E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Rezaleti

Yeni yapılan imar planı memleketimize hayırlı olsun demeyi herkes kadar bende isterdim. Fakat 17.08.2017 tarihinde askıdan indirilen revize imar planı değişikliği yapılan bütün itirazlar reddedilerek belediye meclisi tarafından Ankara'ya gönderildi. Revize imar planı yakın zamanda uygulanmaya başlanacaktır.

İmar planları yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar 1/5000'lik nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar planı hazırlanırken imar planı yapılan bölgede yerleşme var ise mevcut durum (halihazır) göz önünde bulundurulmalıdır.

Boyabat gibi büyük bir ilçenin imar planı Ankara'da oturduğun yerden yapılamaz. Daha önce yapılan imar planları gibi yerinde inceleme ve ölçüm yapılarak insanları mağdur etmeden yapmak yerel yönetimlerin en büyük görevi olmalıdır.

Bir belediye düşünün ki ben yaptım oldu mantığı ile hareket ettikçe, toplumun güvenini kaybetmeye mahkûmdur.

İstiyorsanız önce belediyenin imar planı yapımı için geçen süreci anlatalım. Boyabat Belediyesi tarafından revize imar planı yapılması kararlaştırılıp İller Bankası tarafından yaptırılması sağlandı. (Sinop Belediyesi tarafından yaptırılmasına başlandıktan sonra Sinop Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Boyabat'ta oluşan yanlış imar uygulamaları ile mahkemelik olup çıkmaza giren yerlerin düzeltilmesi amacı ile Boyabat Belediyesine tavsiye edilmiştir). Bu süreçte belediyedeki bir yetkili dümene geçip, planın hazırlık aşamasında kimse ile bir şey paylaşmadan mevcut haline getirmiş ve şehir bir kişinin kaderine bırakılmıştır.

24.07.2017 tarihinde ilk askıya çıkmadan önce belediye meclisine gelen revize imar değişikliği apar topar meclis üyelerine hızlı bir şekilde, ilk defa gösterilip askı için onay alınmıştır. Bu kadar büyük bir revize imar planı değişikliğini seçilmiş meclis üyelerimiz 10-15 dakikalık bir sunum ile bütün bir planı anlamış ve onaylamışlardır.

Revize imar planını asıl yapılma amacı yapılan usulsüz imar uygulamalarının aklanmasını sağlamaktı.

İyi bir imar planı Boyabat Belediyesi neden bu işi erbabına teslim etmemiştir. Ya da diğer belediyelerden neden fikir almamıştır. Mesela Beypazarı belediyesi tarafından özel bir şirkete yaptırılan imar planı ile imar sorunlarını aşmış bulunuyor. Yerinde yapılan ölçümler ile halihazıra dikkat edilmiş ve kurum görüşleri alınarak hazırlanmış bir imar planı. Şehirde yapılacak bütün imar uygulamaları açıkça belirlenmiş ve imar işleri müdürlerinin keyfi uygulamalarına yer verilmemiştir.

Gelelim şimdi bizim yani imar planı uygulamamıza, imar planı askıya asıldıktan sonra (Her ne kadar internet, askı ve hoparlör ilanı çıkartılara denilmişse de, insanlar imar değişiliğini yerel gazeteler tarafından öğrenmiş oldular.) Yapılan itirazlar belediye meclisince ve akabinde İller Bankası A.Ş. tarafından değerlendirilecektir denilmiştir. Fakat itirazlara halen belediye tarafından hiçbir cevap verilmemiştir. Nedir bu panik havası, yangından mal kaçırırcasına yapılan imar planı anlayabilmiş değilim. İmar planının duyulması ve tepkilerin ardından (En sadık belediye meclis üyeleri de dahil olmak üzere) herkes planın iptal edilmesi için konuşmaya başladı. Bu sırada plan yapımcısı Utem firması sahibi Murat bey, Boyabat'a geldi. Belediye tarafından toplantılar düzenlendi. Ve yapılan plandaki bütün hatalara bir şekilde kurum görüşü, memleketin geleceğine yönelik ve tekrar değişiklik yapacağız gibi süslü cümlelerle insanların gazı alınmış oldu. (Bunlara memleketteki çoğu mimar mühendis dâhil olmak üzere). Şimdi ise plan Ankara'da onaylandıktan sonra geri gelecek ve yürürlüğe girecek.

