E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

CHP, Çocuk Suçlarındaki Artışın Araştırılmasını İstedi

CHP, Türkiye'de hızla yükselen suçlu çocuk sayısındaki artışın nedenlerinin araştırılmasını istedi. Çocukları suça yönelten unsurların tespiti ile çocukların suça yönelmesini önleyici politikalar ve hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla Meclis araştırması talep etti.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Türkiye'de son yıllarda çocuklar tarafından işlenen yada çocukların dahil olduğu suçların sayısının dramatik bir şekilde arttığı belirtildi. “Çocuklar arasında hızla yükselen suça yönelme eğilimi toplumsal bir sorundur. Bu kanayan yaraya derhal neşter vurulmalıdır” denilen önergede, TÜİK tarafından açıklanan ve çocukların suça karışmasındaki artışı ortaya koyan verilerine dikkat çekildi. Önergede şunlar kaydedildi:

“TÜİK verileri çocukların işlediği veya dahil olduğu suçların sayısındaki artışı çok net bir şekilde gözler önüne sermektedir. 1955 ve 1960 yıllarında çeşitli suçlardan hüküm giyerek ıslahevlerine yerleştirilen çocukların sayısı yalnızca 336 iken bu sayı 2002 ve 2003'te 786 olmuştur. Güvenlik birimlerinin verilerine göre; 2002 yılında Türkiye genelinde suça karıştığı şüphesi altında bulunan çocuk sayısı 57 bin 837, suç mağduru çocuk sayısı ise 48 bin 686'dır. TÜİK’in 2016 yılı verilerine göre güvenlik birimlerine gelen veya getirilen 333 bin 435 çocuğun %32,6’sı (108 bin 675) kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiili işlediği iddiasıyla (suça sürüklenme) geldi ya da getirildi. Bütün bunların dışında geleceğimizin teminatı çocuklarımızın güvenlik birimlerine suça sürüklenme nedeni ile getirilenlerin (108 bin 675 çocuğun) 36 bin 87’sinin bağımlılık yapan madde kullandığı görüldü. Bağımlılık yapan madde kullanan çocukların %84,5’ini 15-17 yaş grubu, %15’ini ise 12-14 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu.

Türkiye'de hızla yükselen çocuk suçluluğu olgusunun nedenlerinin tüm ayrıntıları ile araştırılması ve önleyici politikalarla birlikte önleyici hizmetlerin geliştirilmesi son derece önem arz etmektedir. Ülkemizde, geleceğimizin teminatı en değerli varlıklarımız çocuklarımızı, suça yönlendiren faktörlerin belirlenmesi, çocuk suçluluğunun önlenmesi için gerekli politika ve düzenlemelerin yapılabilmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması için gereğini saygılarımla arz ederiz.”

Tarih:08 08 2017 10:33(128) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Boyabat Kıran Yaylasında Yangın Çıktı Kazım Burtgil vefat etti Balkan ve Rumeli Derneklerinden Sağlık B 8 Kilo Altın Çaldılar! Kirlenmeyi göze alın: Domates Festivali Boyabat Domates Tanıtım Etkinliği Yapıld 2 bin 300 yıllık tarih gün yüzüne çıkıyo İşitme Engellileri “Umre” İç Kaza ucuz atlatıldı Daylı Köyü Mevkinde 2 Araç Yoldan Çıktı: Ayağını ot biçme makinesine kaptırdı Topalçam’da Tesis Rezaleti Devam Edecek Kurban İbadeti ve Vekalet Yoluyla Kurban İnaltı Mağarası Sinop'un Gözdesi Spor Bilimleri Fakültesi Sportif Perform Ak Sevda 16 Yaşında Kredi kartı kullananlar için önemli duyu Süheyla Taş Toprağa Verildi Boyabat Domatesi Tanıtım Etkinliği Yapıl Tüp Yüklü Kamyonet ile Otomobil Çarpıştı 2017 Sonunda 1000 Haneye Doğalgaz Geliyo Türkeli'de bir günde iki kaza; 6 yaralı MÜSİAD Heyetinden Kudüs'e Anlamlı Ziyare İdari tatil nedir? İdari izin kimleri ka Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren k Süheyla Taş hanımefendi vefat etti Aysun Kandemir hanımefendi vefat etti Boyabat Şehir Mezarlığı'nda Yangın Çıktı Ramazan Özkaya vefat etti Yangın Binerli’yi Seferber Etti Sinop'un Çekirdekçi Teyzesi hayatını kay Ada başında yangın çıktı Sinop Üniversitesi'nde Kayıt Heyecanı Ba En İyi Yönetmen Ödülü Enes Cangül'ün Old Cengiz Tokmak'ın Ak Parti'nin 16. Kurulu Cansu ve Hüseyin Küçük'ün Nikah ile Düğü Susuyorlar, Söyleyemiyorlar CHP'li Karadeniz'den ÖSYM'ye Tepki J. Uzm. Çvş. Şahan Sezer’in Naaşı Sinop Şelale Yolu mu, Eziyet Yolu mu? Doğalgaz Hattı Döşeme Çalışmaları Başlad Seyyid Bilal Hazretleri anıldı ‘FETÖ’nün darbe yapacağını A Kontrolden Çıkan Otomobil Beton Aydınlat Tümü

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?


Baba şehit, dede şehit, torun gazi…


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


Sinop Belediyesinin çok masum olduğu anlamına gelmez.....


Sahibinden Satılık 3+1 Daire - Şükrü Akman


Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız


Egemenlik Duygusu Stratejik Aldatma ve Yanıltma


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


İstiklal Marşı okunurken dik durulur, konuşulmaz, saygı duyulurdu


Toplumların gelişmişliği..


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Bazı Haramlar -1


Ağla memleketim!


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:530515
DtGaNi


* ANASAYFA *