E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Türk Ocağı Basın açıklaması

Türk Ocakları Sinop Şubesi Başkanı Metin Oktay FINDIK Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirilmekistenen referandum ve Suriye'deki gelişmeler hakkında bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamaşöyle:

ABD VE MÜTTEFİKLERİ DAEŞ'İ BULDOZER GİBİ KULLANDI

"1990’lardan bu yana, İsrail’in güvenliği ve enerji yollarının denetimi ekseninde, Birinci Dünya Savaşı sonrası cetvelle çizilen sınırları değiştirmeye matuf, küresel emperyalist projenin yeni bir safhasına gelindi. Sahte ve yalan gerekçelerle Irak’ı parçalayan ve kargaşaya sokan ABD ve müttefikleri; Arap Baharı ve BOP Projesi adı altında Kuzey Afrika’dan Pakistan’a uzanan İslam coğrafyasını kan ve gözyaşına boğan medeniyet içi çatışmayı körükleyip duruyorlar. Suriye’deki planları için, kurup büyüttükleri DAEŞ’i bir buldozer gibi kullandılar; ondan kurtulmak bahanesiylede küresel planın gönüllü piyonluğuna soyunan PYD / YPG / SDG adları altındaki PKK ile birlikte Suriye’de ihanet koridoru inşa ettiler. Türkiye’yi, bu coğrafyanın yeniden tanziminde etkisiz kılmak için FETÖ, PDY ve PKK terör örgütlerini kullandılar. Buna karşılık daha önceki hatalı siyasetin seyrini fark eden Türk Devleti, 2015 yazında başlayan “Hendek Savaşları” ve Fırat Kalkanı Operasyonu ile bu hain projeye karşı dik ve tutarlı bir tavır ortaya koyabildi.

COĞRAFYAMIZA ETNİKÇİ VE MEZHEPÇİ FİTNE TOHUMLARI ATILIYOR

Bugün gelinen noktada ise hadisenin vahameti hafiflememiş, tam tersine ağırlaşmıştır. Başta ABD ve Almanya olmak üzere sözde NATO müttefikleri, Türkiye’ye karşı açıkça düşmanca bir siyaset izliyorlar. PKK ve PYD’ye Suriye’de verilen desteğin başka bir açıklaması yoktur. Burada büyük bir askerî güç hâline getirilen PKK’nın, Kuzey Irak’taki “Barzani Devleti”nin bir benzerini burada kurmasının maddi zemini oluşturulmuştur. İsrailli yetkililer, “referandum kararı”nı ve “Kürt devleti” oluşumunu açık bir şekilde desteklemektedir. Türkler, Araplar, Farslar ve Kürtler arasına sokulan etnikçi ve mezhepçi fitne tohumları ile coğrafyamızın gelecek yüzyılı şekillendirilmek istenmektedir.

“Kuzey Irak Kürt Yönetimi”nin, Irak Anayasası’na göre bir bölgeye bağlı olmayan Kerkük’ü de içine alan “bağımsızlık referandumu”nu 25 Eylül 2017’de yapacağının duyurulması üzerine Irak Merkezî Hükûmeti, Irak Türkleri ve diğer bazı ülkelerden buna karşı haklı tepkiler yükseldi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Kerkük üzerinde hak iddia etmenin yanlış olduğunu belirterek “Kürt Yönetimi”nden, bu yanlıştan dönülmesini istedi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise referandum kararı, vahim bir hata olarak değerlendirilmiş; “Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesinin, Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biri” olduğu vurgulanmıştı. Ancak artık atı alanın Üsküdar’ı geçmekte olduğu bir kavşaktayız. Türkiye’nin, özellikle pek çok konuda kendi yardım ve desteği ile ayakta duran “Barzani Devleti” konusunda yeterince açık olmayan bir tavrı olduğu ortada. Bunda, Barzani’yi karşı cepheye itme kaygısının etkili olduğu ifade ediliyor. Bu düşüncenin dayandığı strateji en başından hatalıdır. Çünkü “ABD-İsrail Projesi” açık ve kesindir. Rusya da bölgedeki Kürt nüfusu karşısına almamak için bu projeye ses çıkarmamakta, hatta destek vermektedir. Türkiye, içeriden ve dışarıdan kıskaca alınmaktave oldu bittiye razı olması için uluslararası hukuka aykırı uygulamalarla şantaja maruz bırakılmaktadır.

MUHALEFET PARTİSİ BÖLÜCÜ PROPAGANDALARA FIRSAT VERMEMELİDİR

Manzara gayet berraktır. Sadece Irak ve Suriye’nin değil Türkiye’nin de sınırları yeniden çizilmek istenmektedir. Türkiye’nin, içeride terör örgütüne karşı yürüttüğü amansız mücadelenin hedefi de yarın karşılaşılacak oldu bittiye hazırlıklı olmaktır. Muhalefet Partisi yetkiliklerinin, SİHA’larla ilgili konuyu bu açıdan layıkıyla değerlendirmesi ve içlerindeki bölücülerin propagandalarına fırsat vermemeleri hayati önem taşımaktadır. Uygulanmak istenen proje, sadece Arapların ve Türkmenlerin değil bölgedeki Kürtlerin de hayrına olmayacak; uzun yıllar sürecek acıların ve çatışmaların zeminini güçlendirecektir.