Son olarak bu paragrafı yapılan planın çok iyi olduğunu düşünen kişilere yazmak istiyorum. Yapılan planda insanların arazilerinden DSİ kanalı geçirilerek insanlar mağdur edilmiş ve belediye tarafından bu kanalın yeri değiştirilmeye çalışılmakta. Muhtemelen başka bir araziden geçirilerek sorun şimdilik birileri için çözümlenecek ve yeni durumunda başka kişileri mağdur edecektir. (Arsa sahipleri öğrenene kadar kanal orada kalacaktır). Yine Bağlar Mevkiinde belli araziler tarım arazisine çevrilerek insanlar mağdur edilmiştir. Bunlar benim görebildiğim yada duymuş olduğum en büyük sorunlardan bazıları. Gelelim yapılaşması tamamlanmış olan bölgelere. Bu alanlarda plan notları ile hareket edilecektir. Plan notlarında bu işlemler açıkça belirtilmesine rağmen genelde son kısımlarında belediye yetkilidir yazılmış. Bu da demek oluyor ki yapılan revize imar planı da, eski imar planları gibi şahıslara özel uygulamalar yapılabilmek için esnek bırakılmış. Yani kul hakkını ağzından düşürmeyenlerin yapabileceği bir uygulama olmaması lazım.

Bildiğimiz anladığımız kadar yeni imar planını anlatmaya çalıştık. Ama şunu sakın unutmayın bu imar planın memleketin geleceği için değil birilerinin çıkarı için yapılmıştır. Bu kişiler kim diye soracak olursanız bunları hepimiz biliyoruz. Ama önümüzde seçimler var belli bir zümre için memleketin kaderi ile oynayanlara bu vatandaş gerekli cevabı verecektir.

Not: İmar planlarında haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız mutlaka dava açın. Bölge idare mahkemesine bir defa evraklar ve dilekçe ile başvuruda bulunulması yeterli olacaktır. İnanmamız gereken tek şey ‘Adaletin er yada geç, tecelli edeceğidir’.

Hüseyin Çilingiroğlu

Tarih:23 08 2017 01:11(4120) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Karaman ilinden selamlıyorum İnsan Kime Kırılır, Dost Bildiğine... Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!! Gölge Adam; Sosyal Hayata Bakışta Eğitim Boyabat Sırık Kebabı'nın Tescili ve Coğr TÜRK KİMDİR ? Hayatımdan Bir Kesit ve Bugünlere Dair Yumurta mı Tavuktan, Tavuk mu Yumurtadan Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anla Varmıyız? Hasan Boğuldu Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler… Mete Çağdaş Yazdı HİS Corona Sonrası Ekonomi, Siyaset Müslümanlar İçin En Büyük Tehlike Tevhid 23 Nisan'ın,TBMM'nin Yani Türkiye Cumhur Mal Sahibi, Mülk Sahibi Gölge Adam Gözüyle Bir Başka Açıdan Koro Arkadaş mı, Dost mu? 36 şehit yada bir kaç tane şehidimiz Yaşı 50/70 Arası Olanlar Mutlaka Okuyun İlim ve Samimiyet Doğu Türkistan... Boyabat Belediyesi! Gölge Adam Yazdı: YA BİZLER? Sinop Üniversitesi ve STK’lar(ı) Azar Azar Oldu Osmanlı’da hayvan sevgisi Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum.. İnancın gereği, temelleri, kriterleri Köprüden Önce Son Çıkış; ’’A İbretle Okuyunuz! Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldır Sinop gezisi izlenimlerim Ümit Ettiklerimiz Gelecek Yine bir 24 Kasım ve 23 yıl sonra bir 24 Haykırış -II Sinop'ta Kaç Tane Böyle Belediye Başkanı Tevekkül.! Dün-Bugün-Yarın..! Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevic Haykırış..! Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Re Gerçek sivil toplum anlayışı Baybars'tan Günümüze İnsan olan, namusunu ve şerefini kurtara İtirazım Var..! Ülkücüler MHP’ye Oy Vermelidir (!? Sen Ne Ayaksın Be Karga ? Tümü

Haydi İyi Günlere…


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi

* ANASAYFA *