E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan: Artık Yeter!

Basın toplantısı yaptığımız bu dakikalarda Türkiye genelinde 81 ilde aynı anda adalet çağrısı yapıyoruz.Bu çağrı demokrasi için, cumhuriyetin kazanımları için, hukukun üstünlüğü içindir.

Dün olduğu gibi bugünde ortak paydamız demokrasiyi yaşam biçimi haline getirmektir .Bunu nasıl yapacağız DİRENEREK yapacağız.Yaşadığımız bu ülkede adaletin kalmadığını tüm dünyaya haykırarak yapacağız.

Kamuoyunda “MİT Tırları Davası” olarak bilinen davanın başlangıç aşamasında saraydan gelen “bedelini ağır ödeyecekler, öyle bırakmam onları” talimatı sonrası, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında bağımsız yargımızca (!) tutuklama kararı verilmişti.

Adalet ; birilerinin intikam almak için darağacı diktiği bahçeler değildir.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis BERBEROĞLU ömrünü basın özgürlüğüne adamış değerli bir gazetecidir, aynı zamanda, 25 yıl hapse mahkûm edilen hem bir milletvekili hem de bir gazetecidir. Bundan önce cezaevlerine atılan 150’nin üzerinde gazeteci ve birçok milletvekili gibi Berberoğlu’nun tutuklanmasını da asla kabullenemiyoruz. Akp hegamonyasının ve parti devleti rejiminin demokrasi dışı, hukuk dışı son uygulamasıyla karşı karşıyayız. Bu otoriter rejimden ve yarattığı diktatörden acilen kurtulmalıyız.

Bugün tutuklanan sadece Enis Berberoğlu değildir. Bugün tutuklanan başta Cumhuriyet Halk Partililer olmak üzere Türkiye’nin tüm muhalif güçleri özgür sesidir. Hapishaneleri tıka basa dolu olan Türkiye’de adalet ölmüştür. Türk yargısının bağımsızlığından söz etmek artık mümkün değildir. Unutulmamalıdır ki yargı bağımsızlığı toplumu bir arada tutan en güçlü yapıştırıcıdır. Yargının bağımsızlığını yitirmesi ile toplumu bir arada tutmak artık mümkün değildir.

Son olaylarla görülüyor ki yargı artık diz çökmüştür, yargı artık sarayın himayesine girmiştir.

Damatlara, saçma sapan bahanelerle özgürlük veren hâkimler; basın özgürlüğü ilkeleri çerçevesinde görev yapan gazetecileri, milletin sesi olmaktan başka gayesi olmayan milletvekillerini cezaevlerine atmaktadır.

Vicdani kanaatleri ile değil, aldıkları emirler doğrultusunda karar veren tüm hakim ve savcılara sesleniyorum; artık rahatlıkla cübbelerinize düğme diktirebilir, dükkanı kapatıp çay toplamaya gidebilirsiniz. Bağımsız yargı ölmüştür.

Mit tırlarındaki silahların akıbeti ile ilgili olarak; vallahide billahi de diye yemin eden zat başbakan yardımcısı yapılırken, bunu haber yapan gazeteciler cezaevlerine atılıyor.

Bumu sizin adalet anlayışınız.

Bu, hukuk garabeti değil de nedir.?

Suç işleyenler değil, görevi gereği bunu haber yapan gazeteciler tutuklanmıştır. Bu karar, halkın haber alma özgürlüğüne indirilen bir darbe niteliğindedir. Zira bu karar, basın özgürlüğünün tarih boyunca edindiği kazanımları yok sayan bir belgedir. Bu niteliği ile de basın tarihine kara bir leke olarak geçecektir

. Her ne kadar basın emekçileri üzerinde, gelecekte haberin oluşturulması noktasında bir korkunun yaratılması amaçlanmış ise de, özgür basın içerisinde ki korkusuz kalemlerin ve yüreklerin buna boyun eğmeyeceğine olan inancımız tamdır.

Unutmayınız ki adalet yoksa gelecekte yoktur.

Unutmayınız ki adalete herkes muhtaçtır.

Bugün bağımsızlığından eser kalmayan bu adalet yarın sizlere de lazım olacak.

Bugün Türkiye için yeni bir gün yeni bir başlangıçtır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugüne kadar parlamentoda ve her türlü siyasi platformda yürüttüğümüz çalışmalarımız bundan sonra sokakta ve meydanlarda devam edecektir. Halk için halkla birlikte, bağımsız yargıyı yeniden inşa edene kadar, cemaatlerle kol kola girerek ezdiğiniz bu halkı sizin gazabınızdan kurtarana dek; sokaklarda ve bu meydanlarda olacağız.

Tüm dünya Türkiye’de olan hukuksuzluklardan haberdar olana kadar, Akp cuntası bu ülkenin aydınlarının, gazetecilerinin ve tüm muhalif unsurlarının üzerinden kirli ellerini çekene dek devam edeceğiz. Bu ülkeye adalet ve demokrasi gelene kadar mücadelemiz devam edecektir.

Hiçbir dönemde demokrasiye bu kadar büyük darbe vurulmamıştır. Türkiye’nin temel taşlarıyla oynanmamıştır. Ülkemiz bir korku imparatorluğuna dönüştürülmüştür.

