E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Kadın Kolları İmza Topladı

Bir çok örgüt ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın tepkisine rağmen Meclis Genel Kurulu’na getirilen müftülere nikah kıyma yetkisini içeren tasarı kabul edildi. İtirazların sürmesi üzerine kanunun geri çekilmeyeceği kamuoyuna bildirildi.

Kanuna itirazlar devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Türkiye genelinde imza kampanyası başlattı. Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda Sinop Chp Kadın Kolları imza topladı.

Vatandaşlara kanun hakkında bilgi veren Kadın Kolları Üyeleri bilgi mektubu da dağıttı.

Dağıtılan mektupta;

‘’Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair kanun Tasarısı’’ içinde yer alan, ‘’Müftülüklere Resmi Nikah Kıyma Yetkisinin Verilmesine İlişkin’’ madde tüm itirazlarımıza karşın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesi, Anayasa’nın değişmez ilkelerinden ‘’ Laiklik İlkesi’ne’’ aykırıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olan müftülük makamı, din işleri ile yetkili ve görevlidir. Nikah, bir Dünya işidir.1926 Medeni Yasamız kadın-erkek eşitliğinigözeterek ve toplumumuzda en çok kadınların ezildiğini dikkate alarak evlilik birliğinde tam eşitliği sağlama amacı ile düzenlenmiştir. Resmi nikah evlilik birliği içinde evliliğe verilen emeği ve birliğin ürünü olan çocukların haklarını korur.

Bu yasanın geçmesi halinde; kadınların hakları korunmayacak, toplumsal barış bozulacaktır. Bu kaygılarla, Anayasa Mahkemesi’ni laik hukuku ve bu hukukun güvence altına aldığı kadın ve kız çocuklarının haklarını korumaya, bu düzenlemeyi iptale davet ediyoruz ibareleri yer aldı.

Kaynak: Haber57

Tarih:21 10 2017 20:59(325) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
1. Yorum: milat 21 10 2017 23:09
size ne size ne,sen müftüye nikah kıydırma seni zorlayan mı var. nikah dünya işiymiş öylemi ? tövbe haşa allah karışamaz onun bize gönderdiği peygamberimizin yaptığı şekliyle yani islami usule göre evelenemyiz. sapık din düşmanlığından başka bi izahı yok yaptığınızın.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Yaşar Topçu YBO’lu Irmak'a Ulusal Boyabat Esnaf Kefalet Kooperatifi Olağan Ümit Kocasakal CHP Genel Başkanlığına ad Türkiye ilk kez ‘özgür olmayanR AK Parti İlçe Teşkilatından Ziyaret Açık Bilgileri Değil Üye İsimlerini İsti Başkan Feyzullah Öztürk Pazarda Esnaflar Prof. Şimşirgil'den ilginç çıkış: Türk o Ayancık İlçesi 2 Adet Yeni Mendirek Kaza Boyabat Esnaf Kefalet Kooperatifi Olağan Trafikte ''Akıllı Tutanak'' Dönemi Başla Objektiflere böyle takıldılar! Hayati Tehlikesi Devam Ediyor Mehmet Salih Tokatlı vefat etti Süleyman Mutlu: Arabuluculuk İş Dünyasın Döndü Aydoğan hanımefendi vefat etti SONAR: "AKP düşüyor, İYİ Parti yükselmey Bu ne cüret? Boyabat Askerlik Şubesinin Duyurusu Esnaf Odası Başkan Adayı Şükrü Baş Hal E Boyabat Huzurevi inşaatı canlandırılacak Sinop Spor Yine Hüsrana Uğradı Haydar Gündoğdu ile Yola Devam Talihsizliğin böylesi... 6 aydır çalışma CHP Durağan ilçe yönetimi Boyabat Barajı CHP'li Barış Karadeniz'den Sinopspor'a d Kezban Gür hanımefendi vefat etti Ali Koru vefat etti Nuri Türk vefat etti Ahmet Kansız vefat etti Boyabatlı Sanatçı Yusuf İslam Aslan Küçük Sanayi Sitesindeki Dostlarımız Balıklar Sahile Vurdu! Havalimanı Kavşağı'nda Trafik Kazası Başkan Derici’den İYİ Partiye ziyaret Ormana Daldı Şükrü Baş Pazar Esnafını Gezdi Çiğ Köfte Neden MHP’yi Bıraktık? CHP’li Karadeniz: Nükleer Santral Şadi Gündüz vefat etti Kayıp Köpek Yerini Bildirene Ödül Verile Bölgemiz, Soğuk ve Yağışlı Havanın Etkis Ayancık Modern Bir Kapalı Pazar Yerine K Gazeteciler Serhat Özşahin'i Ziyaret Ett Avrupa’nın kalorifer bacası olmaya Öğrencilerin Dikkatine AÖF Sınavlarında Ağaçtan Kedi Kurtarma Operasyonu! Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesine 20 Ki Şükrü Baş 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesaj Tümü

Devlet Ciddiyeti İçte ve Dışta Sarsılırken


Uyuşturucu Bölüm Bir


Emeklinin Söylediği Türkü


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Hisar İşçi


Bir Durağanlıyı Sığdıramadılar!


Dünya Çalışan Gazeteciler Günü


Verem (Tüberküloz) Haftası


Var mı benden bahtiyarı?!


Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethedilmiştir


Ağlayan Kudüs


İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor, Mevlid Kandili Mesajı Yayımladı


Ümit Ettiklerimiz Gelecek


Boyabat Müftülüğüne Bugün Güzel Bir Ders Verdim


Panayıra Götürmedi


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:797484 DtGaNi

* ANASAYFA *