E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Pide

Türk mutfak kültürünün en önemli yapı taşlarından bir tanesi de pidedir. Orta Asya dan bu topraklara taşıdığımız önemli bir değerimizdir. Pizzanın tarihçesine baktığımızda, Hunların Avrupa istilası ile aynı döneme denk geldiğini ve aslında pizzanın doğusunda pideden etkilenildiğini ve örnek alındığını görebilirsiniz. Fakat günümüzde italyan Pizzasını tüm dünya tanıyorken pidemizin bu kadar yerel kalması üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

Son zamanlarda yapılan tartışmaların bazılarında pide mi? pizza mı? Başlıklı yazılara rastlıyorum. Ben pideyi tek geçmenin dışında pizzanın yanına bile yaklaşamayacağı kanaatindeyim, italya seyahatlerim esnasında tecrübe ettiğim şeylerden bir tanesi de pizza kültürleri oldu. italya da 2 çeşit pizza mevcut. Birincisine Napoli tipi diyorlar. Kalın hamurlu ve daha yumuşak kıvamda olan pizza. ikinci tip ise Roma usulü. Bu usulün bizim lahmacun hamuru gibi ince ve çıtır olanı makbul. Hepsi bu kadar. Türk pide kültürüne baktığımızda her yöreye özgü onlarca çeşit pide olduğu gibi bu yörelerin içinde de oldukça fazla çeşitlilik mevcuttur.

Her Bölgenin Kendine Özgü Pidesi

Sinop'tan Batum'a kadar Karadeniz'in güneyinde kalan Anadolu kıyılarındaki yerleşim birimlerinden her birinin il ve ilçe merkezlerinin adıyla anılan, kendine özgü birer pidesi vardır. Bölgenin her yerin de sunulan pide, her zaman en meşhurdur. Farklı yörelerde, yerel isimlerle adlandırılan "Karadeniz Pidelerinin sunuş biçimi, pidenin şekli ve iç malzemesinin (harç) hazırlanışı gibi birbirlerinden farklılıkları bulunmaktadır. Ancak, Karadeniz pideleri, bu farklılıklarına rağmen, sahip oldukları ortak özellikleri nedeniyle Anadolu'nun başka yerlerinde yapılan pidelerden ayrışmaktadır. Başta Nazilli, Bozdoğan, Karacasu, Yenipazar ve çevresinde olmak üzere hemen hemen tüm Ege'de meşhurdur. Yörede "Halebişi" adıyla anılır. Kıymalı, yumurtalı, tahanlı gibi birçok çeşitleri vardır. Halebişi'ni tüm Egeli hanımlar evde hazırlamayı sever. Konya ve çevresinde etli ekmek, Ankara da Ankara pidesi yine kendine has özel pidelerimizdendir. Bu şekilde onlarca sayabileceğimiz kültürümüzü maalesef her alanda olduğu gibi yurt dışında tanıtamamamız da bizim ayıbımız.

Gürcü mutfağının bile bir çeşit pide olan haçapuri adı ile dünyanın birçok noktasında lokanta açtığı ve önemli tanıtımda bulunduğunu düşünürsek bu kadar zengin kültüre sahip pidemize ne kadar haksızlık ettiğimizi anlayabiliriz. Önce pidenin pizza ile karşılaştırılmayacak ölçüde zenginliğe ve çeşitliliğe sahip olduğunu hep beraber özümseyeceğiz. Sonra bu değere sahip çıkacağız ve uluslararası düzeyde nasıl tanıtımını yapacağımıza kafa yoracağız.

Saygılarımla...

Tarih:11 11 2017 18:25(3097) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: aslan 12 11 2017 12:51
"pizza" isminin aslinin "pide" (arapça "pida") oldugunu soylersek sasirmazsiniz herhalde? etimologlarin isine karismak istemem ama, araplarin "ramadan" olarak telaffuz ettigi insan ismini biz "ramazan" olarak soyleriz. yani, pida kelimesinin turkçede "piza"ya donusup italyaya bu telaffuzla goç etmis olabilecegini incelemek gerekir. daha sonra hamurun inceligi/kalinligi ve uzerine konan malzemenin çesidi ayrinti olup, agiz tadiyla ilgilidir.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Engelli ve yaşlı hizmetleri


İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:508189 DtGaNi

* ANASAYFA *