E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Güzelliğin Sırrı Bu Mağarada Olabilir!

Sinop'un Ayancık İlçesinde bulunan İnaltı Mağarası'na gelen ziyaretçiler mağara içerisinde bulunan maddeyi güzelleştirdiğini düşünerek yüzüne sürmesi, bölgede sağlık turizmi açısından heyecan yarattı.

Sinop'un Ayancık İlçesinde bulunan İnaltı Mağarasına gelen ziyaretçiler, cilt güzelliğine iyi geldiğini düşündüğü kaya üzerinde bulunan bir maddeyi yüzüne sürüyor. Ortaya atılan bu iddia, İlçenin önümüzdeki günlerde sağlık turzmi açısından ivme kazanabileceği düşünülüyor.

GELEN YÜZÜNE SÜRÜYOR

Mağarada bulunan birbirinden farklı ve görülmeye değer kaya oluşumları üzerinde çok farklı bir nemli örtü var. Elle kontrol edildiğinde tarif edilemeyen bir yapı ile karşılaşıyorsunuz. Cilt güzelliği bakımından fayda sağladığı düşünülen bu bileşiminin henüz bir araştırması yapılmamış.

AKNELERE İYİ GELDİĞİNİ SÖYLEYENLER VAR

Mağaraya gelen ziyaretçiler, kulaktan duyma olan bu varsayıma inanarak, özellikle ciltte çıkan aknelere iyi geldiğini düşünüyor ve yüzlerine sürüyor.

O MADDE ARAŞTIRILMALI!

İnaltı Mağarasına giderek, bir dizi araştırma yapan gazeteci Deniz Özen söz konusu maddeleri yakından inceledi.

Özen yaptığı açıklamada; 'Gerçekten mağara duvarları üzerinde bulunan değişik bir madde, kilden biraz farklı ve el içine sürüldüğünde değişik bir tabaka oluşturuyor. Biraz bekledikten sonra ise, uygulandığı yerde gözle görülebilen bir değişim oluyor.

SOLUNUM HASTALARINA İYİ GELİYOR

Bu maddenin kesinlikle araştırması lazım, eğer söylenenler doğruysa, Sinop sağlık turizminde iyi bir ivme kazanabilir. Özellikle strese dayalı cilt lekelerinde etkili olduğunu söyleyen bir çok insan var. Ayrıca içerisindeki atmosfer ve havanın solunum yolu hastalarına, akciğer hastalarına iyi geldiği biliniyor. İçeride bu tür sağlık tedavileri için özel odalar da yapılabilir.

IŞIKLAR MAĞARAYA ZARAR VERİYOR!

Ayrıca mağaranın içerisini aydınlatan beyaz spotların duvarları kararttığı görülüyor. Bu tür mağaralarda sarı ışık kullanılması gerektiğini söyleyen gazeteci Deniz Özen; ' Beyaz ışıkların bu tür yapılara zarar verdiği aşikar. Zaten mağara içerisine baktığınızda, gün ışığı görmediği için bu tür etkileşimler olmuş. Tokat'ta buna benzer bir mağarada kullanılan beyaz ışıklar değiştirilerek sarı ışık yapıldı.

Ama şuan içeriyi aydınlatan beyaz ışıklar duvarlarda kararmalara ve tahribata neden olduğu apaçık belli. Bir an önce ışıkların sarıya çevrilmesi gerek' dedi.

ULAŞIM ZOR, CEP TELEFONU ÇEKMİYOR, AMA GİDİLEBİLİR!

Ayancık İlçesine 40 km uzaklıkta bulunan İnaltı Köyü sınırları içerisinde olan mağara denizden 1070 metre yükseklİkte. Ulaşım herhangi bir vasıta ile sağlanabilir. Yol şartları istenildiği gibi olmasa da, otomobil ile gitmek hiç de zor değil. Ancak, cep telefonları çekmiyor, turizm adına ziyarete açılmış bir yerde, cep telefonu çekmemesi ayrı bir ironi olsa da, İnaltı Mağarasına gidip gördükleriniz, herşeye katlanmanıza değer.

