E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinoplular’ın gelecek vizyonu ve tanıtım etkinlikleri

Asırlar boyu güçlü ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Anadolu insanının geçim dünyası, aynı zamanda vazgeçilmezi İstanbul’da Sinoplular’ın iki önemli etkinliği var. Birincisi bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilecek Sinop Tanıtım Günleri, diğeri de ilk defa düzenlenecek Sinop İş Dünyası ve Girişimci Forumu.

16-19 Kasım arasında Yenikapı ve İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Tanıtım Günleri ve İnovasyon Forumu, yüzlerce Sinoplu işadamını bir araya getirecek; binlerce vatandaşı birbirleriyle buluşturacak.

Her iki etkinliğin tarihleri birbiriyle çakışmış. Ancak farklı mekanlarda icra edilecek. Tarihlerin aynı olmasının arkasında bir art niyet olmadığı kanaatini taşıyoruz.

Tevafuk olarak gördüğümüz bu tarih çakışması, zannımızca organizatör iki Sivil Toplum Kuruluşu’nun (STK) kendi aralarında olmayan diyalog ve istişare eksikliğini gün yüzüne çıkarmış.

Sinop Tanıtım Günleri’nin olumlu etkileri hem İstanbul’da, hem de Sinop ve ilçelerinde görülmektedir. Tanıtım günleri iki kez Feshane’de, bir kez de Maltepe Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirildi. Etkinlik günlerinde tanıtım stantlarını milyonlarca İstanbullu ziyaret etti.

Sinop’un bilinirliği arttı. Tarihi, turizm alanları, yöresel ürünleri, kültür ve sanatı, gelenek ve görenekleri, damak tatları milyonlarca insana tanıtıldı. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turist sayısı çoğaldı. Ekonomi canlandı.

Sinop İş Dünyası ve Girişimci Forumu ile iş dünyası ilk defa kendi çalışmalarını farklı bir etkinlik çatısı altında vitrine çıkarmış olacak. Umuyoruz ki, Sinop İş Dünyası ve Girişimci Forumu da gelecek aylarda Sinop ve çevresinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Malumunuz olduğu üzere, 2014 yılında, Sinop ve ilçelerinde halkımızın 2015 yılı beklentilerini tespit etmek amacıyla bir şirkete anket çalışması yaptırılmış, sonuçları da bizleri hiç şaşırtmamıştı. Çünkü aşina olduğumuz ve zaman zaman bu ve benzeri köşelerde gündeme getirdiğimiz, yorumladığımız, değerlendirdiğimiz, halkımızın duyduğu ihtiyaç, istek, beklenti ve şikâyetlerden ibaret olduğu bir de işin uzmanı anket şirketi tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Nereden çıktı bu anket işi dememek lazım. Elinizde kaynağa dayalı veri olmadan halk veya iş dünyası böyle istiyor diyemezsiniz. Bölgemizin anket çalışmalarına ihtiyaç duyduğu kesin. Keşke belirli aralıklarla kurum, kuruluş ve yerel yönetimler anket çalışmalarına yönelse, halkın öncelik verdiği ihtiyaçlar önceden öğrenilse, ne kadar iyi olur değil mi? Yatırım ve hizmet sektöründe bulunanların nelere öncelik vermeleri gerektiği ancak bu tür çalışmaların sonuçlarıyla mümkündür.

On bin denek üzerinde yapılan çalışma sonuçlarına göre; Sinoplular daha çok mutlu olmanın yolunun bölgede istihdam alanlarının genişletilmesinden geçtiğini düşünüyorlarmış. Bunun için de sanayi, ulaşım ve turizm alanlarında yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğu denekler tarafından belirtilmiş. Ayrıca, Sinoplular’ın yüzde 39,3’ü yeni iş alanlarının kurulmasını ve istihdam arttırıcı yatırımların yapılmasını istiyorlarmış.

Hala sıcaklığını koruyan bölgenin ihtiyacı ile halkın isteği, her ne suretle olursa olsun görmezden gelinemez. Sorunlar toz misali halının altına saklanmamalıdır.

