E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Boyabat Bayezit (Büyük) Camii İbadete Hazırlanıyor

9 Eylül 2017 - Boyabat Bayezit (Büyük) Camiindeki restorasyon çalışmalarında artık sona gelindi.

28 Şubat 2016 tarihinde restorasyon için ibadete ara verilen Boyabat Bayezit (Büyük) Camiinde restorasyon çalışmalarında son aşamaya geliniyor Edinilen bilgiye göre, Koruma kurulu onaylı restorasyon projeleri doğrultusunda yapılan imalatları ve 2. dönem tescil yapısına uygun olarak proje tamamlanmak üzere olduğu görülmektedir.

Tarihi binanın taş duvarları deprem bölgesi olması da göz önüne alınarak güçlendirildi. 2. dönem olarak ise ahşap kısım komple yeniden orijinaline uygun olarak yapılmıştır.

Bu tür projelerde yapılan işin süresinin uzama nedeni ise kültür varlıklarının hepimizin ortak değerlerini taşıması ve yapılan restorasyonda orijinal halinden hata yapılmaması için kurul onayı için ile arada yapılan yazışmaların kaynaklanmasıdır.

Restorasyon çalışması sonucunda duvarlar tamamen ısı yalıtımına ve orijinal yapısına, iç kısımlarda ise zemin tamamen ahşap olup, yapılan ahşapta boya ve vernik kullanılmak yerine kurtlanma, böceklenme ve çürümeye engel olan Empery koruyucu kullanılmış.

Caminin 21 metre 58 cm’lik Minaresi komple ahşap olup, ahşaplar çember demirle sarılarak daha sağlam hale getirilerek, kubbesi orijinal bakırdan yapılmıştır.

Cami içinde ise ısıtma sistemi için ise 13 petekli LPG Kalorifer sistemi ve 3 tane büyük boy Klimalar yapıldı. Cami içinde bulunan büyük avize ise 72 tane ampulle renklendirildi.

Cami içinde yapılacak konuşmaların Cami içindeki cemaatin rahatsız olmadan her köşesinden rahatça duyabilmesi için üst kat ,kapı önü ve iç kısım olmak üzere orjinal stereo 13 hoparlör sistemi kuruldu.

Caminin % 99 işinin bittiği Camiye ait çevre düzenlemesi sonrası bölgede Boyabat belediyesi tarafından tekrar daha uygun bir düzenleme yapılacağı belirtilirken, çok yakın bir zamndada bitirileren ibadete açılağı ifade ediliyor.

Boyabat belediyesine ve çeşitli kurum ve kuruluşların büyük destekleri olduğu ifade edilirken, Boyabat halkınında gösterdiği sabırlılığa teşekkür ettiler

Kaynak: Boyabat Haber Gazetesi.com - Davut Koçyiğit

Tarih:10 09 2017 00:14(1506) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
3. Yorum: hasan hasan hasan 11 09 2017 09:32
eksik arama elde
eleştiri hep dilde
dikili bir ağacın olsun
gidersin azgın bir selde

ayakkabılık nerde imiş tesbih de koymamışlar halıyı da sermemişler imam da yok la gardaş minare de yok

aaaah hasan aaaah

2. Yorum: kale 11 09 2017 08:38
eğer ayakkabılık yoksa kiralık ayakkabıcı yada emanetçi devreye girsin rant mant tat dart durt zart derken bütün türkiyede cami tuvaletlerindeki rant işine bir yenisi eklensin olsun bitsin emanetçi ayakkabıcı 1₺ vakit başına günlük 3 vakitten gapta gel osman bol sulu köfte ye hıdır ye 😂😂

1. Yorum: hasan 10 09 2017 23:21
herşey iyi gözel de bu cemaatin ayakkabıları nereye koyacaklar heç düşünülmedimi acaba


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz M Boyabat’ta Kaçak Tütün ve Sigara E Çakarlı araçların geçiş üstünlükleri ipt Erdoğan'ın Türkçülük sözlerine Özdağ ve Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkçülük yapmak Okul müdürü kütüphaneyi mescide çevirdi Remzi Kargın vefat etti Sinop İŞKUR İşverenlerin İhtiyaçlarını T Kentin Kurumları Tek Tek Alarm Veriyor! Boyabat Aydınlanıyor Saime Bozkurt hanımefendi vefat etti Yaz saati uygulamasının yıllık bilançosu Can’dan Sinopspor’a Annesiz Kalan Yavru Köpeklere Vatandaş S Otomobil Alevler İçinde Kaldı Kadınlar Arasındaki Tartışma Kavgaya Dön YÖK'ün açıklamasından deneme kitabı çıka Sinop yolunda kaza; 1 ölü, 3 yaralı Küllüğü Boşaltırken Arabayı Devirdi STK’lardan Mübedele Derneğine Ziya Hasan Kara, yeni kurulacak partinin il b Sinop'ta Ölüm Yolu 1.5 Ayda 3 Can Aldı İl Jandarma Komutanı Albay Halil Altınta Seriye Başak hanımefendi vefat etti Annesiz Kalan 7 Yavru Köpek Ortada Kaldı Sinop Üniversitesi Öğrencilerinden Şehit Belediye Hamamı Halkımızın Hizmetinde Boyabat Emniyeti uyuşturucu yakaladı Rektör Nihat Dalgın İlahiyat Fakültesi Ö Hedef; Deplasmanda Galip Gelmek Boyabatlı Ülkücüler Gençlik Şöleninde Co Partimize teveccüh her geçen gün artmakt Samsun'da Kamyonetin Çarptığı 3 Kişi Ölü Takla Atan Otomobilin içinden burnu bile Sinop'ta otomobil takla attı 1 yaralı Sinop'ta Korkutan Ev Yangını Son 10 yılın en kapsamlı operasyonu Sinope ve Karadeniz Arkeolojisi Sempozyu Sinop Saraydüzü Barajı Kapsamında 22 Bin Özhan; “Galibiyeti KoruyamadıkR T.C. Ziraat Bankası'nın Bahçecinde Çam A Sürücü Uyuyunca Otomobil Şarampole Girdi Av Tüfeği İle Vuruldu Otomobil bahçeye uçtu Tümü

Türk Ulusunun Başı Sağ Olsun


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Boyabat Dörtyol Sürücü Kursu Yeni Dönem Kayıtları Başlamıştır


Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevicileri..!


Sabırlı görevliyi tebrik ediyorum


Türkiye insan görünümlü robot milletvekili icat ederek tarihe geçti


Maskeli Fırıldaklar


Devl’et


Yanlış, herkes için yanlıştır!


Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


29 Eylül Dünya Kalp Günü


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


“Selam” üzerine bir derleme


Sonbaharın Sesi…


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Öküze Gâh Dedim


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:599019
DtGaNi


* ANASAYFA *