E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

İmam Hatip Ortaokulları Gelecek Vadediyor

İlçemizde bulunan iki imam hatip ortaokulu yaptıkları faaliyet ve eğitim kaliteleriyle göz dolduruyor.

2017-2018 öğretim yılı için aday kayıtların başladığı imam hatip ortaokullarında adres kayıt bölgesi bulunmuyor. Yani nerede olursanız olun İmam hatip ortaokullarına kayıt yaptırabiliyorsunuz.

Bu yıl Boyabat İmam Hatip Ortaokulunda hafızlık projesi uygulaması, Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulunda ise İngilizce ağırlıklı sistem uygulanacaktır. Her iki imam hatip ortaokulunda da diğer ortaokullarda görülen dersler görülecek olup mezuniyet açısından herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için boyabatiho.meb.k12.tr fatihsultanmehmetiho.meb.k12.tr internet adreslerini 0 506 235 16 94 0 505 277 19 27 0 368 315 11 41 0 368 315 55 33 nolu telefonları arayabilirsiniz.

Hafızlık projesi için seviye belirleme sınavı yapılacak olup öğrenciler 5. Sınıfta okul dersleriyle birlikte hafızlığa hazırlık, 6. Sınıfta hafızlık ve akademik derslerden destekleme kurslarına katılacaklar. Sene kaybı olmaksızın 8. Sınıftan hafız olarak mezun olmuş olacaklar. 20 temmuz 30 ağustos tarihleri arasında başvuruların alındığı hafızlık proje sınıfları için sınav 7 eylül 2017 de Boyabat imam hatip ortaokulunda yapılacaktır. 4. Sınıfı bitiren tüm öğrencilerimizi hem maddi hem manevi ve ahlaki anlamda iyi bir eğitim almak üzere imam hatip ortaokulları sizleri bekliyor.

Hafızlık Projesinin amacı özet olarak;

İmam Hatip ortaokullarında okumakta olan öğrencilerin, yaş düzeylerine ve dönemlerinin ihtiyaçlarına uygun, okulla barışık bir biçimde hafızlık çalışmalarını yapmaları sağlamak; bununla beraber akademik başarılarına yardımcı olmak ve öğrendikleri bilgiler için uygulama alanı sunmaktır. Ayrıca hafızlık programıyla beraber İmam Hatip Ortaokullarından mezun olan öğrencilerin eğitimleriniyine proje kapsamında açılacak olan bir İmam Hatip Lisesi’nde devam etmesi, bu aşamada da gerek İslami ilimlerde gerek yabancı dil alanında gerek de fenni ilimlerde okullarıyla beraber üst düzey bir eğitim almalarını sağlamaktır.

Proje şahsiyet sahibi, her ortam ve şartta inandığı değerleri ödün vermeden yaşayan ve savunan, bağnazlığa bulaşmamış, kendisi ve toplumu için faydalı olmayı hedefleyen gençlerin yetiştirilmesine destek olmayı amaçlamaktadır.

Neden Hafızlık?

Günümüzde sayıları ve aynı doğrultuda önemi de oldukça artan İmam Hatip Liseleri ve Ortaokulları vizyon ve misyon olarak sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli hizmetlere imza atacak gençler yetiştirmektedir. Bu okullarda okuyan gençlerin din alnındaki temel kaynakları şüphesiz Kuran’dır. Öğrencilerin Kuran’ı tanımaları dini temel kaynaklarından öğrenmeleri açısından önemlidir. Bu, din anlayışında bağnazlığa ve taklitçiliğe karşı bir önlem niteliğindedir. Kuran’ı gerektiği gibi tanıyan gençler, dine sonradan giren hurafeleri fark edecek, yanlış, aynı zamanda da birey ve toplum için zararlı din anlayışlarına karşı düzgün bir duruş sergileyebileceklerdir. Kur’an’ı düzgün bir şekilde tanımanın da ilk adımı şüphesiz onu düzgün okumak ve hafızlık yapmaktır. 2 Hafızlık, bir öğrencinin hadis, fıkıh, siyer, kelam vb. alanlarda eğitimi sırasında ufkunu açacak, öğrendiklerine birincil kaynaklardan delilleri gösterecek ve böylece öğrencinin öğrenmesinin yanında öğrendiği bilgileri temellendirmesini sağlayacaktır. Projenin ortaöğretim aşamasında hafızlığı tamamlamış öğrencilere Arapça dil eğitimi imkanı sunulacaktır. Sonunda mezun olan öğrenciler Kuran’ı ezberlemiş ve onun tüm ayetlerini tercüme edebilen gençler olacaklardır. Verilecek İslami alan dersleri, özelikle de tefsir dersleri sayesinde Kuran’ı anlayabilen ve anlatabilen gençler olmaları hedeflenmektedir. Proje bu hedefe hizmet etmektedir.

