E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

CHP, Çocuk Suçlarındaki Artışın Araştırılmasını İstedi

CHP, Türkiye'de hızla yükselen suçlu çocuk sayısındaki artışın nedenlerinin araştırılmasını istedi. Çocukları suça yönelten unsurların tespiti ile çocukların suça yönelmesini önleyici politikalar ve hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla Meclis araştırması talep etti.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Türkiye'de son yıllarda çocuklar tarafından işlenen yada çocukların dahil olduğu suçların sayısının dramatik bir şekilde arttığı belirtildi. “Çocuklar arasında hızla yükselen suça yönelme eğilimi toplumsal bir sorundur. Bu kanayan yaraya derhal neşter vurulmalıdır” denilen önergede, TÜİK tarafından açıklanan ve çocukların suça karışmasındaki artışı ortaya koyan verilerine dikkat çekildi. Önergede şunlar kaydedildi:

“TÜİK verileri çocukların işlediği veya dahil olduğu suçların sayısındaki artışı çok net bir şekilde gözler önüne sermektedir. 1955 ve 1960 yıllarında çeşitli suçlardan hüküm giyerek ıslahevlerine yerleştirilen çocukların sayısı yalnızca 336 iken bu sayı 2002 ve 2003'te 786 olmuştur. Güvenlik birimlerinin verilerine göre; 2002 yılında Türkiye genelinde suça karıştığı şüphesi altında bulunan çocuk sayısı 57 bin 837, suç mağduru çocuk sayısı ise 48 bin 686'dır. TÜİK’in 2016 yılı verilerine göre güvenlik birimlerine gelen veya getirilen 333 bin 435 çocuğun %32,6’sı (108 bin 675) kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiili işlediği iddiasıyla (suça sürüklenme) geldi ya da getirildi. Bütün bunların dışında geleceğimizin teminatı çocuklarımızın güvenlik birimlerine suça sürüklenme nedeni ile getirilenlerin (108 bin 675 çocuğun) 36 bin 87’sinin bağımlılık yapan madde kullandığı görüldü. Bağımlılık yapan madde kullanan çocukların %84,5’ini 15-17 yaş grubu, %15’ini ise 12-14 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu.

Türkiye'de hızla yükselen çocuk suçluluğu olgusunun nedenlerinin tüm ayrıntıları ile araştırılması ve önleyici politikalarla birlikte önleyici hizmetlerin geliştirilmesi son derece önem arz etmektedir. Ülkemizde, geleceğimizin teminatı en değerli varlıklarımız çocuklarımızı, suça yönlendiren faktörlerin belirlenmesi, çocuk suçluluğunun önlenmesi için gerekli politika ve düzenlemelerin yapılabilmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması için gereğini saygılarımla arz ederiz.”

Tarih:08 08 2017 10:33(193) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Annesiz Kalan Yavru Köpeklere Vatandaş S Otomobil Alevler İçinde Kaldı Kadınlar Arasındaki Tartışma Kavgaya Dön YÖK'ün açıklamasından deneme kitabı çıka Sinop yolunda kaza; 1 ölü, 3 yaralı Küllüğü Boşaltırken Arabayı Devirdi STK’lardan Mübedele Derneğine Ziya Hasan Kara, yeni kurulacak partinin il b Sinop'ta Ölüm Yolu 1.5 Ayda 3 Can Aldı İl Jandarma Komutanı Albay Halil Altınta Seriye Başak hanımefendi vefat etti Annesiz Kalan 7 Yavru Köpek Ortada Kaldı Sinop Üniversitesi Öğrencilerinden Şehit Belediye Hamamı Halkımızın Hizmetinde Boyabat Emniyeti uyuşturucu yakaladı Rektör Nihat Dalgın İlahiyat Fakültesi Ö Hedef; Deplasmanda Galip Gelmek Boyabatlı Ülkücüler Gençlik Şöleninde Co Partimize teveccüh her geçen gün artmakt Samsun'da Kamyonetin Çarptığı 3 Kişi Ölü Takla Atan Otomobilin içinden burnu bile Sinop'ta otomobil takla attı 1 yaralı Sinop'ta Korkutan Ev Yangını Son 10 yılın en kapsamlı operasyonu Sinope ve Karadeniz Arkeolojisi Sempozyu Sinop Saraydüzü Barajı Kapsamında 22 Bin Özhan; “Galibiyeti KoruyamadıkR T.C. Ziraat Bankası'nın Bahçecinde Çam A Sürücü Uyuyunca Otomobil Şarampole Girdi Av Tüfeği İle Vuruldu Otomobil bahçeye uçtu Telefon Hattında Mobil Ödeme Nasıl Kapat Yılda 100 Bin Kişi Kalbine Yenik Düşüyor Sınav Sistemi ile İlgili Basın Açıklamas Otomobil Takla Attı 5 Yaralı Belediye Başkanı Olarak Bu Sorulara Ceva Taşmanlı'da kaza 1 ölü, Vatandaş yolu ka Otomobilde Eroin Yakalandı Suçtan Korunma ve Kişisel Güvenlik Sinop'ta bir ev tamamen yandı Motorsiklet denetiminde rekor ceza Bu Sempozyum Sinop Tarihine Işık Tutacak Nail Pektaş Emekli Oldu Saraydüzünde Tarım Arazilerinde Toplulaş Tümü

Sabırlı görevliyi tebrik ediyorum


Türkiye insan görünümlü robot milletvekili icat ederek tarihe geçti


Maskeli Fırıldaklar


Devl’et


Haykırış..!


Boyabat Dörtyol Sürücü Kursu Yeni Dönem Kayıtları Başlamıştır


Yanlış, herkes için yanlıştır!


Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Yaşayacak


Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


29 Eylül Dünya Kalp Günü


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


“Selam” üzerine bir derleme


Sonbaharın Sesi…


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Öküze Gâh Dedim


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:559916
DtGaNi


* ANASAYFA *