E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Sevr, Nur, Hira

“Romen Diyojen batarya batarya, gülle gülle saldırırken, Sultan Alparslan ve askerleri Allah Allah diye saldırıyordu” dedi... 1071'de batarya, top filan yoktu. Barut anca 250 sene sonra toplarda kullanılmaya başlandı.

*

“İstanbul'un tarihçesini bilmiyorlar, tarih bilseler konuşmaya yüzleri olmaz, öyle elinde mercekle Romen Diyojen gibi dolaşılmaz” dedi... Mercekle dolaşan, hayali roman kahramanı Sherlock Holmes'tü. Mercek yerine fenerle dolaşan Diyojen'in İstanbul'la alakası yoktu, Sinoplu filozoftu. Romen Diyojen desen, zaten mercekle fenerle alakası yoktu, Malazgirt'te esir düşen Bizans imparatoruydu. Üstelik, bir araya getirdiği bu üç isim arasında iki bin sene vardı.

*

“Kanuni'nin 30 senesi at sırtında geçti” dedi... Kanuni 13 defa sefere çıkmış, toplam 10 sene üç ay seferde kalmıştı. 30 seneye tamamlamak için, sarayda 20 sene at üstünde oturdu herhalde!

*

“Bizans'ın hanımları Fatih Sultan Mehmet'i karşılarken, başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz demişlerdir” dedi... O lafı söyleyen, Bizanslı hanımlar değildi. O lafın orijinali, öyle değildi. Söylendiği tarih de 1453 değildi. Her şeye rağmen halimize şükretmeliydi, Bizanslı hanımlar Fatih'i görünce “Cüneyt Arkın da geldi mi?” diye sorabilirlerdi!

*

“Ankara, Selçuklu başkenti” dedi... Profesör İlber Ortaylı itiraz etti, “Selçuklu başkenti filan değildir, Selçuklu başkenti Konya'dır” dedi. Noolacak şu İlber hocanın cehaleti, bilmiyorum gari!

*

“Olimpiyatlara adını veren dağ, Antalya'daki Olimpos dağıdır, olimpiyat meşalesinin kaynağı da, Olimpos dağındaki Çıralı'dır” dedi... Olimpos dağı Türkiye'de değil, Selanik'te. Bizdeki Olimpos, dağ değil, carettaların yavrulama alanı. Olimpiyat meşalesinin Çıralı'yla alakası yok, ilk kez 1928'de Amsterdam Olimpiyatı'nda yakıldı.

*

“Akdeniz, beyaz deniz, White Sea olarak adlandırılır” dedi... Akdeniz'in adı White Sea değil. White Sea, Rusya'nın kuzeyinde.

*

“Almanların Goethe'si varsa, İspanyolların Sokrates'i var” dedi... Sokrates, İspanyol değil, Yunan. Sokrates'le Cervantes arasında iki bin sene var.

*

“Yüzde 84 oranında oy kullanıldı, bunun yüzde 47'sini biz aldık, eğer yüzde 100 üzerinden bu hesabı yapacak olursanız, aldığımız oy yüzde 55.4'tür” dedi... Bu hesabı yüzde 100 üzerinden yaparsan, yüzde 115 çıkıyor.

*

Miting sırasında hıçkırık tuttu, “biliyorsunuz, bizim Karadeniz'de bunun türküsü var, hıçkırık tuttu beni, tuttu da bırakmadı” dedi... O türkünün sözleri öyle değil. Karadeniz değil, Ege türküsü.

*

“Türkçemizin abideleşmiş şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın Sanat isimli şiirini okumak istiyorum” dedi, okudu... O şiir Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın değil, Faruk Nafiz Çamlıbel'in.

*

“Zonguldak'ta üniversite var mıydı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ni 2007'de biz kurduk” dedi... Üniversitenin logosunda 1992 yazıyor.

*

“Arif Nihat Asya'nın Bayrak şiiri var, bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dedi... O mısralar Arif Nihat Asya'nın değil, Mithat Cemal Kuntay'ın.

*

“Sütçü Nine'nin diyarı Kahramanmaraş” dedi... İmam'ı Nine yaptı. Sütçü İmam Kahramanmaraş'ta ama, Nene Hatun tee Erzurum'da. Direndikleri düşman bile farklı.

*

“Ziya Paşa'nın güzel bir lafı var, eşek ölür kalır eseri” dedi, sonra düzelterek, “pardon pardon, eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” dedi... Halbuki düzelttiği filan yoktu, o laf Ziya Paşa'nın değil, Mehmet Akif Ersoy'un.

*

En son... Kendi yaşadıklarını Hazreti Muhammed'in yaşadıklarına benzetti, “darbeciler bizden önce Dalaman'a gelmişler, uçağa girmişler, bakmışlar çıkmışlar, hani Nur mağarasındaydı değil mi, hani geliyorlar sevgili peygamberimiz, Ebubekir Sıddık ile orada ama, mağaranın kapısını örümcek örüyor, gelip bakıyorlar, burada örümcek ağ ördüğüne göre herhalde buraya kimse girip çıkmamış diyorlar ve müşrikler dönüp gidiyor, şimdi bunlar da bakıyor, uçakta kimseyi görmeyince dönüp gidiyorlar” dedi...

*

Birincisi, bu anlattıkları Hazreti Muhammed'in yaşadıklarına benzemiyor, çünkü, örümcek olayında Hazreti Muhammed mağaranın içindeyken, asrın liderimiz zaten uçakta yok.

İkincisi, Kuran'ı Kerim'de anlatılan o mağaranın adı, Nur değil, Sevr mağarası...

Nur ise, Hira mağarasının bulunduğu dağın adı.

*

Nur dağındaki Hira mağarasında, Hazreti Muhammed'e gelen ilk vahiy neydi?

Oku!

*

Okumak lazım.

Tarih:13 04 2017 11:29(672) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
1. Yorum: aslan 13 04 2017 12:29
gérard dayet ve fabrice lhomme isimli iki fransiz gazetecinin, hollande'in
-saçmalardan-seçmeler- söylemlerinden hareketle yazdigi "un président ne devrait pas dire ça... (bir baskanin dememesi gerekenler)" isimli kitabina benzer birkaç kitap yazilabilir herhalde bizimkinin 15 yildan beri soyledikleriyle. ha gayret sayin özdil!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sinop Belediyesinin çok masum olduğu anlamına gelmez.....


Sahibinden Satılık 3+1 Daire - Şükrü Akman


Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız


Egemenlik Duygusu Stratejik Aldatma ve Yanıltma


Haydi Kılıçdaroğlu, şimdi de Sinop'a ADALET için yürü...


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


İstiklal Marşı okunurken dik durulur, konuşulmaz, saygı duyulurdu


Mehter


Toplumların gelişmişliği..


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Bazı Haramlar -1


Ağla memleketim!


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:469544
DtGaNi


* ANASAYFA *