E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Engelliler Haftası

10-16 Mayıs arası Engelliler Haftasıdır. Sakatlık insanlığın ortak sorunudur.Bu yüzden Sakatlar Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156ülkede aynı zamanda değerlendirilir.

Sakatların İyileştirilmesi ve Eğitimi

Sakatların iyileştirilmesi : Sakatlık yapan hastalık ve kazalardan sonra hemenönlem alınmalıdır. Özellikle trafik kazalarında ilk yardım çok önemlidir.Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde olur. Kaza sonrası hiçzaman geçirmeden yaralıyı en yakın hastaneye ya da doktora ulaştırmalıdır.Hastanelerde Acil Yardım Servisleri vardır. Bu bölümde günün her saatindedoktor bulunur. Kazaya uğrayanlara ilk tedavileri burada yapılır.

Sakatların Eğitimi: Sakatların eğitimi denilince daha çok özürlü (sakat)çocuklar akla gelir. Yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen,zihinsel, ruhsal dengesi bozuk 4.500.000 yurttaşımız var. Bu sayının 1.400.000kadarı çocuktur. Sakat çocuklarımızdan; görmeyenler için 7, işitmeyenler için21, ortopedik özürlüler için l okul açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal özürlüler isebelirli okullarda özel dershanelerde öğrenim görmektedir.

Sakatlar da yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamakzorundadır. Çalışmak, severek çalışmak yaşamı güzelleştirir. insanı mutlu eder.

Sakatlara acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez.Sakatların da yapabileceği işler vardır. Sakatlara çalışabilecekleri alanlarda işvermek gerekir. Yasalarımız her yüz işçi çalıştıran işyerinin iki sakat işçiçalıştırması zorunluluğunu getirmiştir.

Bütün ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da sakatlar korunur. Örneğinülkemizde çalışan sakatlar gelir vergisini indirimli öderler. Hareketlerinikolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisiödemezler. Çalışan sakatlar isterlerse erken emekli olabilirler.

Okulda, sokakta gördüğümüz sakatlarla alay etmeyelim, gülmeyelim. Hiç birsakatlığın isteyerek olmadığını bilelim. Sakatlara yolda, geçitlerde, taşıtaraçlarında yardımcı olalım. Onları üzmemeye, kırmamaya özen gösterelim.

Sakatlığın Bellibaşlı Nedenleri

Sakatlarla, sakatlıklarla ilgili çeşitli sorunlar vardır. Sakatlığı doğurannedenler, sakatların eğitimi bunların başlıcalarıdır.

Sakatlığın Nedenleri : Sakatlıklar akraba evliliği, gebelik öncesi tedbirsizlik,aşıların zamanında yapılmaması, kazalar gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

a- Akraba evliliği: Doğuştan sakatlıkların önemli bir bölümü akrabaevliliklerinden ortaya çıkar. Yakın akrabaların teyze, hala, amca, dayıçocuklarının evliliği sonunda çok sayıda kör, sağır, dilsiz ve geri zekalı çocukdoğmaktadır.

Ankara ilinde yapılan bir araştırma sonucunda 100 sakat çocuktan 30'ununyakın akraba evliliğinden doğan çocuklar olduğu görülmüştür.

b- Gebelik öncesi tedbirsizlikler: Bebek bekleyen annelerin sık sık röntgen filmiçektirmesi, doktora gitmeden ilaç alması çok sık sigara ve alkollü içki içmesidoğan çocuğun sakat olmasına neden olur.

c- Aşıların zamanında yapılmaması: Doğumdan sonraki ilk yılda verem, çocukfelci aşılarının zamanında yaptırılması gerekir. Aşılar zamanında yaptırılmazsatürlü sakatlıklar ortaya çıkar. Trahom, çocuk felci, romatizma, kalp ve damarhastalıklarının koruyucu, iyileştirici ilaç ve aşıları vardır. Bu aşı ve ilaçların doktordenetiminde verilmesine özen gösterilmelidir.

d- Kazalar: İş kazaları, tarım kazaları, trafik kazaları, yangınlar, ateşli silahlarbelli başlı sakatlık nedenleridir. Trafik kurallarına uyulmama sonucu her yılülkemizde çok sayıda trafik kazaları oluyor. Bu kazalarda çok sayıda yurttaşımızölüyor. Yukarda sayılan her tür kazadan korunmak, ve sakat kalmamak içindikkatli olalım. Kurallara uyalım. Uymayanları uyaralım.

BOYABAT TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

Tarih:12 05 2017 21:49(406) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?


Baba şehit, dede şehit, torun gazi…


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


Sinop Belediyesinin çok masum olduğu anlamına gelmez.....


Sahibinden Satılık 3+1 Daire - Şükrü Akman


Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız


Egemenlik Duygusu Stratejik Aldatma ve Yanıltma


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


İstiklal Marşı okunurken dik durulur, konuşulmaz, saygı duyulurdu


Toplumların gelişmişliği..


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Bazı Haramlar -1


Ağla memleketim!


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:530567
DtGaNi


* ANASAYFA *