E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Boyabat Müftülüğüne Bugün Güzel Bir Ders Verdim

Konu hakkında yazımı okursanız bilgi sahibi olacaksınız.

Bugün Cuma Namazını eda etmek için Kemaldede Camii'ne gittim. Ezanın okunmasına yaklaşık 10 dakika kadar zaman vardı. Bir miktar cemaat saf tutmuş, bir kısmı da abdest alıyordu.

O anda dikkatimi çeken şu oldu, caminin dışında bir sessizlik vardı, her hafta Cuma Namazından önce yapılan cuma vaazı camii dışındaki hoparlörlere veriliyor ve orada bulunan cemaate dinletiliyordu, oysa bu hafta cuma vaazı caminin dışına verilmemişti. İçimden bunda bir bit yeniği var dedim.

Normalde her hafta Cuma Namazımı caminin dışında saf tutarak kılan biriyimdir. Bu sefer neler olduğunu öğrenmek, bir bit yeniği varsa aydınlatmak için, vaaz eden hocayı görebilecek bir şekilde Kemaldede Camii'nin üçüncü katı olan en üst kata çıktım ve en öne geçerek oturdum.

Caminin içerisinde vaizin sesi her zamankinden daha az duyuluyordu. Hoca vaizi bitirip son cümlesini söylerken ayağa kalktım, çünkü kendimi ayağa kalkma mecburiyetinde hissettim, artık dayanamadım ve hocam vaazınız bittimi diye sordum. Vaaz veren hoca bitti deyince başladım konuşmaya.

Hocam.....

Bugün günlerde cuma, eğer bugün bu cemaat bu camide Cuma Namazını eda edebiliyorsa bunu Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz. Bugün vaazınızda kendisine bir Fatiha'yı bile çok gördünüz, onbeş gün önceki Cuma Namazında ben yine buradaydım, o gün 15 Temmuz şehitleri için mevlit okudunuz, ikramlarda bulundunuz, Mustafa Kemal Atatürk'ün bunlar kadar da mı değeri yok, sizin arkanızda namaz kılınmaz diyerek camiiden dışarı çıktım.

Ben dışarı çıkarken vaiz kısık bir ses tonu ile ey cemaat biz şehitlerimize, gazilerimize hiç dua yapmıyormuyuz dedikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk'ün ruhuna el-Fatiha dedi.

Evet arkadaşlar, niyet belli, çünkü vaazın sesini caminin dışına vermemişler, sessizlik içinde malı götüreceklerdi. Zaten bu haftaki hutbenin konusu "Örnek İnsan: Mümin" idi ve Atatürk ile ilgili bir cümle dahi yoktu.

Neyse bugün, bağırtı, gürültü yaparak birilerine asıl görevini hem hatırlattık, hem de öğrettik.

İşin enteresan tarafı ise Durağan'da hem vaazda, hem de hutbede Mustafa Kemal Atatürk anıldığı gibi, Cuma Namazı sonrası Mustafa Kemal Atatürk'ün ruhuna ithafen mevlit okutuldu.

Peki suç kimde o zaman, lütfen cevap ver Boyabat Müftüsü İsa Sağlam beyefendi.

Saygılar.

Hüseyin Cömert

Tarih:10 11 2017 21:35(7986) Facebook'ta Paylaş

21. Yorum: şıhlulu kamil 19 02 2018 18:53
cömerte bravo dostlar.halk için, hak için , vatanımız milletimiz için ne lazımsa yapmakta. helal olsun.

20. Yorum: esnaf 16 11 2017 07:48
ak parti milletvekilinin adını kullanarak özel idareden , dernek çatısı altında taşeronluk yapan devlet hastanesinde idareci görevi olan bu prens kim bakalım araştır.

19. Yorum: evet 14 11 2017 22:24
cömert haklı beyler..!
türk milletinin en hassas noktası din dir. ve bunu iyi bilen dış güçler kurtuluş savaşı yıllarında sahte seyh ve imam şeklinde ajan ve bozguncuları halkın arasına sızdırıp halkı yanlış yönlendirip kışkırtmışlardır.
öncesin de osmanlının parçalanmasının da sebeplerinden biri budur.
atatürk te bu bilinçle öncelikli olarak halkı bu hoca ve şeyh kılıklı ajanlardan kurtarmış ve bunların çoğunu asmıştır.
başta yavşak k.mısırlıoğlu olmak üzere atatürk düşmanlarıda bu asılan hacı hoca görünümlü sahtekar ajanların hacı hoca görünümlü sahtekar torunlarıdır.

