E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Revize İmar Planı ve Düşündürdükleri

Sevgili Boyabatlılar;

İlçemiz için yapılan, askıda kalma süresi 24.05.2017 tarihinde sona erecek olan Şehir Geneli İlave ve Revizyon Planı'na yapılan itirazların kabulü ve tekrar değerlendirilmesi için İller Bankasına gönderilmesi ile ilgili karar Olağanüstü Meclis toplantısının 22.05.2017 tarihli birinci bileşimde alınmıştır. Dün Facebook sayfamda sizlerle paylaştığım düşüncemi toplantıda da dile getirdim.

Boyabat’ımız için bir Revizyon İmar planına ihtiyaç olduğunu, lakin bunun üzerinde çok iyi çalışılması hatta bununla ilgili teknik bir ekibin oluşturularak mahalle, sokak, cadde bazında değerlendirilerek daha yaşanabilir bir Boyabat için özgün yapısını koruyarak, modern bir şehir hayaliyle bir imar planı çizilmesi gerektiğini dile getirmeye çalıştım.

Nisan ayı meclis toplantısında alınan kararın geri çekilmesinin gerektiğini aksi halde izah edilemeyecek bir vebal altında olduğumuzu söyledim. Hatta itiraz edilen bir iki yeri örnek göstererek bunların nasıl yapılmış olduğunu İmar işleri müdürümüze sordum.

Şöyle bir açıklamada bulundu. “Plan müellifi oraları hazinenin yeri sanmış.

Bu şunu gösterir ki; bir şehir ancak ve ancak onu tanıyanlar ve orada yaşayanlar tarafından iyileştirilebilir, şekillendirilebilir, imar edilebilir.

Meclis üyeliğim süresince şu hep dikkatimi çekmiştir. Neredeyse tüm AKP belediyeleri aynı projeler üzerinde çalışmakta ve şehirler adeta tek elden çıkmış gibi imar planları oluşturulmaktadır. Bu durum, çok iyi niyetle yaklaştığımızda yöneticilerin yeni proje maliyetlerinden kaçındığını, onun için hazır projeler üzerinden hizmet sunduğunu düşünmemize neden olabilir ama bu kadar iyi niyetimize rağmen başka sebeplerin varlığının aklımızdan geçmediğini söylemek de pek doğru değildir.

Nasıl hepimiz birbirimizden farklıysak, aynı ananın babanın çocukları olsak da mizaç, tabiat, görünüş, duygu ve düşünce bakımında birbirimize benzemiyorsak şehirlerde öyledir. Her şehrin kendine has ruhu vardır, güzellikleri vardır. Ki öyle de olmalıdır.

Geçen pazar İstanbul dönüşümde yol üzerindeki yerleşim yerlerinde gözüme çarpan yapılar, dağlar, ovalar beni bazen duygulandırdı, bazen bir ressam gibi düşündürdü, bazen gülümsetti. Bunun gibi işte…

Bolu başkaydı, Safranbolu başkaydı, Kastamonu başkaydı, İğdir başkaydı, Araç başkaydı… Taşköprü başkaydı…Hepsinde bizler gibi mizaç farklıydı, güzellik farklıydı…

Şuna inanıyorum ki hepimiz bunu görüyor ve yaşıyoruz. Bu sebeple özellikle belediyeler hangi siyasi partiden olursa olsun şehirlerin özgün yapısına saygı göstermeli ve hizmetlerini bu anlayışla yapmalıdır.

Bunu yapabilmekse siyasi gayedir, siyasi hedeftir, siyasi ahlaktır. Aksi rant dağıtmaktır, adaletsizliktir, hukuksuzluktur.

NOT: Nisan ayı Meclis toplantımızda alınan karar öncesi imar komisyonumuz toplanmış, İmar işleri Müdürü Volkan Beyin, komisyonumuza sunduğu 41 maddelik bir çalışma üzerine yoğunlaşarak, ilgili ada, paftaların tekrar gözden geçirilmesi ve gerekli değişiklerin yapılması hususunda, revize imar planının tekrar İller Bankasına gönderilmesine karar verilmiş ve iller bankasından gelen ilgili değişikliklerin işlendiği revize imar planı bir bütün olarak Nisan ayı meclis toplantısında okunmuş ve meclisimizdeki görüşme ve müzakereler sonucunda Şehir Geneli İlave ve Revizyon İmar Planı meclisimizce kabul edilmiştir.

Kabul edilen revize imar planı, 24.04.2017 tarihinde askıya çıkmış bir aylık süre içerisinde yapılan bu değişikliğe itirazlar alınarak Mayıs ayı Meclis toplantısında 24 adet itiraz dilekçesinin 22.05.2017 tarihinde yapılan Olağanüstü meclis toplantısı birinci bileşiminde ise 150 adet itiraz dilekçesinin kabulüne ve İller Bankasına tekrar gönderilerek değerlendirilmesine karar verilmiştir.

24.05.2017 tarihinde yapılacak olan Olağanüstü Meclis toplantısı ikinci bileşiminde de itirazlar için son gün olan 24.05.2017 tarihine kadar yapılan itirazlar alınacak ve oylanacaktır. Bugün ve yarın hemşehrilerimizin Belediyemize müracaat ederek arsa ve arazilerinin yeni imar durumu ile ilgili bilgi almaları, yanlış ve hatalı bir durum varsa itirazda bulunmaları gerekmektedir

Bilgilerinize sunulur.

Tarih:23 05 2017 18:16(3753) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *