E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

“Adalet Yürüyüşü”ne katılan vatandaşlar ne diyor?

Adalet Yürüyüşü’ne neden katılmışlar? Kaygıları, yürüyüş anıları… Fotografımı çekme fişlenirim. Yürüyüşe provokasyon yapılırsa iktidar tarafından yapılır. Yürüyüşçülerin İstanbul’a girişleri sıkıyönetim ilan edilerek engellenebilir. 72 yaşındayım 14 gündür yürüyorum. Mağdurlar için adalet için yürüyoruz.

Adalet Yürüyüşü’nün 14’ncü gününde, 41 derece hava sıcaklığında, atletim, gömleğim terden sırıl sıklam olmuştu. MS hastası olarak, sıcak, souk bana yasak olmasına rağmen 20 kilometrelik etabın ancak 15 kilometresini tamamlayabildim. Dünya tarihinde bir siyasi liderin başlattığı 432 kilometrelik yürüyüşe tanıklık etmenin yanı sıra, yürüyüşe katılanlarla sohbet etmek, yürüyüş anılarını, düşüncelerini dinlemek istedim.

Adalet Yürüyüşü’ne katılan, yaşlısının, gencinin hepsinin bir gerekçesi vardı. Tek sloganları “Hak, hukuk, Adalet”

Adalet Yürüyüşü’nün Ankara Güven Park’da başladığı dakikadan bu tarafa birlikte yürüdükleri, biri 72 yaşında, biri 66 yaşında genç delikanlı ile yürüyüş güzergah üzerinde mekruh, yıkık dökük eski şehirler arası otobüslerin mola verdiği yerde ikinci etap yürüyüş mola yerinde yaptığımız sohbette, yürüyüş anılarını şöyle anlattılar;

Yürüyüşe başladığımız ilk günlerde yorgunluktan uyuyamamıştık. Hele de Azap deresi, bizim için tam azap olmuştu. Kararlıydık İstanbul’a kadar yürüyecektik. Hatta yolda ölmeyi bile göze almıştık. Yürüyüşün ilerleyen günlerinde vücudumuz alıştı.

Geceleri nerede kalıyorsunuz?

Çadırlar da kalıyorduk çok zordu. Bir çadır da 100 kişi kalıyor. Horlayan, gündüz yürümüş çoraplarını değiştiremeyenlerin ayak kokusu ciddi rahatsız ediyordu. İnsanoğlu nelere alışmıyor ki aradan geçen günler içinde onlara da alıştık. Daha sonra, uyku tulumu aldık yıldızların altında uyku tulumu içinde uyuyoruz.

Yürüyüş sırasında terliyorsunuz, konaklama yerlerinde duş alma imkanınız var mı?

Yürüyüşümüzün hemen hemen 12 günü, yağmur, dolu, fırtınalı günlerle geçti. Duş alma ihtiyacı hissetsek de fazla önemsemedik. Şehir merkezlerine yakın verilen konaklama yerlerinde otele gidiyor orada duşumuzu banyomuzu yapıyoruz.

Yemek ihtiyacınızı nasıl karşılıyorsunuz?

Yemek, içecek konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Hayırsever vatandaşların yardımlarını organize eden CHP’li belediyeler yiyecek, içecek ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Biz yola çıkarken, kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız düşüncesiyle çıktık.

Adalet Yürüyüşü hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Bu yürüyüş, hak, hukuk, adalet, demokrasiye inanların uyanışıdır. Başta CHP olmak üzere sivil toplum kurumları ve siyasi partilerin üzerinlerinde ki ölü toprağını kaldırmalarına vesile olacak yürüyüşüdür. Adalete güvenin olmadığı bir ülkede huzur olmaz.

Yürüyüş ile ne gibi kaygılarınız var?

İktidar tarafından Provokasyon yapılabilir. İstanbul’a girişine, İstanbul valiliği güvenliği sağlayamam gerekçesi ile izin vermeyebilir veya iktidar sıkı yönetim ilan edebilir. Altını çizerek söylüyorum şayet yürüyüşe provokasyon yapılırsa iktidar tarafından yapılır.

Çok iddialı konuşuyorsunuz. Gördüğüm kadarı ile yürüyüş güvenliği dünyanın en gelişmiş ülkelerinden daha fazla güvenliğin olduğunu görüyorum. Deyim yerindeyse, jandarması ile, polis teşkilatı, CHP’nin tertip komitesi kuş uçurtmuyor.

Ankara Gar Patlamasını size hatırlatırım. Başkent garında bir siyasi partinin mitinginde patlama oluyor. Polis, istihbarat birimleri neredeydi? Patlama sonrası AKP’nin oyları birden yüzde 49.5 lara çıkmış olması düşündürücü değil mi?

FİŞLENİRİM

Fotografımı çekme fişlenirim!

Fetö’cü veya terörist olarak fişlenirim. Fotografımı çekmezseniz memnun olurum.!

Peki, çekmeyeceğim. Siz yürüyüş hakkında ne söyleyeceksiniz?

Adalet Yürüyüşü’ne Başbakan’ın PKK ile yürüyorlar sözleri, Yavuz hırsız ev sahibini bastırır. Terör örgütü ile Oslo’da Dolmabahçe’de masaya oturan, Habur’da davul zurna ile teröristleri karşılayan kimler? Adalet Yürüyüşcüleri mi?

Terör örgütü PKK, Binali Yıldırım veya Erdoğan’a mı silahlı saldırı da bulundu? Milletin aklı ile oynamasınlar. Herkes, kimin PKK’lı, Fetö’cü olduğunu biliyor!

Sabiha Görün 65 yaşında yürüyüşe Düzce’den katılmış 65 yaşında, iki gün sonra bağırsak ameliyatı olacakmış ama, yürüyüş bitmeden olmak istemiyorum. “Ben cumhuriyet kadınıyım” diyor

Rize’nin Çayeli İlçesi Büyükköy’den Veysel Kılıç, Ankara’dan itibaren yürüyorum. “İnsanın canı yandığı zaman değil adalet herkese her zaman” diyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak: Başbakanın yürümekten ayakları parçalanan insanlara saygısızlık etmeye hakkı yok; onbinler yollarda adalet için yürüyorsa, vicdanı olan bunu anlamaya çalışır”

İsminin açıklanmamasını isteyen diğer bir Adalet Yürüyüşcüsü bayan ise;

CHP ülkesini satan terör partisiymiş !

Gerçekten doğru, 18 adayı Yunanistan’ın işgaline göz yuman, Süleyman Şah Türbesi’ni taşıyan, terör örgütleri masaya oturan AKP değil !...

Bir başka Adalet Yürüyüşü’ne katılan 55 yaşındaki işçi emeklisi Ahmet Soydan, “Ben bu yaşa kadar CHP’ye oy vermedim. Oysa babam fanatik CHP’liydi. Yıllarca bize CHP’nin dinsiz, insanlara tepeden bakan, aşağılayan, terör örgütleri ile işbirliği yapan diye anlattılar. AKP’nin 15 yıllık iktidarında ülkenin bugün geldiği noktayı, yaşadıklarımızı görünce CHP tutunacak bir dal oldu bana. Katıldığım bu Adalet Yürüyüşü’nde CHP’lileri yakından tanıdıktan sonra, geçmişim adına pişmanlık duyuyorum.”

Adalet Yürüyüşü, Ahmet, Mehmet, CHP için değildir. Adalete, demokrasiye, hakka, hukuka inan herkes içindir.

Adalet Yürüyüşü’nde provokasyon olmaz. Şayet olursa, iktidar tarafından yapılır.

Yürüyüşe katılanlara Adalet Yürüyüşü’nde provokasyon olabilir mi? Diye sordum.

Emniyet güçleri, Jandarma çok yürüyüşün güvenliğini sağlamada çok titiz davranıyorlar. Deyim yerindeyse kuş uçurtmuyorlar. Bu yürüyüş süresince onlarda bizler gibi çile çekiyorlar ama, mutlaka birgün onlara da adalet lazım olacak. Güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum.

Provokasyon olursa iktidar yapar?

AKP terörden beslenerek siyasi iktidarını ayakta tuttu. Ankara Gar patmalasından sonra AKP’nin oyları birden bire arttı. Hatta dönemin Başbakanı Davutoğlu, “Oyların nasıl yükseldiğini bende anlamadım” sözlerini hatırlatarak, provokasyonu olursa iktidar yapar.

Yeni yapılan kamuoyu araştırmasında yargıya güven yüzde 24 ise… O ülkede adalet aranmasında ne aransın?

AKP Adaletin terazisini şaşırttı

Bizler düzeltmek için yürüyoruz.

14 Haziran 2017

Kaynaşlı

Tarih:30 06 2017 13:28(585) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
7. Yorum: nedim 06 07 2017 07:30
aslan rumuzlu beyefendi türkiyede adalet her zamankinden daha fazla var bizlere yetiyor çok şükür adalet arayan lar için benim sözlerim

6. Yorum: aslan 03 07 2017 21:39
"nedim" rumuzlu vatandasimiz; adaleti yahudi, hristiyan, pkk ve fetö'cüler isterler; türklere adalet gerekmez diyor??? boyle vatandaslara hayran olmamak (!) elde degil dogrusu!!! ulkemizde bunlardan kaç tane oldugunu sayan varsa soylesin de bilelim?!