Hafızlıkta neden ortaokul?

Proje çocukların erken yaşlarda hafızlık çalışmalarına başlamalarını ve dört yılda yavaş yavaş ve sindire sindire hafızlık yapmalarını esas almaktadır. Zira gerek kıraat için dilin şekillenmesi gerek de Kuran ezberleme çalışmalarının hızlı ve kalıcı olması için en uygun yaşlar ortaokul yaşlarıdır. Sekiz yıllık eğitimle birlikte hafızlık çalışmalarının ortaöğretim düzeyine gerilemesi hafızlık çalışmalarının sürdürülmesini oldukça zorlaştırmışken yeni eğitim sistemi bu fırsatı tekrar ortaokul düzeyindeki öğrencilere sunmuştur. Bu öğrencilerin, okuldaki eğitim ve öğretim faaliyetlerini aksatmadan hatta onlara yardımcı olup okul başarılarını arttırarak hafızlık eğitimi alabilecekleri ortamlara ihtiyaç duyulmaktadır. Proje bu ihtiyacı karşılamayı amaçlamaktadır.

Neden sosyal etkinlikler?

Öğrencilerin okul çalışmalarının yanında hafızlığa zaman ayırmaları takdir edilmelidir ki zor ve bir o kadar fedakarlık isteyen bir iştir. Bu zorluklara rağmen öğrencileri bu faydalı uğraşa yönlendirmek, çevrelerindeki çekici ama faydasız hatta zararlı alışkanlıklardan onları uzaklaştırmak ve onları faydalı bir uğraşa yönlendirmek de oldukça güçtür. Bunun için bu öğrencilerle düzenli olarak ilgilenmek, zorlandıkları noktalarda onlara destek olmak ve bu uğraşlarını ilgi çekici bir hale getirmek eğitim öğretim işinin bir görevidir. Bu proje hafızlık çalışan öğrenciler için büyük bir fırsat olacaktır. Proje sosyal alanda başarı gösteren ve çevresinde insanlarla sağlam sosyal bağlar kuran gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Neden Akademik başarı?

Proje sadece ilahiyat alanında hizmet edecek gençler değil, ilgi ve yeteneklerine uygun kendi seçecekleri alanlarda topluma hizmet edecek gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Zira sağlam bir Kuran bilgisi ve ahlakı bugün tüm alanlarda ülkemizin ve ümmetin en büyük ihtiyacıdır. Bu amaca binaen proje kapsamında öğrencilerin Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen ve Teknoloji... vb. alanlarda, ortaöğretimde ise tüm fenni ve edebi alanlarda desteklenmesi sağlanacak ve inşallah hafız doktorlar, hafız mühendisler, hafız çiftçi ve işçiler, hafız devlet adamların eğitimlerine yardımcı olunacaktır. Proje belirli bir kalitede insan yetiştirmeyi hedef edinmektedir.

Neden yabancı dil?

Türkiye stratejik konumu itibariyle ve gelişimi neticesinde dünya üzerinde birçok ülkeyle sıkı ilişkiler içerisindedir. Bu da yabancı dil bilmenin önemini arttırmaktadır. Ayrıca ilim alanında kendini geliştirmek isteyen bir kişinin de Arapça ve İngilizce alanlarında kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Proje kapsamında öğrencilerin bu iki dili öğrenmeye istekli hale gelmeleri ve temel eğitimlerini ortaokul tamamlamadan almaları amaçlanmaktadır.

Tarih:08 08 2017 23:26(469) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
3. Yorum: osman muslu 10 08 2017 23:02
"benim oğlum bina okur,döner döner bida okur".bendeniz boyabat imam-hatip lisesi mezunu,akabinde lisans işletme mezunu ve diyanetten emekliyim.yahu bunu birileri artık söylemeli.halen diyanette çalışan hemde mihrabta görev yapan veya müftü,vaiz her neyse bu mesleği icra ettiği halde hafız olan kaç kişi halen hafızdır?veya ihlisesinde ezberlediği surelerin tamamı hıfzındadır.birde mesleği icra etmeyecek olan doktor,mühendis veya başkası hafız olsa ne yazaaar olmasa ne yazar.ona vebalden başka hiçbir faydası olmayacak bir abesle iştiğali neden dayatırlar.valla anlayan varsa izah etsin.yazık..çok yazık..bu gerçek çok basit görülmesi gerekirken birde övgüler dizmek...