YANI BAŞINDA AKGÖL VAR!

İnaltı Mağarasının yaklaşık 6 km ilerisinde ise, tabiat ana ile başbaşa kalabileceğiniz, muhteşem güzelliklere sahip Akgöl bulunuyor.

Burada beden ve zihin yorgunluğunuzu attıktan sonra, yolunuza devam edebilirsiniz.

Kaynak: Ajans Sinop

Tarih:29 08 2017 11:27(372) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
1. Yorum: memleket 29 08 2017 18:18
bu memleket bizim oldugu gibi bu koyunlarda bizim yüze göze bu şeyleri sürmek nedir ya hasta bu millet


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz M Boyabat’ta Kaçak Tütün ve Sigara E Çakarlı araçların geçiş üstünlükleri ipt Erdoğan'ın Türkçülük sözlerine Özdağ ve Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkçülük yapmak Okul müdürü kütüphaneyi mescide çevirdi Remzi Kargın vefat etti Sinop İŞKUR İşverenlerin İhtiyaçlarını T Kentin Kurumları Tek Tek Alarm Veriyor! Boyabat Aydınlanıyor Saime Bozkurt hanımefendi vefat etti Yaz saati uygulamasının yıllık bilançosu Can’dan Sinopspor’a Annesiz Kalan Yavru Köpeklere Vatandaş S Otomobil Alevler İçinde Kaldı Kadınlar Arasındaki Tartışma Kavgaya Dön YÖK'ün açıklamasından deneme kitabı çıka Sinop yolunda kaza; 1 ölü, 3 yaralı Küllüğü Boşaltırken Arabayı Devirdi STK’lardan Mübedele Derneğine Ziya Hasan Kara, yeni kurulacak partinin il b Sinop'ta Ölüm Yolu 1.5 Ayda 3 Can Aldı İl Jandarma Komutanı Albay Halil Altınta Seriye Başak hanımefendi vefat etti Annesiz Kalan 7 Yavru Köpek Ortada Kaldı Sinop Üniversitesi Öğrencilerinden Şehit Belediye Hamamı Halkımızın Hizmetinde Boyabat Emniyeti uyuşturucu yakaladı Rektör Nihat Dalgın İlahiyat Fakültesi Ö Hedef; Deplasmanda Galip Gelmek Boyabatlı Ülkücüler Gençlik Şöleninde Co Partimize teveccüh her geçen gün artmakt Samsun'da Kamyonetin Çarptığı 3 Kişi Ölü Takla Atan Otomobilin içinden burnu bile Sinop'ta otomobil takla attı 1 yaralı Sinop'ta Korkutan Ev Yangını Son 10 yılın en kapsamlı operasyonu Sinope ve Karadeniz Arkeolojisi Sempozyu Sinop Saraydüzü Barajı Kapsamında 22 Bin Özhan; “Galibiyeti KoruyamadıkR T.C. Ziraat Bankası'nın Bahçecinde Çam A Sürücü Uyuyunca Otomobil Şarampole Girdi Av Tüfeği İle Vuruldu Otomobil bahçeye uçtu Tümü

Türk Ulusunun Başı Sağ Olsun


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Boyabat Dörtyol Sürücü Kursu Yeni Dönem Kayıtları Başlamıştır


Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevicileri..!


Sabırlı görevliyi tebrik ediyorum


Türkiye insan görünümlü robot milletvekili icat ederek tarihe geçti


Maskeli Fırıldaklar


Devl’et


Yanlış, herkes için yanlıştır!


Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


29 Eylül Dünya Kalp Günü


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


“Selam” üzerine bir derleme


Sonbaharın Sesi…


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Öküze Gâh Dedim


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:598963
DtGaNi


* ANASAYFA *