E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Sinop'ta Tarihi Sıva İle Sansürlediler!

Sinop'ta üç yüz yıllık tarihi caminin duvarında bulunan Hac Monogramı betonla sıvanarak sansürlenmesi kentte tepkilere yol açtı.

Sinop'un Meydankapı Mahallesi, Sakarya Caddesi üzerinde yer alan, Meydan Kapı (Süleymaniye) camisi tarihte kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor. Vakıf kayıtlarında 1135 h.-1722 tarihleri arasında, Şeyh Ömer Efendi adına yaptırıldığı belirtiliyor. Camisinin ön cephesinde bulunan ve duvar dolgusu olarak kullanılan, friz parçası profili görünümünde mermerden yapılmış 'Hac Monogramı' İl Müftülüğünce geçtiğimiz günlerde üstü beyaz betonla sıvanarak sansürlendi.

SULTAN SÜLEYMAN ADINA RESTORE EDİLMİŞ ANCAK, HAC MONOGRAMI MUHAFAZA EDİLMİŞ

Sinop'un tarihi değerlerinden olan Meydan Kapı (Süleymaniye) camisi 1293 h.-1876 yılında Mutasarrıf Ahmet Kemal Paşa tarafından Kanuni Sultan Süleyman adına izafe edilmek üzere tamir ettirilmiş ve tarihi Hac monograma dokunulmamış.

İNANÇ TURİZMİNİ BALTALAMAK İSTEYENLER Mİ VAR?

Üç yüz yıllık bir geçmişe sahip caminin üzerinde bulunan Hac Monogramı'nın sansürlenmesi, kentte tartışma konusu oldu. İddialara göre İl Müftüsü Ali Hayri Çelik Sinop'taki inanç turizmini baltalamak isteyen  bazı kişi ya da kişilerden baskı gördüğü, bu yüzden sansür olayını yaptığı ileri sürüldü. Olayı duyan vatandaşlar, ' Sinop bir çok medeniyetliklere ev sahipliği yapmıştır. Yüzyıllardır farklı inançlara sahip insanlar burada yaşadı ve hala yaşıyor. Bu yapılan sansür ötekileştirmedir, İslam Dininde ötekileştirme yok. Bu olay tarihe, dinler arası saygıya gölge düşürmektir. Bu tür olaylar İslamofobiye çanak tutar' diyerek tepki gösterdi ve yapılan bu hatadan dönülmesini istedi.

TARİHİ MEYDANKAPI (SÜLEYMANİYE) CAMİ

Kaynak: Ajans Sinop

Tarih:21 07 2017 11:26(488) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sinop dağlarında görülen canlının ismi o Cumartesi Panayır İzlenimleri-2 Cumartesi Panayır İzlenimleri-1 Cemal Ekiz, Sağlıklı Yaşam İçin Alkol ve Yerel Basın Destek Bekliyor Boyabat Marangozlar küçük sanayi sitesin Boyabat Askerlik Şubesinin Duyurusu YEDAŞ, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü Boyabat Panayırı Bir Senegalinin Vazgeçi Haber57 Gazetesine Anlamlı Ziyaret Zor Anlar Yaşattılar Kadın Kolları İmza Topladı Boyabat Panayırı Devam Ediyor Örnek vatandaş! Aynı yerde bir günde iki kaza Büyükkızık Köyü'ndeki Mezar Türk Tarihin Ayşe Şahin, MHP Kadın Kolları Başkanı Ol Suna Ekiz Boyabat Adliye Personeli ile Y Mutlu Şehrin Mutlu İneği! Boyabat Haber Gazetesi Okuyucu Rekoruna Açık Öğretim Lisesi 2017/1 Ders Seçme İş Fair Play Kervanı Sinop’tan Geçti Haberden Sonra Atatürk Büstü Hemen Yerin Aşkın Ayrancıoğlu'nun Eserleri Her Yerde Sokak Hayvanlarına Duyarlı Davranış Vandallar İşbaşında CHP’li Barış Karadeniz: Atık Ekono Utandıran Manzara Hasan Akbey vefat etti CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz M Boyabat’ta Kaçak Tütün ve Sigara E Çakarlı araçların geçiş üstünlükleri ipt Erdoğan'ın Türkçülük sözlerine Özdağ ve Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkçülük yapmak Okul müdürü kütüphaneyi mescide çevirdi Remzi Kargın vefat etti Sinop İŞKUR İşverenlerin İhtiyaçlarını T Kentin Kurumları Tek Tek Alarm Veriyor! Boyabat Aydınlanıyor Saime Bozkurt hanımefendi vefat etti Yaz saati uygulamasının yıllık bilançosu Can’dan Sinopspor’a Annesiz Kalan Yavru Köpeklere Vatandaş S Otomobil Alevler İçinde Kaldı Tümü

Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Dün-Bugün-Yarın..!


Türk, Türkler ve Türklük Üzerine


21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Kutlu Olsun!


Kiralık Daire


“Türkçülük bölücülüktür”diyen AKP lideri suç sende değil


Panayıra Götürmedi


Ne mutlu Türküm diyene...


Hüseyin Cömert Farkı


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Sabırlı görevliyi tebrik ediyorum


Maskeli Fırıldaklar


Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


29 Eylül Dünya Kalp Günü


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:731013
DtGaNi


* ANASAYFA *