E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Ağlayan Kudüs

Kudüs, Hz. İsa’nın (AS) doğduğu, göğe yükseltildiği, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) miraca yükseldiği, Zeytin Dağı’nda Rabia annemizin yattığı, Meryem annemizin Mescid-i Aksa’da 12 yaşında verilip eğitildiği, Hz. İsa’yı (AS) doğurduğu, kabrinin olduğu yerdir.

Girmesi zor, çıkması daha da zor diye bilinen Kudüs aynı zamanda Hz. Hızır’ın görüldüğü, sırat köprüsünün açıldığı, dinlerin kendine göre birçok farklı inancının yeşerdiği ve yaşadığı mekandır.

Kudüs, “Ben bir karış dahi olsa toprak satmam, zira bu vatan bana değil, milletime aittir. Milletim bu vatanı kanlarıyla mahsuldar kılmışlardır…” diyen Ulu Hakan Abdülhamid Han’ın üzerinde titrediği Filistin toprakları üstündeki İslam dünyasının ilk kıblesidir.

Bir asra yakındır işgal altında tutulan Kudüs bugün her zamankinden daha çok ağlıyor.

Ağlıyor çünkü, süper güç diye bilinen devletlerin ve işgalci İsrail’in aldığı hadsiz ve hukuksuz kararların uygulama merkezi oluyor.

İngiltere, ABD, İsrail ve AB ülkelerinin çoğu Ortadoğu’ya bugüne kadar işgal, kargaşa, terör, kan ve gözyaşı getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıması bölgedeki ateşin şiddetini bir kez daha arttırdı.

Raftan indirilen ve Trump tarafından imzalan tanıma ve ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını İsrail, Filistinliler’e yönelik baskı, şiddet, saldırı eylemlerini daha da artırmak için bir fırsat olarak gördü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanımasının ardından başlayan protesto mitingleri Türkiye’de ve dünyada sürüyor. Umarız protestolar etkisini gösterir; ABD aldığı bu yanlış kararı düzeltme yoluna gider. İsrail de ısrarından vazgeçer.

Geçtiğimiz hafta Cuma namazının ardından Batı Şeria ve Kudüs’te gösteriler düzenlendi. İsrail güvenlik güçleri, Filistinliler’e sert müdahalede bulundu. Hava saldırılarında ve taraflar arasında meydana gelen çatışmalarda 10’a yakın Filistinli hayatını kaybetti. 200’ün üzerinde ise yaralı olduğu haberleri geliyor. Vicdan sahibi, ahlak, ilke, değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri ve zulümleri görmezden gelmesi düşünülemez.

Ancak bir çılgın tarafından alınabilecek bu karar, Filistin ile İsrail arasında süregelen barış görüşmelerini riske etmiştir.

İki devletli çözüme hiçbir katkısının olmayacağını düşündüğümüz bu kararın Ortadoğu’yu tahrip edeceğini ABD yönetiminin görmemesi mümkün müdür?

ABD Başkanı Trump’un imzaladığı hadsiz ve hukuksuz olduğu her kesim tarafından ifade edilen Kudüs kararı bölgedeki durumu daha da belirsizleştirdi. Barış sürecini baltaladı.

Kudüs’ün statüsü konusu ve barış süreci, egemen güçler tarafından değil, BM kararları çerçevesinde üzerinde mutabakata varılan bölge devletlerinin gözetiminde İsrail ile Filistinliler arasındaki direkt temaslar neticesinde ele alınması gerekir zannımızca.

Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa İslamındır. Ve ebede kadar da öyle kalacaktır.

Hz. Ömer’lerin, Selahattin Eyyubi’lerin, Yavuz Sultan Selim ve Abdülhamid Han’ların tükendiğini, hatta günümüzde eski Osmanlı’nın kalmadığını ve bu zulmün payidar olacağını sananlar er veya geç ne kadar yanıldıklarını bir gün mutlaka anlayacaklardır.

Tarih:14 12 2017 21:59(5848) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?


Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:468551 DtGaNi

* ANASAYFA *