Bugünden sonra yapacağımız şey toplumu uyandırmak ve bilgilendirmektir. Haksızlığın üzerine gitmektir. Bunu direnerek yapacağız ve haklılığımızı tüm dünyaya duyuracağız. Adaletten daha değerli bir şey yoktur.Devleti devlet yapan adalettir.

Gün tuzun koktuğu, bıçağın kemiği kırdığı gündür. Çağdaş demokrasinin ve parlamenter sistemin gereği olan seçimler sağlıklı bir biçimde yapılabilme iklimini kaybetmiştir. Bugün milletin oylarını, iradesini çalanlara karşı mücadelemiz devam edecektir.

Hukukçu olmanın sorumluluğu ve vicdanı ile değil, bir yerlerden gelen talimatlarla kararlarını veren Ergenekon, Balyoz ve benzeri davaların hakim ve savcılarının; bundan daha birkaç yıl evvel ,birilerince heykelleri dikilmek isteniyor, siyasilerce “ben de bu davaların savcısıyım” nidaları atılıyordu. Bugün bu sözde hakim ve savcıların, kanun kaçağı olarak yaşadıkları ülkelerde vicdanlarının ne durumda olduklarını merak ediyor, bu durumun tüm yargı mensuplarına örnek olmasını temenni ediyoruz. Zaman geçer, güç ve iktidar el değiştirir. Ama bağımsız yargıya bir gün herkesin ihtiyaç duyacağı, tarihin değişmez bir gerçeğidir.

Bir sözümüz de siyasal iktidara olacaktır; özgür vicdanı ile karar veremeyen, baskı ve endişe duyguları ile çalışan bir yargı camiasından bırakın adil kararı, karar bile çıkmaz. Bir an evvel yargıyı serbest bırakın! Bir gün sizin de o bağımsız yargıya ihtiyacınız olacaktır,

Bu itibarla, bu kararı tanımadığımızı tüm gücümüzle haykırıyor ve adalet arayışımızı meydanlardan başlatıyoruz.

Kısacası; asıl suçluların yargılanmadığı, bir çok masum insanın yargılanıp hapsedildiği ve ölüme terk edildiği bir süreç yaşıyoruz.Ümit ediyoruz ki özlemle beklediğimiz adalet anlayışı ülkemize hakim olur.

Adalet arayışımız devam ettiği sürece varlığınız gücümüze güç katacak ve zaferi bize yaklaştıracaktır.

Katılımlarınızdan dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.

Barış AYHAN

CHP Sinop İl Başkanı

Tarih:17 06 2017 13:43(208) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Herkesin aradığı CHP'li Vekil açıktan ge Diyojen heykelinin kaldırılmasını istedi Sinop'ta Maddi Hasarlı Trafik Kazası Sinop Ormanları Gençleşiyor Karikatürist Aşkın Ayrancıoğlu ile söyle Boyabat’ta Havai Fişek Kullanmak Y İlklerin Belediyecilik Hizmeti Anlayışı Ceviz Ağacından Düştü Hastanelik Oldu Boyabat’ın Adamı da Organiktir, Boyabat’ Ayancık yolunda kaza: 1 ölü, 6 yaralı Meteoroloji Hava Durumu Cep Uygulaması İ Sinopspor doludizgin başladı Bu Polis Aracını Gören Yavaşlıyor! Bağ evinde esrar ele geçirildi Balkan ve Rumeli Dernekleri Hakan Çavuşo Bürnük'te Orman İşletmesi Piknik Alanı T Yorumsuz (Boyabat Organik) Yağışla Birlikte Cadde ve Sokakları Sel Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sı “Klozet Sandalye Alsak Çevreyi Rah Osman Pamukoğlu Yeniden Siyasete Mi Atıl Yeni sigara yasağı geliyor Sinoplu gazeteci kalp krizi geçirdi Kavşakta Trafik Kazası: 9 Yaralı Bilal Dilki vefat etti Türkiye'de Her 10 Evden 8’inde İnt Kurban sayısı ülkelerin hayvan varlığıyl Boyabat Bağlarda Çıkan Yangın Her Şeyi K İçişleri bakanlığından yaz kararnamesi Boyabat Kıran Yaylasında Yangın Çıktı Kazım Burtgil vefat etti Kirlenmeyi göze alın: Domates Festivali Balkan ve Rumeli Derneklerinden Sağlık B 8 Kilo Altın Çaldılar! Boyabat Domates Tanıtım Etkinliği Yapıld 2 bin 300 yıllık tarih gün yüzüne çıkıyo İşitme Engellileri “Umre” İç Kaza ucuz atlatıldı Daylı Köyü Mevkinde 2 Araç Yoldan Çıktı: Ayağını ot biçme makinesine kaptırdı Topalçam’da Tesis Rezaleti Devam Edecek Kurban İbadeti ve Vekalet Yoluyla Kurban İnaltı Mağarası Sinop'un Gözdesi Spor Bilimleri Fakültesi Sportif Perform Tümü

Academic House Kız Öğrenci Yurtları (www.kizyurdum.com)


Kimler Neleri Tartışıyor


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


Baba şehit, dede şehit, torun gazi…


Sinop Belediyesinin çok masum olduğu anlamına gelmez.....


Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


İstiklal Marşı okunurken dik durulur, konuşulmaz, saygı duyulurdu


Toplumların gelişmişliği..


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Bazı Haramlar -1


Ağla memleketim!


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:685349
DtGaNi


* ANASAYFA *