2. Yorum: velim 10 08 2017 08:31
teog sınavında din kültürü netlerini en fazla yapan okulun cengiz topel olduğunu biliyor muydunuz?yani imam hatip ortaokulu bırakın akademik başarıyı din kültüründe bile sınıfta kaldı!

1. Yorum: meraklı 09 08 2017 15:37
başlık güzelde mesela ben bir veli olarak merak ettim şimdi imam hatip ortaokulları boyabatta teog sınavında seviyesi nedir ? başarıdan bahsediyorsanız lafla olmaz kişiyi işi göstermezmi yaptıklarından bahsederek örneklendirirseniz daha inandırıcı olur eminim. sahi teog da imam hatip ortaokulları seviyesi nedir boyabatta ?


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Annesiz Kalan Yavru Köpeklere Vatandaş S Otomobil Alevler İçinde Kaldı Kadınlar Arasındaki Tartışma Kavgaya Dön YÖK'ün açıklamasından deneme kitabı çıka Sinop yolunda kaza; 1 ölü, 3 yaralı Küllüğü Boşaltırken Arabayı Devirdi STK’lardan Mübedele Derneğine Ziya Hasan Kara, yeni kurulacak partinin il b Sinop'ta Ölüm Yolu 1.5 Ayda 3 Can Aldı İl Jandarma Komutanı Albay Halil Altınta Seriye Başak hanımefendi vefat etti Annesiz Kalan 7 Yavru Köpek Ortada Kaldı Sinop Üniversitesi Öğrencilerinden Şehit Belediye Hamamı Halkımızın Hizmetinde Boyabat Emniyeti uyuşturucu yakaladı Rektör Nihat Dalgın İlahiyat Fakültesi Ö Hedef; Deplasmanda Galip Gelmek Boyabatlı Ülkücüler Gençlik Şöleninde Co Partimize teveccüh her geçen gün artmakt Samsun'da Kamyonetin Çarptığı 3 Kişi Ölü Takla Atan Otomobilin içinden burnu bile Sinop'ta otomobil takla attı 1 yaralı Sinop'ta Korkutan Ev Yangını Son 10 yılın en kapsamlı operasyonu Sinope ve Karadeniz Arkeolojisi Sempozyu Sinop Saraydüzü Barajı Kapsamında 22 Bin Özhan; “Galibiyeti KoruyamadıkR T.C. Ziraat Bankası'nın Bahçecinde Çam A Sürücü Uyuyunca Otomobil Şarampole Girdi Av Tüfeği İle Vuruldu Otomobil bahçeye uçtu Telefon Hattında Mobil Ödeme Nasıl Kapat Yılda 100 Bin Kişi Kalbine Yenik Düşüyor Sınav Sistemi ile İlgili Basın Açıklamas Otomobil Takla Attı 5 Yaralı Belediye Başkanı Olarak Bu Sorulara Ceva Taşmanlı'da kaza 1 ölü, Vatandaş yolu ka Otomobilde Eroin Yakalandı Suçtan Korunma ve Kişisel Güvenlik Sinop'ta bir ev tamamen yandı Motorsiklet denetiminde rekor ceza Bu Sempozyum Sinop Tarihine Işık Tutacak Nail Pektaş Emekli Oldu Saraydüzünde Tarım Arazilerinde Toplulaş Tümü

Sabırlı görevliyi tebrik ediyorum


Türkiye insan görünümlü robot milletvekili icat ederek tarihe geçti


Maskeli Fırıldaklar


Devl’et


Haykırış..!


Boyabat Dörtyol Sürücü Kursu Yeni Dönem Kayıtları Başlamıştır


Yanlış, herkes için yanlıştır!


Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Yaşayacak


Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


29 Eylül Dünya Kalp Günü


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


“Selam” üzerine bir derleme


Sonbaharın Sesi…


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Öküze Gâh Dedim


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:559797
DtGaNi


* ANASAYFA *