdi, duyulmuş şey değildi, yeni doğan bebelerimizin kulağına arya okurduk, oruç tutanlar zindana atılırdı.

Sünnet olmazdık. Ben kendi payıma anca geçen sene Ümraniye belediyesinin toplu sünnet şöleninde kestirdim.

Kurban bayramlarında boğa güreşine gider, paskalya yumurtası tokuştururduk, ramazanlarda yılbaşı ağacı dikip noel baba'nın elini öperdik, kandillerde balkabağının içine mum yakıp, cadılar bayramını kutlardık. Annelerimiz aşure yapmazdı, amarettolu tiramisu yapılırdı.

Sevgililer günü, nevruz ve hıdırellez mübarek üç aylardı. Thanksgiving günlerinde türbe ziyaret ederdik.

İmam hatip liseleri kapalıydı, illa din adamı olmak isteyenler Heybeliada ruhban okuluna gidiyordu, henüz türgev yurtları açılmamıştı, zavallı çocuklarımız manastırlarda barınıyordu, rahibeler tarafından tinerci olarak büyütülüyorlardı, teog sınavına girenler, zorla Aya Nikola kilisesine kaydediliyordu.

Diyanet işleri başkanlığı falan yoktu, din işlerimiz İsmet İnönü döneminde maalesef Vatikan'a bağlıydı, Adnan Menderes döneminde Fener Rum Patrikhanesi'ne devredilerek bu ayıba son verildi, ancak kindar Bülent Ecevit döneminde abidik kubidik yapılarak, başpiskopos Makarios'a bağlandı.

Üniversiteye sadece kaymak tabakanın, seçkincilerin, tuzu kuruların, belirli zümrelerin çocukları girebilirdi, ben şahsen ODTÜ elektroniği kazanmıştım ama, babam creme de la creme olmadığı için kaydımı yapmamışlardı, annesi elitist ve imtiyazlı çevreden olanları puanı tutmasa bile alıyorlardı, sene sonunda bahar şenliği filan gibi avam eğlenceler yapılmazdı, süslü şapkalar takılır, Ascot yarışları yapılırdı, kantinde petrus ve dom perignon satılıyordu, öğrenciler birinci sınıfa başlamadan önce sevişmeye hazırlık dersleri okurdu, akıcı sevişemeyen diploma alamazdı.

Anadolu'nun bağrından çıkmış başbakanlarımız yoktu, genellikle Saksonyalı ve Edinburghluydular, kilisede miting yaparlardı. Dindar cumhurbaşkanlarımız yoktu, öncekiler putperestti, bazıları taocuydu.

TBMM yoktu, lordlar kamarası vardı, milletvekillerimiz kont, dük, markiz, düşes'ti. İstanbul'un adı Konstantinopolis'ti, papazın çayırı olarak biliniyordu, belediye başkanı bizans tekfuruydu, boğazda köprü yoktu, yüzerek geçiyorduk.

*

Değerli gençler...

*

Gençlik, insanın başına hayatta bir kere gelir.

En vahim gençlik hatası, gençliğini yaşamamaktır.

Gençliğini yaşamamış tipler tarafından yönetiliyor Türkiye...

Temel sorun budur.

*

İyi yönetilen devlet, iyi yönetilen üniversite, iyi yönetilen holding, iyi yönetilen banka, iyi yönetilen gazete, hepsini inceleyin lütfen... Hepsinin zirvesinde gençliğinin hakkını vermiş insanlar görürsünüz. Efsane ceo'ların ortak özelliği, telefon rehberi gibi kalın akademik kariyerleri değildir, içlerinde ukde, bilinçaltlarında kompleks kalmamış olmasıdır. Memleketi gururlandıran kadınlarımızın tamamı, fikri hür vicdanı hür babaların, özgür kızlarıdır.

*

Cumhuriyet dediğin...

Ödlek yetişkinler tarafından kaybedilir.

Yürekli evlatlar tarafından geri alınır.

*

Mustafa Kemal tarafından gençlere emanet edilen Türkiye'nin, gençliğini yaşamamış tipler tarafından yönetilmesine dur deyin!

Tarih:24 03 2017 11:42(739) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
6. Yorum: mustafa kınay 26 03 2017 09:00
evet çok değişiklik olmuş. eskiden kanunda zina yasakmış. şu işe bak yahu. bi de ahlak zabıtası mı ne varmış. ne iş yapardısa. ha bi de boyabatta eskiden gece kulübü falan da yokmuş. ne güzel.şimdi her bişeyimiz var.

5. Yorum: ceri 25 03 2017 20:41
sonuna kadar hayır.

4. Yorum: gönlübol 25 03 2017 10:35
evet doğru gençler bilmez tüp kuyruğunu mazot kuğrugunu hastene kuyruğunu ilaç kuyruğunu bunları anlatın sıkıyosa bunları gençlere

3. Yorum: markusantonyus 24 03 2017 20:14
ve hatta bizim boyabatın adı paflagonia olarak değiştirilecekmiş böyük camide havra yapılacakmışda ırahmetlik dedemgil tankların önüne yatarak engellemişler diye bir şaya var.memleketin muhtelif yerlerinde çan çalarmış ezan çok az yerdeokunurmuş.boyabattak
i kapalı camilerinde 2002 den sonra açıldığına ilşkin dedikodu var.pıta yasakmış başörtüsü kısmen serbestmiş.valla ben babannemin değilde gece gündüz 28 şubat efsanesi anlatıp hala öğretmen olan teyzemin yalancısıyım.babannem galiba bunadı o eski türkiyeninde müslüman olduğunu iddaa ediyo.

2. Yorum: boyabatlı 24 03 2017 15:07
onlar konuşur ak parti yapar inadına evet evet evet.....

1. Yorum: vatandaş 24 03 2017 14:25
evet gencler bilmezler 15 yıl öncesini ama ben çok iyi biliyorum musluklardan suyu akmayan hastanelerde rehin alınanlar sokaklarında çöp dağlarından gecinmeyen bir ülkeyi gencler nerden bilsin yolu olmayan ucağın sadec ismini duyan bir millet vardı geçlwer bilmezler 10 bankanın kasalarının nasıl boşaltıldığını onlar bilmezler bir başbakaının yabancı bir bakanın karşınında el pençe durduğunu gencler bilmezler bir iş adamı başbakanı picamayla karşıladıgını yazar kasaların havada uctuğunu onlar bilmezler savaşta kazanılanların nasıl masada verildiğini evet gencler bilmezler bir milyar dolar borc para için dilenildiğini onlar bilmezler bu ülkeyi millet değil sermayenin yönettiğini


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Yozlaşan Türkçemiz ve Yabancı Kelimeler


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesidir


Diplomalı Cahiller, Diplomasız Muktedirler


Boyabat Nasıl Soyuluyor


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Rezaleti


“Selam” üzerine bir derleme


İlber Ortaylı:Türkiyeli diye bir ırk yoktur, Türk vardır


Sonbaharın Sesi…


Yaylaoğlu Tuğla Eleman


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Eylül ayı ziyaretci sayısı:699527
DtGaNi


* ANASAYFA *