18. Yorum: xyz 14 11 2017 16:40
cömert beyefendi haklı az düşünseniz mantığını anlarsınız. diyanet işleri bunun farkında değil yalaklık yapmak yerine gerçekten din görevlisi olun siyaset yapmayın işinizi yapın. hatalarınızı biri yüzünüze vurunca da kendinizi eleştirin doğru yolu bulun. ulu önder mustafa kemal atatürk'e bir fatihayı çok görüyorsanız aldığınız para haramdır.

17. Yorum: ramazan mert 13 11 2017 22:12
hüseyin cömert boş işleri ne zman bırakıcaksın artık bıktı millet senin bu teranelerden.
hani laf olsun torba dolsun dersen eyvallah...
yazarken bile hayatımdan saniyelerimi çaldın diye düşünmekteyim.

16. Yorum: logar 13 11 2017 21:41
belki hoca tarikattandir bence

15. Yorum: boyabatlı 13 11 2017 10:34
herkes ölümlüiseatatürk'te ölümlü on kasım ölen müminlerin hepsine allah rahmet etsin. oldu mu. birkahraman varsa sadece atatürk değil onun silah ve fikir arkadaşları da birer kahramasır..... herkes dedesinin nerde öldüğüne baksın kastamonu boyabat şehitlerni unutmayalım........ kimse unutmasın yalnız taştan duvar olmaz ......atatürk yalnız değildi....ne mutlu türküm diyene....

14. Yorum: hüseyin cömert 13 11 2017 00:24
13.yorumcu irfan yıldız....hoparlö dışarı kapalı olupta açık diyen şerefsiz olsun mu...ayrıca hutbede olan hz ömer e cemaatten bir kişi kılıcını çekerek hesap sormadı mı..ayrıca ben medyatik olsaydım bir gazeteci çağırarak olayı belgelendirirdim ve güzelde medyatik olurdum..ayrıca bu güne kadar yazdıklarım allah katında değer gören bir işlemdir.bu güne kadar çok hırsızlığa engel olduğum gibi atatürke dua etmek te bir din adamının görevidir ..çünkü onun sayesine orada vardılar..atatürk olmasaydı belki yine olabilirlerdi ama papaz olarak

13. Yorum: irfan yıldız 12 11 2017 13:20
1–cami dışı hoparlörü cuma namazında dışarıda namaz kılanlar için açılıyor o cumada açıktı.birkere hoparlör kapalı idi yanlış.
2–camide söylemek istediğiniz şeyleri namazdan önce bizzat gelip söyleyebilirdiniz.haber olmaya çalışmanız niyetinizin halis olmadığını gösteriyor.
3–bu zamana kadar yaptığınız işlerde yazdığınız yazılarda koşuşturduğunuz faaliyetlerde görülüyor ve anlaşılıyorki siyasi kaygılarınızı gazetecilik çalışmalarınızı dini imani ameli kaygılarınızın önüne geçirmişsiniz.bu işler dünyada pirim yapar ama ahiret aleminde sıfır değeri vardır.biz yanlızca hatırlatırız.herkesin hesabını görecek olan aziz ve celil olan allahtır.mutlak galip odur.

12. Yorum: cemaat 12 11 2017 11:10
hafız ve halit mahlaslı beyler, zannederim boyabatı tanımıyorsunuz. kemaldede camisine 100 ila 350 metre yakınlıkta kaç cami var bilmiyorsunuz.kemaldeden çıkan biri kaç dakikada o camilere yetişir, anladığım kadarı ile cemaat ehlisiniz! o hallede imamet makamını kimlerin işgal edeceğini ve cematın kimin arkasında namaz kılacağına dair maturidi ve hanefi olanların sorumluluklarını da bilirsiniz...
ancak anlayamadığım bir yetkiniz var her halde, kimlerin cennete kimlerin cehenneme gideceği size danışarak karar verilecek, lütfetseniz
de, biz günahkar kullara da şefaat !!! etseniz acaba mümkünmüdür. çünkü allahın resulüne bile tanımadığı bilgilere vakıfsınız....

