E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan: Artık Yeter!

Basın toplantısı yaptığımız bu dakikalarda Türkiye genelinde 81 ilde aynı anda adalet çağrısı yapıyoruz.Bu çağrı demokrasi için, cumhuriyetin kazanımları için, hukukun üstünlüğü içindir.

Dün olduğu gibi bugünde ortak paydamız demokrasiyi yaşam biçimi haline getirmektir .Bunu nasıl yapacağız DİRENEREK yapacağız.Yaşadığımız bu ülkede adaletin kalmadığını tüm dünyaya haykırarak yapacağız.

Kamuoyunda “MİT Tırları Davası” olarak bilinen davanın başlangıç aşamasında saraydan gelen “bedelini ağır ödeyecekler, öyle bırakmam onları” talimatı sonrası, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında bağımsız yargımızca (!) tutuklama kararı verilmişti.

Adalet ; birilerinin intikam almak için darağacı diktiği bahçeler değildir.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis BERBEROĞLU ömrünü basın özgürlüğüne adamış değerli bir gazetecidir, aynı zamanda, 25 yıl hapse mahkûm edilen hem bir milletvekili hem de bir gazetecidir. Bundan önce cezaevlerine atılan 150’nin üzerinde gazeteci ve birçok milletvekili gibi Berberoğlu’nun tutuklanmasını da asla kabullenemiyoruz. Akp hegamonyasının ve parti devleti rejiminin demokrasi dışı, hukuk dışı son uygulamasıyla karşı karşıyayız. Bu otoriter rejimden ve yarattığı diktatörden acilen kurtulmalıyız.

Bugün tutuklanan sadece Enis Berberoğlu değildir. Bugün tutuklanan başta Cumhuriyet Halk Partililer olmak üzere Türkiye’nin tüm muhalif güçleri özgür sesidir. Hapishaneleri tıka basa dolu olan Türkiye’de adalet ölmüştür. Türk yargısının bağımsızlığından söz etmek artık mümkün değildir. Unutulmamalıdır ki yargı bağımsızlığı toplumu bir arada tutan en güçlü yapıştırıcıdır. Yargının bağımsızlığını yitirmesi ile toplumu bir arada tutmak artık mümkün değildir.

Son olaylarla görülüyor ki yargı artık diz çökmüştür, yargı artık sarayın himayesine girmiştir.

Damatlara, saçma sapan bahanelerle özgürlük veren hâkimler; basın özgürlüğü ilkeleri çerçevesinde görev yapan gazetecileri, milletin sesi olmaktan başka gayesi olmayan milletvekillerini cezaevlerine atmaktadır.

Vicdani kanaatleri ile değil, aldıkları emirler doğrultusunda karar veren tüm hakim ve savcılara sesleniyorum; artık rahatlıkla cübbelerinize düğme diktirebilir, dükkanı kapatıp çay toplamaya gidebilirsiniz. Bağımsız yargı ölmüştür.

Mit tırlarındaki silahların akıbeti ile ilgili olarak; vallahide billahi de diye yemin eden zat başbakan yardımcısı yapılırken, bunu haber yapan gazeteciler cezaevlerine atılıyor.

Bumu sizin adalet anlayışınız.

Bu, hukuk garabeti değil de nedir.?

Suç işleyenler değil, görevi gereği bunu haber yapan gazeteciler tutuklanmıştır. Bu karar, halkın haber alma özgürlüğüne indirilen bir darbe niteliğindedir. Zira bu karar, basın özgürlüğünün tarih boyunca edindiği kazanımları yok sayan bir belgedir. Bu niteliği ile de basın tarihine kara bir leke olarak geçecektir

. Her ne kadar basın emekçileri üzerinde, gelecekte haberin oluşturulması noktasında bir korkunun yaratılması amaçlanmış ise de, özgür basın içerisinde ki korkusuz kalemlerin ve yüreklerin buna boyun eğmeyeceğine olan inancımız tamdır.

Unutmayınız ki adalet yoksa gelecekte yoktur.

Unutmayınız ki adalete herkes muhtaçtır.

Bugün bağımsızlığından eser kalmayan bu adalet yarın sizlere de lazım olacak.

Bugün Türkiye için yeni bir gün yeni bir başlangıçtır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugüne kadar parlamentoda ve her türlü siyasi platformda yürüttüğümüz çalışmalarımız bundan sonra sokakta ve meydanlarda devam edecektir. Halk için halkla birlikte, bağımsız yargıyı yeniden inşa edene kadar, cemaatlerle kol kola girerek ezdiğiniz bu halkı sizin gazabınızdan kurtarana dek; sokaklarda ve bu meydanlarda olacağız.

Tüm dünya Türkiye’de olan hukuksuzluklardan haberdar olana kadar, Akp cuntası bu ülkenin aydınlarının, gazetecilerinin ve tüm muhalif unsurlarının üzerinden kirli ellerini çekene dek devam edeceğiz. Bu ülkeye adalet ve demokrasi gelene kadar mücadelemiz devam edecektir.

Hiçbir dönemde demokrasiye bu kadar büyük darbe vurulmamıştır. Türkiye’nin temel taşlarıyla oynanmamıştır. Ülkemiz bir korku imparatorluğuna dönüştürülmüştür.

Bugünden sonra yapacağımız şey toplumu uyandırmak ve bilgilendirmektir. Haksızlığın üzerine gitmektir. Bunu direnerek yapacağız ve haklılığımızı tüm dünyaya duyuracağız. Adaletten daha değerli bir şey yoktur.Devleti devlet yapan adalettir.