İstihdam beklentisi ve işsizlik sorunu sadece bugünün değil, uzun yılların getirdiği bir sıkıntı. Globalleşen dünyanın olduğu kadar ülkemizin de en önemli sosyo-ekonomik sorunlarından birisi. Bu sorunların çözümünde uygulanacak hem genel, hem de yerel politikalar çok büyük önem taşımaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, kent konseyi, sanayi, ticaret ve meslek odalarıyla birlikte sivil toplum örgütleri de yatırım ihtiyacının karşılanamamasının ve işsizlik sorunun çözülememesinin sebeplerini doğru bir şekilde tetkik edilmesini ve masaya yatırılmasını sağlamalıdırlar. Çünkü çözüm yollarının belirlenebilmesi bölgesel iş piyasasının hep birlikte analiz edilmesiyle mümkün olabilmektedir.

Son dönemlerde ulaşım (yollar, tüneller ve köprüler) başta olmak üzere özellikle sağlıkta kayda değer ilerlemeler oldu, mesafeler alındı. Sinop-Boyabat Tüneli, Sahil Yolu, Kargı-Boyabat Yolu tamamlandı.

Sinop ve ilçelerinde gerçekleştirilen icraatlar, AK Parti hükümetlerinin Sinop’u ve Sinoplular’ı önemsediğinin bir emaresi olarak görülmeli.

2014 yılında kişi başına en çok yatırım yapılan iller arasında Sinop ilk sıralarda yerini almıştı. Bu durum da verilen değerin sonucunu ortaya koymaktadır.

Sinoplular da, Sinop’a verilen değeri fark etti ve mukabelede bulundu. 2014 yılında ve sonrasında yapılan tüm seçimlerde verdiği oyla bunu gösterdi. Bölgede en çok oyu AK Parti aldı.

Bölgede yatırım yapılması ve istihdam beklentisi sıcaklığını koruyor. Dün olduğu gibi bu gün de Sinop’un yatırıma, Sinoplular’ın da istihdama şiddetle ihtiyacı var.

Sinoplular “Türkiye’nin otomobili” olarak tanımlanan yerli otomobilin Sinop’ta üretilmesini istiyor. Beklenti oranı yüksek. Beklentileri yönetmek bir maharettir. İşsizlik oranı Sinop’ta ne kadar ki, ya da Sinoplular’ın ne sorunu var ki denilmemeli. Yerel seçime 1,5 yıldan daha az bir süre, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine ise yaklaşık iki sene kaldı.

Siyasette rol sahibi olanlardan beklentiler hele hele bu dönemde daha da çoğaldı. Önümüzdeki süreçte beklentileri yönetebilecek ehliyete sahip siyasi partiler ve onların belediye başkanı ile milletvekili adayları daha çok şanslı olacaklar kanaatimizce.

Bölge halkı için turizm, konaklama, eğitim, yurt, istihdam gibi konular gündelik yaşamda önemini muhafaza etmektedir.

İşsizlik kader değildir ama insanımızı kederlendirmektedir. Bazı bireyleri ise bunalıma sürükleyebilmektedir.

Sorunların çözümünde, ihtiyaçların karşılanmasında hem kılavuzluk yapacağına, hem de sorumluluk alacağına inandığımız, o yüzden de önemsediğimiz bu iki dev organizasyona ev sahipliği yapan Sinop Dernekler Federasyonu Başkanı Engin Kırmızıgül ile Sinop İşadamları Derneği Başkanı Rafet Orhan’a teşekkür ediyor, emeklerinin heba olmamasını diliyoruz.

Tarih:14 11 2017 11:32(4385) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Çanakkale’ye sesleniş!


AK Parti'nin 17'nci yıl marşı


Bir daha söyleyin bakayım, EYT köpük müymüş?


Çanakkale mahşeri


Sıladan Mektup Var -28


Beka Sorunu Var Yalanı


14 Mart Dünya Böbrek Günü


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü


Boyabat 31 Mart 2019 Yerel Seçim Aday Listesi


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:627763 DtGaNi

* ANASAYFA *