5. Yorum: nedim 03 07 2017 07:14
yazar efendi oyürüyüşe katılan lar bizden olamaz yani türk olamaz onlar yahudi hiristiyan ve pkklı ve fetöcüdürler

4. Yorum: aslan 02 07 2017 21:44
ıtin ne yapacagini bilmem ama, kervan yuruyor... bakanlim nereye kadar???

3. Yorum: 11 koy 01 07 2017 20:04
milat hala milattan oncede yaşıyor

2. Yorum: tarafsız 30 06 2017 22:18
yazılanların doğru olduğunu sizlerde biliyorsunuz. adalet yürüyüşü'nü terör örgütü fetö'ye, pkk'ya bağlamaya çalışmak, bir aczin, hüsranın, kişiliksizlik ve ahlaksızlığın ifadesidir. kişi neyse karşısındakini de öyle görür. durmak yok iftiraya, yalana talan devam...

1. Yorum: milat 30 06 2017 14:14
yalanının bu kadarına pes doğrusu chp pkk arasında bağ yokmuş,fötöcüler yokmuş,dhkp.c liler yok muş bu yürüyüşte. hala oslo diyor vs vs devlet icra makamı sorun çözme makamı bu yüzden her türlü altarnatifi denedi dener pkk silahı bıraksın diye ama onlar şerefsizliklerine devm etti ve şimdi tarihinin en büyük tokadını yiyorlar,askerimiz polisimiz toprağa gömüyor siz hala devleti yani askerimiz polisimizin yaptığı kahramanlığı iş birliği diye gösteriyor ve bundan sıkılmıyorsunuz.deaşe el babta devletimiz tarihine kahramanlık dolu bir destan yazdı.kılıçdaroğlunun vk. terörist cenazesinde, kılıçdaroğlu fetöcü altan kardeşleri savunur,hdp lilerle kol kola pkk dhkp-c fetö yürüyüşü destekler.devletimizi deaş denen töröristlara yardım ediyor yalanı ile dünyada terörist devlet göstermek isteyen hainler biri cancık almanyada türk düşmanı almanların kucağında,iş birliği yaptığı şahıs cezaevinde ,fetöcülerin inlerine girildi siz bu hainler için yürüyüş yapın adınada adalet deyin sıkılmadan


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CH FETÖ Gazeteciler Vakfı’ndan yardım alan Kılıçdaroğlu, Nobel Ödülü’ne aday Kılıçdaroğlu, adaların işgaline daha ne Adaların işgaline göz yumduğu için mi At 360 gün geçti.. FETÖ iade edilmedi, siya Dünya tarihine geçen “Adalet Yürüy Akparti Kılıçdaroğlu’nu protesto için mi “Adalet Yürüyüşü”ne katılan Dünyaya kafa tuttuğunu zannettiğimiz dün Ülke gıda ve tarım da yüzde 65 dışa bağı “Evet” çıktığında hani şehit gelmeyecekt Vatan haini kim? SSK Genel Müdürü Kılıçdaroğlu, SGK iflas Yeni Türkiye’de gazetecilik… Motorunu yapamayan nasıl uçak, tank yapa Bu mu vatanseverlik? Eyy Türkiye’yi, sözde şahlandıran Sinop kökenli AKP İstanbul Milletvekili Sinop kökenli AKP Milletvekili Şirin Üna Hani referandumda “EVET” çık Eyy 15 yıldır ülkeyi yöneten Kılıçdaroğl Sandıktan “Hayır” çıksaydı&# İktidarın oy çalmalarını korudu ama YSK’ “EVET” Oy’u vererek ülkenin felaketine o Adalarının işgaline göz yuman, Türkiye’n Türk milleti olup olmadığına seçmen kara Saman, Buğday, Angus ithal eden güçlü Tü Sayın Cumhurbaşkanım, şahsınıza ve makam Kılıçdaroğlu, yalan söylüyorsa, liderler Anayasa değişikliğindeki tuzakları bilse Sayın Başbakan, Kılıçdaroğlu ile TV̵ Osman'ın keçi ve koyunları da referandum OHAL’de referanduma giden Türkiye& Başkanlık sistemi ülkeyi uçuracaksa, İş Fetö’nün “Başkanlık” p AKParti, seçmen tabanın kafası karışık ‘HAYIR’cıların cumhurbaşkanı, başbakanı AKP Hükümeti, Fetö ile barış görüşmeleri Referandumda “HAYIR” diyenler, gerekçel Erdoğan, Yeni Anayasa Değişikliği’ni Mec 18 maddenin tek bir maddesi ile beni ikn Tümü

Halk Uyutulurken Ajanlar Savaşı


Yozlaşan Türkçemiz ve Yabancı Kelimeler


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesidir


Boyabat Nasıl Soyuluyor


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Rezaleti


“Selam” üzerine bir derleme


İlber Ortaylı:Türkiyeli diye bir ırk yoktur, Türk vardır


Sonbaharın Sesi…


Yaylaoğlu Tuğla Eleman


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Eylül ayı ziyaretci sayısı:719091
DtGaNi


* ANASAYFA *