E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Nazım Maviş ve İlçemiz Eğitim Yetkililerine Önemli Bir Hatırlatma

İlçemizdeki ilköğretim okullarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ve seçmeli Kuran’ı Kerim derslerine İlahiyat Fakültesi mezunu öğretmenlerin olmaması nedeniyle vekil öğretmenler tarafından ders verildiğini duymam üzerine büyük bir şaşkınlık yaşadım.

Atasözüdür; Ağaç yaş iken eğilir. Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımızın İlahiyat Fakültesi mezunu ehil ve uzman eğitimciler tarafından bir din eğitimi alması esastır. Kaldı ki mevcut siyasi iktidar da bu konuda hassastır. İlk aklıma gelen yeterince İlahiyat Fakültesi mezunu öğretmen kadrosunun bulunmaşıyışı idi. Ancak yaptığım bir araştırma da İlahiyat Fakültesi mezunu meslek öğretmenlerinin büyük bir kısmının müdür ve müdür yardımcılığı görevlerini tercih ettikleri, bu nedenle derslerin dışarıdan gelen gerekli formosyon eğitimi almamış vekil öğretmen adıyle adlandırılan kişilerce yerine getirilmeye çalışıldığını öğrendim.

İdari görevleri tercih etme rahata ve rehavete yönelme, mevcut eğitime yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan vekil kişilerce ders verilmesi öğrencilerde, hem bu derslere karşılık bir soğuma meydana getirdiği gibi, yetersiz öğretmenler tarafından verilen tercihli derslerde, dini bilgiler derslerinin seçimini zorlaştırmaktadır.

Artık İlahiyat Fakültesi mezunu öğretmen arkadaşlarımızın tabiri caizse idarecilik sevdasından vazgeçerek, eğitim ve öğretim hayatına geri dönmeleri elzem bir durum arz etmektedir. İlahiyat Fakültesi mezunu öğretmen arkadaşlara hatrılatmak isterim, idari hizmetlerden ziyade, çocuklara dinini öğretmek, ALLAH'ın rızasını kazanmak bizce daha önemlidir. Fakat bu arkadaşlar derlerse ALLAH'ın rızası ve çocuklara dinini öğretmek önemli değildir, müdürlük ve idarecilik daha önemlidir, zaten diyecek bir şey yok. Kaldı ki ilçemizin son yıllarda ki sınavlardaki başarı durumu da ortadadır.

Bu husustaki en büyük sorumluluk ve vebal sayın milletvekilimiz kendiside İmam Hatip mezunu olan Nazım Maviş ve İlçe Milli Eğitim yetkililerindedir. Bize düşen uyarı görevimizi yapmaktır. Yoksa sendikacılık veya şahsi beklentilerin yerine getirilmesi telafisi güç zararlara neden olacaktır.

Her ne kadar mevcut İmam Hatip orta okullarının var olduğu ve buralarda yeterince dini eğitim verildiği söylense de, ilçemizde ki İmam Hatip ortaokulunun TEOG sınavındaki Din Bilgisi sorularındaki başarısının diğer orta öğretim kurumlarından daha aşağıda olduğu iddia edilmektedir. Bu durum yukarıda bahsettiğimiz durumdan hem daha vahim, hem de daha üzücüdür.

Bu yazı ile yapmak istediğimiz bir kurumu ve birilerini eleştirmek değildir. Tüm amacımız tamamen Rıza-i ilahidir. Gördüğümüz bir eksikliği işin yetkililerine bildirerek üzerimizdeki vebalden kurtulmaktır. Gerisi yetki ve makam sahiplerine kalmıştır.

Bu konuda takibe devam edeceğiz, eğer bu konuda olumlu bir değişim olmaz ise her platformda ilçemizdeki bu olumsuzluğu gidermeye çalışacağımızı bilmenizi isteriz. Unutmayın bu bir Rıza-i ilahi meselesidir. Çocuklarımızın dinini öğrenmesi, her türlü makam ve mevkiden önemlidir.

İsmail Mehmetoğlu

Tarih:25 10 2017 22:48(3901) Facebook'ta Paylaş

6. Yorum: evet 27 10 2017 12:18
4-5 . yorumcu belge ile konuşacan. mukayese ilmi diye bir şey var. ayrıca bu yazıda sadece din sorularından mukayese yapılması isteniyor. diğer branşlarla ilgisi yok. buna mukabil seni tebrik ediyorum. yazının ana temasını farklı olarak algılasan bile okumuşsun. sen tanıdığın imamlara sor samimice sor; en son hangi kitabı hangi tarihte okumuşlar.sinop fen lisesini hangi okuldan kaç kişi kazanmış buna bile baksan yeter.