MİSAK-I MİLLİ HAKLARIMIZ GÜNDEME GETİRİLMELİDİR

Türkiye, gerçek manada bir beka mücadelesi içindedir. Devletimiz; Irak ve Suriye’deki Türk varlığını silmeye matuf projelere karşı açık, net ve ikirciksiz bir tavır ortaya koymalıdır. Irak’ın ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün bozulmasının bizim açımızdan savaş sebebi olacağı ilan edilmelidir. Şayet 1920’lerde varılan çözümler bozulacaksa Halep’ten Musul ve Kerkük’e uzanan Misak-ı Millî sınırlarıyla ilgili haklarımızın gündeme getirilmesi tarihî bir sorumluluktur.

Türkiye, Erşad Salihî liderliğindeki Irak Türkmen Cephesi başta olmak üzere Irak ve Suriye Türklerinin varlıklarını korumak için azami destek vermelidir. Bölgede etnisite ve mezhep ayrılıklarını körükleyenlere karşı Araplar, Türkler, Kürtler ve diğer gruplar arasında ahenkli birlikteliği savunmalı; Sünni Müslümanları DAEŞ’in kucağına iten emperyalistlere karşı Şii ve Sünni demeden bütün Müslümanları kucaklayıcı bir yaklaşımı hâkim kılmalıdır. Uğradığımız bütün saldırılara ve yaptığımız bütün hatalara rağmen Türkiye ve Türk Milleti, hâlâ bu coğrafyanın en önemli gücü ve ümit kaynağıdır. İnancımızı ve ümidimizi asla kaybetmeden, gücümüzü ve dengeleri doğru okuyarak bu hain plana karşı tarihî görevimizi yerine getirmek zorundayız. Bu meydan okumaya, ancak ve yalnızca iç siyasi çekişmelerin dışında ve üzerinde bir bakış, siyaset ve tavırla karşılık verebiliriz. Ülkemizi yönetenleri, aydınları ve bütün siyasileri bu millî beka meselesinin gerektirdiği birlik ve dayanışma ruhuna uygun davranmaya davet ediyoruz.

Irak’ın kuzeyindeki kanunsuz referanduma ve Suriye’nin kuzeyindeki PKK İhanet Koridoruna “Hayır!” diyoruz. Yetkililerimizi, bir kez daha genelde Türkmen siyasetinde, özelde bu konuda artık açık ve net tavır almaya davet ediyoruz. Unutmayalım ki masada olan sadece Musul, Kerkük, Halep değil aynı zamanda Diyarbakır’dır.

METİN OKTAY FINDIK
TÜRK OCAĞI SİNOP ŞUBE BAŞKANI

Tarih:19 09 2017 23:53(118) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz M Boyabat’ta Kaçak Tütün ve Sigara E Çakarlı araçların geçiş üstünlükleri ipt Erdoğan'ın Türkçülük sözlerine Özdağ ve Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkçülük yapmak Okul müdürü kütüphaneyi mescide çevirdi Remzi Kargın vefat etti Sinop İŞKUR İşverenlerin İhtiyaçlarını T Kentin Kurumları Tek Tek Alarm Veriyor! Boyabat Aydınlanıyor Saime Bozkurt hanımefendi vefat etti Yaz saati uygulamasının yıllık bilançosu Can’dan Sinopspor’a Annesiz Kalan Yavru Köpeklere Vatandaş S Otomobil Alevler İçinde Kaldı Kadınlar Arasındaki Tartışma Kavgaya Dön YÖK'ün açıklamasından deneme kitabı çıka Sinop yolunda kaza; 1 ölü, 3 yaralı Küllüğü Boşaltırken Arabayı Devirdi STK’lardan Mübedele Derneğine Ziya Hasan Kara, yeni kurulacak partinin il b Sinop'ta Ölüm Yolu 1.5 Ayda 3 Can Aldı İl Jandarma Komutanı Albay Halil Altınta Seriye Başak hanımefendi vefat etti Annesiz Kalan 7 Yavru Köpek Ortada Kaldı Sinop Üniversitesi Öğrencilerinden Şehit Belediye Hamamı Halkımızın Hizmetinde Boyabat Emniyeti uyuşturucu yakaladı Rektör Nihat Dalgın İlahiyat Fakültesi Ö Hedef; Deplasmanda Galip Gelmek Boyabatlı Ülkücüler Gençlik Şöleninde Co Partimize teveccüh her geçen gün artmakt Samsun'da Kamyonetin Çarptığı 3 Kişi Ölü Takla Atan Otomobilin içinden burnu bile Sinop'ta otomobil takla attı 1 yaralı Sinop'ta Korkutan Ev Yangını Son 10 yılın en kapsamlı operasyonu Sinope ve Karadeniz Arkeolojisi Sempozyu Sinop Saraydüzü Barajı Kapsamında 22 Bin Özhan; “Galibiyeti KoruyamadıkR T.C. Ziraat Bankası'nın Bahçecinde Çam A Sürücü Uyuyunca Otomobil Şarampole Girdi Av Tüfeği İle Vuruldu Otomobil bahçeye uçtu Tümü

Türk Ulusunun Başı Sağ Olsun


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Boyabat Dörtyol Sürücü Kursu Yeni Dönem Kayıtları Başlamıştır


Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevicileri..!


Sabırlı görevliyi tebrik ediyorum


Türkiye insan görünümlü robot milletvekili icat ederek tarihe geçti


Maskeli Fırıldaklar


Devl’et


Yanlış, herkes için yanlıştır!


Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


29 Eylül Dünya Kalp Günü


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


“Selam” üzerine bir derleme


Sonbaharın Sesi…


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Öküze Gâh Dedim


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:598483
DtGaNi


* ANASAYFA *