Gün tuzun koktuğu, bıçağın kemiği kırdığı gündür. Çağdaş demokrasinin ve parlamenter sistemin gereği olan seçimler sağlıklı bir biçimde yapılabilme iklimini kaybetmiştir. Bugün milletin oylarını, iradesini çalanlara karşı mücadelemiz devam edecektir.

Hukukçu olmanın sorumluluğu ve vicdanı ile değil, bir yerlerden gelen talimatlarla kararlarını veren Ergenekon, Balyoz ve benzeri davaların hakim ve savcılarının; bundan daha birkaç yıl evvel ,birilerince heykelleri dikilmek isteniyor, siyasilerce “ben de bu davaların savcısıyım” nidaları atılıyordu. Bugün bu sözde hakim ve savcıların, kanun kaçağı olarak yaşadıkları ülkelerde vicdanlarının ne durumda olduklarını merak ediyor, bu durumun tüm yargı mensuplarına örnek olmasını temenni ediyoruz. Zaman geçer, güç ve iktidar el değiştirir. Ama bağımsız yargıya bir gün herkesin ihtiyaç duyacağı, tarihin değişmez bir gerçeğidir.

Bir sözümüz de siyasal iktidara olacaktır; özgür vicdanı ile karar veremeyen, baskı ve endişe duyguları ile çalışan bir yargı camiasından bırakın adil kararı, karar bile çıkmaz. Bir an evvel yargıyı serbest bırakın! Bir gün sizin de o bağımsız yargıya ihtiyacınız olacaktır,

Bu itibarla, bu kararı tanımadığımızı tüm gücümüzle haykırıyor ve adalet arayışımızı meydanlardan başlatıyoruz.

Kısacası; asıl suçluların yargılanmadığı, bir çok masum insanın yargılanıp hapsedildiği ve ölüme terk edildiği bir süreç yaşıyoruz.Ümit ediyoruz ki özlemle beklediğimiz adalet anlayışı ülkemize hakim olur.

Adalet arayışımız devam ettiği sürece varlığınız gücümüze güç katacak ve zaferi bize yaklaştıracaktır.

Katılımlarınızdan dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.

Barış AYHAN

CHP Sinop İl Başkanı

Tarih:17 06 2017 13:43(106) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boyabat'ta Elektrik Kesintileri Haziran CHP'li Karadeniz Terörü Lenetledi Dikmenli Üstteğmen Şehit Oldu! CHP’li Karadeniz'den Atatürk’ İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in Rama Başkan Kılıçaslan'ın Ramazan Bayramı Mes TDV Sinop Şubesi İhtiyaç Sahiplerini Unu CHP Sinop Milletvekili Karadeniz: Esnafı Sakarya Caddesi trafiğe açıldı Makbule Genç hanımefendi vefat etti Boyabat Ayancık Kavşağında Trafik Kazası Virajı Alamayan Araç Kaza Yaptı: 4 Yaral Dut Ağacından Düştü, Hastanelik OlduR Boyabat’a Gelmekte Olan Otomobil K Sinop'tan Adalet Yürüyüşüne Büyük Katılı CHP’li Karadenzi: KÖYDES Ödeneğini Hentbolculardan Büyük Başarı….. CHP Milletvekili Karadeniz, Sinop'taki İ Tüm Karadeniz İlleri Kültür Turizm Derne ANSSİAD yeni bir döneme perde açıyor YEDAŞ Ramazan Bayramı’nda da Görev Sinop Gençlik Merkezinde Kod Adı 2023 Pr Yıldız Mahallesinde Kaza Yapan Otomobil Alanna İslamiyeti seçti 13 yaşındaki çocuk elektrik akımına kapı Şaşırtan İddia! CHP Milletvekili Karadeniz, Bakan Yardım Ramazan Bayramı Hava Durumu Raporu Bayram öncesi emekli maaşı müjdesi Sinoplu Profesör son yolculuğuna uğurlan CHP’li Karadeniz: Adalet Yürüyüşüm Aşkın Ayrancıoğlu ve Öğrencilerine Ulusl Gerzeli Doğacılar Boyabat'tan Geçti “İnşallah hapiste ölür “ Sinop en uzun gününü yaşayacak Mehmet Ersoy İçişleri Bakanlığı Bakan Ya CHP’li Karadeniz'den Rabia Heykeli Gerze'ye Gelen Tatilciler Kaza Yaptı CHP’li Karadeniz: OHAL, İşe Başlay SİAD Sinop'a çıkarma yapacak İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in Kadi Sündüs Demirel hanımefendi vefat etti Ayancıklı Prof. Dr. Sedat Demircan Hayat Sıddıka Türksever hanımefendi vefat etti Tümü

Dünyaya kafa tuttuğunu zannettiğimiz dünya lideri


Günlük Olaylar


Uyanmak için okumaya mecburuz!


Dilek Güzellik Salonu Yeni Yerine Taşındı


Çığırtkanlar, Güven ve Umut


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Evet Fetö Bir Terör Örgütüdür


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Adalet Damatların Temelidir


Sultan Aziz Nasıl Katledildi?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Bugün de Maziden Gidelim Dedik...


Tükenmeyen su kaynağı ZEMZEM


78 Yıllık 23 Nisan Fotoğrafı


Mutlu Şehir Sinop'un Mutsuz Günü


Geçim öncelikli eylem planı


Bazı Hurafeler


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Sinop İli 2015 Yılı Vergi Rekortmenleri


Eyvah ! Stres mi ?


2016 Raporu


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Neden Tuğla Kullanmalıyız


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:759316
DtGaNi


* ANASAYFA *