5. Yorum: iyi bilmek lazım 26 10 2017 18:06
imam hatip ortaokulunun fen bilgisinde 1. diğer derslerin bir kısmında 2.olduğundan haberiniz yok herhalde.imam hatip ortaokulunda soruların tamamını yapan öğrenci olduğundan da haberiniz yok.imam hatip ortaokulnda da din kültürü dersinin diğer okullardan fazla olduğunu düşünüyorsanız imam hatip ortaokulları ders çizelgesine bakmanızı tavsiye ederim.kuranı kerim ve arapça dersleri fazla.bu derslerden teog sınavında soru çıkmıyor.hatırlatma babından.

4. Yorum: doğrusu 26 10 2017 16:18
bahsettiğiniz imam hatip ortaokulu fen bilimlerinde de 1.dir.imam hatip ortaokulunda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 1 saat,diğer okullarda 2 şer saattir.fazla olan kur'an-ı kerim ve arapçadır.bu derslerden teog sınavında soru çıkmamaktadır.bilgisi eksik olanlara duyurulur.

3. Yorum: mevki makam 26 10 2017 16:09
din iman diyenlerin çogunun mevki makam peşinde koştuğu ortada. gwçmişe bakın buyukşehirlerde sube muduru olanlar ... s.a nin ilçe mudurlugune transfer olması diğerlerinin ise yandaş sendika ile mudurluk sevıyesıne yukseltilmesi ... her sey ortada eğitim seviyesi ortada eğitim çökmüşndurumda halen daha dini kullanan kişiler menfaat peşinde koşuyor.. ayrıca adliye arkası otoparkın camı olacagı dogrumu bu doğruysa bu dini butunler (biz neci oluyorsak) hiç mi bu milleti düşünmez yahu katdesım boyabat beton yığını oldu. trafık parkı ana caddede yasaklanınca beledıye orayı park ılan etmedimi siz kumluk mah sokaklarında aksamları çıkan park kavgalarını duymuyorsunuz.. istanbul ara sokaklarında n farkı yok. ama saltanat bizim yol bizim araziyide buyuk bir iştahla kabulleşiriz diyorsanız o ayrı elbet bu saltanatınız bitecek... bu millete yazık günah dwğilmi haa derswniz biz üstü cami altı paralı otopark yaparız derseniz allah sizi iflah etsin derim...

2. Yorum: evet 26 10 2017 14:35
milli eğitim müdürü boyabatlo olunca sevinmiştik. malum önceki müdür boyabat' lı değildi. sendika başkanı da boyabatlı değil.sonuçta gidecekler.ancak şu anlaşılıyor ki sendike başkanı' da kesinlikle boyabat' lı olmalı. yoksa aynı tas aynı hamam

1. Yorum: öğrenci velisi 25 10 2017 23:37
valla çocuğumun gittigi eğitim uygulama okulunda ilahiyat okumus özel eğitim öğretmeni var ücretli. ...çok mu şanslıyiz ne.....takdir-i ilçe milli egitim


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü 17 Şubat Dünya Kediler Günü Bir Turizm Masalı Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethed Çocuklar ve hayvanlar Abdülhamid kimden izin alamadı? "Toplaşın anlatıyorum" Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu Tarih 1919... Osmanlı'da Harf Devrimi Yapma Çalışmalar Başka Nerede Var Hemşehrim ? “Affet oğlum, o senin hakkın değil Ülkenin gençlerine bak Tam çılgın Türk! Nereye gideceğimizi unuttuk... Yengeç Sepeti Sendromu Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda E Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018 “Yazımızı Değiştidiler Bir Gecede Cahil Bir Diktatörde Olmazsa Olmaz Bazı Özelli Taburcu niye denir? Hiç Bir Şey Kolay Kazanılmadı!.. Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kr Karınca'dan mektup var Boyabat'a Büyük Yatırım Gelişmedi, Gelişecek İlimiz Atatürk'ün Türkiye'yi Dünyaya Tanıtmak İ Şerife Abla Kazanmak Risk Almakla Mümkündür O paraya öküz alırdık Boyabat Büyüyor (vintır iz kaming) Acaba, yetkili kanunu bilmiyor mu? Nazım Maviş ve İlçemiz Eğitim Yetkililer Türk, Türkler ve Türklük Üzerine Yanlış, herkes için yanlıştır! Yozlaşan Türkçemiz ve Yabancı Kelimeler Hurma ve Deve Sütü İstiklal Marşı okunurken dik durulur, ko Cesaret, kendin kalmaktır Bozkurt ve Rahmetli Elçibey Doğruysa Çok Büyük Ayıp! Boyabat Pirinci Tükenmeyen su kaynağı ZEMZEM Orucu Bozan 10 "Yemek" Tehlikenin Farkında mısınız? "13 Mayıs Türk Dil Bayramı" Herkesin Bir Kediye Sahip Olması Gerekti Türkler Neden Gök Yeleli Bozkurt'u Sembo Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *