E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Çorum'ın 50 Yıllık Yol Hikayesi

Çorum'da 50 yıldır çözüm bekleyen Kırkdilim Yolunda "heyelanlar" yeniden başladı. 30 milyon TL harcanan yola kısa bir süre öncede 3,7 milyon TL'ye bakım yapılmıştı.

Türkiye'nin en tehlikeli geçişlerinden biri olan Çorum-Osmancık yolundaki Kırkdilim Geçişi, 50 yıllık bir bekleyişin ardından 30 milyon TL harcanarak hizmete açılmıştı. Açıldıktan kısa bir süre sonra ise bölgede yaşanan heyelanlar nedeniyle yol trafiğe kapatılarak yeniden bakıma alınmıştı. 3,7 milyon TL ihale bedeli ile tekrar bakıma alınan yolda ilgili firma taş temizleme çalışması yapmış, düşen kaya parçaları ile oynayan kayalar dağcılar tarafından sökülerek yolun trafiğe açılması sağlanmıştı.

BÖLGEDE HEYELAN YİNE BAŞLADI

30 milyon lira maliyetle yapılan yol Çorum'u, Türkiye'nin ana yol sisteminin bel kemiği olan ve "TETEK" güzergâhı olarak adlandırılan yola bağlıyor. İstanbul'a ulaşımı 76 kilometre kısaltan ve batıdaki diğer şehirlere ulaşımı kolaylaştıran yol aynı zamanda Çorum'u alternatif olarak Karadeniz'e, Sinop'u ise güneye bağlıyor. Ancak yolun 50 yıldır sağlıklı bir şekilde çalıştırılamaması çeşitli eleştirileri de beraberinde getiriyor.

50 YILDIR ÇÖZÜM BULAMADILAR!

Çorum-Lâçin-Osmancık yolu üzerinde bulunan ve coğrafi yapısından dolayı çok müdahale edilememiş olan geçişte ulaşım, uzun yıllarca düşük standartlı bir yolla sağlandı. Sinop'tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz'e ulaşan Kuzey-Güney aksının önemli bir parçasını oluşturan yolun yapımı için pek çok kere proje oluşturulmuş ancak uygun proje bulunamamıştı.

ŞİMDİDE 3 AŞAMALI TÜNEL VAR

Karayolları 7. Bölge Müdürü Kenan Keskin, Kırkdilim'in geleceği hakkında açıklamalarda bulunurken "4 km uzunluğunda bir tünelle bölgeden geçmeye karar verdik. Tünelin projesini 2 ayda bitirip ihalesini yapacağız. İnşaat devam ederken Kırkdilim yolu bir taraftan açık olacak ve trafik aksamayacak" demişti.

TEK ÇÖZÜM ŞARMAŞA'DAN OLUR!

Aslında 50 yıldır çözüm bekleyen bu soruna daha mantıklı ve rasyonel bir çözüm üretilebilirdi. Mesela Sarmaşa Köyünden girilse Harmancık ve Gözübükler Köyü üzerinden çıkılsa, yol daha kısa hale getirilse, hatta Kapılıkaya Bölgesinde asma bir köprü ile ana yola bağlantı yapılsa yıllarca kullanılabilecek bir yol ortaya çıkmaz mıydı? Kesinlikle Kırkdilim için en kalıcı çözüm bu olurdu. Böyle bir proje ile hem yol sorunu çözülür, hem de Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı turizme kazandır ılırdı.

BÖLGEDEKİ DEFİNE İDDİALARI!

50 yıldır devletin milyonlarca lirası harcanmasına rağmen bir türlü düzen tutmayan bu yol halk arasında "Müteahhit zengin etme" yolu olarak adlandırılıyor. Yolda yapılan bakım ve onarım çalışmaları sırasında bölgenin trafiğe kapatılarak dinamitlerle kayaların patlatılması "define" dedikodularını da beraberinde getiriyor. 2009 yılında Kırkdilim'de yapılan yol genişletme çalışmaları sırasında Milattan önceki dönemlere ait olduğu sanılan altın ve eşyaların bulunduğu iddia edilmişti.

Kaynak: Osmancık Gazetesi

Tarih:01 09 2017 14:43(499) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

AK Parti Kongresinde Skandal Seyir Halindeki Minibüs Alev Aldı 5. Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongr Başsavcı İsmail Mermerci Emniyet Müdürü Kredi Kartı Borcunu Ödeyemiyoruz 17 Yıllık Hasret Sona Eriyor Bu kaçıncı kaza? Sinop Üniversitesi Büyümeye Devam Ediyor Barış Karadeniz: “Sinop, Kimsenin Karaca Milli parklara teslim edildi AK Parti Türkeli 6. Olağan Kongresi yapı El freni çekilmeyen otomobil denize düşt Büyükler Develere, Küçükler Midilli Atla Başkan Özhan, TASKK Yönetim Kurulu üyeli Boyabat Yağlı Güreşleri Birincisi Başpeh Rasim Aslan vefat etti Hemşehrimiz Elçin Muslu, Ümmü Sibyan-Zif Halk Güreşlere Yoğun İlgi Gösterdi Boyabatlı Hemşehrimiz Ela Yörüklü, Best Turhalspor, Sinopspor'a Fark Attı: 3-1 Sinop Ülkü Ocaklarından Vitrin Haber gaz Sinop dağlarında görülen canlının ismi o Cumartesi Panayır İzlenimleri-2 Cumartesi Panayır İzlenimleri-1 Cemal Ekiz, Sağlıklı Yaşam İçin Alkol ve Yerel Basın Destek Bekliyor Boyabat Marangozlar küçük sanayi sitesin Boyabat Askerlik Şubesinin Duyurusu YEDAŞ, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü Boyabat Panayırı Bir Senegalinin Vazgeçi Haber57 Gazetesine Anlamlı Ziyaret Zor Anlar Yaşattılar Kadın Kolları İmza Topladı Boyabat Panayırı Devam Ediyor Örnek vatandaş! Aynı yerde bir günde iki kaza Büyükkızık Köyü'ndeki Mezar Türk Tarihin Ayşe Şahin, MHP Kadın Kolları Başkanı Ol Suna Ekiz Boyabat Adliye Personeli ile Y Mutlu Şehrin Mutlu İneği! Boyabat Haber Gazetesi Okuyucu Rekoruna Açık Öğretim Lisesi 2017/1 Ders Seçme İş Fair Play Kervanı Sinop’tan Geçti Haberden Sonra Atatürk Büstü Hemen Yerin Tümü

Kiralık Daire


Oligarşi, Demokrasi, Hukuk Devleti


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Dün-Bugün-Yarın..!


Türk, Türkler ve Türklük Üzerine


21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Kutlu Olsun!


“Türkçülük bölücülüktür”diyen AKP lideri suç sende değil


Panayıra Götürmedi


Ne mutlu Türküm diyene...


Hüseyin Cömert Farkı


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Sabırlı görevliyi tebrik ediyorum


Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


29 Eylül Dünya Kalp Günü


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:791949
DtGaNi


* ANASAYFA *