E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Sinop Üniversitesinde “Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konferansı

Sinop Üniversitesinde “Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konulu konferans veren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Milli Mücadele dönemlerinde kuzeyden gelen mühimmat yardımlarının Sinop limanı sayesinde İç Anadolu’ya ulaştırılabildiğini anlattı.

Sinop Üniversitesi SÜBİTAM İsmet Berber Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Vali Hasan İpek, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak, Genel Sekreter Mehmet Atlı, Dekanlar, Enstitü Müdürleri, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri, Akademik-idari personel, Kurum amirleri ile öğrenciler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Düzenlemiş olduğumuz bu konferans, Cumhuriyet tarihimiz açısından büyük bir önem taşıyan İstiklal mücadelemizi gerçek manada anlamak ve tarih sahnesinde var olabilmek için ortaya koyduğumuz şanlı destanı bir kez daha idrak etmek açısından büyük bir öneme sahiptir.” dedi.

Konuşmasının devamında milletimizin tarih boyunca birçok ihaneti ve işgal girişimini her defasında dirayetli duruşuyla bertaraf ettiğini vurgulayan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Milletimizin istiklal mücadelesinde olduğu gibi 15 Temmuz gecesindede en büyük ihanete ve en sinsi işgal girişimine karşı baş eğmeyeceğini tüm dünyaya yeniden ilan ettiğini belirtti.

Sinop Limanı İstiklal Mücadelemizde Önemli Bir Yere Sahiptir

“Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konulu konferans vermek üzere sunum gerçekleştiren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Milli mücadele dönemlerinde Sinop’un önemine değinerek; “Denize sınırı olmayan devletlerin, tarih göstermiştir ki ömrü pek uzun olmamıştır. O bakımdan Anadolu’da kurulan her devlet denize çıkma isteği göstermiştir. Bu açıdan düşünüldüğünde Sinop’un ve Sinop Limanının milli mücadele döneminde üstlendiği görev çok önemlidir. Milli mücadele sırasında kuzeyden gelen, yani Ruslardan gelen mühimmat ve yardımlar, Sinop limanına geldikten sonra İç Anadolu’ya sevkiyatı yapılabiliyordu. Sinop limanı bu yönüyle istiklal mücadelemizde önemli bir yere sahiptir.” dedi.

Milli Mücadele İngilizler İçin Tam Bir Yıkım Olmuştur

Konuşmasının devamında İngilizlerin Milli Mücadele döneminde hiçbir hesabının tutmadığını belirten Prof. Dr. Refik Turan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale İngilizler için tam bir yıkım olmuştur. Çünkü Çanakkale Mehmetçiğin şahlanışıydı. Türk ordusunun ayağa kalkışıydı. İngiliz gücünün yenilebileceğinin tam bir ifadesiydi. Çanakkale İngiliz siyasetinin de altüst edilişiydi. Özetle söylemek gerekirse İngilizlerin Milli Mücadele döneminde Türk Milletine karşı hiçbir hesabı tutmamıştır.”

“Misakı Millî, Şark Meselesine karşı duruşun ifadesidir”

Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık “Millî İrade ve Mîsâk-ı Millî” başlıklı konuşmasında, bu iki kavramın Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunda özel anlam taşıyan iki kavram olduğunu ifade etti.

Mîsâk-ı Millînin, Avrupa’da “Şark Meselesi” olarak ifade edilen paylaşım anlaşmalarına karşı başlatılmış bir hareketi ifade ettiğini belirten Prof. Dr. Güray Kırpık, Millî iradenin de milletin ta kendisi olduğunu, tarihten bugüne gelen bir miras olduğunu belirtti ve Millî kurtuluşun genel adı olarak tanımlanabilecek olan Mîsâk-ı Millîyi yeni ittifak ve masaların kurulduğu bugünde anlamanın çok önemli olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’a, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak tarafından günün anısına hediye takdiminde bulunuldu.

Tarih:13 11 2017 17:46(418) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Heyelan Yolu Trafiğe Kapattı Yaşar Topçu YBO’lu Irmak'a Ulusal Boyabat Esnaf Kefalet Kooperatifi Olağan Ümit Kocasakal CHP Genel Başkanlığına ad Türkiye ilk kez ‘özgür olmayanR AK Parti İlçe Teşkilatından Ziyaret Açık Bilgileri Değil Üye İsimlerini İsti Başkan Feyzullah Öztürk Pazarda Esnaflar Prof. Şimşirgil'den ilginç çıkış: Türk o Ayancık İlçesi 2 Adet Yeni Mendirek Kaza Boyabat Esnaf Kefalet Kooperatifi Olağan Trafikte ''Akıllı Tutanak'' Dönemi Başla Objektiflere böyle takıldılar! Hayati Tehlikesi Devam Ediyor Mehmet Salih Tokatlı vefat etti Süleyman Mutlu: Arabuluculuk İş Dünyasın Döndü Aydoğan hanımefendi vefat etti SONAR: "AKP düşüyor, İYİ Parti yükselmey Bu ne cüret? Boyabat Askerlik Şubesinin Duyurusu Esnaf Odası Başkan Adayı Şükrü Baş Hal E Boyabat Huzurevi inşaatı canlandırılacak Sinop Spor Yine Hüsrana Uğradı Haydar Gündoğdu ile Yola Devam Talihsizliğin böylesi... 6 aydır çalışma CHP Durağan ilçe yönetimi Boyabat Barajı CHP'li Barış Karadeniz'den Sinopspor'a d Kezban Gür hanımefendi vefat etti Ali Koru vefat etti Nuri Türk vefat etti Ahmet Kansız vefat etti Boyabatlı Sanatçı Yusuf İslam Aslan Küçük Sanayi Sitesindeki Dostlarımız Balıklar Sahile Vurdu! Havalimanı Kavşağı'nda Trafik Kazası Başkan Derici’den İYİ Partiye ziyaret Ormana Daldı Şükrü Baş Pazar Esnafını Gezdi Çiğ Köfte Neden MHP’yi Bıraktık? CHP’li Karadeniz: Nükleer Santral Şadi Gündüz vefat etti Kayıp Köpek Yerini Bildirene Ödül Verile Bölgemiz, Soğuk ve Yağışlı Havanın Etkis Ayancık Modern Bir Kapalı Pazar Yerine K Gazeteciler Serhat Özşahin'i Ziyaret Ett Avrupa’nın kalorifer bacası olmaya Öğrencilerin Dikkatine AÖF Sınavlarında Ağaçtan Kedi Kurtarma Operasyonu! Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesine 20 Ki Tümü

Devlet Ciddiyeti İçte ve Dışta Sarsılırken


Uyuşturucu Bölüm Bir


Emeklinin Söylediği Türkü


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Hisar İşçi


Bir Durağanlıyı Sığdıramadılar!


Dünya Çalışan Gazeteciler Günü


Verem (Tüberküloz) Haftası


Var mı benden bahtiyarı?!


Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethedilmiştir


Ağlayan Kudüs


İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor, Mevlid Kandili Mesajı Yayımladı


Ümit Ettiklerimiz Gelecek


Boyabat Müftülüğüne Bugün Güzel Bir Ders Verdim


Panayıra Götürmedi


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:816911 DtGaNi

* ANASAYFA *