E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Kim Ne Kadar Gavur?

Türk Dil Kurumunun 1970 li yıllarında yayınlanan, benimde ortaokul ve lise de elimden düşürmediğim Türkçe Sözlük de Gavur; kaba, Hristiyan demektir. Mecazi anlamı da merhametsiz veya inatçı demektir diye yazıyor.

Yazıma neden gavur kelimesinin tanımı ile başladığımı açıklayacağım. Fakat sizlere bir soru sormak istiyorum. Şu an yaşı 60 ve üzeri olanlar, dedeniz okur yazar mıydı? Kuranı Kerimi ne kadar biliyor du?

Bu yazıyı okuyup da yaşı 60 ın altında olanlar, 1910 ile 1920 yıllarında genç delikanlı olan, başka bir deyişle bu ülkenin kurtulması için savaşan dedelerinizin okur yazar olup olmadığını, dini konuları ne kadar bildiğini hiç araştırdınız mı? Bir araştırın bakalım. Büyüklerinize sorun.

Gavur kelimesine gelince. Birkaç gün önce bir arkadaşım sosyal medya sayfasında bir resim yayınlandı. Bir okul bahçesindeki Atatürk büstünün yüzü boyanmış, altına da PUT/GAVUR yazılmış.

Bu resmi bende kendi sayfamda yayınladım. Altına da şöyle yazdım. BİZ ATATÜRKÇÜLER ANITKABİRE ÇAPUT BAĞLAMAYA GİTMİYORUZ. BİZ SAYGIMIZI GÖSTERMEYE GİDİYORUZ. KOYMUŞ OLDUĞU İLKELERİ BENİMSİYORUZ. ATATÜRK’E GAVUR DİYENLER GİBİ GAVUR DA DEĞİLİZ. “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” diye yazdım.

Ey gavur kelimesini dinsiz, Hıristiyan anlamında kullananlar, geçmişinizi ne kadar biliyorsunuz? Ya da siz ne kadar dindarsınız? Bildiğim kadarı ile dindarlık gösterişle olmaz.

Osmanlının son zamanlarında dedeleriniz, bu ülkenin kurtuluşu için canını verenler, gazi olanlar ne kadar dini konuları biliyorlardı diye sormuştum.

Daha önceki yazılarımın birinde de yazmıştım. Sarıkamış Savaşı döneminde şehit olan bir subayın yerine kardeşi gönüllü olarak gider. Askeri eğitimin dışında bir saatlik ders saati ayırır. İlk derste “Bizim dinimiz nedir? Biz hangi dindeniz?” diye sorar.

Elhamdülillah Müslümanız cevabını bekleyen subay istediği cevabı alamaz. İslam dinindeniz diyenler de yeterli İslami bilgiye sahip değillerdir.

Gelelim Atatürk’e gavur diyenlere bildiğim kadar bilgi vermeye. Gerçekleri bildiğimiz kadarı ile anlatmaya.

Atatürk; 24 Mayıs 1918 tarihinde bir arkadaşına verdiği imzalı resminin üzerine yazdığı yazıya şöyle yazmıştır. “Her şeye rağmen muhakkak ki bir nura doğru yürümekteyiz……” (Parola Nuh S.73S.M)

Atatürk NURA doğru demekle neyi kastetmiştir? Nur ne demektir? Türk Dil Kurumunun sözlüğüne göre; aydınlık, ışık, parıltı demektir.

Bir arkadaşına, aydınlık, ışık görüyorum diyen Atatürk İstanbul’dan Samsun’a gitmek üzere hangi gün hareket etmiştir dersiniz. 16 Mayıs 1919 günlerden hangi gündür? Cuma günüdür. Kurtuluş Savaşı bence Cuma gün başlamıştır.

Her şeyi bilerek yapan Atatürk çok sayıda kitap okumuştur. Okumuş olduğu 4300 e yakın kitaptan 121 tanesi doğrudan İslam diniyle ilgili olmak üzere 161 tanesi dini kitaplardır.

Atatürk’ün dine bakışı da akılcıdır. “Hangi şey ki akla mantığa, milletin menfaatine, İslamın menfaatine uygunsa, kimseye sormayın, o şey dindir” demiştir. (Panzehir S.85)

İstanbul İngilizler tarafından işgal edildiği zaman millete bir bildiri yayınlar. Bu bildiride yurdumuzu paylaşmak isteyenlerin baş vurdukları yolları anlatır. Dördüncü madde uzun bir açıklamalıdır. Bu maddenin son cümlesi şöyledir. “ … Vatanımızı ve bağımsızlığımızı kurtarmak için giriştiğimiz kutsal mücadelede Tanrı’nın yardımı ve koruyuculuğu bizimledir." (Nutuk S.300) Gavur diyenler bu cümleden ne anlıyorsunuz?

Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 23 Nisan Cuma günü açılmasına karar verir. Altı maddeden oluşan bir ilanı acele telgraf ile duyurur. Birinci ve altıncı maddeleri aynen şöyledir. “1- Tanrının lütfuyla Nisan’ın 23. Cuma günü Cuma namazından sonra, Ankara’da Büyük Mille tMeclisi açılacaktır.” 6-Yüce Tanrı’dan tam bir başarıya ulaşması niyaz olunur. (Nutuk: 306)

Diğer maddelerde de Hacı Bayram Veli Camii de neler yapılacak, ondan sonra neler yapılacak madde madde anlatılmaktadır. Kısaca Türkiye Büyük Millet Meclisi mübarek bir günde Kuran okunarak açılmıştır. Daha geniş bilgi sahibi olabilmeniz için Nutuk’u okumanızı tavsiye ederim.

Dediğim gibi birilerinin yalan yanlış anlatmasıyla kalmayıp, güvenilir kaynaklardan bilgi almaya çalışırsanız kim ne kadar gavur daha iyi anlarsınız.

Diyanet İşleri Başkanlığı 3 Mart 1924 de kurulmuştur. Din işleri ile devlet işlerinin ayrı olması gerektiği için Cumhuriyetten hemen sonra Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur. Din işleri ile devlet işlerinin ayrı tutulması yalnız Cumhuriyet döneminde değildir.

Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız bulunmaktadır. Her yıldız bir Türk devletini temsil eder. Bunlardan bir tanesi de Büyük Selçuklu İmparatorluğudur. Selçuklu İmparatorluğu’nun simgesi de çift başlı kartaldır. Selçukluda kartalın bu başlarından birinin din işlerini, birinin de devlet işlerin temsil ettiği söylenmektedir.

Bir kez daha söylüyorum. Atatürk’e gavur diyenler, yeni nesilleri Atatürk düşmanı yetiştirenler gerçek gavur kim iyi düşünün ve doğru karar verin.

Ey bu halkı din ile korkutup, saltanat sürmeye çalışanlar, saltanatınız uzun sürmez. Bu kafayla geride bıraktıklarınız da zarar verirsiniz. Eğer saltanatınızın uzun sürmesini istiyorsanız, halkında yaşantısından memnun olmasını istiyorsanız gerçekleri söylemekten korkmayın.

Ey yöneticiler, gerçekleri söyleyebilmeniz için, günlük değil gerçek, 10 yıl, 20 yıl, 50 yıl, 100 yıl sonrasını düşünerek program yapmalısınız. En önemlisi de Milli Eğitim programını ona göre yapmalısınız. Her bakanın değiştiğinde program değişmemeli.

Ey Atatürk’e küfür edenler, Atatürk’ü dinsiz gibi gösterenler, bu gidişle besmele ile kesilecek et yiyebilmemiz için saman ithal etmek zorunda kalırız. Ya da besmelesiz kesilen et yemek zorunda.

*********

FİKİR DANIŞMA

Atatürk istişareye büyük önem verirdi. Zihninde tasarlayıp uygulamaya karar verdiği meseleler üzerinde, ayrı ayrı işler etrafında, Kanaatlarının kendisince hiç bir kıymeti olmadığı kimselerle görüştüğü çok görülmüştür.

Neşeli zamanında sordular:

-Paşam, şu fikir danıştıklarının içinde öyleleri vardır ki şaşıyoruz, bunların görüşlerine nasıl olsa sonunda iştirak etmeyeceksiniz, kararınızı da önceden vermiş olduğunuz malum, o halde neden bunları bir bir çağırıp karşınızda söyletirsiniz?

-Atatürk alaycı bir edayla bakıp şu cevabı vermişti:

-Bazen hiç ummadık adamlardan ben çok şeyler öğrenmişimdir. Hiçbir kanaati hakir görmemek gerek. Sonunda kendi fikrimi uygulayacak bile olsam, herkesi ayrı ayrı dinlemekten zevk alırım.

-Atatürk bu itiyadını hayatının sonuna kadar değiştirmedi.

Mustafa Gürleyen (02.11.2017)

Tarih:02 11 2017 17:47(2677) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: muammer ergan 04 11 2017 20:08
emeğine ve yüreğine sağlık dostum.

2. Yorum: gökbörü 03 11 2017 08:50
siz dini referans alıp herşeyı ona göre yapmaya kalkarsanız sonunda devlet işlerinde çuvallarsınız feto aldatmacasında olduğu gibi ,lafım diğer cemaat ve tarıkatlar içinde geçerli -bu ulkenın diyanet işleri başkanlığı var arkadaş yol orasıdır referans orasıdır ,atatürk o kadar vizyonu güçlü bir liderdiki bu tehlıkeyı ta o zaman görüp din devlet işlerını ayırmıştır.laıklık en önemli balans tır.var olmamızın yegane sebebi atatürk ilke ve inkılaplarını yenı nesıllerın ıyıce anlaması ve buna göre yaşam tarzı benımsemesıdır.bu devrımler ılkeler silindiği zaman sonumuz bır ırak -surıye -irandır dostlar.ne mutlu türküm diyene !!!!!

1. Yorum: aslan 02 11 2017 22:32
tesekkurler mustafa gurleyen!?


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Engelli ve yaşlı hizmetleri


İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:510697 DtGaNi

* ANASAYFA *