E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

İlk Defa Girildiği Düşünülen Gizemli Mağaradan Görüntüler

Boyabat Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı ve Yürüyelim Arkadaşlar Grubu lideri Ahmet Küçükbaş kayıtlara girmemiş ve halk tarafından da bilinmeyen büyük gizemli bir mağarayı gezdiler.

Yeni Keşfedilen Boyabat Akyörük Köyü kırsalında Boyabat’ın en derin mağarası  olarak  görülmektedir.

Kaynaklara göre, şu anda mağaranın yeri ve adı hakkında bilgi olmadığı, ilk kez görülen bu gizemli mağaraya yaklaşık 100 metreden fazla girildi.Çeşitli doğal olaylardan ötürü mağara girişinden kopan taşlar ve kayalar mağara girişinin bir bölümünde toplu halde bulunmaktadır. Bu kopmalardan meydana gelen taşlar dikkatli olunmadığı takdirde aşağıya kolaylıkla yuvarlanabilme  olasılığı gözlenirken, mağaraya giren meraklıların çok dikkatli olması gerekiyor. Aksi takdirde taşların yuvarlanması aşağıda bulunan diğer ziyaretçiler için büyük tehlike oluşturmaktadır.

Gezilen bu mağaranın üzeri adeta doğal kemerlerle örülmüş görüntüsü verirken, biline tek şeyin ise Kalsit kaya denilen minerallerden oluşan çevre köylerden geçmiş zamanlarda üzüm pekmezinde kullanılan toprak aldıklarına ait izlerin oluşudur.

Mağaranın derinliklerinde indiğimizde çok miktarda kaplumbağa kabukları gördük. Buraya yuvarlanan kaplumbağalar yukarı çıkamamış olmalılar ki ölmüşler. Ayrıca mağaranın derinliklerinde yarasa kolonisi görüldü.

Kaynak: Boyabat Haber Gazetesi.com - Davut Koçyiğit

Tarih:03 12 2017 22:24(1186) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
2. Yorum: cihat 04 12 2017 15:44
merhaba.bu mağaranın beyaz taş / toprak ile kaplı olması insan sağlığı için son derece tehlikeli olan erionit veya asbest olma ihtimali var.buralarda gezilmeden önce bu taş ve toprağın tahlil ettirilmesi iyi olr.bilindiği üzere bu tür toprak kanserojendir ve çok tehlikelidir.

1. Yorum: istanbul boyabatlı 04 12 2017 08:00
çok define aradık kırkkızlar kayalığı ile baglantılı bile olduğunu düşünenler var temizlenip tadilatı yapılıp boyabat turizm mine kazandırılmalı teşekkürler bilgileriniz için


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
İYİ Parti'den merkez ilçeye onay Hüseyin Erol vefat etti Hafta Başından Sonra ise Hissedilir Der Sinop Boyabat Yolunda Kaza Bayezid (Büyük) Camii’de Tekrar İb Ayancık Kudüs İçin Tek Yürek Oldu Asider’den bölgesel oluşum Altay; Kudüs'e hemen Filistin Büyükelçil Siyasi Kulisler ısındı! CHP’li Karadeniz: Atıklarınızın Bi Cumhurbaşkanı Erdoğan Sinop'a Geliyor Başkan Kılıçaslan'dan Yaşlılara Ziyaret İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor, Boyab U. Bekir İnebeyli Başhekim Oldu Kamile Aslan hanımefendi vefat etti Hastane Girişi Böyle mi Olmalı? Feyzullah Öztürk 2014 Yılında Rakip Tanı Kümes Değil Türbe, İnsan Utanır Be! İrfan Mukul Yalnız Değildir Ayancık'ın Kalbı Kudüs İçin Atıyor Onu da kızdırdılar! CHP’li Karadeniz: AKP Kudüs Konusu Boyabat Huzurevi’ne ne oldu? Haşmet İnan vefat etti Sezaryende dünyada ilk sıradayız … Sinop'ta 3. By-Pass başarıyla sonuçlandı Boyabatlı Öğrenciler Çocuk Üniversitesin Ülkü Ocakları Sinop İl Başkanlığı Konfer İYİ Parti listeleri teslim edildi Onlarda ALLAH(C.C)'ın kulları ve onların Şehit Polis Memuru Hakan Tanrıkulu Yad E Vali Hasan İpek'ten Haber57 Gazetesine Z Bu ülkenin geleceği, vatanseverlerin ve “Nikah Kağıdı” adlı Komedi Oyunu Sahnele Şükrü Baş, Boyabat Esnaf Odası Başkanlığ Mescidi Aksa ve Kubbet'üs Sahra tarihi Büyük Cami Çevresinde Yapılan Çalışmada CHP’de Eker Dönemi… Günde 12 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor Ormanlarda Gençleştirme Çalışmalarında 2 Tugay Dincel yeniden başkan Boyabat’ta Yapılan Dostluk Karşıla “Sinop'ta Hedefimiz, Türkiye Ortal CHP Boyabat İlçe Kongresi Yapıldı Bu haber binlerce kişiyi ilgilendiriyor, Aysun Özsönmez Güven Tazeledi Erfelek'te Nöbet Değişimi Aşçılık Programı Öğrencileri Bursa'dan M Gerze MYO’da Gazilerimiz Öğrencile Tümü

Kalebağı Turistik Tesislerinde Köy Kahvaltısı


Doktor Yok!


İğneden ipliğe yüzde 40 zam yapan AKP emekliye yüzde 3 zam !


Ağlayan Kudüs


Şerife Abla


İslamcılarda Panik


17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Haberler


Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden daha güncel


İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor, Mevlid Kandili Mesajı Yayımladı


Olmasa iyi ama, olmuş işte...


Ümit Ettiklerimiz Gelecek


DİYABET / Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)


Boyabat Müftülüğüne Bugün Güzel Bir Ders Verdim


Panayıra Götürmedi


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Ortaya Karışık


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:549121 DtGaNi

* ANASAYFA *