E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Sinop Üniversitesinde “Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konferansı

Sinop Üniversitesinde “Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konulu konferans veren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Milli Mücadele dönemlerinde kuzeyden gelen mühimmat yardımlarının Sinop limanı sayesinde İç Anadolu’ya ulaştırılabildiğini anlattı.

Sinop Üniversitesi SÜBİTAM İsmet Berber Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Vali Hasan İpek, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak, Genel Sekreter Mehmet Atlı, Dekanlar, Enstitü Müdürleri, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri, Akademik-idari personel, Kurum amirleri ile öğrenciler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Düzenlemiş olduğumuz bu konferans, Cumhuriyet tarihimiz açısından büyük bir önem taşıyan İstiklal mücadelemizi gerçek manada anlamak ve tarih sahnesinde var olabilmek için ortaya koyduğumuz şanlı destanı bir kez daha idrak etmek açısından büyük bir öneme sahiptir.” dedi.

Konuşmasının devamında milletimizin tarih boyunca birçok ihaneti ve işgal girişimini her defasında dirayetli duruşuyla bertaraf ettiğini vurgulayan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Milletimizin istiklal mücadelesinde olduğu gibi 15 Temmuz gecesindede en büyük ihanete ve en sinsi işgal girişimine karşı baş eğmeyeceğini tüm dünyaya yeniden ilan ettiğini belirtti.

Sinop Limanı İstiklal Mücadelemizde Önemli Bir Yere Sahiptir

“Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konulu konferans vermek üzere sunum gerçekleştiren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Milli mücadele dönemlerinde Sinop’un önemine değinerek; “Denize sınırı olmayan devletlerin, tarih göstermiştir ki ömrü pek uzun olmamıştır. O bakımdan Anadolu’da kurulan her devlet denize çıkma isteği göstermiştir. Bu açıdan düşünüldüğünde Sinop’un ve Sinop Limanının milli mücadele döneminde üstlendiği görev çok önemlidir. Milli mücadele sırasında kuzeyden gelen, yani Ruslardan gelen mühimmat ve yardımlar, Sinop limanına geldikten sonra İç Anadolu’ya sevkiyatı yapılabiliyordu. Sinop limanı bu yönüyle istiklal mücadelemizde önemli bir yere sahiptir.” dedi.

Milli Mücadele İngilizler İçin Tam Bir Yıkım Olmuştur

Konuşmasının devamında İngilizlerin Milli Mücadele döneminde hiçbir hesabının tutmadığını belirten Prof. Dr. Refik Turan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale İngilizler için tam bir yıkım olmuştur. Çünkü Çanakkale Mehmetçiğin şahlanışıydı. Türk ordusunun ayağa kalkışıydı. İngiliz gücünün yenilebileceğinin tam bir ifadesiydi. Çanakkale İngiliz siyasetinin de altüst edilişiydi. Özetle söylemek gerekirse İngilizlerin Milli Mücadele döneminde Türk Milletine karşı hiçbir hesabı tutmamıştır.”

“Misakı Millî, Şark Meselesine karşı duruşun ifadesidir”

Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık “Millî İrade ve Mîsâk-ı Millî” başlıklı konuşmasında, bu iki kavramın Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunda özel anlam taşıyan iki kavram olduğunu ifade etti.

Mîsâk-ı Millînin, Avrupa’da “Şark Meselesi” olarak ifade edilen paylaşım anlaşmalarına karşı başlatılmış bir hareketi ifade ettiğini belirten Prof. Dr. Güray Kırpık, Millî iradenin de milletin ta kendisi olduğunu, tarihten bugüne gelen bir miras olduğunu belirtti ve Millî kurtuluşun genel adı olarak tanımlanabilecek olan Mîsâk-ı Millîyi yeni ittifak ve masaların kurulduğu bugünde anlamanın çok önemli olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’a, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak tarafından günün anısına hediye takdiminde bulunuldu.

Tarih:13 11 2017 17:46(98) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi mi? Sev Sinopspor Şarkışla’dan Beraberlikl Çöp Polemiği, Hız Kesmedi Katı Yakıt Satıcılar Derneği Başkanı: Kö Akşam Saatlerinde Apartmanda Baca Tutuşt Sinoplular Her Ay Kabakçı Konağında Bir Sinop Üniversitesi Rektörü Küresel Katıl Hüseyin Kocaoğlu vefat etti Karaçaygöleti Köyü Derneği Sinop Tanıtım Türk Büro-Sen Sinop'ta bir araya geldi Boyabat'ta Memurların Mesai Saatleri Değ Kontrolden Çıkan Araç Takla Attı: 2 Yara Cemile Dayıbaş hanımefendi vefat etti Döndü Dilek hanımefendi vefat etti Başkan Çakıcı Temsili Uçakla Tur Attı İyi Parti Gerze İlçe Başkanı Belli Oldu Tüp alev aldı… Korkulan olmadıR Jandarmadan silah ve uyuşturucu operasyo Sinop İş Dünyası Türkiye Sahnesinde Adnan Altun vefat etti Kezban Bacak hanımefendi vefat etti BOTAŞ, Boyabat Doğalgazı için çelik boru Boyabat’ta 12 Noktaya “Mobes Belgelerini Aldılar Tünelde hız cezasına '1 km makul' iptali Sinop İl Sağlık Müdürlüğüne Dr. Erşan at Ayşe Özgül hanımefendi vefat etti Boyabat Dörtyolda Motosiklet Kazası: 1 H Sahipsiz Hayvanlar Sahipsiz Kalmayacak! Yılmaz Şanlan, İYİ PARTİ Sinop Kurucu Me Örnek Almak Lazım Değil mi? Fakat…. Kırklareli müftü yardımcısından Atatürk& Yaşlılar Evi Tamamlanıyor Kamyon devrildi: 1 ağır yaralı Sinop KYK‘dan Mübadele Derneğine Z "Gerze Kafese Alınamaz" Alaaddin Akkuş vefat etti Lütfiye Yayla hanımefendi vefat etti Selma Alaslan hanımefendi vefat etti Marketçi ile hırsız karşılaşınca... Yerli arabaya Erbakan adı verilsin ve ar Özel Eğitim Kursu Başlıyor Açık Öğretim Lisesi ve Ortaokulu ders ki Kestiği ağaç üstüne düşen adam öldü Sorunlu Alt Geçitte Problem Çözülüyor Meryem Kara hanımefendi vefat etti Adliye Çevresinde Emniyet Tedbirleri Zir “Doğa Katliamına ”Dur Demek Kız İmam Hatip Lisesi 10 Atatürk'ün 79. Tümü

Ali Çakar Ticaret PETLAS Bayii


Cehaletin de bir sınırı var! İdam fetvalarını Dürrizâde vermiştir!


AKP’nin yerli otomobil, uçak üretiyoruz söylemleri kabak tadı verdi


TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişebilir


Boyabat Büyüyor (vintır iz kaming)


Sinoplular’ın gelecek vizyonu ve tanıtım etkinlikleri


Sırıtarak Kimlik Değiştiren Fırıldaklar


DİYABET / Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)


Boyabat Müftülüğüne Bugün Güzel Bir Ders Verdim


Banka kapısı önüne çamurlu meslerini bırakan teyze...


Kim Ne Kadar Gavur?


Haykırış -II


Panayıra Götürmedi


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:688722 DtGaNi

* ANASAYFA *