11. Yorum: 11 köy 12 11 2017 07:51
secimler yaklasiyor iktidar partisi chp den çok atatürk cü olursa şaşırmayın.

10. Yorum: hüseyin cömert 11 11 2017 22:50
4.yorumcu hafız--8.yorumcu halit---9.yorumcu misafir..aslında sizleri muhatap bile almamam gerekli.nedeni ise adınızı ve soyadınızı yazacak kadar yürekli olmadığınız kesin.. o nedenle isim soyad belirtmeyen kişilerin söz ve yorumlarına itibar etmem..kimliksizseniz onuda bilemem..neyse eğer yayımlamış olduğum yazıyı tersden değilde düzden okusaydınız biraz da iyi niyetli olsaydınız yazdıklarımı gayet iyi anlayacaktınız...yayımlad
ığım yazıda 1-cuma namazını terk ettim demiyorum,camiden dışarı çıktım diyorum.ben namazı vaize değil allah için eda ediyorum ve cuma namazımıda dışarıdaki cemaat ile eda ettim. ayrıca 9.yorumcu arkadaş..sözümde paşamın 15 temmuz şehitleri kadar da mı değeri yok dedim..mesele karın ağrısı olunca çare gaz çıkartmaktır...sizler kininizi kusmuşsunuz vesselam

9. Yorum: misafir 11 11 2017 21:24
sayın cömert atatürk konusunda size katılıyorum ama 15 temmuz konusunda sanırım bir yaranız var yoksa beklentileriniz o gece gerçekleşmedi mi.

8. Yorum: halit 11 11 2017 15:46
bu memlekette bir tek boş konuşmak para ile deil.atatürküm onca güzel bir yaşam tarzı ve biçimi sayesinde paçayı kurtarmıştır ahirette inşlh diyelim de sayın cömert cuma niyeti ile gelip bağcıya kızmış allah cc e fatura keser gibi cumayı,camiyi terk etmiş,bizde hesap kitap yapmayı bilemiyoruz vesselam.iyi o halde s.cömert bey sen paçayı kurtar bakalım ahiri sorgudan sualden de kamuoyu nabzını ahirette ölçersin.saygılarımla zatınıza..!

7. Yorum: aslan 11 11 2017 14:39
her yonetimin bir sonunun oldugu gibi, osmanli'nin yok olusunun devaminda anadolu'yu tekrar turk yurdu yapan ataturk ve savas arkadaslari ile kurtulus savasi sehitleri ve gazilerinin aslinda cami gorevlisi bir imamin dualarina ihtiyaci yoktur. bununla birlikte, tarihi geçmisimizi anmak terbiye geregidir. guç kosullar altinda ulkemizi milletimize kazandiran sahsiyetleri unutan kisilerin ben dininden ve inancindan suphe ederim. tesekkurler huseyin cömert beyefendi...

6. Yorum: hükümdar 11 11 2017 13:17
“ne günlere kaldık ey gâzi hünkâr,
katır mühürdâr oldu, eşek defterdâr!”

5. Yorum: karaçaylı 11 11 2017 10:32
kimin arkasında namaz kılınır, kimin arkasında kılınmaz ona bir şey diyemem. bu ülkede namazınızı kılabiliyorsak mustafa kemal atatürk'e borçluyuz. bizlerde hüseyin bey gibi gerektiğinde uyarmalıyız. zamanı geldiğinde de gereken dersi vermeliyiz.

4. Yorum: hafız 11 11 2017 08:58
fatiha okunmadı diye güya tepki gösteren zat..cumayı kılmadan camiyi terkediyor..durum ortada..niyeti bağcıyla uğraşıyor..ve cumanın hesabını nasıl verecek allaha..vah cömert vah..müftüye takmış ya..bunların arkasında namaz kılınmaz derken..buyurun öne geçin..senin peşinde kılsınlar..tabi fatihada daha çuvallamazsan...atmak kolay size..uçağa bindim diye kendini pilot zanneden çok...geç..hadi...hadi..cömert geç kıldır cumayı..hadi

3. Yorum: bitmez 11 11 2017 08:50
eyy hüseyin cömert, sen hakikatten her memlekete lazımsın seni tekrar canı gönülden kutluyorum.
bu devir bitmez diyenler!! fetö iti de zamanında kralım diye geziyordu ama gel gör ki şimdi kaçacak yerlerine kalmadı.
bu devrin kralcıları, sizin hesabınızdan büyük kurban olduğum yaradanın hesabı var unutmayın! bu halkın hakkını yiyenler yine bu halkın tükürüğünde boğulacaklar ve sel suyu ile gidecekler.
vesselam

2. Yorum: vatandaş 10 11 2017 23:36
hüsyin abi;birkaç gündür atatürk severler epey çoğaldı.umarım böyle dever eder inşallah.

1. Yorum: datça'li 10 11 2017 21:51
gerçekten bu ....lerin arkasında namaz kılınmaz!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *