E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik Kurban İbadeti ve Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi ile İlgili Basın Açıklaması Yaptı

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik Kurban ibadeti ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın vekaletyoluyla kurban kesim organizasyonu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklma da şunlarısöyledi.

“Kurbanlarımız Kardeşlik İçin Olsun;

Yeni bir Kurban Bayramına yaklaşmanın sevincini mutluluğunu yaşıyoruz. Kurban Allah'a yakınlaşmak demektir. Varlığımızın şükür nişanesidir. Kurban ilk insanla birlikte var olmuş insanlığın kadim bir ibadetidir. Habil ve Kabil bir kurban kesmişlerdi. Allah Habil'in kurbanını kabul etmişti. Kur'an'da Habil'in diliyle "Rabbim ancak takva sahiplerinin kurbanını keser" (Maide Suresi,27) buyrulmuştur. Kurbanın temelinde sevgiyi ispat etmek, dostluğa sadakat göstermek vardır. Kur'an'da Kurban İbrahim'in oğlu İsmail'i Kurban etmesiyle bize anlamını öğretmiştir. Ahir ömründe kavuştuğu oğlu İsmail'le sınanan Allah'ın dostu olma sıfatını elde etmiş olan İbrahim Halilullah Allah'a olan sevgisini göstermek zorunda idi. Acaba İbrahimin katında evlat mı daha değerli yoksa Allah'ın emrine boyun eğmek mi? Sevgiyi, kıymeti ve değeri insanın hayatında Allah belirlemeliydi ve İbrahim de oğlu İsmail'i kurban etmeye götürünce Rabbimiz "Rüyana sadakat gösterdin" buyurdu ve İsmailin yerine Koç'u bedel olarak hediye etti. Çünkü Kur'an'da "Sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça asla iyiliğe erişemezsiniz" (A'li İmran,92) Daha sonra Allah İbrahim'in Allah yolunda en çok sevdiğinden de vazgeçtiğini görünce İsmail'den sonra bir de İshak'ı hediye etmiştir. Dolayısıyla Allah sizden bir şey isteyince sahip olduklarınızı eksiltmek istemez daha da artırır ve bereketlendirir. Ama biz Allah'a olan sadakatimizi göstermemiz gerekir.

Kurban aslında Allah'ın sevgisinin olmadığı, dokunulmaz kıldığımız gettolarda inşa ettiğimiz tabuları yıkmaktır. Kalbimizde Allah'tan uzak,  kutsalı yaklaştırmayan, seküler kurallar koyduğumuz paradigmalarımızdan vazgeçmektir. Allah'ı karıştırmadığımız, kendi oluşturduğumuz dokunulmaz dünyamızdaki siyasi, ideolojik, politik zihin tortusundan ne zaman vazgeçip zihin dünyamızı Allah'a kurban edeceğiz. Kurban; Bayram günü sadece hayvanın boğazlanmayacağını anlayıp Allah'tan uzakta kurduğumuz o küçük dünyamızdan O'nun rızası için vazgeçmektir. Vazgeçemediklerimizi Allah'a feda etmektir.

Kurbanın kesilmediği yerlerde insan kanı akar. Kurban insanın içindeki kan dökme ve vahşilik duygusunu törpüler. Biz Müslümanlar kurbanı keserek gelebilecek birçok bela ve musibeti de bertaraf eder. Kurban bir hayavan katliamı değil, insanın Rabbisine "Ya Rabbi benim gibi can taşıyan, kan taşıyan bu canlıyı senin uğruna canıma ve kanıma bedel olarak kurban ediyorum, gerektiğinden canımı da kanımı da malımı da senin uğrunda vermeye hazırım diyebilmektir.

VEKALETLE KURBAN 135 ÜLKEDE 400 MERKEZDE

135 ülkede Kurban kesmek sadece basit bir et dağıtmak değildir. Bizim bir kadim Medeniyet tasavvurumuz vardır. Medeniyet tasavvuru olmayan ayakta duramaz. Tarih felsefesi olmayanlar tarih yazamazlar. Başkalarını yazdığı tarihte figüran olurlar. Bizim Medeniyetimiz merhamet, iyilik, hayır ve mutluluk üzerine kurulmuştur. Herşeyden önce insanı yaratılmışların en güzeli olarak görür, kişiyi, rengi, ırkı, dili ve etnik yapısıyla değerlendirmez. Kurban etini Afrikaya, Uzak doğuya taşımış olmasının millet olarak büyük bir değeri vardır. Bizler insanlık için yeryzünde kalmış tek barış adasının iyilik elçileriyiz. Son iki asır Batılıların ortaya koyduğu yok edici uygarlığın hegomonyası altındayız. Bin yıllık Medeniyet tarihimize baktığımız zaman adaletin, sulhun, selametin, kardeşliğin en güzel örnekleriyle dolu olduğunu görürüz. Tarihi ve kültürel kodlarımızda kimsesizlere, fakirlere, yoksullara herkesin sırtını döndüğü insanlara merhamet vardır. oralara gittiğimiz zaman "Sizler şimdiye kadar neredeydiniz?" sorusuyla karşılaşıyoruz. Biz insanlığın tükenme noktasına gelmiş son umuduyuz. Tarihi medeniyet köklerimizi yaşatmak ve varoluşsal mirasımızı ayakta tutmak için bunu yapmaya mecburuz. Tüm dünya mazlumlarının umudu ve duası bizlerin omuzlarındadır. Dolayısyla şu sıkıntılı ve krizlerin başgösterdiği ortamda tarih boyu mazlumlara kucak açmış bir milletin evladı olarak biz tarihi misyon üstlenmiş durumdayız. İnancımızdan aldığımız değerler bizleri yeryüzünün efendisi yapmıştır. Rabbimiz "Eğer siz Allah'ın dinine sarılıp yardım ederseniz, Allah da size yardım eder, ayaklarınız sabit kılar" (Muhammed suresi 7) buyurmuştur. Yeryüzünde iyiliği hakim kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu vefakar ve alicenap milletimiz ecdadı gibi dünyanın öbür ucuna medeniyetimizi, değerlerimizi, inanacımızı taşımayı şeref bilmiştir. Ömürlerinde et görmeyen o insanlara Türk milletinin selamı ve duasıyla geldik dediklerinde secdeye kapandıklarını görüyoruz. Onun için Batılılar bizim mayamızda olan bu vefakarlığı hamiyetperverliği dağılmış müslümanları biraya getirebilme gücümüzü bildiği için içimize sürekli fitne ve fesat sokuyorlar. Bizler babaları Çanakkale'de Dumlupınar'da Sakarya'ya omuz omuza çarpışmış şehit olmuş babalarımızın Rabbimizin inayetiyle yok olmaktan kurtulmuş evlatlarıyız. Bizler birbirimizi sevmeye mecburuz. Bu ülke hepimizin Milli kültürümüzü manevi değerlerimizi sonraki kuşaklara ancak bu şekilde aktarabiliriz. Gelin Kurbanlarımız Kardeşliğimiz için olsun.Türkiye Diyanet Vakfına verilen Vekalatle Kurban Bedeli Yurt içinde 850 TL, Yurtdışında 600 TL olarak belirlenmiştir.

Yaklaşmakta olan Kurban Bayramının Vatanımıza milletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diler Tüm Sinoplu kardeşlerimize Rabbimizin rızasını kazanıp O’na yakınlaştıracak Kurbanlar kesebilmesini nasip etmesini niyaz ediyorum.” dedi

Tarih:17 08 2017 13:03(221) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
1. Yorum: imam göreve 17 08 2017 18:53
sayın müftü buradaki haberle alakası yok ama belki bifaydası olur diye yazıyorum bu karacören köyünn yukarı mahalladeki caminn imami yokmu da cocuk ezan okuyor iyi güzel ögrenüyor ama ezan okumaaını biliyorsa okur cemaati cekmesi gerekir ümarım ilgilenirsiniz


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz M Boyabat’ta Kaçak Tütün ve Sigara E Çakarlı araçların geçiş üstünlükleri ipt Erdoğan'ın Türkçülük sözlerine Özdağ ve Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkçülük yapmak Okul müdürü kütüphaneyi mescide çevirdi Remzi Kargın vefat etti Sinop İŞKUR İşverenlerin İhtiyaçlarını T Kentin Kurumları Tek Tek Alarm Veriyor! Boyabat Aydınlanıyor Saime Bozkurt hanımefendi vefat etti Yaz saati uygulamasının yıllık bilançosu Can’dan Sinopspor’a Annesiz Kalan Yavru Köpeklere Vatandaş S Otomobil Alevler İçinde Kaldı Kadınlar Arasındaki Tartışma Kavgaya Dön YÖK'ün açıklamasından deneme kitabı çıka Sinop yolunda kaza; 1 ölü, 3 yaralı Küllüğü Boşaltırken Arabayı Devirdi STK’lardan Mübedele Derneğine Ziya Hasan Kara, yeni kurulacak partinin il b Sinop'ta Ölüm Yolu 1.5 Ayda 3 Can Aldı İl Jandarma Komutanı Albay Halil Altınta Seriye Başak hanımefendi vefat etti Annesiz Kalan 7 Yavru Köpek Ortada Kaldı Sinop Üniversitesi Öğrencilerinden Şehit Belediye Hamamı Halkımızın Hizmetinde Boyabat Emniyeti uyuşturucu yakaladı Rektör Nihat Dalgın İlahiyat Fakültesi Ö Hedef; Deplasmanda Galip Gelmek Boyabatlı Ülkücüler Gençlik Şöleninde Co Partimize teveccüh her geçen gün artmakt Samsun'da Kamyonetin Çarptığı 3 Kişi Ölü Takla Atan Otomobilin içinden burnu bile Sinop'ta otomobil takla attı 1 yaralı Sinop'ta Korkutan Ev Yangını Son 10 yılın en kapsamlı operasyonu Sinope ve Karadeniz Arkeolojisi Sempozyu Sinop Saraydüzü Barajı Kapsamında 22 Bin Özhan; “Galibiyeti KoruyamadıkR T.C. Ziraat Bankası'nın Bahçecinde Çam A Sürücü Uyuyunca Otomobil Şarampole Girdi Av Tüfeği İle Vuruldu Otomobil bahçeye uçtu Tümü

Türk Ulusunun Başı Sağ Olsun


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Boyabat Dörtyol Sürücü Kursu Yeni Dönem Kayıtları Başlamıştır


Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevicileri..!


Sabırlı görevliyi tebrik ediyorum


Türkiye insan görünümlü robot milletvekili icat ederek tarihe geçti


Maskeli Fırıldaklar


Devl’et


Yanlış, herkes için yanlıştır!


Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


29 Eylül Dünya Kalp Günü


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


“Selam” üzerine bir derleme


Sonbaharın Sesi…


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Öküze Gâh Dedim


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:598906
DtGaNi


* ANASAYFA *